ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
29.04.2010 N 334
Про відмову в погодженні проекту регуляторного акта
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у відповідності до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) розглянув проект наказу Державного комітету ядерного регулювання України "Про затвердження Вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) під час провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання у радіоізотопній дефектоскопії" /далі - проект наказу/ та, відповідно, проект Вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) під час провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання у радіоізотопній дефектоскопії /далі - проект Ліцензійних умов/, а також документи, що додаються до проектів, надані на погодження листом Державного комітету ядерного регулювання України від 15.02.2010 N 17-16/878.
За результатами здійсненого аналізу встановлено, що при підготовці та поданні на погодження проекту наказу та проекту Ліцензійних умов розробником не дотримано вимог статей 4 та 5 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) в частині недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти.
Зокрема, за позицією Держкомпідприємництва, у проекті наказу необхідно передбачити внесення змін до вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання, затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання України від 02.12.2002 N 125, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.12.2002 за N 978/7266, в частині непоширення зазначених вимог на суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність з використання джерел іонізуючого випромінювання у радіоізотопній дефектології.
Щодо проекту Ліцензійних умов зауважуємо на наступному.
1) Пункт 1.1 проекту Ліцензійних умов доцільно доповнити термінологічним визначенням "радіоізотопна дефектоскопія".
2) У пункті 1.2 проекту Ліцензійних умов слова "юридичних чи фізичних осіб" необхідно замінити словами "юридичних осіб чи фізичних осіб - підприємців".
3) Оскільки відповідно до підпункту 1) статті 1 Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" ( 1370-14 ) використання джерел іонізуючого випромінювання - це один з окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії, що включає такі види робіт з джерелами іонізуючого випромінювання: експлуатація, технічне обслуговування, зарядження-перезарядження, перетарювання, ремонт, налагоджування, проведення випробовувань з метою визначення технічних характеристик та перевірки на герметичність; введення та виведення з експлуатації установок, що містять джерела іонізуючого випромінювання; монтаж та демонтаж, зберігання (крім транзитного зберігання під час перевезення), отримання (придбання) та передача (збут), у тому числі з метою постачання, то потребує доопрацювання пункт 1.3 проекту Ліцензійних умов.
4) Поряд з цим, звертаємо увагу розробника на те, що згідно з частиною першою статті 7 Закону України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" ( 1370-14 ) у сфері використання ядерної енергії обов'язковому ліцензуванню, серед іншого, підлягає такий вид діяльності, як використання джерел іонізуючого випромінювання.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2000 N 1782 "Про затвердження Порядку ліцензування окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії" Державному комітетові ядерного регулювання доручено в установленому порядку розробити та затвердити нормативно-правові акти, що визначають вимоги та умови безпеки (ліцензійні умови) під час провадження окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії, які підлягають ліцензуванню, а також привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою.
У пункті 1 Порядку ліцензування окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії ( 1782-2000 ), що затверджений вищезазначеною постановою Уряду, передбачено, що одним із видів діяльності у сфері використання ядерної енергії є виробництво, використання джерел іонізуючого випромінювання.
Таким чином, повноваження Державного комітету ядерного регулювання щодо затвердження вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності, зокрема, з використання джерел іонізуючого випромінювання, на сьогодні вже реалізовані шляхом прийняття наказу від 02.12.2002 N 125 "Про затвердження Вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання та Вимог до звіту про аналіз безпеки провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.12.2002 за N 978/7266.
Отже, затвердження вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання окремо для сфер, у яких використовуються джерела іонізуючого випромінювання, не узгоджується з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2000 N 1782 "Про затвердження Порядку ліцензування окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії".
Крім вищевикладеного, звертаємо особливу увагу розробника на недотриманні принципу передбачуваності державної регуляторної політики, тобто послідовності регуляторної діяльності, відповідності її цілям державної політики, а також планам з підготовки проектів регуляторних актів, що дозволяє суб'єктам господарювання здійснювати планування їхньої діяльності.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.
Натомість, згідно з інформацією, розміщеною на офіційній сторінці Державного комітету ядерного регулювання України в мережі Інтернет - http://www.snrc.gov.ua/ - проект наказу не внесений до Плану підготовки проектів регуляторних актів на 2010 рік.
З огляду на зазначене, проект наказу та проект Ліцензійних умов потребують доопрацювання з урахуванням вищезазначених зауважень.
Враховуючи викладене, керуючись частиною п'ятою статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:
відмовити у погодженні проекту наказу Державного комітету ядерного регулювання України "Про затвердження вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) під час провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання у радіоізотопній дефектоскопії".
Голова М.Бродський