ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
14.05.2010 N 366
Про відмову в погодженні
проекту регуляторного акта
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у відповідності до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) розглянув проект наказу Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів "Про затвердження переліку питань для здійснення планових заходів державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів, форм актів державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів" (далі - проект наказу), а також документи, що надані до нього листом НАЕР від 01.04.2010 N 396-01/12/2-10.
За результатами здійснення аналізу проекту наказу та відповідного аналізу регуляторного впливу на дотримання вимог статей 4, 5, 7 та 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) ВСТАНОВИВ:
Проектом наказу передбачається затвердити перелік питань для планових перевірок за дотриманням ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях, діяльність яких пов'язана з відповідним ступенем ризику, а також затвердити форми актів державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів.
Однак, поданий на розгляд проект наказу не може бути погоджений у запропонованій редакції з наступних причин.
Однак, при розробці проекту наказу та відповідного аналізу регуляторного впливу не дотримано вимог статей 4, 5 та 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ).
Слід зазначити, що відповідно до абзацу п'ятого пункту 2 статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ( 877-16 ), на який посилається розробник, передбачається, що "залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначаються переліки питань для здійснення планових заходів".
Водночас, проектом наказу пропонується затвердити зведений перелік питань для планового заходу зі здійснення державного контролю без врахування ступеня ризику підприємств.
Такий підхід вимагає додаткової аргументації на користь прийняття запропонованого розробником механізму державного регулювання в частині необхідності та доцільності застосування даного універсального переліку питань під час здійснення планових заходів державного контролю за ефективним використанням паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах з різним ступенем ризику.
Окрім того, слід звернути увагу розробника на те, що 9 квітня поточного року наказом Держкомпідприємництва N 88 були затверджені Методичні рекомендації щодо розробки переліків питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) з урахуванням ступенів ризику від впровадження господарської діяльності, а також типових форм актів, які складаються за результатами відповідних перевірок, що розміщені на офіційному сайті Держкомпідприємництва.
Таким чином, головному розробнику необхідно доопрацювати деякі положення проекту наказу та типові форми актів, з метою приведення їх у відповідність із урахуванням вищезазначених методичних рекомендацій.
Одночасно повідомляємо, що прийняття проекту наказу у запропонованій розробником редакції порушує статтю 5 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), положеннями якої встановлено обмеження в частині недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти.
Стосовно аналізу регуляторного впливу до проекту наказу слід зазначити, що деякі його розділи викладено з неповним дотриманням вимог статті 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) (далі - Закон) та вимог Методики проведення аналізу регуляторного впливу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 р. N 308 (далі - Методика).
Так, згідно вимог пункту 4 Методики ( 308-2004 ), при визначенні проблеми, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання, зазначаються причини та умови виникнення проблеми, обґрунтування неможливості її розв'язання за допомогою ринкових механізмів або чинних регуляторних актів, а також зазначається коло суб'єктів, на яких проблема справляє негативний вплив.
Одночасно, пункт 5 аналізу регуляторного впливу повинен містити інформацію щодо характеристики механізму повної або часткової компенсації можливої шкоди у разі настання очікуваних наслідків дії акта, а також інформацію щодо періодичності здійснення державного контролю та нагляду за додержанням вимог акта.
Крім вищенаведеного, вважаємо за необхідне акцентувати увагу розробника на необхідності деталізації інформації під час визначення прогнозних значень показників результативності регуляторного акта згідно вимог пункту 10 Методики ( 308-2004 ), обов'язково вказуючи:
- розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта;
- кількість суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта;
- розмір коштів і час, що витрачатимуться суб'єктами господарювання та/або фізичними особами, пов'язаними з виконанням вимог акта;
- рівень поінформованості суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта.
Слід зазначити, що відсутність розгорнутих пояснень та базової інформації у відповідних пунктах аналіз регуляторного впливу не дозволяє всебічно та об'єктивно розглянути та оцінити запропонований розробником механізм державного регулювання.
З огляду на викладене, запропонований для розгляду проект наказу доопрацьовано без врахування вимог статті 4 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) в частинах:
- доцільності, тобто обґрунтованої необхідності державного регулювання господарських відносин з метою вирішення існуючої проблеми;
- ефективності, тобто забезпечення досягнення внаслідок дії регуляторного акта максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів суб'єктів господарювання, громадян та держави;
Таким чином, враховуючи викладене та керуючись частиною 5 статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:
відмовити на даному етапі в погодженні проекту наказу Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів "Про затвердження переліку питань для здійснення планових заходів державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів, форм актів державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів".
Голова М.Бродський