ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

РІШЕННЯ
17.05.2010 N 369

Про відмову в погодженні
проекту регуляторного акта

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у відповідності до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) розглянув проект наказу Міністерства аграрної політики України "Про затвердження Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з оптової, роздрібної торгівлі пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин)" /далі - проект наказу/ та відповідно проект Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з оптової, роздрібної торгівлі пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин) /далі - проект Порядку контролю/, а також додані матеріали, надані на погодження листом Мінагрополітики від 29.10.2009 N 37-13-4-10/19889.

За результатами проведеного аналізу встановлено, що при підготовці та поданні на погодження проекту наказу розробником не дотримано вимог статті 5 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), норми якої для забезпечення здійснення державної регуляторної політики передбачають, зокрема, недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти.

Так, під час знаходження проекту регуляторного акта на погодженні в Комітеті його частково було доопрацьовано. Однак щодо окремих положень суперечності не були усунені. У зв'язку з цим Комітетом надаються наступні зауваження й пропозиції до частково доопрацьованої редакції проекту Порядку контролю.

21.05.2009 року була прийнята постанова Кабінету Міністрів України N 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року", яка набула чинності 29 травня 2009 року.

Підпунктом 2 пункту 1 зазначеної постанови органам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, передбачено привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.

Крім того, 30 грудня 2009 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" ( 1759-17 ).

Пунктом 2 Прикінцевих положень цього Закону ( 1759-17 ) встановлено до 1 січня 2011 року мораторій на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності органами державної влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими чи службовими особами щодо суб'єктів малого підприємництва.

Враховуючи зазначене, пропонуємо абзац четвертий пункту 2.1 проекту Порядку контролю викласти в наступній редакції:

"До 1 січня 2011 року планові та позапланові перевірки додержання ліцензіатами ліцензійних умов здійснювати з урахуванням вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" ( 1759-17 ) та постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 N 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року".

Також, в розділі 2 проекту Порядку контролю не врахована норма Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ( 877-16 ) (далі - Закон про контроль), а саме абзац 7 пункту 4 статті 5, відповідно до якої суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Відповідно до частин четвертої і п'ятої статті 21 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ( 1775-14 ) рішення про анулювання ліцензії набирає чинності через тридцять днів з дня його прийняття, крім рішень про анулювання ліцензій, прийнятих згідно з поданою заявою ліцензіата про анулювання ліцензії та в разі смерті ліцензіата (фізичної особи - підприємця), які набирають чинності з дня їх прийняття. Якщо ліцензіат протягом цього часу подає скаргу до експертно-апеляційної ради, дія даного рішення органу ліцензування зупиняється до прийняття відповідного рішення спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування.

У зв'язку з цим у пункті 8.1 проекту Порядку контролю слово "десяти" необхідно замінити словом "тридцяти".

Також слід зауважити про необхідність приведення додатків у відповідність до статті 7 Закону про контроль ( 877-16 ), в якій визначені вимоги для оформлення розпорядчих документів органів державного нагляду (контролю).

Так, зокрема, в додатку 1 проекту Порядку контролю (повідомлення) відсутнє найменування органу державного нагляду (контролю).

В додатку 2 проекту Порядку контролю, яким встановлюється типова форма посвідчення, не зазначена інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення) та номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід.

Крім того, додаток 5 проекту Порядку контролю, яким встановлюється типова форма розпорядження, необхідно доповнити інформацією стосовно прізвища, ім'я та по батькові інших осіб, які взяли участь у здійсненні заходу.

Отже, вказаний проект Порядку контролю потребує доопрацювання з урахуванням викладених в даному рішенні зауважень та пропозицій.

Крім цього додатково зазначається, що відповідно до статті 4 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) одним із принципів державної регуляторної політики є принцип передбачуваності, тобто послідовність регуляторної діяльності, відповідність її цілям державної політики, а також планам з підготовки проектів регуляторних актів, що дозволяє суб'єктам господарювання здійснювати планування їхньої діяльності.

Відповідно до частин першої та четвертої статті 7 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) регуляторні органи затверджують плани діяльності з підготовки ними проектів регуляторних актів на наступний календарний рік не пізніше 15 грудня поточного року, якщо інше не встановлено законом. Якщо регуляторний орган готує або розглядає проект регуляторного акта, який не внесений до затвердженого цим регуляторним органом плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, цей орган повинен внести відповідні зміни до плану не пізніше десяти робочих днів з дня початку підготовки цього проекту або з дня внесення проекту на розгляд до цього регуляторного органу, але не пізніше дня оприлюднення цього проекту.

Оскільки проект наказу не внесений до плану діяльності Міністерства аграрної політики України з підготовки проектів регуляторних актів на 2010 рік, то відповідні зміни мають бути внесені до цього плану в установленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) порядку.

Також зазначається, що відповідно до частини сьомої статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) після доопрацювання проекту регуляторного акта та/або відповідного аналізу регуляторного впливу з урахуванням наданих зауважень та пропозицій цей проект подається у встановленому цим Законом ( 1160-15 ) порядку на повторне погодження до спеціально уповноваженого органу або його територіального органу.

При цьому наголошується, що відповідно до частини третьої статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) для погодження до спеціально уповноваженого органу разом з проектом регуляторного акта подаються аналіз регуляторного впливу цього проекту та копія оприлюдненого повідомлення про оприлюднення проекту з метою одержання зауважень і пропозицій.

Також наголошується на тому, що згідно з частиною четвертою статті 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону ( 1160-15 ), не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.

Враховуючи зазначене, керуючись частиною п'ятою статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:

відмовити в погодженні проекту наказу Міністерства аграрної політики України "Про затвердження Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з оптової, роздрібної торгівлі пестицидами та агрохімікатами (тільки регуляторами росту рослин)".

Голова М.Бродський


Документи що посилаються на цей