ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
17.05.2010 N 368
Про відмову в погодженні
проекту регуляторного акта
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у відповідності до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) розглянув проект наказу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту "Про внесення змін до Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності: організації та проведення спортивних занять професіоналів та любителів спорту; діяльності з підготовки спортсменів до змагань з різних видів спорту, визнаних в Україні, затвердженого наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 05.10.2009 N 3480 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 4 грудня 2009 р. N 1167/17183" (далі - проект наказу), а також додані до нього матеріали, надані на погодження листом Мінсім'ямолодьспорту від 01.02.2010 N 6.4/1003.
За результатами проведеного аналізу встановлено, що при підготовці та поданні на погодження проекту наказу розробником не дотримано вимог статей 5 і 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), а також вимог Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 р. N 308.
Так, відповідно до статті 5 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) забезпечення здійснення державної регуляторної політики включає, зокрема, недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти.
Відповідно до аналізу регуляторного впливу зазначений проект регуляторного акта розроблено з метою приведення діючого Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності: організації та проведення спортивних занять професіоналів та любителів спорту; діяльності з підготовки спортсменів до змагань з різних видів спорту, визнаних в Україні, до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" ( 1759-17 ) (далі - Закон N 1759).
В той же час в проекті наказу не враховано Прикінцеві положення Закону N 1759 щодо введення мораторію до 1 січня 2011 року на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності органами державної влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими чи службовими особами щодо суб'єктів малого підприємництва.
Крім того, мораторій на проведення перевірок встановлений також постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 N 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року" (далі - Постанова N 502), яка набула чинності 29 травня 2009 року.
Підпунктом 2 пункту 1 Постанови N 502 органам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, передбачено привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.
Враховуючи зазначене, пропонуємо доповнити проект наказу положенням наступного змісту:
"До 1 січня 2011 року планові та позапланові перевірки додержання ліцензіатами ліцензійних умов здійснювати з урахуванням вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 N 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року".
Окрім цього наголошується, що в проекті наказу не в повній мірі враховані зміни, які були внесені до законів України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ( 1775-14 ) та "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ( 877-16 ).
Враховуючи зазначене вище рекомендуємо Порядок контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності: організації та проведення спортивних занять професіоналів та любителів спорту; діяльності з підготовки спортсменів до змагань з різних видів спорту, визнаних в Україні, привести у відповідність до Методичних рекомендацій щодо розроблення та затвердження органами ліцензування Порядків контролю за додержанням ліцензійних умов провадження певного виду господарської діяльності, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 8 жовтня 2009 р. N 175. З текстом даних Методичних рекомендацій можна ознайомитися на сайті Держкомпідприємництва за веб-адресою:
http://www.dkrp.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id = 138654&cat_id = 57236.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу.
Вимоги до проведення аналізу впливу регуляторного акта, проект якого розроблений регуляторним органом, встановлені Методикою проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 р. N 308 (далі - Методика).
Так, відповідно до пункту 10 Методики ( 308-2004 ) прогнозні значення показників результативності регуляторного акта встановлюються протягом різних періодів після набрання чинності актом, обов'язковими з яких повинні бути:
розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта;
кількість суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта;
розмір коштів і час, що витрачатимуться суб'єктами господарювання та/або фізичними особами, пов'язаними з виконанням вимог акта;
рівень поінформованості суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта.
У зв'язку з цим розділ 8 аналізу регуляторного впливу необхідно доповнити відомостями за такими показниками:
1) розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта;
2) розмір коштів і час, що витрачатимуться суб'єктами господарювання та/або фізичними особами, пов'язаними з виконанням вимог акта.
Додатково зазначається, що відповідно до частини сьомої статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) після доопрацювання проекту регуляторного акта та/або відповідного аналізу регуляторного впливу з урахуванням наданих зауважень та пропозицій цей проект подається у встановленому цим Законом ( 1160-15 ) порядку на повторне погодження до спеціально уповноваженого органу або його територіального органу.
При цьому, відповідно до частини третьої статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), для погодження до спеціально уповноваженого органу разом з проектом регуляторного акта подаються аналіз регуляторного впливу цього проекту та копія оприлюдненого повідомлення про оприлюднення проекту з метою одержання зауважень і пропозицій.
Також наголошується на тому, що згідно з частиною четвертою статті 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону ( 1160-15 ), не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.
Враховуючи викладене та керуючись частиною п'ятою статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:
відмовити в погодженні проекту наказу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту "Про внесення змін до Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності: організації та проведення спортивних занять професіоналів та любителів спорту; діяльності з підготовки спортсменів до змагань з різних видів спорту, визнаних в Україні, затвердженого наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 05.10.2009 N 3480 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 4 грудня 2009 р. N 1167/17183".
Голова М.Бродський