МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ
ТА БУДІВНИЦТВА УКРАЇНИ

ЛИСТ
12.04.2010 N 4653/44-6

Щодо стану виконання підзаконних актів

<...>

1. Щодо стану виконання підзаконних актів Держфінпослуг щодо порядку отримання документів дозвільного характеру.

Держфінпослуг видає три види дозволів, а саме:

- дозвіл на право прийняття на себе комерційних ризиків при створенні фонду фінансування будівництва виду Б;

- дозвіл на право здійснення емісії сертифікатів фонду операцій з нерухомістю відповідно до Закону України "Про фінансово-кредитні механізми при будівництві житла та операціях з нерухомістю" ( 978-15 );

- дозвіл на здійснення емісії іпотечних сертифікатів відповідно до Закону України "Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати" ( 979-15 ), які прямо передбачені чинним законодавством.

Зазначені вище дозволи надають можливість фінансовим установам приймати на себе, перш за все, додаткові фінансові ризики при наданні ними відповідних фінансових послуг споживачам, що потребує швидкого реагування при здійсненні нагляду та регулювання діяльності фінансових установ.

У зв'язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України від 11.02.2010 N 1869-VI "Про внесення змін до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", який набирає чинності з 01.04.2010 (опублікований у газеті "Голос України" від 02.03.2010 N 37) дія цього Закону не поширюється на відносини державного регулювання ринків фінансових послуг.

2. Щодо внесення змін до підзаконних актів з метою виконання вимог абзацу дев'ятого частини першої статті 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" ( 2806-15 ).

На сьогоднішній день нормативно-правовими актами Держфінпослуг принцип мовчазної згоди, що визначений в Законі України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності ( 2806-15 )", не встановлено.

У зв'язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України від 11.02.2010 N 1869-VI "Про внесення змін до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", який набирає чинності з 01.04.2010 (опублікований у газеті "Голос України" від 02.03.2010 N 37), дія цього Закону не поширюється на відносини державного регулювання ринків фінансових послуг.

3. Щодо підзаконних актів з питань мораторію на здійснення заходів державного нагляду або контролю.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" ( 877-16 ).

Сфера дії цього Закону ( 877-16 ) визначена у статті 2 цього Закону ( 877-16 ), згідно з якою дія цього Закону не поширюється, зокрема, на відносини, що виникають під час здійснення заходів спеціального державного контролю за діяльністю суб'єктів господарювання на ринку фінансових послуг.

В свою чергу, загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю і надання фінансових послуг встановлені Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" ( 2664-14 ).

Відповідно до частини першої статті 20 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" ( 2664-14 ) державне регулювання ринків фінансових послуг не пов'язаних з банківськими послугами та послугами на ринку цінних паперів та похідних цінних паперів здійснюється спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, яким є Держфінпослуг.

Згідно з частиною другою статті 30 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" ( 2664-14 ) періодичність інспектування фінансових установ, а також їх споріднених та афілійованих осіб встановлюється Держфінпослуг.

Враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що порядок та умови інспектування фінансових установ установлюється законами України, в тому числі Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" ( 2664-14 ), та відомчими нормативно-правовими актами Держфінпослуг.

Перший заступник Голови А.Литвин


Документи що посилаються на цей