ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
РІШЕННЯ
25.06.2010 N 541
Про відмову в погодженні проекту
регуляторного акта
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у відповідності до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ) розглянув проект Закону України "Про внесення змін до статті 31 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (далі - проект Закону), а також документи, що додаються до проекту, надані на погодження листом Державного комітету телебачення та радіомовлення України від 21.05.2010 N 2599/24/12.
За результатами опрацювання представленого проекту встановлено наступне.
Проект Закону з аналогічним змістовим наповненням вже опрацьовувався Комітетом і щодо нього було прийняте рішення від 14.05.2010 р. N 358 про відмову в погодженні регуляторного акта.
Викладені у зазначеному рішенні про відмову зауваження та пропозиції до проекту Закону, які з позицій Комітету є принциповими, розробником не враховані.
Повторно наголошуємо, що надісланий до Держкомпідприємництва проект Закону потребує доопрацювання з урахуванням пропозицій, наведених нижче.
Так, відповідно до статті 31 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ( 3759-12 ) за видачу і провадження строку дії ліцензій на мовлення та ліцензій провайдера програмної послуги сплачується ліцензійний збір.
Зазначеною статтею Закону ( 3759-12 ) передбачено також формулу, за якою визначається розмір ліцензійного збору для аналогового ефірного мовлення.
Разом з тим проектом Закону пропонується частину першу статті 31 Закону України "Про телебаченні і радіомовлення" ( 3759-12 ) викласти в наступній редакції:
"За видачу і продовження строку дії ліцензії на мовлення та ліцензії провайдера програмної послуги сплачується ліцензійний збір.
Методика розрахунків розмірів ліцензійного збору за видачу (продовження) ліцензій на мовлення, ліцензій провайдера програмної послуги, визначення розміру плати за переоформлення ліцензій та видачу дубліката ліцензій на мовлення, ліцензій провайдера програмної послуги розробляється Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та затверджується Кабінетом Міністрів України".
Проте при опрацюванні наданого на погодження разом з проектом Закону аналізу його регуляторного впливу вбачається, що розроблений проект регуляторного акта не врегульовує питання визначення розмірів ліцензійного збору та видачу ліцензій на супутникове, кабельне, проводове та багатоканальне мовлення.
Зауважуємо, що основною метою підготовки аналізу регуляторного впливу є доведення оптимальності та ефективності запропонованого регулювання.
З огляду на зазначене Держкомпідприємництва вважає за доцільне запропонувати розробнику внести відповідні зміни до статті 31 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" ( 3759-12 ) шляхом доповнення зазначеної статті новими формулами, за якими буде визначатись розмір ліцензійного збору за видачу ліцензій на супутникове, кабельне, проводове та багатоканальне мовлення.
Також звертаємо особливу увагу розробника на недотримання принципу передбачуваності державної регуляторної політики, тобто послідовності регуляторної діяльності, відповідності її цілям державної політики, а також планам з підготовки проектів регуляторних актів, що дозволяє суб'єктам господарювання здійснювати планування їхньої діяльності.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.
Натомість, згідно з інформацією, розміщеною на офіційній сторінці Державного комітету телебачення та радіомовлення України в мережі Інтернет - http://comin.kmu.gov.ua/, - проект Закону не внесений до Плану підготовки проектів регуляторних актів на 2010 рік, затвердженого наказом Державного комітету телебачення та радіомовлення України від 14.12.2009 N 405.
Так, керуючись частиною п'ятою статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" ( 1160-15 ), Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва ВИРІШИВ:
відмовити у погодженні проекту Закону України "Про внесення змін до статті 31 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".
В.о. Голови Г.Яцишина