КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
II сесія VI скликання
РІШЕННЯ
27.11.2008 N 612/612
Про звернення до Конституційного Суду України
з конституційним поданням про необхідність
офіційного тлумачення положень
частин першої, другої статті 141 Конституції України
Відповідно до статті 140 Конституції України, статей 10, 25, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 6, 9 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", статей 13, 38, 39, 41, 93 Закону України "Про Конституційний Суд України" Київська міська рада вирішила:
1. Звернутися до Конституційного Суду України з конституційним поданням про необхідність офіційного тлумачення положень частин першої, другої статті 141 Конституції України згідно з додатком до цього рішення.
2. Визначити уповноважених представників за дорученням Київської міської ради:
1. Павлика Віталія Андрійовича - депутата Київської міської ради;
2. Задорожню Ірину Олексіївну - начальника управління представництва Київради в судах секретаріату Київської міської ради.
3. Офіційно оприлюднити це рішення шляхом опублікування у газеті Київської міської ради "Хрещатик".
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Київського міського голову.
Київський міський голова Л.Черновецький
Додаток
до рішення
Київської міської ради
27.11.2008 N 612/612
До Конституційного Суду України
01220, м. Київ, вул. Жилянська, 14
Суб'єкт права на конституційне подання:
Київська міська рада (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36,
тел.: (044) 278-19-30)
Уповноважені представники за
дорученням Київської міської ради:
1. Павлик Віталій Андрійович -
депутат Київської міської ради
(01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36,
тел.: (044) 278-66-23).
2. Задорожня Ірина Олексіївна -
начальник управління представництва Київради
в судах секретаріату Київської міської ради
(01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36,
тел.: (044) 279-41-81).
Конституційне подання
про офіційне тлумачення положень
частини першої статті 141 Конституції України
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 150 Конституції України, статей 13, 39, 41, 93 Закону України "Про Конституційний Суд України" звертаємося до Конституційного Суду України з проханням надати офіційне тлумачення частини першої статті 141 Конституції України від 28 червня 1996 року N 254к/96-ВР (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., N 30, ст. 141) в редакції Закону України N 2222-IV від 8 грудня 2004 року (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 2, ст. 44).
Підставою для конституційного подання щодо офіційного тлумачення є практична необхідність у роз'ясненні положень частини першої статті 141 Конституції України.
На виконання вимог статті 39 Закону України "Про Конституційний Суд України" наводимо правове обґрунтування практичної необхідності в офіційному тлумаченні зазначеної конституційної норми.
26 березня 2006 року відбулися чергові вибори депутатів Київської міської ради та Київського міського голови, які були призначені Верховною Радою України (Постанова Верховної Ради України N 3122-IV від 29 листопада 2005 року). 25 травня 2008 року відбулися позачергові вибори депутатів Київської міської ради та Київського міського голови, які були призначені Постановою Верховної Ради України N 143-VI від 18 березня 2008 року.
Конституцією України визнається та гарантується місцеве самоврядування (стаття 7). Відповідно до частини першої статті 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років.
Частиною другою цієї ж статті встановлено, що територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування обирають строком на чотири роки відповідно сільського, селищного та міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.
Однак, згідно з чинним законодавством термін проведення чергових місцевих виборів узгоджено з часом проведення виборів до Верховної Ради України. Зокрема, частиною другою статті 14 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" встановлено правило, за яким чергові вибори депутатів та сільських, селищних, міських голів відбуваються одночасно з виборами народних депутатів України.
Водночас за Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними або першими (у разі формування нових місцевих рад (частина перша статті 14). Так само і вибори народних депутатів України можуть бути як черговими, так і позачерговими (частина друга статті 77 Конституції України, частина перша статті 15 Закону України "Про вибори народних депутатів України").
Тобто, де-факто самим чинним законодавством допускаються випадки, коли строки проведення виборів народних депутатів України та місцевих рад, сільських, селищних, міських голів можуть не співпадати.
Згідно з Конституцією України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраним до органів державної влади та місцевого самоврядування (частина перша статті 38); вибори до органів державної влади та місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування (частина перша статті 78).
Отже, Основний Закон України не вирізняє вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування в аспекті строків повноважень їх депутатів у залежності від виду таких виборів.
Однак, відсутність офіційного тлумачення з питання чи набувають депутати місцевих рад та сільські, селищні, міські голови свої повноваження на однаковий конституційно визначений термін у разі їх обрання на чергових, позачергових, повторних, проміжних чи перших виборах на практиці може призвести до того, що цей термін може бути продовжено або скорочено в залежності від строків проведення виборів до Верховної Ради України. Таким чином, існує реальна загроза обмеження гарантованих Основним Законом держави прав громадян на участь в управлінні державними справами (стаття 38) та самостійного вирішення питань місцевого значення (стаття 140) шляхом протиправного змінення встановленого Конституцією України строку повноважень органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 8 Основного Закону України в Україні визнається і діє верховенство права (частина перша); норми Конституції України є нормами прямої дії (речення перше частини другої). Як зазначив з цього приводу Конституційний Суд України: "Згідно з частиною третьою статті 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії. Вони застосовуються безпосередньо незалежно від того, чи прийнято на їх розвиток відповідні закони або інші нормативно-правові акти" (Рішення КСУ від 19 квітня 2001 року N 4-рп/2001).
На наш погляд, з цього випливає, що як народні депутати України, так і депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови у разі обрання набувають свої повноваження на термін, визначений Конституцією України, незалежно від того, які то були вибори - чергові, позачергові чи інші.
З огляду на викладене вважаємо, що у випадках, якщо конституційно визначений термін повноважень органу місцевого самоврядування з об'єктивних причин не співпадає з терміном закінчення повноважень Верховної Ради України та проведення чергових виборів народних депутатів України, для призначення виборів цього органу місцевого самоврядування не можуть застосовуватись положення абзацу другого частини другої статті 14 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
На підставі викладеного і керуючись статтями 147, 150 Конституції України, статтями 13, 39, 41, 93 Закону України "Про Конституційний Суд України", просимо:
Надати офіційне тлумачення положень частини першої статті 141 Конституції України для роз'яснення таких питань:
1. Чи набувають депутати місцевих рад та сільські, селищні, міські голови повноваження на однаковий, передбачений частиною першою статті 141 Конституції України, п'ятирічний строк, у разі якщо їх обрано на чергових, позачергових, повторних, проміжних чи перших місцевих виборах?
2. Чи можуть бути застосовані положення абзацу другого частини другої статті 14 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" при призначенні місцевих виборів, у разі якщо конституційно визначений термін повноважень місцевої ради та сільського, селищного, міського голови з об'єктивних причин не співпадає з терміном проведення чергових виборів народних депутатів України?
Додатки:
1. Витяг з Конституції України (статті 7, 8, 38, 77, 78, 140, 141).
2. Витяг з Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (стаття 14).
3. Витяг з Закону України "Про вибори народних депутатів України" (стаття 15).
Заступник міського голови - секретар Київської міської ради О.Довгий