КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
VI сесія VI скликання
РІШЕННЯ
16.09.2010 N 13/4825
Про звернення депутатів Київської міської ради до
Президента України, Верховної Ради України та
Кабінету Міністрів України
Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2006 N 623 "Про затвердження державної програми подолання дитячої безпритульності та бездоглядності на 2006-2010 роки", рішення Київської міської ради "Про впорядкування продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у міській торговельній мережі" N 929/929 від 25.12.2008 Київська міська рада вирішила:
1. Направити звернення депутатів Київської міської ради до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України згідно з додатком.
2. Офіційно оприлюднити це звернення в комунальних засобах масової інформації.
3. Контроль за виконання цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань охорони здоров'я та соціального захисту.
Київський міський голова Л.Черновецький
Додаток
до рішення
Київської міської ради
16.09.2010 N 13/4825
Звернення
депутатів Київської міської ради до Президента України,
Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України
Депутати Київської міської ради висловлюють глибоку стурбованість щодо проблем захисту здоров'я неповнолітніх від шкідливого впливу тютюнокуріння, вживання алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв та пива.
Державна система соціального захисту, яка трансформується в нових умовах, поки що не є настільки гнучкою, щоб своєчасно і адекватно реагувати на існуючі негативні соціальні прояви. Незахищеною категорією у будь-якій країні є діти, члени їх сімей, що потребують допомоги від суспільства у вирішенні своїх проблем.
Умови, які склалися на сьогодні в державі, призвели до такого соціального явища, як безпритульність і бездоглядність дітей. Безпритульні діти, які не забезпечені нормальними умовами для життя та повноцінного розвитку, займаються бродяжництвом, жебракуванням, крадіжками, систематично вживають алкогольні напої, токсичні і наркотичні речовини та часто стають жертвами сексуальних злочинів, залучаються дорослими до протиправної діяльності. Життя і здоров'я таких дітей постійно перебуває під загрозою.
Депутати Київської міської ради вважають за необхідне приділити більше уваги правовій культурі неповнолітніх шляхом посилення контролю за розглядом справ про адміністративні правопорушення, які вчиняються неповнолітніми, а також підвищенню правової культури їх батьків або осіб, які їх замінюють.
Відповідно до статті 52 Конституції України виховання дітей і піклування про моральне виховання, фізичний розвиток дітей, створення необхідних умов для своєчасного отримання ними загальної середньої та професійної освіти - основний обов'язок громадян України.
Чинним законодавством України передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Статтею 180 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі доведення неповнолітнього до стану сп'яніння батьками неповнолітнього, особами, які їх замінюють, або іншими особами.
Статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" встановлено розмір неоподатковуваного мінімуму громадян - 17 гривень.
З огляду на вищезазначене, Київська міська рада звертається до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з пропозицією збільшити розмір адміністративного штрафу та внести зміни до статей 180 та 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтю 180 Кодексу України про адміністративні правопорушення викласти у такій редакції:
"Стаття 180. Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння
Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння батьками неповнолітнього, особами, які їх замінюють, або іншими особами тягне за собою накладення штрафу від ста до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.".
Статтю 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення викласти у такій редакції:
"Стаття 184. Невиконання батьками або особами,
що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей
Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей тягне за собою попередження або накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за який передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягай віку, з якого настає кримінальна відповідальність, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від п'ятнадцяти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.".
Депутати Київської міської ради вважають за доцільне вдосконалити норми статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Для зміцнення рівня захисту прав і інтересів дітей та підвищення рівня адміністративної відповідальності за порушення законодавства в сфері захисту дітей, підвищення рівня правової культури неповнолітніх, їх батьків або осіб, які їх замінюють, пропонуємо викласти частину другу статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення в такій редакції:
"Порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), тягне за собою накладення штрафу від ста до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.".
Необхідно також зазначити, що відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" надходження від стягнення за адміністративне правопорушення поповнюють державний та бюджет місцевого самоврядування.
Передбачені в цьому зверненні пропозиції сприятимуть зменшенню рівня дитячої злочинності, підвищать контроль за розглядом справ про адміністративні правопорушення, які вчиняються неповнолітніми, а також будуть стимулювати підвищення правової культури неповнолітніх, їх батьків або осіб, які їх замінюють.
Заступник міського голови - секретар Київради О.Довгий