ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
22 грудня 2010 року
м. Київ

Справа N К-22402/10

Про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: судді- доповідача Бим М.Є.

суддів: Гончар Л.Я., Конюшка К.В., Леонтович К.Г., Харченка В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Республіканського комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29 жовтня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 09 березня 2010 року у справі N2а-11539/09/6/0170 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Леон" до Республіканського комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії, -

встановила:

У жовтні 2009 року ТОВ "Леон" звернулось до суду з адміністративним позовом до Республіканського комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим про визнання незаконним висновку Державної експертизи землевпорядної документації Республіканського комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим від 03.09.2009 N2338/11 щодо грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 38,8945 га в розмірі 1 880 386,00 грн. із розрахунку 4,83 грн. за 1 кв.м., та покладення на відповідача зобов’язання надати позитивні висновки.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 09 березня 2010 року, позов задоволено частково. Визнано незаконним висновок державної експертизи землевпорядної документації Республіканського комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим від 03.09.2009 N 2338/11 та зобов’язано повторно провести підсумкову оцінку результатів державної експертизи технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 38,8945 га, яка надається позивачу в оренду для розміщення кар’єру з розробки Іллінського родовища пильних вапняків на території Сизовської сільської ради Сакського району Автономної Республіки Крим.

В касаційній скарзі Республіканський комітет по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим просить скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Частково задовольняючи позов суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, мотивував своє рішення тим, що Рескомзем при складанні висновків держаної експертизи землевпорядної документації матеріалів наданих ТОВ «Леон»не врахував, що позивачем на земельній ділянці, яку просить надати йому в оренду і стосовно якої розроблялася технічна документація і складався спірний висновок державної експертизи землевпорядної документації, ТОВ «Леон» проводиться з 2004 року виробнича діяльність, з наданням відповідної звітності, а тому висновки експертизи не можуть вважатися такими, що прийняті на підставі, в межах та у спосіб передбачених діючим законодавством України.

Однак, з такими висновками судів попередніх інстанцій погодитись не можна з огляду на нижченаведене.

Як встановлено судом, рішенням Сизовської сільської ради від 23.12.2004 N 147 ТОВ «Леон» узгоджено розміщення кар’єру по розробці Іллінського родовища пильних вапняків на території Сизовської сільської ради Сакського району АР Крим.

Розпорядженням Сакської РДА від 08.12.2006 N 1002-р узгоджено ТОВ «Леон» місце розташування кар’єру з видобутку пильних вапняків на території Сизовської сільської ради до 01.12.07.

Розпорядженням Сакської РДА від 23.062008 N 715-р внесені зміни у розпорядження N 1002-р від 08.12.06 в частині терміну погодження - до 01.04.2009р.

Постановою Ради Міністрів АР Крим від 30.04.2009 N 256 узгоджено місце розташування кар’єру ТОВ «Леон» на земельній ділянці площею 43,9га Іллінського родовища, з земель запасу сільськогосподарського призначення за землями населених пунктів Сизовської сільської ради Сакського району та дозволено розробку проекту відводу земельної ділянки на умовах оренди.

17.08.2004 Державним комітетом природних ресурсів України виданий спеціальний дозвіл N3395 ТОВ «Леон» на видобування вапняку в Іллінському родовищі Сакського району АР Крим.

Кримською консалтинговою компанією 01.01.2009 складена технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка відводиться позивачу в оренду.

06.08.09 ТОВ «Леон» надано Рескомзему технічну документацію для проведення державної землевпорядної експертизи грошової оцінки земельної ділянки.

03.09.09 відповідачем складений висновок державної експертизи землевпорядної документації за N 2338/11, в якому визначено нормативну грошову оцінку зазначеної вище земельної ділянки площею 388945 кв.м. у сумі 1880386 грн. або з розрахунку на один кв.м. земельної ділянки 4,83 грн., а також зазначено, що надана ТОВ «Леон»технічна документація не відповідає вимогам діючого земельного законодавства України, встановленим нормам і правилам та оцінюється негативно.

Згідно ч.1 ст. 3 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" цей Закон регулює відносини, що виникають при проведенні державної експертизи землевпорядної документації.

Статтею 25 цього Закону встановлено, що експерт державної експертизи зобов'язаний:

дотримуватися встановлених строків та порядку проведення державної експертизи, відслідковувати відповідність об'єктів державної експертизи вимогам законодавства, а також встановленим стандартам, нормам і правилам;

забезпечувати об'єктивне та якісне проведення державної експертизи;

вносити обґрунтовані зауваження та пропозиції щодо матеріалів та документації, які підлягають державній експертизі;

вносити відповідні пропозиції щодо вдосконалення форм і методів проведення державної експертизи;

заявляти самовідвід у разі наявності особистої заінтересованості щодо конкретного об'єкта державної експертизи.

Частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її в оренду.

Згідно п. 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою КМ України від 26.05.2004 N 677, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. У разі відведення земельної ділянки для розробки корисних копалин або забудови територій на площах їх залягання проект погоджується також з органом державного геологічного контролю та органом державного гірничого нагляду.

Такі документи позивачем не були додані до технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки.

Відповідно до п. 2.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Державного комітету лісового господарства України, Державного комітету України по водному господарству, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року N 19/16/22/11/17/12, рентний дохід, який неможливо встановити на відокремлених земельних ділянках окремих підприємств (ділянки дочірніх підприємств без створення юридичної особи або у випадках, коли за оцінюваною земельною ділянкою не ведеться самостійна звітність, а також у випадках існування підприємства менше одного повного календарного року), визначається відповідно до табл. 1.2 (додаток 1).

У відповідності до приписів ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до п. 2.3 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему від 02.07.2003 N 174 після проведення державної землевпорядної експертизи технічна документація разом з реєстраційною карткою (картками) та висновком державної землевпорядної експертизи передаються до територіального органу земельних ресурсів для підготовки відповідних рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо надання або передачі земельної ділянки у власність або користування.

Отже, ведення діяльності з розробки корисних копалин можливо лише після набуття права користування земельною ділянкою.

Таким чином, приймаючи спірний висновок Республіканський комітет по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим діяв в межах своїх повноважень з дотриманням норм чинного законодавства, а зауваження та пропозиції до землевпорядної документації є правильними та такими, що підлягають виконанню.

Судами попередніх інстанцій обставини справи встановлено, але неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, що відповідно до ст. 229 КАС України є підставою для скасування судових рішень та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

постановила:

Касаційну скаргу Республіканського комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим -задовольнити.

Скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29 жовтня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 09 березня 2010 року, та ухвалити нове судове рішення.

В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Леон" про визнання незаконним висновку державної експертизи землевпорядної документації Республіканського комітету по земельним ресурсам Автономної Республіки Крим від 03 вересня 2009 року N 2338/11 та покладення на відповідача зобов’язання надати позитивні висновки - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді


Документи що посилаються на цей