ГОЛОВНЕ КОНТРОЛЬНО-РЕВІЗІЙНЕ УПРАВЛІННЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
06.05.2011 N 25-18/639
Про надання роз'яснення
У зв'язку із значною кількістю відмов правоохоронних органів у порушенні кримінальних справ за результатами розгляду матеріалів контрольних заходів, направлених органами державної контрольно-ревізійної служби, та з метою зменшення обсягів зайвого листування з правоохоронними органами Головне контрольно-ревізійне управління України повідомляє.
Відповідно до пункту 5.3 Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого наказом ГоловКРУ, МВС, СБУ та Генпрокуратури від 19.10.2006 р. N 346/1025/685/53, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за N 1166/13040, у разі виявлення порушень законодавства ревізією, проведеною не за зверненнями правоохоронних органів, ревізійні матеріали, у яких зафіксовано порушення, що передбачають кримінальну відповідальність або містять ознаки корупційних діянь, передаються до правоохоронного органу в повному обсязі у визначені пунктом 5.2 цього Порядку строки. Якщо такою ревізією виявлено порушення законодавства, за які не передбачено кримінальну відповідальність або які не містять ознаки корупційних діянь, орган ДКРС у визначені пунктом 5.2 цього Порядку строки письмово інформує про такі порушення правоохоронні органи.
Листом ГоловКРУ від 02.11.2010 р. N 25-18/1448 до облКРУ направлено довідковий матеріал з рекомендаціями щодо документування порушень фінансової дисципліни, які виявляються в ході контрольних заходів і можуть містити ознаки злочину, з коментарями до відповідних статей Кримінального кодексу України ( 2341-14 ) та мінімальними розмірами заподіяної шкоди (збитків), отриманого доходу тощо, які є для цих статей обов'язковими ознаками об'єктивної сторони складу злочину.
При цьому розрахунок мінімального розміру завданої шкоди (збитків) здійснено відповідно до вимог пункту 22.5 статті 22 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" ( 889-15 ), яким визначено, що для кваліфікації злочинів розмір неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 6.1.1 пункту 6.1 статті 6 цього Закону ( 889-15 ) для відповідного року. Згідно підпункту 6.1.1 пункту 6.1 статті 6 вказаного Закону ( 889-15 ) податкова пільга встановлюється у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку.
Однак у зв'язку з набранням чинності 1 січня 2011 року Податковим кодексом України ( 2755-17 ) встановлено нові розміри податкових соціальних пільг і передбачено застосування іншого розміру соціальної пільги для кваліфікації злочинів або правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги.
Так, відповідно до пункту 5 підрозділу 1 Перехідних положень Податкового кодексу України ( 2755-17 ) якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації злочинів або правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу ( 2755-17 ) для відповідного року.
Підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV Податкового кодексу України ( 2755-17 ) соціальна пільга встановлена у розмірі, що дорівнює 100 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку.
Разом з тим відповідно до пункту 1 підрозділу 1 Перехідних положень Податкового кодексу України ( 2755-17 ) дія підпункту 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 цього Кодексу ( 2755-17 ) набирає чинності з 1 січня 2015 року. До 31 грудня 2014 року для цілей застосування цього підпункту податкова соціальна пільга надається в розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" ( 2857-17 ) у 2011 році установлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 941 грн.
Разом з тим необхідно враховувати, що постановою Пленуму Верховного Суду України від 28.05.2004 р. N 9 "Про деякі питання застосування судами України адміністративного та кримінального законодавства у зв'язку з набранням чинності Законом України від 22.05.2003 р. "Про податок з доходів фізичних осіб" надано роз'яснення щодо кваліфікації правопорушень або злочинів з урахуванням застосування податкової соціальної пільги, встановленої цим Законом.
Так відповідно до пункту 3 згаданої постанови Пленуму Верховного Суду України при вирішенні питання про відповідальність за продовжуваний злочин чи про його кваліфікацію у випадках, коли одні діяння були вчинені до, а інші - після 1 січня 2004 р., треба виходити з кількості неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або кількості розмірів податкової соціальної пільги, вирахуваних за кожен період окремо.
Крім того, звертаємо увагу, що матеріали ревізій (перевірок) передаються тому правоохоронному органу, до компетенції якого входить їх розгляд та прийняття рішення за підслідністю, яка визначена статтею 112 Кримінально-процесуального кодексу України ( 1002-05 ).
Таким чином, при виявленні в ході контрольних заходів порушень, що передбачають кримінальну відповідальність, при направленні матеріалів до правоохоронного органу слід враховувати їх кваліфікуючі ознаки, зокрема розмір завданої шкоди (збитків) та підслідність.
Враховуючи зазначене та зміни, що відбулися в законодавстві, ГоловКРУ надсилає оновлені рекомендації щодо передачі органами ДКРС правоохоронним органам матеріалів контрольних заходів, в ході яких виявляються порушення фінансової дисципліни, які можуть містити ознаки злочину з урахуванням їх підслідності та кваліфікуючих ознак, зокрема розмірів завданої шкоди (збитків) (додаються). У зв'язку з цим листи ГоловКРУ від 15.04.2003 р. N 13-18/2-144 та від 02.11.2010 р. N 25-18/1448 відкликаються.
Щодо порушень законодавства, що містять ознаки корупційних діянь, зазначаємо, що на даний час відсутні правові підстави для застосування положень, як Закону України "Про боротьбу з корупцією" ( 356/95-ВР ), так і Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції" ( 3206-17 ). Поряд з цим 17.12.2010 р. Президентом України В.Ф.Януковичем внесено до Верховної Ради України проект Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції в Україні" (реєстраційний N 7487). Верховною Радою України вказаний законопроект прийнято на другому читанні.
З огляду на вказане, з набранням чинності Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції в Україні" ( 3206-17 ) до правоохоронних органів також необхідно буде направляти матеріали контрольних заходів, в ході яких виявлені порушення законодавства, що містять ознаки корупційних діянь, визначених цим Законом. При цьому слід звернути увагу, що згаданий Закон поширюватиметься на діяння, вчинені після набрання ним чинності. Після прийняття Закону, який визначатиме засади боротьби з корупцією, ГоловКРУ додатково направить до облКРУ відповідні роз'яснення щодо порядку застосування його положень.
Перший заступник Голови В.Костюшко
Додаток 1
до листа ГоловКРУ
06.05.2011 N 25-18/639
РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо передачі органами ДКРС правоохоронним
органам у 2011 році матеріалів контрольних
заходів, в ході яких виявляються
порушення фінансової дисципліни,
які можуть містити ознаки злочину
----------------------------------------------------------------------------------------------------
| Номер та назва | Диспозиція | Коментар до статті | Документування | Підслідність |
| статті КК України |відповідної статті КК| |порушень фінансової|(правоохоронний|
| ( 2341-14 ) |України ( 2341-14 ) | | дисципліни, які | орган, якому |
| | або її частини | | містять ознаки | передаються |
| | | |вказаних в таблиці | матеріали |
| | | | складів злочинів | планового |
| | | | | контрольного |
| | | | | заходу) |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|--------------------------------------------------------------------------------------------------|
| Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина |
|--------------------------------------------------------------------------------------------------|
|Стаття 175. |Ч. 1. Безпідставна |Об'єктом злочину є |Порушення може бути| Прокуратура |
|Невиплата |невиплата заробітної |конституційне право |виявлене в ході | |
|заробітної плати, |плати, стипендії, |на заробітну плату, |перевірки | |
|стипендії, пенсії |пенсії чи іншої, |не нижчу від |правильності | |
|чи інших |установленої |визначеної законом, |нарахування та | |
|установлених |законом, виплати |і на своєчасне її |виплати заробітної | |
|законом виплат |громадянам більш як |отримання, а також |плати шляхом | |
|( 2341-14 ) |за один місяць, |право на соціальний |дослідження | |
| |вчинена умисно |захист, у т.ч. |перевірки первинних| |
| |керівником |право на отримання |документів | |
| |підприємства, |пенсій та інших |(відомостей на | |
| |установи або |видів соціальних |отримання | |
| |організації незалежно|виплат. |заробітної плати, | |
| |від форми власності |Об'єктивна сторона |платіжних доручень | |
| |чи громадянином - |складу цього злочину|на перерахунок | |
| |суб'єктом |виражається у |коштів на карткові | |
| |підприємницької |безпідставній |рахунки (в разі | |
| |діяльності. |невиплаті заробітної|застосування | |
| |Ч. 2. Те саме діяння,|плати, стипендії, |розрахунку з | |
| |якщо воно було |пенсії чи іншої, |працівниками через | |
| |вчинене внаслідок |установленої |банківські установи| |
| |нецільового |законом, виплати |за допомогою | |
| |використання коштів, |громадянам більше |зарплатних карток) | |
| |призначених для |ніж за один місяць. |тощо. При | |
| |виплати заробітної |Під невиплатою |встановленні винної| |
| |плати, стипендії, |заробітної плати, |особи необхідно | |
| |пенсії та інших, |стипендії, пенсії |враховувати | |
| |встановлених |чи іншої, |спеціальний суб'єкт| |
| |законом, виплат. |установленої |даного порушення, | |
| |Ч. 3. Особа |законом, виплати |так відповідно до | |
| |звільняється від |слід розуміти |статті 94 Кодексу | |
| |кримінальної |неповну або |законів про працю | |
| |відповідальності, |несвоєчасну виплату |України ( 322-08 ) | |
| |якщо до притягнення |громадянам |заробітна плата - | |
| |до кримінальної |зазначених виплат. |це винагорода, яку | |
| |відповідальності нею |Така невиплата |власник або | |
| |здійснено виплату |утворює склад |уповноважений ним | |
| |заробітної плати, |злочину, |орган виплачує | |
| |стипендії, пенсії чи |передбаченого ст. |працівникові за | |
| |іншої, встановленої |175, якщо вона: 1) |виконану роботу. | |
| |законом, виплати |є безпідставною; 2) |Тобто вчасна | |
| |громадянам |має місце протягом |виплата заробітної | |
| | |певного строку |плати - це | |
| | |(більше ніж за один |обов'язок керівника| |
| | |місяць). |установи як | |
| | |Безпідставною |представника | |
| | |зазначена невиплата |власника | |
| | |вважатиметься тоді, | | |
| | |коли вона має | | |
| | |місце, незважаючи на| | |
| | |наявність законних | | |
| | |підстав для виплати | | |
| | |заробітної плати, | | |
| | |стипендії, пенсії | | |
| | |чи іншої, | | |
| | |установленої | | |
| | |законом, виплати | | |
| | |громадянам. Не буде | | |
| | |складу цього | | |
| | |злочину, якщо | | |
| | |зазначені виплати не| | |
| | |здійснюються на | | |
| | |законних підставах | | |
| | |(наприклад, несплата| | |
| | |частини заробітної | | |
| | |плати в результаті | | |
| | |відрахування із неї | | |
| | |для покриття | | |
| | |заборгованості | | |
| | |працівника | | |
| | |підприємству, | | |
| | |установі, | | |
| | |організації, на | | |
| | |якому він працює) | | |
| | |або їх невиплата | | |
| | |зумовлена | | |
| | |об'єктивними | | |
| | |причинами | | |
| | |(наприклад, неповним| | |
| | |бюджетним | | |
| | |фінансуванням, | | |
| | |відсутністю | | |
| | |необхідних для | | |
| | |виплат коштів на | | |
| | |рахунках | | |
| | |підприємства, | | |
| | |установи, | | |
| | |організації) | | |
| | |Склад злочину, | | |
| | |передбаченого ст. | | |
| | |175, має місце лише | | |
| | |у разі зазначеної | | |
| | |невиплати більше ніж| | |
| | |за один місяць. | | |
| | |Вказівка закону на | | |
| | |такий термін | | |
| | |свідчить не лише про| | |
| | |те, що невиплата, | | |
| | |наприклад, | | |
| | |заробітної плати чи | | |
| | |пенсії за один | | |
| | |місяць не є | | |
| | |кримінально караною | | |
| | |(за такі дії може | | |
| | |наставати | | |
| | |адміністративна | | |
| | |відповідальність, | | |
| | |передбачена ст. 41 | | |
| | |КУпАП) | | |
| | |( 80731-10 ), а й на| | |
| | |те, що вона може | | |
| | |стосуватися лише тих| | |
| | |виплат громадянам, | | |
| | |які мають | | |
| | |регулярний характер.| | |
| | |Отже, склад цього | | |
| | |злочину буде | | |
| | |відсутній, якщо | | |
| | |невиплата стосується| | |
| | |одноразової (за | | |
| | |винятком тієї, що | | |
| | |входить в структуру | | |
| | |заробітної плати) | | |
| | |виплати громадянам. | | |
| | |За наявності | | |
| | |підстав, зокрема, | | |
| | |при заподіянні | | |
| | |істотної шкоди, такі| | |
| | |дії можуть | | |
| | |розцінюватись як | | |
| | |зловживання владою | | |
| | |чи службовим | | |
| | |становищем або інший| | |
| | |злочин. | | |
| | |Суб'єкт злочину | | |
| | |спеціальний. Ним | | |
| | |може бути лише | | |
| | |керівник | | |
| | |підприємства, | | |
| | |установи або | | |
| | |організації | | |
| | |незалежно від форми | | |
| | |власності. Інші | | |
| | |службові особи | | |
| | |підприємств, | | |
| | |установ, | | |
| | |організацій, а так | | |
| | |само приватні особи | | |
| | |можуть нести | | |
| | |кримінальну | | |
| | |відповідальність за | | |
| | |цією статтею лише як| | |
| | |співучасники | | |
| | |(організатори, | | |
| | |підбурювачі, | | |
| | |пособники). | | |
| | |Кваліфікуючою | | |
| | |ознакою злочину є | | |
| | |вчинення описаного у| | |
| | |ч. 1 ст. 175 діяння | | |
| | |внаслідок | | |
| | |нецільового | | |
| | |використання коштів,| | |
| | |призначених для | | |
| | |виплати заробітної | | |
| | |плати, стипендії, | | |
| | |пенсії та інших, | | |
| | |установлених | | |
| | |законом, виплат. | | |
| | |Нецільовим слід | | |
| | |визнавати | | |
| | |використання | | |
| | |зазначених коштів на| | |
| | |будь-які заходи, не | | |
| | |пов'язані з їх | | |
| | |виплатою як | | |
| | |заробітної плати, | | |
| | |стипендії, пенсії | | |
| | |та інших, | | |
| | |установлених | | |
| | |законом, виплат | | |
| | |(наприклад, для | | |
| | |придбання сировини, | | |
| | |обладнання, | | |
| | |техніки, різних | | |
| | |товарів, оплату | | |
| | |оренди, послуг, на | | |
| | |будівництво чи | | |
| | |ремонт приміщення | | |
| | |тощо). Вказану | | |
| | |невиплату слід | | |
| | |визнавати також | | |
| | |такою, що сталася | | |
| | |внаслідок | | |
| | |нецільового | | |
| | |використання | | |
| | |зазначених коштів, | | |
| | |якщо вона мала | | |
| | |місце в результаті | | |
| | |порушення вимог | | |
| | |законодавства, | | |
| | |відповідно до якого | | |
| | |оплата праці | | |
| | |працівників | | |
| | |підприємств та | | |
| | |організацій, у т.ч. | | |
| | |тих, що знаходяться | | |
| | |на госпрозрахунку й | | |
| | |отримують дотації з | | |
| | |бюджету, | | |
| | |здійснюється в | | |
| | |першочерговому | | |
| | |порядку після сплати| | |
| | |обов'язкових | | |
| | |платежів. Якщо | | |
| | |нецільове | | |
| | |використання | | |
| | |зазначених коштів | | |
| | |пов'язане із | | |
| | |вчиненням іншого | | |
| | |злочину (наприклад, | | |
| | |розкраданням майна, | | |
| | |зловживанням владою | | |
| | |чи службовим | | |
| | |становищем, | | |
| | |службовим | | |
| | |підробленням), | | |
| | |вчинене слід | | |
| | |кваліфікувати за | | |
| | |сукупністю злочинів | | |
| | |Якщо предметом | | |
| | |зазначеного | | |
| | |нецільового | | |
| | |використання були | | |
| | |бюджетні кошти, | | |
| | |вчинене утворює | | |
| | |ідеальну сукупність | | |
| | |злочинів і потребує | | |
| | |кваліфікації за ч. 2| | |
| | |ст. 175 і | | |
| | |відповідною частиною| | |
| | |ст. 210 | | |
| | |Кримінального | | |
| | |кодексу України | | |
| | |( 2341-14 ). | | |
| | |Частина 3 ст. 175 | | |
| | |передбачає | | |
| | |можливість | | |
| | |звільнення від | | |
| | |кримінальної | | |
| | |відповідальності за | | |
| | |спеціальних обставин| | |
| | |особи, яка вчинила | | |
| | |злочин, передбачений| | |
| | |цією статтею | | |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
| ... | ... | ... | ... | ... |
|--------------------------------------------------------------------------------------------------|
| Злочини проти власності |
|--------------------------------------------------------------------------------------------------|
|Стаття 191. |Ч. 1. Привласнення чи|Привласнення полягає|Такі порушення | Прокуратура, |
|Привласнення, |розтрата чужого |у протиправному і |можуть бути | МВС, СБУ |
|розтрата майна або |майна, яке було |безоплатному |виявлені в ході | |
|заволодіння ним |ввірене особі чи |вилученні |перевірки стану | |
|шляхом зловживання |перебувало в її |(утриманні, |збереження майна | |
|службовим |віданні. |неповерненні) |або стану виконання| |
|становищем |Ч. 2. Привласнення, |винним чужого майна,|господарських угод | |
|( 2341-14 ) |розтрата або |яке знаходилось у |(шляхом проведення | |
| |заволодіння чужим |його правомірному |інвентаризації | |
| |майном шляхом |володінні, з наміром|майна, розрахунків | |
| |зловживання службовою|в подальшому |за угодами, | |
| |особою своїм |обернути його на |наявності | |
| |службовим становищем.|свою користь чи |простроченої | |
| |Ч. 3. Дії, |користь третіх осіб.|заборгованості). Як| |
| |передбачені |В результаті |для прикладу можна | |
| |частинами першою або |привласнення чужого |навести випадки | |
| |другою цієї статті, |майна винний починає|виявлення в ході | |
| |вчинені повторно або |незаконно володіти і|контрольних заходів| |
| |за попередньою змовою|користуватись |фактів відсутності | |
| |групою осіб. |вилученим майном, |у зберігача майна, | |
| |Ч. 4. Дії, |поліпшуючи |яке мало бути в | |
| |передбачені |безпосередньо за |нього відповідно до| |
| |частинами першою, |рахунок викраденого |умов договору | |
| |другою або третьою |своє матеріальне |зберігання, або | |
| |цієї статті, якщо |становище. |виявлення фактів | |
| |вони вчинені у |Розтрата передбачає |нестач в ході | |
| |великих розмірах. |незаконне і |проведення | |
| |Ч. 5. Дії, |безоплатне |інвентаризації | |
| |передбачені |витрачання |майна, яка може | |
| |частинами першою, |(споживання, продаж,|проводитися на | |
| |другою, третьою або |безоплатну |вимогу органу ДКРС | |
| |четвертою цієї |передачу, обмін, |відповідно до | |
| |статті, якщо вони |передачу в рахунок |пункту 4 статті 10 | |
| |вчинені в особливо |погашення боргу |Закону України "Про| |
| |великих розмірах або |тощо) винним чужого |державну | |
| |організованою групою |майна, яке йому |контрольно- | |
| | |ввірене чи |ревізійну службу в | |
| | |перебувало в його |Україні" | |
| | |віданні. В |( 2939-12 ) | |
| | |результаті розтрати | | |
| | |винний поліпшує | | |
| | |майнове становище | | |
| | |інших осіб шляхом | | |
| | |безпосереднього | | |
| | |споживання ними | | |
| | |незаконно вилученого| | |
| | |майна, позбавлення | | |
| | |їх за рахунок | | |
| | |витрачання такого | | |
| | |майна певних | | |
| | |матеріальних витрат,| | |
| | |збільшення доходів | | |
| | |інших осіб. | | |
| | |Діяння може | | |
| | |кваліфікуватися як | | |
| | |привласнення чи | | |
| | |розтрата лише у тому| | |
| | |разі, коли його | | |
| | |предметом виступає | | |
| | |майно, яке було | | |
| | |ввірене винному чи | | |
| | |було в його віданні,| | |
| | |тобто воно | | |
| | |знаходилось у | | |
| | |правомірному | | |
| | |володінні винного, | | |
| | |який був наділений | | |
| | |правомочністю по | | |
| | |розпорядженню, | | |
| | |управлінню, | | |
| | |доставці або | | |
| | |зберіганню такого | | |
| | |майна. Така | | |
| | |правомочність може | | |
| | |обумовлюватись | | |
| | |службовими | | |
| | |обов'язками, | | |
| | |договірними | | |
| | |відносинами або | | |
| | |спеціальним | | |
| | |дорученням | | |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
|Стаття 192. |Ч. 1. Заподіяння |З об'єктивної |З метою належної | МВС |
|Заподіяння майнової|значної майнової |сторони цей злочин |реалізації | |
|шкоди шляхом обману|шкоди шляхом обману |полягає в отриманні |матеріалів ревізій | |
|або зловживання |або зловживання |винним матеріальної |при документуванні | |
|довірою ( 2341-14 )|довірою за |вигоди за рахунок |порушень, які можна| |
| |відсутності ознак |власника або |кваліфікувати за | |
| |шахрайства. |законного володільця|вказаною статтею | |
| |Ч. 2. Ті самі діяння,|майна шляхом обману |Кримінального | |
| |вчинені за |або зловживання |кодексу України | |
| |попередньою змовою |довірою за |( 2341-14 ), слід | |
| |групою осіб, або |відсутності ознак |зазначати, на яких | |
| |такі, що заподіяли |шахрайства. За |правових підставах | |
| |майнову шкоду у |способом вчинення |здійснювалося | |
| |великих розмірах. |цей злочин є |розпорядження | |
| |Примітка. |близьким до |майном, на якій | |
| |Відповідно до цієї |шахрайства. Однак, |підставі воно | |
| |статті майнова шкода |на відміну від |перебувало у | |
| |визнається значною, |шахрайства, при його|володінні (віданні)| |
| |якщо вона у |вчиненні не |підконтрольної | |
| |п'ятдесят і більше |відбувається |установи; | |
| |разів перевищує |вилучення чужого |встановити винну | |
| |неоподатковуваний |майна із фонду |особу, описати | |
| |мінімум доходів |власника: винний |поетапно дії, які | |
| |громадян, а у великих|отримує матеріальну |призвели до | |
| |розмірах - така, що у|вигоду в результаті |розтрати майна, | |
| |сто і більше разів |використання майна, |відібрати | |
| |перевищує |яке лише мало |пояснення від | |
| |неоподатковуваний |надійти у |працівників об'єкта| |
| |мінімум доходів |розпорядження |контролю, причетних| |
| |громадян |власника і поповнити|до виявлених | |
| | |його майновий фонд. |порушень, визначити| |
| | |Тобто він не |розмір завданої | |
| | |вилучає майно, а |шкоди (збитків). | |
| | |лише не передає його|При встановленні | |
| | |належному власникові|винної особи | |
| | |чи законному |необхідно | |
| | |володільцю. |зазначити, що нею | |
| | |Способами вчинення |порушено при | |
| | |злочину є обман та |відчуженні майна | |
| | |зловживання довірою.|(службові | |
| | |За своїм змістом |обов'язки, | |
| | |обман та зловживання|встановлені | |
| | |довірою як способи |посадовою | |
| | |вчинення цього |інструкцією, | |
| | |злочину аналогічні |умовами контракту, | |
| | |обману та |договірні | |
| | |зловживанню довірою |зобов'язання тощо) | |
| | |при шахрайстві. | | |
| | |Заподіянням | | |
| | |майнової шкоди, | | |
| | |відповідальність за | | |
| | |яке передбачена | | |
| | |ст. 192, охоплюються| | |
| | |випадки: | | |
| | |1) незаконного | | |
| | |використання чужого | | |
| | |майна чи грошових | | |
| | |коштів (самовільне | | |
| | |всупереч укладеній | | |
| | |угоді чи досягнутій | | |
| | |домовленості | | |
| | |безоплатне | | |
| | |використання | | |
| | |транспортних засобів| | |
| | |чи інших предметів; | | |
| | |нецільове | | |
| | |використання коштів | | |
| | |чи майна іншого | | |
| | |власника, отриманих | | |
| | |на законних | | |
| | |підставах (як | | |
| | |попередню оплату за | | |
| | |товар чи | | |
| | |фінансування певного| | |
| | |проекту, орендування| | |
| | |приміщень, у т.ч. і | | |
| | |житла, або іншого | | |
| | |майна, наданого | | |
| | |винному його | | |
| | |власником чи | | |
| | |законним володільцем| | |
| | |на зберігання чи | | |
| | |залишеного під | | |
| | |нагляд, тощо), в | | |
| | |результаті чого | | |
| | |потерпіла сторона, | | |
| | |будучи позбавленою | | |
| | |можливості | | |
| | |використовувати | | |
| | |майно чи кошти у | | |
| | |власних інтересах, | | |
| | |зазнає майнової | | |
| | |шкоди у формі | | |
| | |упущеної вигоди; | | |
| | |2) неправомірного | | |
| | |неповернення чи | | |
| | |несвоєчасного | | |
| | |повернення власнику | | |
| | |майна чи грошових | | |
| | |коштів, що позбавляє| | |
| | |власника можливості | | |
| | |використовувати їх | | |
| | |за власним розсудом | | |
| | |і отримати певний | | |
| | |дохід | | |
| | |3) ухилення від | | |
| | |сплати обов'язкових | | |
| | |платежів | | |
| | |(перекручування умов| | |
| | |договору купівлі- | | |
| | |продажу з метою | | |
| | |зменшення розміру | | |
| | |мита, користування | | |
| | |пільгами (на оплату | | |
| | |житла, електричної | | |
| | |енергії чи газу, на | | |
| | |проїзд тощо)), в | | |
| | |результаті чого | | |
| | |держава не отримує | | |
| | |належних грошових | | |
| | |надходжень. Не | | |
| | |утворює складу цього| | |
| | |злочину ухилення від| | |
| | |сплати податків, | | |
| | |зборів та інших | | |
| | |обов'язкових | | |
| | |платежів, що входять| | |
| | |до системи | | |
| | |оподаткування. Такі | | |
| | |дії за наявності для| | |
| | |того підстав слід | | |
| | |розглядати як злочин| | |
| | |у сфері | | |
| | |господарської | | |
| | |діяльності і | | |
| | |кваліфікувати за | | |
| | |ст. 212 КК України | | |
| | |( 2341-14 ); | | |
| | |4) отримання майна | | |
| | |чи грошових коштів | | |
| | |(кредитів, позик, | | |
| | |субсидій та інших | | |
| | |соціальних виплат, | | |
| | |придбання | | |
| | |нерухомості або | | |
| | |іншого майна тощо) з| | |
| | |використанням при | | |
| | |цьому пільг, на які | | |
| | |винна особа не мала | | |
| | |права (наприклад, | | |
| | |отримання | | |
| | |безвідсоткової | | |
| | |позики, яка | | |
| | |надається певним | | |
| | |категоріям громадян,| | |
| | |що постраждали від | | |
| | |Чорнобильської | | |
| | |катастрофи; | | |
| | |отримання позики для| | |
| | |будівництва чи | | |
| | |придбання дачних | | |
| | |будинків, яка | | |
| | |передбачена для | | |
| | |ветеранів праці; | | |
| | |безоплатне придбання| | |
| | |медикаментів чи | | |
| | |придбання з 50%-вою | | |
| | |знижкою їх вартості,| | |
| | |що передбачено для | | |
| | |певних категорій | | |
| | |громадян); | | |
| | |5) звернення особою,| | |
| | |яка перебуває на | | |
| | |службі, на свою | | |
| | |користь або користь | | |
| | |інших осіб грошових | | |
| | |коштів, які є платою| | |
| | |за отримані | | |
| | |громадянами чи | | |
| | |організаціями | | |
| | |послуги. Правова | | |
| | |оцінка дій винних | | |
| | |осіб у таких | | |
| | |випадках залежить | | |
| | |від того, чи була та| | |
| | |чи інша особа | | |
| | |наділена | | |
| | |повноваженнями на | | |
| | |отримання та | | |
| | |оприбуткування таких| | |
| | |платежів. Наприклад,| | |
| | |дії працівників | | |
| | |транспорту, які не | | |
| | |уповноважені | | |
| | |відповідним | | |
| | |суб'єктом на | | |
| | |одержання коштів як | | |
| | |плати за надані | | |
| | |послуги, пов'язані з| | |
| | |перевезенням | | |
| | |транспортом | | |
| | |пасажирів або | | |
| | |вантажу, і які | | |
| | |одержують від | | |
| | |фізичних або | | |
| | |юридичних осіб гроші| | |
| | |за безквитковий | | |
| | |проїзд чи за | | |
| | |незаконне, без | | |
| | |оформлення | | |
| | |документів, | | |
| | |перевезення | | |
| | |вантажу, утворюють | | |
| | |склад злочину, | | |
| | |передбаченого ст. | | |
| | |192. Якщо працівник | | |
| | |транспорту | | |
| | |уповноважується на | | |
| | |отримання коштів за | | |
| | |надані послуги, то | | |
| | |присвоєння отриманих| | |
| | |ним грошових коштів | | |
| | |є привласненням | | |
| | |чужого майна, | | |
| | |оскільки з моменту | | |
| | |отримання їх | | |
| | |уповноваженою особою| | |
| | |вони стають | | |
| | |власністю певного | | |
| | |суб'єкта (юридичної | | |
| | |чи фізичної особи). | | |
| | |За своєю | | |
| | |конструкцією склад | | |
| | |злочину, | | |
| | |передбачений | | |
| | |ст. 192, є | | |
| | |матеріальним. | | |
| | |Обов'язковою | | |
| | |ознакою об'єктивної | | |
| | |сторони цього | | |
| | |злочину є настання в| | |
| | |результаті його | | |
| | |вчинення значної | | |
| | |майнової шкоди | | |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
| ... | ... | ... | ... | ... |
|--------------------------------------------------------------------------------------------------|
| Злочини у сфері господарської діяльності |
|--------------------------------------------------------------------------------------------------|
|Стаття 210. |Ч. 1. Нецільове |Основний |Порушення може бути| Прокуратура, |
|Нецільове |використання |безпосередній об'єкт|виявлене в ході | МВС, СБУ |
|використання |бюджетних коштів |злочину - |проведення | |
|бюджетних коштів, |службовою особою, а |встановлений |контрольного заходу| |
|здійснення |так само здійснення |законодавством |в головного | |
|видатків бюджету чи|видатків бюджету чи |порядок виконання |розпорядника | |
|надання кредитів з |надання кредитів з |державного і |бюджетних коштів, | |
|бюджету без |бюджету без |місцевих бюджетів, |розпорядника | |
|встановлених |встановлених |порядок |бюджетних коштів | |
|бюджетних |бюджетних призначень |використання |нижчого рівня, | |
|призначень або з їх|або з їх перевищенням|бюджетних ресурсів, |одержувача | |
|перевищенням |всупереч Бюджетному |покликаних з |бюджетних коштів | |
|( 2341-14 ) |кодексу України |фінансового боку |при перевірці | |
| |( 2456-17 ) чи закону|забезпечувати |питання цільового | |
| |про Державний бюджет |виконання державними|використання | |
| |України на |органами та органами|коштів. Відповідно | |
| |відповідний рік, якщо|місцевого |до статті 119 | |
| |предметом таких дій |самоврядування |Бюджетного кодексу | |
| |були бюджетні кошти у|покладених на них |України ( 2456-17 )| |
| |великих розмірах. |завдань і функцій. |нецільовим | |
| |Ч. 2. Ті самі діяння,|Предметом злочину є |використанням | |
| |предметом яких були |бюджетні кошти. Це |бюджетних коштів є | |
| |бюджетні кошти в |кошти, що |їх витрачання на | |
| |особливо великих |включаються у |цілі, що не | |
| |розмірах або вчинені |бюджети всіх рівнів |відповідають: | |
| |повторно, або за |незалежно від |- бюджетним | |
| |попередньою змовою |джерела їх |призначенням, | |
| |групою осіб. |формування. Бюджетну|встановленим | |
| |Примітка. |систему України як |законом про | |
| |1. До бюджетних |план формування і |Державний бюджет | |
| |коштів належать |використання |України (рішенням | |
| |кошти, що включаються|фінансових ресурсів |про місцевий | |
| |до державного бюджету|утворюють сукупність|бюджет); | |
| |і місцевих бюджетів |державного бюджету і|- напрямам | |
| |незалежно від джерела|місцевих бюджетів |використання | |
| |їх формування. |(бюджет Автономної |бюджетних коштів, | |
| |2. Великим розміром |Республіки Крим, |визначених у | |
| |бюджетних коштів |обласні, районні, |паспорті бюджетної | |
| |відповідно до статей |бюджети районів у |програми (у разі | |
| |210, 211 цього |містах, бюджети |застосування | |
| |Кодексу ( 2456-17 ) |місцевого |програмно-цільового| |
| |вважається сума, що в|самоврядування - |методу у бюджетному| |
| |тисячу і більше разів|територіальних |процесі) або в | |
| |перевищує |громад сіл, селищ, |порядку | |
| |неоподатковуваний |міст та їх |використання | |
| |мінімум доходів |об'єднань). |бюджетних коштів; | |
| |громадян. |Предметом злочину |- бюджетним | |
| |3. Особливо великим |виступають бюджетні |асигнуванням | |
| |розміром бюджетних |кошти лише у великих|(розпису бюджету, | |
| |коштів відповідно до |або особливо великих|кошторису, плану | |
| |статей 210, 211 цього|розмірах. Великим |використання | |
| |Кодексу |розміром визнається |бюджетних коштів). | |
| |( 2456-17 ) |сума, яка в тисячу і|Отже, при фіксації | |
| |вважається сума, що в|більше разів |вказаного порушення| |
| |три тисячі і більше |перевищує |необхідно: | |
| |разів перевищує |неоподатковуваний |- визначити, | |
| |неоподатковуваний |мінімум доходів |всупереч якого | |
| |мінімум доходів |громадян (примітка |саме нормативно- | |
| |громадян |до ст. 210). |правового чи | |
| | |З об'єктивної |локального акта | |
| | |сторони вчинення |використано | |
| | |злочину можливе у |бюджетні кошти | |
| | |чотирьох |- встановити, якою | |
| | |альтернативних |особою допущено | |
| | |формах: 1) |порушення з | |
| | |використання |урахуванням | |
| | |бюджетних коштів |спеціального | |
| | |усупереч їх |суб'єкта даного | |
| | |цільовому |злочину (визначити | |
| | |призначенню; 2) |компетенцію | |
| | |використання |службової особи на | |
| | |бюджетних коштів в |розпорядження | |
| | |обсягах, що |бюджетними коштами | |
| | |перевищують |(положення, статут | |
| | |затверджені межі |- для суб'єктів | |
| | |видатків або без |господарювання - | |
| | |встановлених |одержувачів | |
| | |бюджетних |бюджетних коштів); | |
| | |призначень. |- відібрати | |
| | |Поняттям нецільового|пояснення від | |
| | |використання |працівників об'єкта| |
| | |бюджетних коштів |контролю, причетних| |
| | |охоплюється також |до виявлених | |
| | |спрямування їх на |порушень | |
| | |такі видатки, | | |
| | |фінансувати які за | | |
| | |рахунок бюджетних | | |
| | |коштів заборонено | | |
| | |(наприклад, | | |
| | |законодавство | | |
| | |забороняє | | |
| | |використання | | |
| | |бюджетних коштів для| | |
| | |фінансування | | |
| | |різноманітних | | |
| | |позабюджетних | | |
| | |фондів) | | |
| | |Використання | | |
| | |бюджетних коштів в | | |
| | |обсягах, що | | |
| | |перевищують | | |
| | |затверджені межі | | |
| | |видатків, - це | | |
| | |фінансування | | |
| | |видатків у сумах, | | |
| | |які перевищують | | |
| | |розміри, затверджені| | |
| | |у відповідних | | |
| | |бюджетах, кошторисах| | |
| | |і планах асигнувань.| | |
| | |Особа, яка має | | |
| | |право розпоряджатись| | |
| | |бюджетними коштами, | | |
| | |перевищує або | | |
| | |загальний обсяг | | |
| | |затверджених | | |
| | |видатків, або обсяг | | |
| | |видатків на | | |
| | |конкретні заходи, | | |
| | |передбачені у | | |
| | |встановленому | | |
| | |порядку (наприклад, | | |
| | |завищуються обсяг і | | |
| | |вартість проведених | | |
| | |робіт). | | |
| | |Суб'єкт злочину | | |
| | |спеціальний. | | |
| | |Насамперед це | | |
| | |службова особа, на | | |
| | |яку покладено | | |
| | |виконання функцій | | |
| | |розпорядника | | |
| | |бюджетних коштів. | | |
| | |Розпорядники | | |
| | |бюджетних коштів - | | |
| | |це бюджетні установи| | |
| | |та організації в | | |
| | |особі їхніх | | |
| | |керівників, | | |
| | |уповноважені на | | |
| | |одержання | | |
| | |асигнувань, взяття | | |
| | |зобов'язань та | | |
| | |здійснення видатків | | |
| | |з бюджету. За | | |
| | |обсягом наданих прав| | |
| | |розпорядники | | |
| | |поділяються на | | |
| | |головних | | |
| | |розпорядників коштів| | |
| | |бюджету та | | |
| | |розпорядників коштів| | |
| | |бюджету нижчого | | |
| | |рівня. | | |
| | |Суб'єктом цього | | |
| | |злочину визнаються | | |
| | |відповідні службові | | |
| | |особи органів | | |
| | |державної виконавчої| | |
| | |влади від прем'єр- | | |
| | |міністра України до | | |
| | |сільських, селищних | | |
| | |і міських голів, а | | |
| | |також: керівники | | |
| | |бюджетних установ та| | |
| | |організацій, які | | |
| | |розпоряджаються | | |
| | |бюджетними коштами | | |
| | |відповідно до | | |
| | |затверджених | | |
| | |кошторисів і планів | | |
| | |асигнувань; | | |
| | |службові особи | | |
| | |юридичних осіб | | |
| | |небюджетної сфери, | | |
| | |яким згідно з | | |
| | |чинним | | |
| | |законодавством | | |
| | |делеговано право | | |
| | |розпоряджатись | | |
| | |бюджетними коштами | | |
| | |(наприклад, службові| | |
| | |особи недержавних | | |
| | |підприємств, які | | |
| | |надають житлово- | | |
| | |комунальні послуги і| | |
| | |на рахунки яких | | |
| | |перераховуються | | |
| | |бюджетні кошти у | | |
| | |вигляді нарахованих | | |
| | |населенню житлових | | |
| | |субсидій; керівники | | |
| | |підприємств, | | |
| | |установ, | | |
| | |організацій, які не | | |
| | |мають статусу | | |
| | |бюджетних, однак у | | |
| | |встановленому | | |
| | |порядку отримують | | |
| | |бюджетні кошти не на| | |
| | |своє утримання, а на| | |
| | |окремі програми, а | | |
| | |також фінансову | | |
| | |допомогу за рахунок | | |
| | |бюджетних коштів у | | |
| | |формі дотацій, | | |
| | |субвенцій, | | |
| | |субсидій) | | |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
|Стаття 211. |Ч. 1. Видання |Об'єкт злочину |Порушення може бути| Прокуратура, |
|Видання нормативно-|службовою особою |збігається з |виявлено при | МВС, СБУ |
|правових актів, що |нормативно-правових |об'єктом злочину, |перевірці | |
|зменшують |актів, що зменшують |передбаченого ст. |діяльності | |
|надходження бюджету|надходження бюджету |210. |бюджетної установи,| |
|або збільшують |або збільшують |Для нормативно- |при дослідженні | |
|витрати бюджету |витрати бюджету |правових актів, про |питання виконання | |
|всупереч закону |всупереч закону, якщо|які йдеться у ст. |відповідного | |
|( 2341-14 ) |предметом таких дій |211, характерним є |бюджету тощо. | |
| |були бюджетні кошти у|те, що вони мають |При фіксації таких | |
| |великих розмірах. |формально визначений|порушень в акті | |
| |Ч. 2. Ті самі дії, |характер і містять |ревізії необхідно | |
| |предметом яких були |приписи, обов'язкові|зазначати, який | |
| |бюджетні кошти в |для виконання |саме нормативно- | |
| |особливо великих |необмеженим і |правовий акт | |
| |розмірах або вчинені |персонально |прийнято | |
| |повторно |невизначеним колом |(постанова, | |
| | |юридичних та |правила, | |
| | |фізичних осіб. Це |положення, наказ, | |
| | |діючі постійно або |порядок, | |
| | |протягом певного |роз'яснення, | |
| | |проміжку часу |інструкція, | |
| | |різноманітні |інструктивний лист | |
| | |постанови, правила, |тощо), якою особою | |
| | |положення,накази, |чи колегіально він | |
| | |порядки, |прийнятий, | |
| | |роз'яснення, |компетенція, в | |
| | |інструкції, |межах якої видано | |
| | |інструктивні листи |відповідний | |
| | |тощо. Розпорядчі |нормативно-правовий| |
| | |акти поширюють свою |акт, який при цьому| |
| | |дію на конкретно |законодавчий акт | |
| | |визначених у них |порушено, відібрати| |
| | |суб'єктів і мають |пояснення від | |
| | |одноразове |працівників об'єкта| |
| | |застосування |контролю, причетних| |
| | |(наприклад, |до виявлених | |
| | |прийняття головою |порушень. Як | |
| | |райдержадміністрації|кваліфікуючу ознаку| |
| | |одноособового |необхідно визначити| |
| | |розпорядження про |розміри коштів, на | |
| | |виділення юридичній |які збільшено | |
| | |особі - суб'єкту |витратну частину | |
| | |підприємницької |бюджету або | |
| | |діяльності |зменшено відповідні| |
| | |безпроцентного |надходження | |
| | |кредиту за рахунок |внаслідок прийняття| |
| | |перевищення дохідної|такого акта | |
| | |частини районного | | |
| | |бюджету). | | |
| | |За своїм змістом | | |
| | |нормативно-правові | | |
| | |та розпорядчі акти | | |
| | |як предмет цього | | |
| | |злочину | | |
| | |характеризуються | | |
| | |тим, що вони | | |
| | |зменшують | | |
| | |надходження бюджету | | |
| | |або збільшують | | |
| | |витрати бюджету | | |
| | |всупереч | | |
| | |встановленому | | |
| | |законом порядку. До | | |
| | |таких актів, | | |
| | |наприклад, належать | | |
| | |ті, які: змінюють | | |
| | |ставки або строки | | |
| | |сплати до бюджетів | | |
| | |або державних | | |
| | |цільових фондів | | |
| | |податків, зборів, | | |
| | |інших обов'язкових | | |
| | |платежів; | | |
| | |передбачають | | |
| | |списання | | |
| | |заборгованості зі | | |
| | |сплати обов'язкових | | |
| | |платежів, у т.ч. | | |
| | |неподаткового | | |
| | |характеру; | | |
| | |запроваджують нові | | |
| | |види обов'язкових | | |
| | |платежів, не | | |
| | |передбачені | | |
| | |законодавством; | | |
| | |надають пільги щодо | | |
| | |податків, зборів, | | |
| | |інших обов'язкових | | |
| | |платежів або | | |
| | |позбавляють таких | | |
| | |пільг; передбачають | | |
| | |використання коштів | | |
| | |одних статей | | |
| | |видатків бюджету на | | |
| | |фінансування інших | | |
| | |або використання | | |
| | |коштів одних | | |
| | |бюджетів на | | |
| | |фінансування | | |
| | |видатків інших | | |
| | |бюджетів; | | |
| | |передбачають | | |
| | |скорочення | | |
| | |визначених бюджетом | | |
| | |видатків на | | |
| | |фінансування його | | |
| | |захищених статей; | | |
| | |передбачають | | |
| | |застосування | | |
| | |фінансових санкцій | | |
| | |тощо. | | |
| | |З об'єктивної | | |
| | |сторони злочин може | | |
| | |бути вчинений лише | | |
| | |шляхом дій у формі | | |
| | |видання всупереч | | |
| | |встановленому | | |
| | |законом порядку | | |
| | |нормативно-правового| | |
| | |або розпорядчого | | |
| | |акта, який зменшує | | |
| | |надходження бюджету | | |
| | |або збільшує витрати| | |
| | |бюджету. Визначення | | |
| | |структури, обсягу | | |
| | |доходів і видатків | | |
| | |державного і | | |
| | |місцевого бюджетів є| | |
| | |виключною | | |
| | |прерогативою | | |
| | |відповідно Верховної| | |
| | |Ради та органів | | |
| | |місцевого | | |
| | |самоврядування | | |
| | |Під виданням | | |
| | |нормативно-правових | | |
| | |або розпорядчих | | |
| | |актів слід розуміти | | |
| | |як одноособове | | |
| | |складання, прийняття| | |
| | |і підписання таких | | |
| | |документів | | |
| | |службовими особами, | | |
| | |так і затвердження | | |
| | |ними актів, | | |
| | |прийнятих | | |
| | |(схвалених) | | |
| | |відповідними | | |
| | |колегіальними | | |
| | |органами. Злочин | | |
| | |вважається | | |
| | |закінченим з моменту| | |
| | |видання службовою | | |
| | |особою відповідного | | |
| | |акта. Та обставина, | | |
| | |набрав чи ні цей | | |
| | |акт законної сили, | | |
| | |не впливає на | | |
| | |визнання злочину | | |
| | |закінченим | | |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
|Стаття 212. |Ч. 1. Умисне ухилення|Об'єктом злочину є |Такі факти можуть | Податкова |
|Ухилення від сплати|від сплати податків, |встановлений |бути виявлені в | міліція |
|податків, зборів |зборів (обов'язкових |законодавством |ході перевірки | |
|(обов'язкових |платежів), що входять|порядок |бухгалтерських | |
|платежів) |в систему |оподаткування |документів, зокрема| |
|( 2341-14 ) |оподаткування, |юридичних і фізичних|первинних | |
| |введених у |осіб, який |документів | |
| |встановленому законом|забезпечує за |(рахунків-фактур, | |
| |порядку, вчинене |рахунок надходження |платіжних | |
| |службовою особою |податків, зборів та |доручень) за | |
| |підприємства, |інших обов'язкових |господарськими | |
| |установи, |платежів формування |операціями, які | |
| |організації, |дохідної частини |передбачають | |
| |незалежно від форми |державного та |здійснення платежів| |
| |власності, або |місцевих бюджетів, а|до відповідного | |
| |особою, що займається|також державних |бюджету. | |
| |підприємницькою |цільових фондів. |При цьому необхідно| |
| |діяльністю без |Предмет злочину - |зазначити, що | |
| |створення юридичної |податки, збори, інші|контроль за | |
| |особи, чи будь-якою |обов'язкові платежі,|нарахуванням та | |
| |іншою особою, яка |що входять в |сплатою податків не| |
| |зобов'язана їх |систему |належить до | |
| |сплачувати, якщо ці |оподаткування і |компетенції органів| |
| |діяння призвели до |введені у |ДКРС | |
| |фактичного |встановленому | | |
| |ненадходження до |законом порядку. | | |
| |бюджетів чи державних|Під податком, | | |
| |цільових фондів |збором, іншим | | |
| |коштів у значних |обов'язковим | | |
| |розмірах. |платежем потрібно | | |
| |Ч. 2. Ті самі діяння,|розуміти | | |
| |вчинені за |обов'язковий внесок | | |
| |попередньою змовою |до бюджету | | |
| |групою осіб, або якщо|відповідного рівня | | |
| |вони призвели до |або державного | | |
| |фактичного |цільового фонду, | | |
| |ненадходження до |здійснюваний | | |
| |бюджетів чи державних|платниками у порядку| | |
| |цільових фондів |і на умовах, що | | |
| |коштів у великих |визначаються | | |
| |розмірах. |законами про | | |
| |Ч. 3. Діяння, |оподаткування. | | |
| |передбачені |Державні цільові | | |
| |частинами першою або |фонди - це фонди, | | |
| |другою цієї статті, |які створені | | |
| |вчинені особою, |відповідно до закону| | |
| |раніше судимою за |і формуються за | | |
| |ухилення від сплати |рахунок визначених | | |
| |податків, зборів |законом податків і | | |
| |(обов'язкових |зборів (обов'язкових| | |
| |платежів), або якщо |платежів) юридичних | | |
| |вони призвели до |осіб незалежно від | | |
| |фактичного |форми власності та | | |
| |ненадходження до |фізичних осіб | | |
| |бюджетів чи державних|(Пенсійний фонд | | |
| |цільових фондів |України, Фонд | | |
| |коштів в особливо |соціального | | |
| |великих розмірах |страхування тощо). | | |
| |Ч. 4. Особа, яка |Об'єктивна сторона | | |
| |вчинила діяння, |злочину | | |
| |передбачені |характеризується | | |
| |частинами першою, |сукупністю трьох | | |
| |другою, або діяння, |ознак: | | |
| |передбачені частиною |1) діяння - ухилення| | |
| |третьою (якщо вони |від сплати податків,| | |
| |призвели до |зборів, інших | | |
| |фактичного |обов'язкових | | |
| |ненадходження до |платежів, що входять| | |
| |бюджетів чи державних|до системи | | |
| |цільових фондів |оподаткування; | | |
| |коштів в особливо |2) суспільно | | |
| |великих розмірах) |небезпечні наслідки | | |
| |цієї статті, |у вигляді фактичного| | |
| |звільняється від |ненадходження до | | |
| |кримінальної |бюджетів чи | | |
| |відповідальності, |державних цільових | | |
| |якщо вона до |фондів коштів у | | |
| |притягнення до |значних (ч. 1 | | |
| |кримінальної |ст. 212), великих | | |
| |відповідальності |(ч. 2 ст. 212) або | | |
| |сплатила податки, |особливо великих (ч.| | |
| |збори (обов'язкові |3 ст. 212) розмірах | | |
| |платежі), а також |--------------------+-------------------| |
| |відшкодувала шкоду, |3) причинний зв'язок|У зв'язку з цим у | |
| |завдану державі їх |між діянням і |випадку виявлення | |
| |несвоєчасною сплатою |наслідками. |порушень щодо | |
| |(фінансові санкції, |Стаття 212 не |сплати податків і | |
| |пеня). |конкретизує спосіб |зборів посадовій | |
| |Примітка. |ухилення від сплати |особі служби слід | |
| |Під значним розміром |податків, зборів, |відповідно до | |
| |коштів слід розуміти |інших обов'язкових |пункту 19 Порядку | |
| |суми податків, зборів|платежів. До |проведення | |
| |і інших обов'язкових |найбільш поширених |інспектування | |
| |платежів, які в |способів цього |державною | |
| |тисячу і більше разів|злочину належать: |контрольно- | |
| |перевищують |неподання |ревізійною службою,| |
| |установлений |документів, |затвердженого | |
| |законодавством |пов'язаних з |постановою Кабінету| |
| |неоподатковуваний |обчисленням і |Міністрів України | |
| |мінімум доходів |сплатою податків, |від 20.04.2006 р. | |
| |громадян; під великим|зборів, інших |N 550 | |
| |розміром коштів слід |обов'язкових | | |
| |розуміти суми |платежів; |невідкладно | |
| |податків, зборів і |приховування та |письмово повідомити| |
| |інших обов'язкових |заниження об'єкта |про це керівнику | |
| |платежів, які в три |оподаткування |органу служби чи | |
| |тисячі і більше разів| |його заступнику, | |
| |перевищують | |які забезпечують | |
| |установлений | |інформування | |
| |законодавством | |відповідних | |
| |неоподатковуваний | |державних органів | |
| |мінімум доходів | |про такі факти | |
| |громадян; під | | | |
| |особливо великим | | | |
| |розміром коштів слід | | | |
| |розуміти суми | | | |
| |податків, зборів, | | | |
| |інших обов'язкових | | | |
| |платежів, які в п'ять| | | |
| |тисяч і більше разів | | | |
| |перевищують | | | |
| |установлений | | | |
| |законодавством | | | |
| |неоподатковуваний | | | |
| |мінімум доходів | | | |
| |громадян | | | |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
|Стаття 212-1. |Ч. 1. Умисне ухилення|Об'єктом злочину є |При виявленні | Податкова |
|Ухилення від сплати|від сплати страхових |встановлений |порушень, | міліція |
|страхових внесків |внесків на |законодавством |пов'язаних з | |
|на |загальнообов'язкове |порядок сплати |ухиленням від | |
|загальнообов'язкове|державне пенсійне |страхових внесків на|сплати страхових | |
|державне пенсійне |страхування, вчинене |загальнообов'язкове |внесків на | |
|страхування |службовою особою |державне пенсійне |загальнообов'язкове| |
|( 2341-14 ) |підприємства, |страхування. Предмет|державне | |
| |установи, |злочину - страхові |страхування, в акті| |
| |організації, |внески на |ревізії слід | |
| |незалежно від форми |загальнообов'язкове |вказувати, в яких | |
| |власності, або |державне пенсійне |діях | |
| |особою, що займається|страхування. |(бездіяльності) це | |
| |підприємницькою |Об'єктивна сторона |проявилося, винну | |
| |діяльністю без |полягає в діянні - |особу, до посадових| |
| |створення юридичної |ухиленні особи від |обов'язків якої | |
| |особи, чи будь-якою |сплати страхових |належить обов'язок | |
| |іншою особою, яка |внесків, настанні |прийняття | |
| |зобов'язана їх |суспільно |відповідного | |
| |сплачувати, якщо ці |небезпечних |управлінського | |
| |діяння призвели до |наслідків у вигляді |рішення щодо | |
| |фактичного |фактичного |перерахування | |
| |ненадходження до |ненадходження до |платежу, що нею при| |
| |Пенсійного фонду |Пенсійного фонду |цьому порушено | |
| |України коштів у |України коштів у |(вимоги нормативно-| |
| |значних розмірах. |значних розмірах. |правового акта, | |
| |Ч. 2. Ті самі діяння,|Суб'єктом є |посадової | |
| |вчинені за |службова особа |інструкції, умови | |
| |попередньою змовою |підприємства, |контракту, | |
| |групою осіб, або якщо|установи, |договірні | |
| |вони призвели до |організації, |зобов'язання тощо),| |
| |фактичного |незалежно від форми |відібрати | |
| |ненадходження до |власності, або |пояснення від | |
| |фондів |особа, що займається|працівників об'єкта| |
| |загальнообов'язкового|підприємницькою |контролю, причетних| |
| |державного |діяльністю без |до виявлених | |
| |соціального |створення юридичної |порушень, визначити| |
| |страхування коштів у |особи, чи будь-яка |розмір завданої | |
| |великих розмірах. |інша особа, яка |шкоди (збитків) | |
| |Ч. 3. Діяння, |зобов'язана | | |
| |передбачені |сплачувати такі | | |
| |частинами першою або |внески | | |
| |другою цієї статті, | | | |
| |вчинені особою, | | | |
| |раніше судимою за | | | |
| |ухилення від сплати | | | |
| |єдиного внеску на | | | |
| |загальнообов'язкове | | | |
| |державне соціальне | | | |
| |страхування чи | | | |
| |страхових внесків на | | | |
| |загальнообов'язкове | | | |
| |державне пенсійне | | | |
| |страхування, або якщо| | | |
| |вони призвели до | | | |
| |фактичного | | | |
| |ненадходження до | | | |
| |фондів | | | |
| |загальнообов'язкового| | | |
| |державного | | | |
| |соціального | | | |
| |страхування коштів в | | | |
| |особливо великих | | | |
| |розмірах | | | |
| |Ч. 4. Особа, яка | | | |
| |вперше вчинила | | | |
| |діяння, передбачені | | | |
| |частинами першою або | | | |
| |другою цієї статті, | | | |
| |звільняється від | | | |
| |кримінальної | | | |
| |відповідальності, | | | |
| |якщо вона до | | | |
| |притягнення до | | | |
| |кримінальної | | | |
| |відповідальності | | | |
| |сплатила єдиний | | | |
| |внесок на | | | |
| |загальнообов'язкове | | | |
| |державне соціальне | | | |
| |страхування чи | | | |
| |страхові внески на | | | |
| |загальнообов'язкове | | | |
| |державне пенсійне | | | |
| |страхування, а також | | | |
| |відшкодувала шкоду, | | | |
| |завдану фондам | | | |
| |загальнообов'язкового| | | |
| |державного | | | |
| |соціального | | | |
| |страхування їх | | | |
| |несвоєчасною сплатою | | | |
| |(штрафні санкції, | | | |
| |пеня). | | | |
| |Примітка. | | | |
| |Під значним розміром | | | |
| |коштів слід розуміти | | | |
| |суми єдиного внеску | | | |
| |на | | | |
| |загальнообов'язкове | | | |
| |державне соціальне | | | |
| |страхування чи | | | |
| |страхових внесків на | | | |
| |загальнообов'язкове | | | |
| |державне пенсійне | | | |
| |страхування, які в | | | |
| |тисячу і більше разів| | | |
| |перевищують | | | |
| |установлений законом | | | |
| |неоподатковуваний | | | |
| |мінімум доходів | | | |
| |громадян | | | |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
| ... | ... | ... | ... | ... |
|--------------------------------------------------------------------------------------------------|
| Злочини у сфері службової діяльності |
|--------------------------------------------------------------------------------------------------|
|Стаття 364. |Ч. 1. Зловживання |Зловживання владою |В акті ревізії | Прокуратура |
|Зловживання владою |владою або службовим |або службовим |необхідно описати | |
|або службовим |становищем, тобто |становищем |дії службової | |
|становищем |умисне, з корисливих |визнається злочином |особи, вчинені при | |
|( 2341-14 ) |мотивів чи в інших |за наявності трьох |виконанні | |
| |особистих інтересах |спеціальних ознак в |повноважень | |
| |або в інтересах |їх сукупності: |(службових | |
| |третіх осіб, |1) використання |обов'язків, | |
| |використання |службовою особою |встановлених | |
| |службовою особою |влади чи службового |посадовою | |
| |влади чи службового |становища всупереч |інструкцією, умов | |
| |становища всупереч |інтересам служби; 2)|контракту, | |
| |інтересам служби, |вчинення такого |договірних | |
| |якщо воно заподіяло |діяння з корисливих |зобов'язань тощо), | |
| |істотну шкоду |мотивів чи в інших |якими завдано | |
| |охоронюваним законом |особистих інтересах |шкоди (збитків) | |
| |правам, свободам та |або в інтересах |охоронюваним | |
| |інтересам окремих |третіх осіб; 3) |законом правам, | |
| |громадян або |заподіяння такими |свободам та | |
| |державним чи |діями істотної шкоди|інтересам окремих | |
| |громадським |охоронюваним законом|громадян або | |
| |інтересам, або |правам та інтересам |державним чи | |
| |інтересам юридичних |окремих громадян, |громадським | |
| |осіб |або державним чи |інтересам або | |
| |Ч. 2. Те саме діяння,|громадським |інтересам юридичних| |
| |якщо воно спричинило |інтересам, або |осіб, також | |
| |тяжкі наслідки. |інтересам юридичних |необхідно по | |
| |Ч. 3. Дії, |осіб. Відсутність |можливості | |
| |передбачені |однієї із зазначених|зазначити про | |
| |частинами першою або |ознак свідчить про |можливі корисливі | |
| |другою цієї статті, |відсутність складу |мотиви особи, якою | |
| |якщо вони вчинені |злочину, |вчинені такі дії, | |
| |працівником |передбаченого |відібрати | |
| |правоохоронного |ст. 364 |пояснення від | |
| |органу. |Таким чином, з |працівників об'єкта| |
| |Примітка. |об'єктивної сторони |контролю, причетних| |
| |1. Службовими особами|цей злочин може мати|до виявлених | |
| |є особи, які постійно|такі форми: 1) |порушень | |
| |чи тимчасово |зловживання владою, | | |
| |здійснюють функції |що завдало істотної | | |
| |представників влади, |шкоди; 2) | | |
| |а також обіймають |зловживання | | |
| |постійно чи тимчасово|службовим | | |
| |на підприємствах, в |становищем, що | | |
| |установах чи |завдало істотної | | |
| |організаціях |шкоди. | | |
| |незалежно від форми |Під зловживанням | | |
| |власності посади, |владою слід розуміти| | |
| |пов'язані з |умисне використання | | |
| |виконанням |службовою особою, | | |
| |організаційно- |яка має владні | | |
| |розпорядчих чи |повноваження, | | |
| |адміністративно- |всупереч інтересам | | |
| |господарських |служби своїх прав | | |
| |обов'язків, або |щодо пред'явлення | | |
| |виконують такі |вимог, а також | | |
| |обов'язки за |прийняття рішень, | | |
| |спеціальним |обов'язкових для | | |
| |повноваженням. |виконання іншими | | |
| |2. Службовими особами|фізичними чи | | |
| |також визнаються |юридичними особами. | | |
| |іноземці або особи |Зловживати владою | | |
| |без громадянства, які|може як представник | | |
| |виконують обов'язки, |влади, так і | | |
| |зазначені в пункті 1 |службова особа, яка | | |
| |цієї примітки. |виконує | | |
| |3. Істотною шкодою у |організаційно- | | |
| |статтях 364, 365, |розпорядчі | | |
| |367, якщо вона |обов'язки, оскільки | | |
| |полягає у заподіянні |остання також має | | |
| |матеріальних збитків,|владні повноваження,| | |
| |вважається така |що розповсюджуються | | |
| |шкода, яка в сто і |на підпорядкованих | | |
| |більше разів |їй осіб. | | |
| |перевищує |Зловживання | | |
| |неоподатковуваний |службовим становищем| | |
| |мінімум доходів |- це будь-яке умисне| | |
| |громадян. |використання | | |
| |4. Тяжкими наслідками|службовою особою | | |
| |у статтях 364-367, |всупереч інтересам | | |
| |якщо вони полягають |служби своїх прав і | | |
| |у заподіянні |можливостей, | | |
| |матеріальних збитків,|пов'язаних з її | | |
| |вважаються такі, які |посадою. У цілому | | |
| |у двісті п'ятдесят і |зловживання | | |
| |більше разів |службовим становищем| | |
| |перевищують |- це більш широке | | |
| |неоподатковуваний |поняття, воно | | |
| |мінімум доходів |охоплює зловживання | | |
| |громадян |владою, оскільки | | |
| | |використовувати | | |
| | |всупереч інтересам | | |
| | |служби службова | | |
| | |особа може і владні | | |
| | |права та можливості,| | |
| | |якщо вона ними | | |
| | |наділена. | | |
| | |Зловживання владою | | |
| | |або службовим | | |
| | |становищем | | |
| | |передбачає наявність| | |
| | |взаємозв'язку між | | |
| | |службовим становищем| | |
| | |винного і його | | |
| | |поведінкою, яка | | |
| | |виражається в | | |
| | |незаконних діях або | | |
| | |бездіяльності. | | |
| | |Службова особа при | | |
| | |зловживанні у будь- | | |
| | |якій формі прагне | | |
| | |скористатися своїм | | |
| | |службовим | | |
| | |становищем, яке | | |
| | |передбачає як | | |
| | |наявність | | |
| | |передбачених | | |
| | |законами та іншими | | |
| | |нормативно-правовими| | |
| | |актами повноважень | | |
| | |(прав і обов'язків),| | |
| | |так і наявність | | |
| | |фактичних | | |
| | |можливостей, які | | |
| | |надає їй сам | | |
| | |авторитет посади (її| | |
| | |загальновизнана | | |
| | |вага, важливість, | | |
| | |впливовість). | | |
| | |Словосполучення | | |
| | |"всупереч інтересам | | |
| | |служби" передбачає, | | |
| | |що службова особа | | |
| | |не бажає рахуватися | | |
| | |з покладеними на неї| | |
| | |законом чи іншим | | |
| | |нормативно-правовим | | |
| | |актом обов'язками, | | |
| | |діє всупереч їм, не | | |
| | |звертає увагу на | | |
| | |службові інтереси. | | |
| | |Під інтересами | | |
| | |служби слід | | |
| | |розуміти, | | |
| | |насамперед, | | |
| | |інтереси держави | | |
| | |взагалі, і, крім | | |
| | |того, інтереси | | |
| | |певного органу, | | |
| | |підприємства, | | |
| | |установи або | | |
| | |організації, що не | | |
| | |суперечать, не | | |
| | |протиставляються | | |
| | |інтересам держави. | | |
| | |Тому дії службової | | |
| | |особи, вчинені у | | |
| | |вузьковідомчих | | |
| | |інтересах на шкоду | | |
| | |загальнодержавним | | |
| | |інтересам чи | | |
| | |інтересам інших | | |
| | |підприємств, установ| | |
| | |та організацій, | | |
| | |також можуть | | |
| | |визнаватися | | |
| | |вчиненими всупереч | | |
| | |інтересам служби | | |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
|Стаття 365. |Ч. 1. Перевищення |З об'єктивної |В акті ревізії | Прокуратура |
|Перевищення влади |влади або службових |сторони злочин може |необхідно описати | |
|або службових |повноважень, тобто |вчинятися у формі: |дії службової | |
|повноважень |умисне вчинення |1) перевищення влади|особи, які вчинені | |
|( 2341-14 ) |службовою особою дій,|або 2) перевищення |нею з перевищенням | |
| |які явно виходять за |службових |наданих повноважень| |
| |межі наданих їй прав |повноважень, які |(службових | |
| |чи повноважень, якщо |завдали істотної |обов'язків, | |
| |вони заподіяли |шкоди. |встановлених | |
| |істотну шкоду |Злочинний характер |посадовою | |
| |охоронюваним законом |дій службової особи |інструкцією, умов | |
| |правам та інтересам |при перевищенні |контракту, | |
| |окремих громадян, або|влади або службових |договірних | |
| |державним чи |повноважень |зобов'язань тощо), | |
| |громадським |виражається у тому, |до яких наслідків | |
| |інтересам, або |що службова особа |це призвело, | |
| |інтересам юридичних |вчиняє те чи інше |відібрати | |
| |осіб. |діяння по службі, |пояснення від | |
| |Ч. 2. Перевищення |яке не входить до |працівників об'єкта| |
| |влади або службових |її компетенції. Саме|контролю, причетних| |
| |повноважень, якщо |у цьому полягає |до виявлених | |
| |воно супроводжувалося|принципова |порушень, визначити| |
| |насильством, |відмінність цього |розмір завданої | |
| |застосуванням зброї |злочину від |шкоди (збитків) | |
| |або болісними і |зловживання владою | | |
| |такими, що ображають |або службовими | | |
| |особисту гідність |повноваженнями, при | | |
| |потерпілого, діями, |якому службова особа| | |
| |за відсутності ознак |в межах її | | |
| |катування |повноважень, | | |
| |Ч. 3. Дії, |визначених законом, | | |
| |передбачені |використовує їх | | |
| |частинами першою або |всупереч інтересам | | |
| |другою цієї статті, |служби. На відміну | | |
| |якщо вони спричинили |від загального | | |
| |тяжкі наслідки |складу зловживання | | |
| | |владою або службовим| | |
| | |становищем (ст. 364)| | |
| | |перевищення влади | | |
| | |або службових | | |
| | |повноважень не може | | |
| | |проявлятися у | | |
| | |бездіяльності. Його | | |
| | |об'єктивну сторону | | |
| | |характеризує лише | | |
| | |вчинення службовою | | |
| | |особою дії. | | |
| | |Перевищення влади | | |
| | |проявляється в діях | | |
| | |службової особи, | | |
| | |яка, маючи владні | | |
| | |повноваження | | |
| | |стосовно підлеглих | | |
| | |або більш широкого | | |
| | |кола осіб, під час | | |
| | |виконання своїх | | |
| | |владних чи | | |
| | |організаційно- | | |
| | |розпорядчих функцій | | |
| | |виходить за межі цих| | |
| | |повноважень. | | |
| | |Перевищення | | |
| | |службових | | |
| | |повноважень - це дії| | |
| | |службової особи, яка| | |
| | |не має владних | | |
| | |функцій і виходить | | |
| | |під час виконання | | |
| | |своїх | | |
| | |адміністративно- | | |
| | |господарських | | |
| | |функцій за межі | | |
| | |своїх повноважень, | | |
| | |або дії службової | | |
| | |особи, яка має | | |
| | |владні повноваження,| | |
| | |але у конкретному | | |
| | |випадку перевищує не| | |
| | |їх, а інші свої | | |
| | |повноваження, або | | |
| | |перевищує свої | | |
| | |владні повноваження | | |
| | |стосовно осіб, які | | |
| | |не входять до числа | | |
| | |підлеглих. | | |
| | |Судова практика | | |
| | |виходить з того, що | | |
| | |як перевищення влади| | |
| | |або службових | | |
| | |повноважень | | |
| | |кваліфікуються: а) | | |
| | |вчинення дій, які є | | |
| | |компетенцією вищої | | |
| | |службової особи | | |
| | |даного відомства чи | | |
| | |службової особи | | |
| | |іншого відомства; б)| | |
| | |вчинення дій | | |
| | |одноособово, тоді як| | |
| | |вони могли бути | | |
| | |здійснені лише | | |
| | |колегіально; в) | | |
| | |вчинення дій, які | | |
| | |дозволяються тільки | | |
| | |в особливих | | |
| | |випадках, з | | |
| | |особливого дозволу і| | |
| | |з особливим порядком| | |
| | |проведення - за | | |
| | |відсутності цих | | |
| | |умов; г) вчинення | | |
| | |дій, які ніхто не | | |
| | |має права виконувати| | |
| | |або дозволяти. | | |
| | |Перевищення влади | | |
| | |або службових | | |
| | |повноважень утворює | | |
| | |склад злочину, | | |
| | |передбаченого ст. | | |
| | |365, лише у випадку | | |
| | |вчинення службовою | | |
| | |особою дій, які явно| | |
| | |виходять за межі | | |
| | |наданих їй законом | | |
| | |прав і повноважень. | | |
| | |Явний вихід | | |
| | |службової особи за | | |
| | |межі наданих їй | | |
| | |повноважень слід | | |
| | |розуміти як | | |
| | |відкритий, | | |
| | |очевидний, ясний | | |
| | |для всіх, у т.ч. | | |
| | |для винного, | | |
| | |безсумнівний, | | |
| | |відвертий. Для того | | |
| | |щоб визначити, чи | | |
| | |мало місце | | |
| | |перевищення | | |
| | |службовою особою | | |
| | |влади або службових | | |
| | |повноважень, | | |
| | |необхідно з'ясувати | | |
| | |компетенцію цієї | | |
| | |службової особи і | | |
| | |порівняти її із | | |
| | |вчиненими діями. | | |
| | |Повноваження, за | | |
| | |межі яких виходить | | |
| | |службова особа при | | |
| | |їх перевищенні, | | |
| | |повинні бути | | |
| | |передбачені | | |
| | |відповідним | | |
| | |нормативно-правовим | | |
| | |актом: законом, | | |
| | |указом, постановою, | | |
| | |статутом, | | |
| | |положенням, | | |
| | |інструкцією, | | |
| | |правилами тощо. | | |
| | |Якщо з'ясується, що | | |
| | |службова особа діяла| | |
| | |в межах своїх | | |
| | |службових | | |
| | |повноважень, її дії | | |
| | |не можуть бути | | |
| | |кваліфіковані за | | |
| | |ст. 365. | | |
| | |Можливі випадки, | | |
| | |коли службова | | |
| | |особа, хоча й | | |
| | |виходить за межі | | |
| | |наданих їй | | |
| | |повноважень, робить | | |
| | |це у зв'язку з | | |
| | |надзвичайними | | |
| | |обставинами, коли | | |
| | |затягування часу для| | |
| | |одержання | | |
| | |спеціального дозволу| | |
| | |потягло б тяжкі | | |
| | |наслідки. Якщо дії | | |
| | |такої службової | | |
| | |особи в умовах | | |
| | |надзвичайних | | |
| | |обставин нормативно-| | |
| | |правовими актами не | | |
| | |врегульовані, | | |
| | |вчинене необхідно | | |
| | |розглядати з | | |
| | |урахуванням положень| | |
| | |про крайню | | |
| | |необхідність або | | |
| | |виправданий ризик. | | |
| | |Обов'язковою ознакою| | |
| | |об'єктивної сторони | | |
| | |цього злочину є | | |
| | |заподіяння істотної | | |
| | |шкоди. Момент | | |
| | |закінчення злочину, | | |
| | |передбаченого ст. | | |
| | |365, пов'язується з | | |
| | |настанням істотної | | |
| | |шкоди | | |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
|Стаття 366. |Ч. 1. Службове |Основним |В акті ревізії | Прокуратура |
|Службове |підроблення, тобто |безпосереднім |необхідно | |
|підроблення |внесення службовою |об'єктом службового |зазначити, якою | |
|( 2341-14 ) |особою до офіційних |підроблення є |службовою особою | |
| |документів завідомо |визначений законом |здійснено | |
| |неправдивих |порядок діяльності |підроблення | |
| |відомостей, інше |державного апарату, |документа та яким | |
| |підроблення |апарату органів |саме чином, тобто | |
| |документів, а також |місцевого |внесено у офіційні | |
| |складання і видача |самоврядування, |документи | |
| |завідомо неправдивих |об'єднань громадян, |неправдиві | |
| |документів. |підприємств, |відомості | |
| |Ч. 2. Те саме діяння,|установ і |(наприклад, | |
| |якщо воно спричинило |організацій |внесення | |
| |тяжкі наслідки |незалежно від форми |неправдивих | |
| | |власності в частині |відомостей у | |
| | |підготовки, |бухгалтерські | |
| | |складання, |книги) або | |
| | |використання і |підроблено | |
| | |видачі офіційних |документи | |
| | |документів, а також |(здійснено | |
| | |посвідчення фактів, |дописування, | |
| | |які мають юридичне |підчистку, заміну | |
| | |значення. Додатковим|тексту чи окремих | |
| | |об'єктом цього |слів, дати, підпису| |
| | |злочину можуть бути |чи інших | |
| | |права та свободи |реквізитів), | |
| | |людини і |відібрати | |
| | |громадянина, |пояснення від | |
| | |власність тощо. |працівників об'єкта| |
| | |2. Документ, який є |контролю, причетних| |
| | |предметом цього |до виявлених | |
| | |злочину, - це |порушень, визначити| |
| | |передбачена законом |розмір завданої | |
| | |матеріальна форма |шкоди (збитків) | |
| | |одержання, | | |
| | |зберігання, | | |
| | |використання і | | |
| | |розповсюдження | | |
| | |інформації, яка має | | |
| | |юридичне значення, | | |
| | |шляхом фіксації її | | |
| | |на папері, | | |
| | |магнітній, кіно-, | | |
| | |відео-, фотоплівці, | | |
| | |дискеті або іншому | | |
| | |носії. | | |
| | |Офіційними є | | |
| | |документи, що | | |
| | |складаються і | | |
| | |видаються службовими| | |
| | |особами від імені | | |
| | |органів державної | | |
| | |влади, органів | | |
| | |місцевого | | |
| | |самоврядування, | | |
| | |об'єднань громадян, | | |
| | |а також | | |
| | |підприємств, установ| | |
| | |(організацій будь- | | |
| | |якої форми | | |
| | |власності, які | | |
| | |посвідчують | | |
| | |конкретні факти і | | |
| | |події, що мають | | |
| | |юридичне значення, | | |
| | |складені належним | | |
| | |чином за формою і | | |
| | |мають необхідні | | |
| | |реквізити (штамп, | | |
| | |печатку, номер, | | |
| | |дату, підпис). | | |
| | |Приватні документи | | |
| | |також можуть бути | | |
| | |офіційними, якщо | | |
| | |вони складені, | | |
| | |наприклад, | | |
| | |нотаріусом, або | | |
| | |якщо вони передані | | |
| | |громадянином для | | |
| | |зберігання або | | |
| | |використання в | | |
| | |державні, колективні| | |
| | |чи приватні | | |
| | |підприємства | | |
| | |(наприклад, | | |
| | |довіреність на | | |
| | |одержання зарплати).| | |
| | |З об'єктивної | | |
| | |сторони злочин може | | |
| | |полягати у таких | | |
| | |формах: | | |
| | |1) внесення | | |
| | |службовою особою до | | |
| | |офіційних документів| | |
| | |завідомо неправдивих| | |
| | |відомостей; 2) інше | | |
| | |підроблення | | |
| | |документів; 3) | | |
| | |складання завідомо | | |
| | |неправдивих | | |
| | |документів; 4) | | |
| | |видача завідомо | | |
| | |неправдивих | | |
| | |документів. | | |
| | |Внесення у офіційні | | |
| | |документи | | |
| | |неправдивих | | |
| | |відомостей | | |
| | |передбачає внесення | | |
| | |у дійсний офіційний | | |
| | |документ даних, що | | |
| | |не відповідають | | |
| | |дійсності повністю | | |
| | |або частково | | |
| | |(наприклад, внесення| | |
| | |неправдивих | | |
| | |відомостей у | | |
| | |бухгалтерські | | |
| | |книги). | | |
| | |Підроблення | | |
| | |документів | | |
| | |передбачає часткову | | |
| | |чи повну заміну | | |
| | |змісту дійсного | | |
| | |документа. Спосіб | | |
| | |підроблення | | |
| | |документів (дописка,| | |
| | |підчистка, заміна | | |
| | |тексту чи окремих | | |
| | |слів, дати, підпису | | |
| | |чи інших реквізитів)| | |
| | |для кваліфікації | | |
| | |діяння за ст. 366 | | |
| | |значення не має. | | |
| | |Складання | | |
| | |неправдивих | | |
| | |документів - це | | |
| | |внесення до | | |
| | |документа, який | | |
| | |зовні оформлено | | |
| | |правильно, | | |
| | |відомостей, що не | | |
| | |відповідають | | |
| | |дійсності повністю | | |
| | |або частково | | |
| | |(наприклад, запис у | | |
| | |дійсний бланк, який | | |
| | |має відтиск печатки | | |
| | |і підпис, | | |
| | |неправдивих | | |
| | |відомостей про | | |
| | |фактичне | | |
| | |використання | | |
| | |сировини та | | |
| | |матеріалів). | | |
| | |Видача неправдивих | | |
| | |документів - надання| | |
| | |або випуск службовою| | |
| | |особою документів, | | |
| | |зміст яких повністю | | |
| | |або частково не | | |
| | |відповідає дійсності| | |
| | |і які були складені | | |
| | |цією ж або іншою | | |
| | |службовою особою | | |
| | |(наприклад, надання | | |
| | |певним суб'єктам | | |
| | |підприємницької | | |
| | |діяльності завідомо | | |
| | |фіктивних документів| | |
| | |з метою приховування| | |
| | |їх не чинної | | |
| | |діяльності, або | | |
| | |випуск фіктивних | | |
| | |ліцензій, патентів з| | |
| | |метою їх подальшого | | |
| | |продажу тощо). | | |
| | |Внесення в офіційні | | |
| | |документи, які не є | | |
| | |предметом службової | | |
| | |діяльності службової| | |
| | |особи, завідомо | | |
| | |неправдивих | | |
| | |відомостей, | | |
| | |виготовлення таких | | |
| | |документів | | |
| | |(документів, | | |
| | |підроблення яких | | |
| | |доступне будь-якому | | |
| | |громадянину) без | | |
| | |використання | | |
| | |службового становища| | |
| | |тягне за наявності | | |
| | |інших необхідних | | |
| | |ознак | | |
| | |відповідальність за | | |
| | |злочин, передбачений| | |
| | |ч. 1 або 2 ст. 358 | | |
| | |Кримінального | | |
| | |кодексу ( 2341-14 ) | | |
|-------------------+---------------------+--------------------+-------------------+---------------|
| ... | ... | ... | ... | ... |
----------------------------------------------------------------------------------------------------
<...>
Додаток 2
до листа ГоловКРУ
06.05.2011 N 25-18/639
Мінімальні розміри матеріальної шкоди
як кваліфікуючої ознаки за деякими
статтями Кримінального кодексу України
( 2341-14 )
в розрізі 2001-2011 років
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| Стаття | Мінімальна | Розмір соціальної пільги (неоподатковуваного мінімуму доходів громадян), згідно якого |
| Кримінального | кількість | визначається розмір нанесеної шкоди, грн. |
| кодексу України |неоподатковуваних| |
| ( 2341-14 ). |мінімумів доходів|---------------------------------------------------------------------------------------|
| Назва | громадян як | 2001 - | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 |
| | необхідна | 2003 |(61,50) |(131,00) |(175,00) |(200,00) |(257,50) |(302,50) |(434,50) |(470,50) |
| | кваліфікуюча |(17,00) | | | | | | | | |
| | ознака для | | | | | | | | | |
| | відповідного | | | | | | | | | |
| | складу злочину | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 185. |Згідно частини 2 | 51,00 | 184,50 | 393,00 | 525,00 | 600,00 | 772,50 | 907,50; | 86,90 | 94,10 |
|Крадіжка (внесено |статті 51 Кодексу| | | | | | | 60,5 | | |
|до Кримінального |України про | | | | | | | | | |
|кодексу України |адміністративні | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) в |правопорушення | | | | | | | | | |
|2009 році) |( 80731-10 ) | | | | | | | | | |
| |викрадення чужого| | | | | | | | | |
| |майна вважається | | | | | | | | | |
| |дрібним, якщо | | | | | | | | | |
| |вартість такого | | | | | | | | | |
| |майна на момент | | | | | | | | | |
| |вчинення | | | | | | | | | |
| |правопорушення не| | | | | | | | | |
| |перевищує трьох | | | | | | | | | |
| |неоподатковуваних| | | | | | | | | |
| |мінімумів доходів| | | | | | | | | |
| |громадян | | | | | | | | | |
| |(редакція станом | | | | | | | | | |
| |на | | | | | | | | | |
| |24.06.2009 р.). | | | | | | | | | |
| |З 25.06.2009 р. | | | | | | | | | |
| |для дрібної | | | | | | | | | |
| |крадіжки | | | | | | | | | |
| |визначено | | | | | | | | | |
| |мінімальний | | | | | | | | | |
| |розмір вартості | | | | | | | | | |
| |викраденого | | | | | | | | | |
| |майна - 0,2 | | | | | | | | | |
| |неоподатковуваних| | | | | | | | | |
| |мінімумів доходів| | | | | | | | | |
| |громадян (Закон | | | | | | | | | |
| |України | | | | | | | | | |
| |від 4 червня | | | | | | | | | |
| |2009 року | | | | | | | | | |
| |N 1449-VI | | | | | | | | | |
| |<....>) | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 190. |До 24.06.2009 р. | 51,00 | 184,50 | 393,00 | 525,00 | 600,00 | 772,50 | 907,50; | 86,90 | 94,10 |
|Шахрайство |- три | | | | | | | 60,50 | | |
|( 2341-14 ) |неоподатковуваних| | | | | | | | | |
| |мінімуми доходів | | | | | | | | | |
| |громадян. | | | | | | | | | |
| |3 25.06.2009 р.- | | | | | | | | | |
| |0,2 | | | | | | | | | |
| |неоподатковуваних| | | | | | | | | |
| |мінімумів доходів| | | | | | | | | |
| |громадян | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 191. |До 24.06.2009 р. | 51,00 | 184,50 | 393,00 | 525,00 | 600,00 | 772,50 | 907,50; | 86,90 | 94,10 |
|Привласнення, |- три | | | | | | | 60,50 | | |
|розтрата майна або |неоподатковуваних| | | | | | | | | |
|заволодіння ним |мінімуми доходів | | | | | | | | | |
|шляхом зловживання |громадян. | | | | | | | | | |
|службовим |З 25.06.2009 р. -| | | | | | | | | |
|становищем |0,2 | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) |неоподатковуваних| | | | | | | | | |
| |мінімумів доходів| | | | | | | | | |
| |громадян | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 192. | 50 | 850,00 |3075,00 | 6550,00 | 8750,00 |10006,00 |12875,00 |15125,00 |21725,00 |23525,00 |
|Заподіяння майнової| | | | | | | | | | |
|шкоди шляхом обману| | | | | | | | | | |
|або зловживання | | | | | | | | | | |
|довірою ( 2341-14 )| | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 194. | 250 | 425,00 |15375,00|32750,00 |43750,00 |50000,00 |64375,00 |75625,00 |108625,00|117625,00|
|Умисне знищення або| | | | | | | | | | |
|пошкодження майна | | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 197-1. | 100 |1700,00 |6150,00 |13100,00 |17500,00 |20000,00 |25750,00 |30250,00 |43450,00 |47050,00 |
|Самовільне зайняття| | | | | | | | | | |
|земельної ділянки | | | | | | | | | | |
|та самовільне | | | | | | | | | | |
|будівництво | | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 202. | 1000 |17000,00|61500,00|131000,00|175000,00|200000,00|257500,00|302500,00|434500,00|470500,00|
|Порушення порядку | | | | | | | | | | |
|зайняття | | | | | | | | | | |
|господарською | | | | | | | | | | |
|діяльністю та | | | | | | | | | | |
|діяльністю з | | | | | | | | | | |
|надання фінансових | | | | | | | | | | |
|послуг ( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 210. | 1000 |17000,00|61500,00|131000,00|175000,00|200000,00|257500,00|302500,00|434500,00|470500,00|
|Нецільове | | | | | | | | | | |
|використання | | | | | | | | | | |
|бюджетних коштів, | | | | | | | | | | |
|здійснення | | | | | | | | | | |
|видатків бюджету чи| | | | | | | | | | |
|надання кредитів з | | | | | | | | | | |
|бюджету без | | | | | | | | | | |
|встановлених | | | | | | | | | | |
|бюджетних | | | | | | | | | | |
|призначень або з їх| | | | | | | | | | |
|перевищенням | | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 211. | 1000 |17000,00|61500,00|131000,00|175000,00|200000,00|257500,00|302500,00|434500,00|470500,00|
|Видання нормативно-| | | | | | | | | | |
|правових актів, що | | | | | | | | | | |
|зменшують | | | | | | | | | | |
|надходження бюджету| | | | | | | | | | |
|або збільшують | | | | | | | | | | |
|витрати бюджету | | | | | | | | | | |
|всупереч закону | | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 212. | 1000 |17000,00|61500,00|131000,00|175000,00|200000,00|257500,00|302500,00|434500,00|470500,00|
|Ухилення від сплати| | | | | | | | | | |
|податків, зборів | | | | | | | | | | |
|(обов'язкових | | | | | | | | | | |
|платежів) | | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 212-1. | 1000 |17000,00|61500,00|131000,00|175000,00|200000,00|257500,00|302500,00|434500,00|470500,00|
|Ухилення від сплати| | | | | | | | | | |
|страхових внесків | | | | | | | | | | |
|на | | | | | | | | | | |
|загальнообов'язкове| | | | | | | | | | |
|державне пенсійне | | | | | | | | | | |
|страхування | | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 364. | 100 |1700,00 |6150,00 |13100,00 |17500,00 |20000,00 |25750,00 |30250,00 |43450,00 |47050,00 |
|Зловживання владою | | | | | | | | | | |
|або службовим | | | | | | | | | | |
|становищем | | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 365. | 100 |1700,00 |6150,00 |13100,00 |17500,00 |20000,00 |25750,00 |30250,00 |43450,00 |47050,00 |
|Перевищення влади | | | | | | | | | | |
|або службових | | | | | | | | | | |
|повноважень | | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 367. | 100 |1700,00 |6150,00 |13100,00 |17500,00 |20000,00 |25750,00 |30250,00 |43450,00 |117625,00|
|Службова недбалість| | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 423. | 250 | 425,00 |15375,00|32750,00 |43750,00 |50000,00 |64375,00 |75625,00 |108625,00|117625,00|
|Зловживання | | | | | | | | | | |
|військовою | | | | | | | | | | |
|службовою особою | | | | | | | | | | |
|владою або | | | | | | | | | | |
|службовим | | | | | | | | | | |
|становищем | | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 424. | 250 | 425,00 |15375,00|32750,00 |43750,00 |50000,00 |64375,00 |75625,00 |108625,00|117625,00|
|Перевищення | | | | | | | | | | |
|військовою | | | | | | | | | | |
|службовою особою | | | | | | | | | | |
|влади чи службових | | | | | | | | | | |
|повноважень | | | | | | | | | | |
|( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
|-------------------+-----------------+--------+--------+---------+---------+---------+---------+---------+---------+---------|
|Стаття 425. | 250 | 425,30 |15375,00|32750,00 |43750,00 |50000,00 |64375,00 |75625,00 |108625,00|117625,00|
|Недбале ставлення | | | | | | | | | | |
|до військової | | | | | | | | | | |
|служби ( 2341-14 ) | | | | | | | | | | |
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------