ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
22 листопада 2011 року
м. Київ

Справа N К/9991/38416/11

Про перерахунок пенсії

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

суддів - Смоковича М.І.

Чумаченко Т.А.

Весельської Т.Ф.

Горбатюка С.А.

Мироненка О.В. (суддя - доповідач)

провівши письмовий розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про перерахунок пенсії за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області на постанову Біловодського районного суду Луганської області від 01 березня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2011 року,

встановила:

У лютому 2011 року позивачка звернулася в суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про визнання дій незаконними та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії працюючому пенсіонеру. Свої вимоги обґрунтовує тим, що у липні 2010 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії у відповідності з вимогами ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та п.п. 3. п. 11 постанови Кабінету Міністрів України N 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", тобто, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка на підставі вимог Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто, за 2009 рік з розміру 1650,43 грн. Однак, їй була перерахована пенсія з врахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік з розміру 1197,91 грн, що вона вважає незаконним та просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії у відповідності з вимогами Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" з 01.08.2010 року.

Постановою Біловодського районного суду Луганської області від 01 березня 2011 року позов задоволено.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся зі скаргою до суду апеляційної інстанції щодо скасування зазначеного вище рішення.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2011 року апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, постанову суду першої інстанції залишено без змін.

Не погоджуючись із постановою суду першої та ухвалою суду апеляційної інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судові рішення, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню. Постанова суду першої та ухвала суду апеляційної інстанцій скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Суть спору полягає у можливості застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих в галузях економіки України за календарний рік, який передує року звернення за перерахунком - за 2009 рік.

Перерахунок пенсій у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 4 ст. 42 зазначеного вище Закону, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року, зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення названого вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування", доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 вказаного вище Закону, при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування", і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Ухвалюючи рішення, суд зазначив про те, що правове розуміння понять "середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України" та "показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії" є різними правовими категоріями в основі цієї різності лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці понятті не передбачається можливим. Таке ототожнення судом першої інстанції є помилковим, неправомірним та безпідставним.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року N 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування" N 1058 від 09 липня 2003 року.

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009, 2010 та 2011 роки, відповідно до пп. 3 п. 11 постанови Кабінету міністрів України від 28.05.2008 р. N 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. Саме на це посилається в своєму листі Міністерство праці та соціального захисту населення та Пенсійний фонд України від 11.03.2009 року N 20/0/18-09/039.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" передбачено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону України "Про пенсійне забезпечення" N 1788, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64 - 67 цього Закону. У разі подальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, як встановив суд першої інстанції, відсутні.

Колегія суддів зазначає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування", з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З огляду на викладене, постанова суду першої та ухвала суду апеляційної інстанцій не відповідають вимогам процесуального закону, тому вони підлягають скасуванню.

Таким чином, що обставини справи встановлено судами правильно, а лише неправильно застосовано матеріальний закон, колегія суддів приходить до висновку, що в цій справі необхідно постановити нове рішення про відмову у задоволені позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 229 КАС України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 КАС України, суд, -

постановила:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області задовольнити.

Постанову Біловодського районного суду Луганської області від 01 березня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2011 року скасувати.

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про визнання неправомірними дій, зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії за 2010 рік із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з показника за 2007 рік.

Постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.

Судді


Документи що посилаються на цей