ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
08 грудня 2011 року
м. Київ

Справа N К-32622/10

Про скасування рішення та припису

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: судді - доповідача Бим М.Є.

суддів: Гончар Л.Я.,

Гордійчук М.П.,

Сіроша М.В.,

Харченка В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 травня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2010 року у справі N 2а-1877/10/1270 за позовом Управління Держкомзему у м. Стаханові Луганської області до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення та припису, -

встановила:

16 березня 2010 року Управління Держкомзему у м. Стаханові Луганської області звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Луганській області про скасування рішення про застосування економічних санкцій.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14 травня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2010 року, позов задоволено.

В касаційній скарзі Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області просить скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 19 лютого 2010 року головним державним інспектором з контролю за цінами Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області ОСОБА_1 на підставі посвідчення N 18 від 18.01.2010 проведено планову перевірку управління Держкомзему у м. Стаханові Луганської області з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) на землевпорядні роботи, роботи та послуги, пов'язані з оформленням документів, в тому числі які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безоплатно у власність громадян України відповідно до вимог чинного законодавства, за результатами якої складено акт N 9 від 19.02.2010 в якому зазначено, що управління Держкомзему у м. Стаханові Луганської області у період з 01 січня 2009 року по 12 лютого 2010 року надавало платні послуги з "Оформлення проектів договорів оренди" по п. 7 та "Підготовку висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб" по п. 9 таблиці 6.1, що є порушенням п. 5 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 N 1619.

В акті зазначено, що в результаті необґрунтованого стягнення управлінням Держкомзему у м. Стаханові Луганської області у період з 01.01.2009 по 12.02.2010, вартості послуг з "Оформлення проектів договорів оренди" та "Підготовки висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб", які повинні надаватись безкоштовно, установою необґрунтовано одержано виручку у загальній сумі 11480,00 грн.

На підставі зазначеного акта перевірки начальником Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області 23.02.2010 прийнято рішення N 42 про вилучення в дохід державного бюджету суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 10335,00 грн. та стягнуто штраф у сумі 20670,00 грн.

23.02.2010 винесено припис N 54, яким зобов'язано управління Держкомзему у м. Стаханові Луганської області у місячний термін усунути порушення державної дисципліни цін, причин та умов, що їм сприяли шляхом приведення переліку платних послуг у відповідність з діючим законодавством.

Статтею 6 Закону України "Про ціни та ціноутворення" встановлено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.

Згідно ст. 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Згідно з ч. 2 та ч. 3 ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.; державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", крім повноважень, передбачених пунктами 6 - 9 статті 11 вказаного Закону.

Статтею 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачена відповідальність за порушення державної дисципліни цін: вилучення в доход відповідного бюджету суми необґрунтовано одержаної виручки та стягнення штрафу.

Повноваження та компетенція відповідача визначена постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року N 1819, якою затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами. Відповідно до цього Положення Державна інспекція з контролю за цінами (далі "Держцінінспекція") є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому; Держцінінспекція має серед інших право: проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів; у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів; приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необгрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.

Держцінінспекціям, відповідно до Положення про Міністерство економіки України, затвердженого Указом Президента України від 23 жовтня 2000 року N 1159/2000, надано право застосовувати відповідно до законодавства України до суб'єктів підприємництва економічні (фінансові) санкції.

Предметом спору є правомірність стягнення з управлінням Держкомзему плати за надання послуг, які не зазначені у Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 року N 1619.

Згідно положення про управління Держкомзему у м. Стаханові Луганської області, затвердженого наказом Держкомзему від 08.01.2010 N 7, управління організовує та здійснює в установленому порядку надання платних послуг згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000 року N 1619 затверджено Порядок виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів (далі - Порядок).

Вказаним Порядком передбачено, що виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів (п. 2 Порядку).

Пунктом 5 Порядку передбачено перелік, види земельно-кадастрових робіт і послуг, які Державні органи земельних ресурсів можуть виконувати та надавати на платній основі. Серед вказаного переліку відсутні "Оформлення проектів договорів оренди" та "Підготовка висновків з надання земельних ділянок у користування на замовлення юридичних та фізичних осіб".

Колегія суддів вважає нормативно необґрунтованою позицію судів попередніх інстанцій з приводу правомірності управлінням Держкомзему плати за надання вищезазначених послуг, оскільки положення спільного наказу Державного комітету України по земельних ресурсах Міністерства фінансів України та Міністерства Економіки України за N 97/298/124 від 15.06.2001 року "Про затвердження розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг" є порушенням Постанови Кабінету Міністрів України за N 1619 від 01.11.2000 року "Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів", оскільки постанова Кабінету Міністрів України має вищу юридичну силу відносно вищевказаного наказу, застосування наказу підлягає в тій частині, яка не суперечить нормам зазначеної постанови.

З огляду на викладене, касаційна інстанція приходить до висновку, що внаслідок порушення норм матеріального права, судами попередніх інстанцій прийнято незаконне та не обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.

Оскільки судами попередніх інстанцій обставини справи встановлено повно, але невірно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, то зазначена обставина відповідно до ст. 229 КАС України є підставою для скасування ухвалених у справі судових рішень та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

постановила:

Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області - задовольнити.

Скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 травня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2010 року, та ухвалити нове рішення, яким відмовити Управлінню Держкомзему у м. Стаханові Луганської області в задоволенні позовних вимог до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді


Документи що посилаються на цей