ВІННИЦЬКА МІСЬКА РАДА
Виконавчий комітет

РІШЕННЯ
від 14.04.2011 р. N 877

Про затвердження Положення
про порядок компенсації шкоди, завданої внаслідок
порушення законодавства у сфері благоустрою

З метою відновлення об’єктів благоустрою м. Вінниці, поліпшення їх умов утримання, керуючись п. 1 ч. 2 ст. 52, ч. 6 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконком міської ради вирішив:

1. Затвердити Положення про порядок компенсації шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства у сфері благоустрою з додатком.

2. Департаменту у справах засобів масової інформації та зв’язків з громадськістю оприлюднити дане рішення з додатком в засобах масової інформації, та на сайті виконкому міської ради.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови Кістіона В. Є.

Міський голова В. Б . Гройсман

Додаток
до рішення виконкому міської ради
від 14.04.2011 N877

Положення
про порядок компенсації шкоди, завданої внаслідок порушення
законодавства у сфері благоустрою

І. Загальні положення

1.1. Положення "Про порядок компенсації шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства у сфері благоустрою" (надалі - Положення) розроблене відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", п. 13. ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Кодексу України "Про адміністративні правопорушення", Постанови Кабінету Міністрів України N 559 від 08.04.1999 р. "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів", Постанови Кабінету Міністрів України N 826 від 15.06.2006 р. "Про затвердження Порядку визначення відновної вартості об’єкта благоустрою", Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України N 171 від 27.10.1997 р. "Про затвердження Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України N 326 від 03.11.2008 року "Про затвердження Методики визначення відновної вартості об’єкта благоустрою", Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України N105 від 10.04.2006 "Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України".

1.2. Положення встановлює процедуру та порядок обрахунку розміру шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства України у сфері благоустрою, правил благоустрою, забезпечення чистоти і порядку на території міста Вінниці (далі - Правил благоустрою міста) та її компенсації юридичними та фізичними особами відповідно до затрат на ліквідацію збитків та негативних наслідків, завданих благоустрою міста та міській громаді, і які можуть викликати негативні соціальні, демографічні, екологічні та інші наслідки.

1.3. Дія цього Положення поширюється на фізичних та юридичних осіб незалежно від форми власності.

2. Відповідальність за порушення законодавства
у сфері благоустрою у сфері благоустрою

2.1. До відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою міста притягаються особи, винні у:

2.1.1. порушенні встановлених державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою;

2.1.2. проектуванні об'єктів благоустрою з порушенням затвердженої в установленому законодавством порядку містобудівної документації та державних будівельних норм;

2.1.3. порушенні встановлених законодавством екологічних, санітарно-гігієнічних вимог та санітарних норм під час проектування, розміщення, будівництва та експлуатації об'єктів благоустрою;

2.1.4. порушенні правил благоустрою м.Вінниці;

2.1.5. порушенні режиму використання і охорони територій та об'єктів рекреаційного призначення;

2.1.6. самовільному зайнятті території (частини території) об'єкта благоустрою;

2.1.7. пошкодженні (руйнуванні чи псуванні) вулично-дорожньої мережі, інших об'єктів благоустрою;

2.1.8. знищенні або пошкодженні зелених насаджень чи інших об'єктів озеленення, крім випадків, передбачених статтею 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів";

2.1.9. забрудненні (засміченні) території;

2.1.10. неналежному утриманні об'єктів благоустрою, зокрема покриття доріг, тротуарів, освітлення територій населених пунктів тощо.

2.2. Притягнення осіб, винних у порушенні законодавства у сфері благоустрою міста, до відповідальності, передбаченої законом, не звільняє їх від обов'язку відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення вимог законодавства у сфері благоустрою.

3. Порядок визначення фактів порушення законодавства
у сфері благоустрою

3.1. Факти порушення законодавства у сфері благоустрою встановлюються уповноваженими особами виконавчих органів міської ради, міських комунальних підприємств, органів самоорганізації населення, співробітниками Вінницького міського управління внутрішніх справ УМВС України в Вінницькій області (за узгодженням), працівниками Вінницької міської санітарно-епідеміологічної служби (за узгодженням).

3.2. Факти порушення оформляються актом обстеження місця порушення законодавства у сфері благоустрою ( додаток 1), протоколом про адміністративне правопорушення відповідно ст. 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення (додаток 2), матеріалами фото, відео фіксації, тощо.

3.2.1. Протокол про адміністративне правопорушення у сфері благоустрою складається окремо на кожну особу, якщо правопорушення вчинене кількома особами.

3.2.2. Виявлене правопорушення Правил благоустрою території міста Вінниці фіксується уповноваженими особами виконавчих органів міської ради, міських комунальних підприємств, органів самоорганізації населення, співробітниками Вінницького міського управління внутрішніх справ УМВС України в Вінницькій області (за узгодженням), працівниками Вінницької міської санітарно-епідеміологічної служби (за узгодженням), про що складається акт обстеження місця порушення законодавства у сфері благоустрою та адміністративний протокол з обов'язковим посиланням на статтю Кодексу України про адміністративні правопорушення та пункт Правил благоустрою території міста Вінниці.

3.2.3. Адміністративний протокол складається державною мовою в двох примірниках в паперовому вигляді, заповнюється розбірливим почерком або машинодруком та повинен мати нумерацію.

Не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу.

У графах, які не заповнюються при складанні протоколу, проставляється прочерк.

3.2.4. Особі, щодо якої складається протокол, роз'яснюються права та обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України, та статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

3.2.5. Протокол підписується уповноваженою особою, яка його склала, та особою, щодо якої його складено. За наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

3.2.6. Особа, щодо якої складено протокол, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які додаються до протоколу.

У разі відмови від надання пояснення по суті вчиненого правопорушення або підписання протоколу уповноважена особа робить у протоколі запис такого змісту: (прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка вчинила правопорушення) від надання пояснення по суті правопорушення (-нь), викладеного (-них) у протоколі, або підписання протоколу відмовився (-лася) та засвідчує це своїм підписом із зазначенням дати.

Відмова від надання пояснення або підписання протоколу також може підтверджуватися підписами свідків.

3.2.7. До протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення (акт обстеження місця порушення законодавства у сфері благоустрою, матеріалами фото, відео фіксації, пояснення свідків, заяви, інші документи, що підтверджують факт правопорушення).

3.3. Обсяг заподіяної шкоди об’єкта благоустрою визначається його балансоутримувачем при складані акту обстеження об’єкта благоустрою при визначенні його відновної вартості (додаток 3).

4. Методика обрахування розміру шкоди,
завданої внаслідок порушення законодавства
у сфері благоустрою та порядок використання коштів

4.1. Методика визначення відновної вартості об'єктів, елементів благоустрою (далі - Методика) установлює єдиний підхід до оцінки розміру відшкодування збитків, завданих об'єкту благоустрою, при визначенні відновної вартості таких об'єктів.

4.2. Розмір відшкодування збитків, завданих об'єкту благоустрою, визначається балансоутримувачем за методикою визначення відновної вартості об'єктів благоустрою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

4.3. Методика встановлює порядок обрахування розміру відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства України у сфері благоустрою, Правил благоустрою території міста Вінниці, що є адекватним затратам на ліквідацію негативних наслідків та інших збитків, завданих об’єктам благоустрою міста та міській громаді, та визначає порядок компенсації шкоди.

4.4. Методику розроблено відповідно до:

4.4.1. Закону України "Про благоустрій населених пунктів";

4.4.2. Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. N 826 "Про затвердження Порядку визначення відновної вартості об'єктів благоустрою";

4.4.3. Постанови Кабінету Міністрів України N 559 від 08.04.1999 р. "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів";

4.4.4. Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України N 326 від 03.11.2008 року "Про затвердження Методики визначення відновної вартості об’єкта благоустрою";

4.4.5. Наказу Держжитлокомунгоспу України від 23.09.2003 р. N 154 "Про затвердження Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2004 р. за N 189/8788;

4.4.6. Наказу Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. N 318 "Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 р. за N 27/4248.

4.5. Методика застосовується балансоутримувачами об'єктів та\або елементів благоустрою при оцінці завданих збитків таким об'єктам у разі:

1) протиправного пошкодження чи знищення елементів благоустрою;

2) пошкодження чи знищення елементів благоустрою при:

а) ліквідації аварій на інженерних мережах та інших елементах благоустрою;

б) здійсненні ремонту інженерних мереж;

в) видаленні аварійних сухостійних дерев та чагарників;

г) прокладанні нових інженерних мереж;

ґ) виконанні інших суспільно необхідних робіт.

4.3.4.6. Шкода, завдана внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс, методик, розрахунків щодо обрахування шкоди. Відсутність таких такс, методик, розрахунків не може бути підставою для відмови у відшкодуванні шкоди. У такому разі шкода компенсується за фактичними витратами, затвердженими в установленому порядку рішенням органу місцевого самоврядування, на облаштування одного квадратного метра території міста або базової вартості одного квадратного метра землі на відновлення порушеного стану об'єкта благоустрою або довкілля. 4.3.2.

4.7. У разі протиправного пошкодження чи знищення об’єктів благоустрою розмір відшкодування збитків, визначається за участю балансоутримувача на підставі затверджених калькуляцій на вартість виготовлення елементів благоустрою та калькуляцій витрат вартості обстеження місця події, визначення ступеню пошкодження, калькуляції вартості відновлення, виготовлення елементів благоустрою, відновлення типової калькуляції до даної Методики.

4.8. Для обчислення розміру відшкодувань підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, іншими юридичними особами та окремими громадянами за окремі випадки порушення правил благоустрою, забруднення довкілля та інші екологічні збитки на території міста Вінниці, використовуються згідно методик чинного законодавства.

4.9. Поняття, що використовуються у цій Методиці, мають таке значення:

- відновна вартість об'єктів благоустрою - вартість робіт з усунення пошкоджень (відновлення) елементів благоустрою до стану їх функціонального використання за призначенням, який відповідає вимогам державних стандартів, норм і правил;

- економічно обґрунтовані плановані витрати - витрати, планування яких здійснюється з дотриманням вимог стандартів, нормативів, норм, технологічних регламентів, а також вимог щодо надання відповідних послуг визначеної кількості та якості з урахуванням економічних і природно-кліматичних особливостей регіону.

4.10. Інші поняття у цій Методиці вживаються у значеннях, які наведені в Законі України "Про благоустрій населених пунктів".

5. Напрямки використання коштів

5.1. Кошти від фізичних та юридичних осіб отриманих за пошкодження об’єктів благоустрою внаслідок порушення законодавства у сфері благоустрою спрямовуються на рахунок балансоутримувача об’єкту благоустрою для усунення пошкоджень (відновлення) елементів благоустрою до стану їх функціонального використання за призначенням, який відповідає вимогам державних стандартів, норм і правил.

6. Процедура та порядок обрахування розміру компенсації за шкоду,
завдану внаслідок порушення законодавства у сфері благоустрою

6.1. У випадку виявлення факту порушення законодавства у сфері благоустрою міста уповноваженими особами виконавчих органів міської ради, міських комунальних підприємств, органів самоорганізації населення, співробітниками Вінницького міського управління внутрішніх справ УМВС України в Вінницькій області (за узгодженням), працівниками Вінницької міської санітарно-епідеміологічної служби (за узгодженням) складається попередній акт обстеження місця порушення законодавства у сфері благоустрою в 2-х примірниках.

6.2. В акті обстеження місця порушення законодавства у сфері благоустрою має бути зазначено: дата, час та місце складання акту, прізвище, ім'я, по батькові, посада особи, яка склала акт, прізвище, ім'я, по-батькові, адреса проживання, контактний телефон, свідків (не менше одного), які були присутні при складанні акту і можуть підтвердити факт порушення законодавства у сфері благоустрою. Всебічно, повно та об’єктивно описано місце порушення законодавства у сфері благоустрою, чітко зазначено масштаби нанесеної шкоди. В разі знаходження особи, яка вчинила порушення законодавства у сфері благоустрою зазначається його прізвище, ім'я, по-батькові, посада, адреса проживання, реєстрації, контактний телефон, документи що посвідчують особу та роз’яснено його особисті права, а також зауваження та доповнення, що надійшли під час складання акту.

6.3. У разі самовільного проїзду, заїзду та залишення на зелених зонах автотранспортних засобів, або інших пошкоджень об’єктів благоустрою автотранспортом, в акті зазначається марка автотранспортного засоба , тип та реєстраційний державний номерний знак.

6.4. До акту обстеження місця порушення законодавства у сфері благоустрою додається схематичний план місця знаходження пошкодженого об’єкту благоустрою з розміщенням на ньому сторонніх об’єктів (автотранспорту, будівельних матеріалів, відходів, тощо), фото та відео матеріали.

6.5. Акт підписується всіма особами, які брали участь в огляді місця вчинення порушення законодавства у сфері благоустрою. У випадку відмови порушника підписати поданий акт або його відсутності - особа, яка складає акт робить про це відповідну відмітку, та підтверджує відмову у підписанні акту та відсутності порушника підписами свідків.

6.6 Акт обстеження місця порушення законодавства у сфері благоустрою з схематичним планом об’єкту з розміщенням на ньому сторонніх об’єктів (автотранспорту, будівельних матеріалів, відходів, тощо) та матеріалами фото, відеозаписами, передаються балансоутримувачу, для обрахування розміру відшкодування шкоди та витрат, необхідних для відновлення об’єкту благоустрою.

6.7 Для визначення відновної вартості об'єкта благоустрою його балансоутримувач утворює комісію, до складу якої включаються представники балансоутримувача і власника зазначеного об’єкту, спеціалісти з питань благоустрою виконкому міської ради, представники інших виконавчих органів (за згодою) (далі - комісія).

До складу комісії можуть входити представники громадських організацій (за згодою).

Головою комісії призначається представник балансоутримувача об'єкта благоустрою.

6.8. Комісія проводить обстеження об'єкта благоустрою, встановлює ступінь його пошкодження чи знищення, визначає відновну вартість робіт з його відновлення (відбудови) і складає відповідний акт обстеження об’єкта благоустрою при визначенні його відновної вартості встановленої форми.

6.9. Юридична чи фізична особа, винна у пошкодженні чи знищенні об'єкту благоустрою, бере участь в роботі комісії та підписує акт обстеження об’єкта благоустрою при визначенні його відновної вартості. Якщо винна особа не погоджується з актом, або на час складання акту не відома, або не присутня, але про час та місце проведення обстеження її повідомлено, акт із зауваженнями, які є його невід'ємною частиною, підписуються членами комісії.

У разі відмови винної особи взяти участь у роботі комісії або підписати акт - в акті робиться відповідна відмітка.

6.10. Розмір відшкодування збитків, завданих об'єкту благоустрою, пов'язаний з усуненням пошкоджень об'єкта благоустрою, що виникли безпосередньо в результаті дій винної особи або як наслідок таких дій, і складається з вартості робіт на його відновлення до стану функціонального використання такого об'єкта благоустрою, що відповідає вимогам державних стандартів, норм і правил.

6.11. Відновна вартість об'єктів благоустрою розраховується на основі економічно обґрунтованих планованих витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість.

6.12. Розрахунок відновної вартості об'єкта елемента благоустрою здійснюється на нормативній основі відповідно до економічно обґрунтованих планованих витрат, а також на підставі державних і галузевих нормативів (норм) витрат матеріальних і паливно-енергетичних ресурсів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов'язкових платежів), норм і нормативів з оплати праці.

Витрати, об'єктивне нормування яких не можливе, розраховуються з урахуванням економічно обґрунтованих планових витрат за попередній рік, прогнозу індексу зміни цін виробників та на підставі планованих кошторисів.

6.13. Склад економічно обґрунтованих планових витрат на роботи з усунення шкоди, завданої об'єкту благоустрою, визначається балансоутримувачем на підставі переліку робіт, визначених комісією і відображених в акті обстеження об'єкта благоустрою.

6.14. Відновна вартість об'єкта благоустрою визначається за відновною вартістю окремих елементів благоустрою, які було пошкоджено чи знищено.

6.15. До складу відновної вартості може входити вартість розроблення проектно-кошторисної документації на відновлення (відбудову) об'єкта благоустрою у випадках, коли законодавством під час виконання робіт з усунення пошкоджень об'єктів благоустрою передбачено необхідність розроблення такої документації.

6.17. У випадку відновлення об'єктів благоустрою шляхом проведення будівельно-монтажних або ремонтно-будівельних робіт відновна вартість об'єктів благоустрою визначається за стандартами, нормами і правилами, які діють у будівництві.

6.18. Якщо відновлення об'єкта благоустрою не передбачає виконання будівельно-монтажних або ремонтно-будівельних робіт, відновна вартість об'єкта благоустрою визначається за економічно обґрунтованими планованими витратами.

6.19. За відсутності потреби у розробленні проектно-кошторисної документації на відновлення (відбудову) об'єкта благоустрою винна юридична чи фізична особа повинна забезпечити усунення власними силами пошкодження та/або відновлення (відбудови) об'єкта елемента благоустрою чи перерахувати на рахунок балансоутримувача суму відновної вартості, зазначену в акті обстеження об'єкта.

Якщо виникає потреба у розробленні проектно-кошторисної документації, відповідні витрати відносяться до відновної вартості об'єкта елемента благоустрою.

6.20. Роботи з усунення пошкодження та/або відновлення (відбудови) об'єкта благоустрою виконуються винною юридичною чи фізичною особою у строки, визначені письмовим договором з балансоутримувачем об'єкта.

6.21. Акт обстеження місця порушення законодавства у сфері благоустрою, акт обстеження об’єкта благоустрою при визначенні його відновної вартості, схематичний план розташування пошкодженого об’єкту та\або елементу благоустрою, матеріали фотофіксації правопорушення надається правопорушнику та відправляється на розгляд до адміністративної комісії районних адміністрації за місцем проживання правопорушника.

6.22. У випадку неможливості встановити особу порушника на місці вчинення правопорушення працівники, які виявили правопорушення приймають міри до встановлення зазначеної особи (осіб) за допомогою співробітників Вінницького міського управління УМВС України у Вінницькій області. В разі порушення правил благоустрою водієм автотранспорту, де особу на місці не можливо встановити, відповідний запит для встановлення власника автомобіля та осіб, які ним керували надається до відділу ДАІ з обслуговування адміністративної території міста Вінниці УДАІ УМВС України у Вінницькій області для встановлення особи правопорушника та його місця проживання.

6.23. Після надання відповідним підрозділом ДАІ міста Вінниці УДАІ УМВС України у Вінницькій області, інформації щодо власника (власників) транспортного засобу та його (їх) місця проживання, на відповідну адресу направляється повідомлення, щодо надання пояснень по факту вчиненого правопорушення.

6.24. У випадку неявки власника (власників) транспортного засобу для надання пояснень, протокол про адміністративне правопорушення складається на особу, яка є власником транспортного засобу, якій разом з адміністративним протоколом, направляється акт обстеження місця порушення законодавства у сфері благоустрою, акт обстеження об’єкту благоустрою при визначенні його відновної вартості, схематичний план розташування пошкодженого об’єкту благоустрою, матеріали фото фіксації та інформація щодо добровільного відшкодування завданих збитків.

6.25. Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувається не пізніше, ніж у двохмісячний строк з моменту вчинення правопорушення.

6.26. Для усунення порушень правил благоустрою міста Вінниці правопорушнику може надаватися припис, щодо усунення виявлених порушень у сфері благоустрою, в якому зазначається, прізвище ім’я по батькові посадової особи, яка надала припис, прізвище, ім’я по-батькові, посада, контактний телефон, місце проживання особи якій наданий припис, дата складання припису, місце та суть вчиненого правопорушення відповідно до пункту Правил благоустрою міста Вінниці, термін усунення правопорушення, підпис особи, яка отримала припис (додаток 4).

6.27. У випадку відмови порушником сплатити компенсацію за шкоду, завдану внаслідок порушення законодавства у сфері благоустрою, балансоутримувач об’єкту благоустрою, згідно статті 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", подає позов до суду про відшкодування шкоди, завданої об'єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства у сфері благоустрою, Правил благоустрою територій міста Вінниці.

7. Прикінцеві положення

7.1. Зміни і доповнення до цього Положення вносяться рішенням виконкому міської ради згідно чинного законодавства.

З Додатками 1, 2, 3, 4 до Положення можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Керуючий справами виконкому С. Г. Чорнолуцький

Виконавець:

Головний спеціаліст інспекції
по контролю за благоустроєм
та санітарним станом А. О. Годованюк


Документи що посилаються на цей