ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
22 березня 2012 року
м. Київ

Справа N К-23608/09

Про зобов’язання зробити перерахунок підвищення до пенсії

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Лиски Т.О.,

Мойсюка М.І.,

Штульман І.В. (доповідач),

розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України в Дніпровському районі міста Херсона про зобов’язання зробити перерахунок підвищення до пенсії, за касаційною скаргою УПФ України в Дніпровському районі міста Херсона на постанову Дніпровського районного суду міста Херсона від 02 вересня 2008 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2009 року, -

встановив:

У липні 2008 року ОСОБА_4 звернулася в суд із позовом до Головного УПФ України в Херсонській області та УПФ України в Дніпровському районі міста Херсона про нарахування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги. Свої вимоги мотивувала тим, що вона відноситься до категорії "діти війни" і відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на щомісячну державну соціальну допомогу. Оскільки належна допомога їй в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у 2006 - 2008 роках не виплачувалась, просила відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених її прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2007 р., стягнути з відповідачів на її користь недоплачену допомогу за 2006 - 2007 роки у розмірі 2733,30 грн. та з 01.01.2008 р.

Постановою Дніпровського районного суду міста Херсона від 02.09.2008 р. позовні вимоги задоволено частково. Зобов’язано УПФ України в Дніпровському районі міста Херсона зробити перерахунок підвищення до пенсії позивачеві на 30% мінімального розміру пенсії за віком з розрахунку за період з 09.07.2007 р. по 30.09.2007 р. 123,02 грн. на місяць, за період з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. 124,53 грн. на місяць. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2009 р. змінено постанову Дніпровського районного суду міста Херсона від 02.09.2008 р., доповнивши її резолютивну частину наступним абзацом: "Зобов’язати УПФ України в Дніпровському районі міста Херсона здійснити нарахування підвищення до пенсії ОСОБА_4 у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком з розрахунку за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. з урахуванням виплачених з травня по грудень 390,20 грн. (10%). В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.

У касаційній скарзі УПФ України в Дніпровському районі міста Херсона посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Судами встановлено, що позивач ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" N 2195-IV від 18.11.2004 р. і має право на державну соціальну підтримку, зокрема, відповідно до ст. 6 цього Закону на підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п. 1 розділу IV "Прикінцеві положення" Закону України "Про соціальний захист дітей війни", цей Закон набрав чинності з 01.01.2006 р.

Пунктом 17 ст. 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" з метою проведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2006 рік дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Законом України N 3367-IV від 19.01.2006 р. до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" внесені зміни, відповідно до яких п. 17 ст. 77 виключено, а ст. 110 викладена в такій редакції: установити, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим ст. 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються з 01.01.2006 р., а статтею 6, у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету".

Закони України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.2005 р. та "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 19.01.2006 р. не були визнані неконституційними та діяли протягом 2006 року.

Оскільки до 19.01.2006 р. дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було зупинено, а пізніше Кабінет Міністрів України так і не визначив порядку виплати 30% надбавки до пенсії дітям війни й ці пільги фактично запроваджені не були, то у 2006 році відповідач не мав підстав проводити позивачеві виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Згідно з п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Статтею 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення п. 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо зупинення дії ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", з урахуванням статті 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Відповідно до підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в наступній редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів".

Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту 2 пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Зазначені рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені, крім того, вони мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, з ухваленням Конституційним Судом України рішень щодо неконституційності пункту 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" указані правові норми втратили чинність і застосуванню не підлягали, а тому УПФ України в Дніпровському районі міста Херсона з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р. повинне було нараховувати та виплачувати позивачеві підвищення до пенсії, передбачене ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Слід зазначити, що Пенсійний фонд України діє на підставі Положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсій приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Отже, обов’язок щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії позивачеві, передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", покладається на відповідне територіальне управління Пенсійного фонду України за його місцем проживання, яким в даному випадку є УПФ України в Дніпровському районі міста Херсона.

Також необхідно звернути увагу, що відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни" доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов’язань, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується, на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Отже, не беруться до уваги доводи УПФ України в Дніпровському районі міста Херсона про неврегульованість механізму реалізації положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та положень ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов’язаних з мінімальною пенсією за віком.

Вирішуючи спір суд першої інстанції безпідставно обрав такий спосіб захисту порушених прав позивача, як стягнення з УПФ України в Дніпровському районі міста Херсона підвищення до пенсії за 2007 рік в конкретно визначеній грошовій сумі, оскільки суд не може перебирати на себе функцію органу, на який законодавством покладено повноваження щодо нарахування такої доплати.

При цьому суд не врахував те, що з огляду на положення статей 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов’язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю.

Отже, поза увагою суд першої інстанції залишилось те, що адміністративний суд повинен визнавати дії суб’єкта владних повноважень протиправними і зобов’язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про визначення конкретних сум.

Суд апеляційної інстанції на порушення судом першої інстанції у вказаній частині уваги не звернув та не виправив їх.

Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 КАС України, суд, -

постановив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Херсона задовольнити частково.

Постанову Дніпровського районного суду міста Херсона від 02 вересня 2008 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2009 року скасувати.

Постановити нове рішення по справі, яким позов ОСОБА_4 задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Херсона щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_4 відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року. Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі міста Херсона здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і провести відповідні виплати за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року з урахуванням здійснених виплат. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Судді


Документи що посилаються на цей