ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
18 травня 2012 року
м. Київ

Справа N К-300/09

Про визнання неправомірною відмови та
зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді Головчук С.В. (суддя-доповідач),

суддів Гаманка О.І.,

Тракало В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 24 квітня 2008 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2008 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про визнання неправомірною відмови та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, встановила:

У листопаді 2004 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовною заявою до відповідача про зобов'язання провести перерахунок пенсії. Позивач зазначив, що 17 липня 2002 року звільнилась з посади старшого державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області та отримує пенсію державного службовця. Вказує, що відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" має право на перерахунок пенсії з урахуванням 40 % надбавки за вислугу років та 100 % надбавки, передбаченої Указом Президента України "Про посилення соціального захисту працівників органів державної податкової служби" від 20 червня 2002 року N 575. Проте УПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська безпідставно відмовило їй у проведенні перерахунку. Вважає такі дії відповідача протиправними, просить суд зобов'язати відповідача перерахувати їй пенсію державного службовця з урахуванням зазначених надбавок.

Справа неодноразово розглядалась судами.

Постановою Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 24 квітня 2008 року, яку залишено без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2008 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі позивач порушує питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог. Зазначає, що судами не взято до уваги статтю 37-1 Закону України "Про державну службу", положення постанов Кабінету Міністрів України від 27 липня 2005 року N 646 та від 20 грудня 1993 року N 1049.

ГУ ПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська у запереченнях на касаційну скаргу посилається на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права, судами правильно встановлені факти, досліджені докази та наведені обґрунтовані висновки. Посилається на те, що перерахунок пенсії ОСОБА_4 проведено у відповідності до норм чинного законодавства.

Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що з 17 липня 2002 року позивач перебуває на обліку в УПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська та отримує пенсію державного службовця, призначену згідно Закону України "Про державну службу".

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII (далі - Закон України N 3723-XII) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог зазначеного Закону України N 3723-XII, 31 травня 2000 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" N 865 (далі - постанова КМУ N 865).

Таким чином, Закон України N 3723-XII, в редакції чинній до 04 лютого 2003 року, не містив положень про перерахунок пенсій у разі підвищення рівня оплати праці працюючих державних службовців.

04 лютого 2003 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу"" від 16 січня 2003 року N 432-IV, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року N 581 вищевказану постанову КМУ N 865 доповнено пунктом 4, згідно якого, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-IV заробітна плата для перерахунку пенсії іншим пенсіонерам визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, зокрема, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Указом Президента України "Про посилення соціального захисту працівників органів державної податкової служби" від 20 червня 2002 року N 575 посадовим особам та іншим державним службовцям державної податкової служби, крім осіб начальницького складу податкової міліції, встановлено з 01 січня 2003 року надбавку за особливі умови роботи, кваліфікацію та інтенсивність праці у розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання або ранг державного службовця і надбавки за вислугу років.

Згідно з абзацом другим пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року N 1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Враховуючи те, що ОСОБА_4 звільнена з роботи до 01 січня 2003 року, тобто до часу вступу в дію вказаного Указу Президента України, та встановленої ним надбавки до виходу на пенсію не отримувала, дія цього Указу на неї не поширюється і така надбавка не може бути включена до заробітку під час перерахунку пенсії.

Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку щодо відсутності у позивача права на перерахунок пенсії з 01 вересня 2003 року з урахуванням 100 % надбавки, передбаченої Указом Президента України "Про посилення соціального захисту працівників органів державної податкової служби" від 20 червня 2002 року N 575.

Що стосується перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу, то, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідно до частини 5 статті 33 Закону України "Про державну службу" позивач з урахуванням її стажу державної служби має право на надбавку за вислугу років у розмірі 25%.

Проте, з таким висновком погодитись не можна.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2000 року N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

З матеріалів справи видно, що наказом Державної податкової адміністрації в Дніпропетровській області від 01 вересня 1997 року N 175/1 позивачу встановлено надбавку за вислугу років в розмірі 40 % (а.с. 48 - 49) згідно з постановою КМУ N 1013 від 12 вересня 1997 року.

Згідно довідки ДПА в Дніпропетровській області від 06 серпня 2004 року N 21029/10/05-017 до заробітної плати старшого державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області, з якої призначено пенсію ОСОБА_4, включена 40% надбавка за вислугу років, яку позивач фактично отримувала перед своїм звільненням з роботи та виходом на пенсію державного службовця.

Таким чином, управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська безпідставно відмовило позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням 40% надбавки за вислугу років.

За таких обставин, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо перерахунку пенсії ОСОБА_4 з урахуванням 40% надбавки за вислугу років, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України N 1013.

Відповідно до статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, постановила:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково .

Постанову Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 24 квітня 2008 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2008 року скасувати в частині відмови в позові про перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог в цій частині.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська провести з 01 вересня 2003 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_4 з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40 % встановленої постановою Кабінету Міністрів України "Про Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання" від 12 вересня 1997 року N 1013.

В решті рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Головуючий

Судді


Документи що посилаються на цей