ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
21 травня 2012 року
м. Київ
Справа N К/9991/88586/11
Про перерахунок пенсії
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді Головчук С.В. (суддя-доповідач),
суддів Гаманка О.І.,
Тракало В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2010 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України (далі - УПФУ) у м. Білій Церкві Київської області про перерахунок пенсії,
встановила:
У травні 2008 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом про перерахунок пенсії. Позивач зазначила, що вона є матір'ю дитини, якій встановлена інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, отримує державну та додаткову пенсії, передбачені статтями 50, 54 Закону України від 28 лютого 1991 року N 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон N 796-ХІІ). Крім того, вказує, що проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю і, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має право на доплату в розмірі 1 мінімальної заробітної плати. Посилаючись на те, що розміри призначених і виплачуваних пенсій не відповідають розмірам, встановленим цим Законом, та на відмову відповідача привести їх у відповідність з вимогами Закону N 796-ХІІ, просила суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати останнього провести перерахунок пенсії по інвалідності, додаткової пенсії та доплати починаючи з 01 жовтня 2007 року.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 червня 2008 року в позові відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2010 року скасовано постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 06 червня 2008 року та прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково. Зобов'язано УПФУ у м. Білій Церкві Київської області провести перерахунок і виплату ОСОБА_4 недоотриманих сум державної пенсії відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 3 мінімальних пенсій за віком за період з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за період з 22 травня 2008 року по 06 червня 2008 року. Зобов'язано УПФУ у м. Білій Церкві Київської області провести перерахунок і виплату ОСОБА_4 недоотриманих сум додаткової пенсії відповідно до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком за період з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за період з 22 травня 2008 року по 06 червня 2008 року.
У касаційній скарзі позивач порушує питання про скасування рішення суду апеляційної інстанцій в частині визначення кінцевої дати перерахунку державної та додаткової пенсій. Зазначає, що судом порушено норми матеріального права, зокрема, не взято до уваги положення частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 50, 54 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Посилається на інші судові рішення Вищого адміністративного суду України за аналогічними справами.
Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є матір'ю дитини - ОСОБА_5, яка має інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою.
Позивачу призначено пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону N 796-ХІІ та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно з статтею 50 цього ж Закону.
Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону N 796-ХІІ розміри пенсій дітей - інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 3 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 50 зазначеного Закону встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 3 групи, дітям - інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу встановлено щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Розрахунок пенсії позивачу відповідач провів, виходячи з установленого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2002 року N 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" розміру, який складає 19,91 грн.
Згідно із частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині четвертій ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, апеляційний суд дійшов правильного висновку про те, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України N 796-ХІІ, а не наведена вище постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
За таких обставин, апеляційний суд правильно вважав, що позивач має право на призначення пенсії у розмірі не нижчому від 3 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Перелік осіб, що мають право на доплату за проживання на території радіоактивного забруднення, визначений статтею 39 Закону України N 796-ХІІ, відповідно до чого апеляційний суд обґрунтовано відмовив позивачу у задоволенні цієї частини позовних вимог, оскільки Закон не передбачає таку доплату до пенсії дітям - інвалідам.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції безпідставно зазначив кінцевий строк здійснення відповідачем перерахунку пенсій - 06 червня 2008 року, так як будь-яких обмежень щодо виплати пенсій розмірах, визначених статтями 50, 54 Закону N 796-ХІІ, на час розгляду справи у суді першої інстанції в чинному законодавстві не було.
Таким чином, рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню в цій частині з ухваленням нового судового рішення про задоволення позовних вимог щодо нарахування та виплати ОСОБА_4 недоотриманих сум державної пенсії та додаткової пенсій, відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за період з 22 травня 2008 року.
Відповідно до статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
постановила:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2010 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
Позов ОСОБА_4 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області провести перерахунок і виплату ОСОБА_4 недоотриманих сум державної пенсії відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 3 мінімальних пенсій за віком за період з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області провести перерахунок і виплату ОСОБА_4 недоотриманих сум додаткової пенсії відповідно до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком за період з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Головуючий
Судді