КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
XI сесія VI скликання
РІШЕННЯ
21.02.2013 N 18/9075
Про розгляд протесту заступника прокурора
м. Києва від 11.02.2009 N 07/1-44вих-09 на рішення
Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/1400
"Про надання дозволу Головному управлінню охорони
здоров'я та медичного забезпечення виконавчого
органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
на укладання інвестиційного договору з метою збільшення
кількості ліжок та покращення умов перебування дітей
в дитячому санаторії "Салют" та дитячому санаторії
"Ялинка" Київського міського дитячого
санаторно-курортного об'єднання"
Заслухавши та обговоривши звіт робочої групи щодо додаткового опрацювання проекту рішення Київради "Про розгляд протесту заступника прокурора м. Києва від 11.02.2009 N 07/1-44вих-09 на рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/1400 "Про надання дозволу Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на укладання інвестиційного договору з метою збільшення кількості ліжок та покращення умов перебування дітей в дитячому санаторії "Салют" та в дитячому санаторії "Ялинка" Київського міського дитячого санаторно-курортного об'єднання", утвореної розпорядженням заступника міського голови - секретаря Київради від 20.02.2012 N 16, керуючись вимогами статті 21 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції станом на 10.09.2008), статті 58 Конституції України, статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 26 та 39 Регламенту Київської міської ради, Київська міська рада ВИРІШИЛА:
1. Висновки робочої групи щодо додаткового опрацювання проекту рішення Київради "Про розгляд протесту заступника прокурора м. Києва від 11.02.2009 N 07/1-44вих-09 на рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/1400 "Про надання дозволу Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на укладання інвестиційного договору з метою збільшення кількості ліжок та покращення умов перебування дітей в дитячому санаторії "Салют" та дитячому санаторії "Ялинка" Київського міського дитячого санаторно-курортного об'єднання", що додаються, взяти до відома.
2. Відхилити протест заступника прокурора м. Києва від 11.02.2009 N 07/1-44вих-09 на рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/1400 "Про надання дозволу Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на укладання інвестиційного договору з метою збільшення кількості ліжок та покращення умов перебування дітей в дитячому санаторії "Салют" та дитячому санаторії "Ялинка" Київського міського дитячого санаторно-курортного об'єднання".
3. Виконавчому органу Київради (Київській міській державній адміністрації) вжити організаційно-правових заходів щодо:
3.1. Укладення з ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив" договору про внесення змін до інвестиційного договору N 7-ІД/2007 від 25.10.2007 щодо подовження терміну виконання ремонтних робіт до 30.06.2015 та про внесення змін до інвестиційного договору N 7-ІД/2007 від 25.10.2007 щодо можливості поетапного прийняття фактично виконаних за договором робіт.
3.2. Підготовки переліку додаткових робіт, виконання яких є доцільним для покращення матеріальної бази дитячого санаторію "Ялинка", та підготувати договір про внесення змін до інвестиційного договору N 7-ІД/2007 від 25.10.2007 щодо включення виконання таких робіт до обов'язків ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив".
3.3. Підготовки проекту рішення Київради щодо прийняття до комунальної власності міста Києва покращень, виконаних ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив" на території дитячого санаторію "Ялинка" Київського міського дитячого санаторно-курортного об'єднання (Пуща-Водиця, 7-ма лінія) у відповідності до інвестиційного договору N 7-ІД/2007 від 25.10.2007.
4. Доручити заступнику міського голови - секретарю Київради про результати розгляду протесту повідомити заступнику прокурора міста Києва в установленому порядку.
Заступник міського голови - секретар Київради Г.Герега
Додаток
до рішення Київради
21.02.2013 N 18/9075
Звіт
робочої групи щодо додаткового опрацювання
проекту рішення Київради "Про розгляд протесту
заступника прокурора м. Києва від 11.02.2009 N 07/1-44вих-09
на рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/1400
"Про надання дозволу Головному управлінню охорони здоров'я
та медичного забезпечення виконавчого органу Київради
(Київської міської державної адміністрації) на укладання
інвестиційного договору з метою збільшення кількості
ліжок та покращення умов перебування дітей в дитячому
санаторії "Салют" та дитячому санаторії "Ялинка"
Київського міського дитячого
санаторно-курортного об'єднання"
Під час додаткового опрацювання проекту рішення Київради "Про розгляд протесту заступника прокурора м. Києва від 11.02.2009 N 07/1-44вих-09 на рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/1400 "Про надання дозволу Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на укладання інвестиційного договору з метою збільшення кількості ліжок та покращення умов перебування дітей в дитячому санаторії "Салют" та дитячому санаторії "Ялинка" Київського міського дитячого санаторно-курортного об'єднання" робочою групою було встановлено наступне:
У відповідності до Закону України "Про приватизацію державного майна", Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" та інших нормативно-правових актів, які регламентують порядок проведення приватизації, приватизація державного майна (далі - приватизація) - це відчуження майна, що перебуває у державній власності, і майна, що належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до вказаних вище Законів, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів на структурну перебудову економіки України. Таким чином відчуження майна в процесі приватизації передбачає передачу права власності на підставі цивільно-правових договорів іншим юридичним чи фізичним особам шляхом його продажу за грошові кошти.
Пункт 4 статті 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" встановлює, що відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 5 Закону України "Про Державну програму приватизації" (на 2000 - 2002 роки) та пункту 7 рішення Київської міської ради "Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007 - 2010 роки" від 08.02.2007 N 62/723 об'єкти охорони здоров'я відносяться до групи Ж об'єктів приватизації. Згідно зі статтею 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я заклади охорони здоров'я - підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.
До групи А об'єктів приватизації відносяться, зокрема, санаторно-курортні заклади. Відповідно до пункту 1 "Загального положення про санаторно-курортний заклад", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2001 N 805, санаторно-курортний заклад - заклад охорони здоров'я, що забезпечує надання громадянам послуг лікувального, профілактичного та реабілітаційного характеру з використанням природних лікувальних ресурсів курортів (лікувальних грязей та озокериту, мінеральних та термальних вод, ропи лиманів та озер, природних комплексів із сприятливими для лікування умовами тощо) та із застосуванням фізіотерапевтичних методів, дієтотерапії, лікувальної фізкультури та інших методів санаторно-курортного лікування.
Враховуючи вищенаведене, дитячий санаторій "Салют" є об'єктом охорони здоров'я, а не санаторно-курортним закладом, і належить до групи Ж об'єктів приватизації, а не до групи А, як було вказано в протесті прокуратури.
Пунктом 9 рішення Київської міської ради "Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007 - 2010 роки" від 08.02.2007 N 62/723 встановлено, що продаж об'єктів групи Ж здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" з урахуванням особливостей, визначених цією програмою.
Таким чином, приватизація об'єктів групи Ж, до якої належить дитячий санаторій "Салют", передбачає відчуження шляхом продажу.
У відповідності до інвестиційного договору N 7ІД/2007 від 25.10.2007 року, що був укладений за рішенням Київської міської ради N 739/1400 від 24.05.2007 між Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив", ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив" зобов'язалося провести відповідні ремонтні роботи в дитячому санаторії "Ялинка", а Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) за умови виконання таких робіт в повному обсязі зобов'язалося передати у власність певні будівлі і споруди дитячого санаторію "Салют".
Таким чином, інвестиційний договір N 7ІД/2007 від 25.10.2007 мав на меті досягнення соціального ефекту - покращення умов перебування дітей у дитячому санаторії "Ялинка" та у дитячому санаторії "Салют" та не передбачав:
1) продаж об'єктів нерухомості дитячого санаторію "Салют" на користь ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив";
2) проведення грошових розрахунків за ці об'єкти нерухомості дитячого санаторію "Салют".
У відповідності до статті 1 Закону України "Про інвестиційну діяльність" інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (дохід) або досягається соціальний ефект.
Таким чином, при укладенні інвестиційного договору N 7ІД/2007 від 25.10.2007 норми частини четвертої статті 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" не були порушені. Укладення цього договору було здійснено у відповідності до статей 319, 327 Цивільного кодексу України, статей 1, 4, 5, 16 Закону України "Про інвестиційну діяльність", статей 18, 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
В протесті також вказано на порушення Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24 травня 2007 року N 528/1189.
Відповідно до пункту 5 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та пункту 8 рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 528/1189 вказане вище положення набуває чинності з моменту його опублікування. Таким чином, зазначене положення набрало чинності 07.03.2008, коли його було опубліковано в газеті "Хрещатик" (N 43), тобто набагато пізніше прийняття Київською міською радою рішення N 739/1400 від 24.05.2007.
Таким чином, на момент прийняття рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/1400 рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 528/1189 ще не набрало чинності, тому посилання в протесті на його порушення є безпідставними.
Враховуючи вищевикладене, рішення Київської міської ради N 739/1400 від 24.05.2007 відповідає вимогам законодавства України, зокрема статті 19 Конституції України, статтям 319, 327 Цивільного кодексу України, частині четвертій статті 3 Закону України "Про приватизацію державного майна", статтям 1, 4, 5, 16 Закону України "Про інвестиційну діяльність", статтям 18, 25, 26, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а протест на рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/1400 підлягає відхиленню.
Аналізуючи питання щодо капітального ремонту харчоблоку та продуктового складу дитячого санаторію "Ялинка" на 7-мій лінії в Пущі-Водиці, робоча група дійшла таких висновків:
Відповідно до пункту 1.2.1 Правил забудови м. Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 27.01.2005 N 11/2587, які були чинними на період проведення ремонтних робіт (далі - Правила забудови м. Києва):
Капітальний ремонт будівлі - комплекс ремонтно-будівельних робіт, пов'язаних з відновленням або поліпшенням експлуатаційних показників будівель і споруд з заміною або відновленням окремих конструкцій та їх елементів, інженерного обладнання без зміни геометричних розмірів об'єкта, функціонального призначення та його техніко-економічних показників.
Державний комітет України з будівництва та архітектури в своєму листі від 30.04.2003 N 7/7-401 "Щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів" також визначив термін "капітальний ремонт будівлі", за яким:
Капітальний ремонт будівлі - це комплекс ремонтно-будівельних, робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель в зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращання планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об'єкта.
Таким чином, із зазначених вище визначень можна зробити висновок, що капітальний ремонт, окрім іншого, передбачає виконання робіт з заміни або відновлення окремих конструкцій та їх елементів будівлі, але без зміни геометричних розмірів (габаритів) об'єкта.
Законодавство України не містить нормативного визначення термінів "конструкція будівлі" та "елементи конструкцій будівлі", але дає визначення терміна "конструктивні елементи", під яким розуміють частини споруди, які забезпечують її цілісність та необхідні технічні умови функціонування (фундамент, несучі стіни, міжповерхові перекриття, сходові марші, конструкції даху, покрівля, в'їзна група тощо) (стаття 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Інструкцією про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 N 127 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 за N 582/5773 (далі - Інструкція N 127), передбачено, що до конструктивних елементів будинку відносяться: фундамент, стіни, перегородки, перекриття (міжповерхові, надпідвальні, горищні), підлога, покрівля тощо.
Отже, в межах капітального ремонту є можливими заміна або відновлення несучих стін, міжповерхових перекриттів, сходових маршів, конструкцій даху та інших конструкцій та їхніх елементів, при цьому, як вже зазначалося вище, будівельні габарити об'єкта, щодо якого здійснюється капітальний ремонт, повинні бути незмінними до та після здійснення ремонту.
У відповідності до пункту 6 Інструкції N 127 загальна площа громадського будинку визначається як сума площ усіх поверхів (включаючи технічний, мансардний, цокольний та підвальний). Площу поверхів будинків слід вимірювати в межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін.
У відповідності до додатка Д до ДБН В.2.2-9-99 "Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення" загальна площа громадського будинку визначається як сума площ усіх поверхів (включаючи технічний, мансардний, цокольний та підвальний). Площу поверхів будинків слід вимірювати в межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін.
Відповідно до Інструкції N 127 підрахунок площ приміщень будинків здійснюється в журналах внутрішніх обмірів.
Так, за даними, що наведені в журналах внутрішніх обмірів у технічному паспорті на будівлі по 7-й лінії в Пущі-Водиці, що був складений 14.08.2008, тобто до проведення капітального ремонту, загальна площа харчоблоку становила 446,3 м2, продуктового складу - 100,4 м2.
Актом про прийняття в експлуатацію окремих частин будівель дитячого санаторію "Ялинка" на 7-мій лінії в Пущі-Водиці від 08.12.2009, що був затверджений розпорядженням Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації від 04.02.2010 N 59, тобто вже після проведення капітального ремонту встановлено, що загальна площа харчоблоку становила 446,3 м2, а складу - 100,4 м2. Крім того, у вказаному технічному паспорті на планах за поверхами на будівлю харчоблоку та продуктового складу, в яких зазначені внутрішні та зовнішні розміри цих будівель, стоїть відповідна відмітка про проведену 23.11.2009 поточної інвентаризації, що свідчить про те, що змін за період з дати складання технічного паспорта до дати проведення поточної технічної інвентаризації (з 14.08.2008 по 23.11.2009) у площі харчоблоку та продуктового складу не відбулося.
Таким чином, загальна площа харчоблоку та продуктового складу дитячого санаторію "Ялинка" на 7-мій лінії в Пущі-Водиці до та після проведення капітального ремонту окремих частин цих будівель не змінилася.
Оцінні акти, що містяться в технічному паспорті на зазначені вище будівлі дитячого санаторію "Ялинка", також визначають площі харчоблоку та продуктового складу, але ці площі підраховані за зовнішніми обмірами. Так площа харчоблоку за вказаним оцінним актом становить 527,6 м2 (заокруглена БТІ площа - 528 м2), а площа продуктового складу - 122,8 м2 (заокруглена БТІ площа - 123 м2). Ці показники можна перевірити шляхом множення лінійних розмірів (по зовнішньому обміру) ширини харчоблоку та продуктового складу на їх довжину, що зазначені на поверхових планах цих будівель у технічному паспорті.
Відмінність між площами будівель, що підраховані за внутрішніми та зовнішніми обмірами, обумовлюється тим, що у відповідності до пункту 3 Інструкції N 127 при підрахунку площі будівлі за внутрішніми обмірами не враховується товщина стін.
Таким чином, ремонтні роботи, виконані ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив" щодо окремих частин будівель харчоблоку та продуктового складу у дитячому санаторії "Ялинка" на 7-й лінії у Пущі-Водиці, не можна кваліфікувати як знесення та нове будівництво цих будівель, оскільки заміна окремих конструкцій та їхніх елементів без зміни геометричних розмірів (будівельних габаритів) об'єктів відповідно до законодавства України відноситься до капітального ремонту.
Щодо року побудови будівлі продуктового складу у дитячому санаторії "Ялинка" на 7-й лінії у Пущі-Водиці зазначаємо таке.
В технічному паспорті на будівлі дитячого санаторію "Ялинка" по 7-й лінії в Пущі-Водиці зазначено рік побудови продуктового складу - 2008 рік.
Враховуючи те, що технічний паспорт був складений за станом на 14.08.2008, про що, зокрема, зазначено на титульному аркуші цього технічного паспорта, можна зробити висновок, що продуктовий склад було побудовано та введено в експлуатацію в період з 01.01.2008 по 14.08.2008, тобто в період з початку 2008 року по дату складання технічного паспорта.
У відповідності до пункту 10.4 Правил забудови м. Києва (в редакції, що діяла на той момент) для здійснення капітального ремонту окремих частин харчоблоку та продуктового складу необхідно було до початку вказаних робіт отримати дозвіл (розпорядження) відповідної районної у місті Києві державної адміністрації.
Розпорядженням Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації 04.11.2008 було надано дозвіл на капітальний ремонт окремих частин будівель дитячого санаторію "Ялинка" в Пущі-Водиці N 1007.
Завершення ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив" робіт з капітального ремонту було підтверджено актом про прийняття в експлуатацію після капітального ремонту окремих частин будівель дитячого санаторію "Ялинка" на 7-мій лінії в Пущі-Водиці від 08.12.2009, що був затверджений розпорядженням Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації від 04.02.2010 N 59.
Враховуючи те, що:
- за даними технічного паспорта на будівлі дитячого санаторію "Ялинка" по 7-й лінії в Пущі-Водиці роком побудови продуктового складу вказаний 2008 рік;
- вказаний технічний паспорт складений станом на 14.08.2008;
- розпорядження (дозвіл) Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації N 1007 видано 04.11.2008;
- акт про прийняття в експлуатацію після капітального ремонту окремих частин будівель дитячого санаторію "Ялинка" на 7-мій лінії в Пущі-Водиці був складений 08.12.2009 та затверджений 04.02.2010 розпорядженням Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації N 59;
стверджувати, що ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив" здійснило знесення продуктового складу та будівництво нового на підставі того, що у технічному паспорті роком побудови продуктового складу зазначено 2008 рік, немає жодних підстав, оскільки, як видно із перелічених вище документів, ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив" приступило до виконання ремонтних робіт уже після того, як технічний паспорт був складений, а закінчило ці роботи на півтора року пізніше.
Вказані вище висновки робочої групи були зроблені, враховуючи інформацію щодо стану виконання інвестиційного договору N 7ІД/2007 від 25.10.2007, що був укладений за рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/1400 "Про надання дозволу Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на укладення інвестиційного договору з метою збільшення кількості ліжок та покращення умов перебування дітей в дитячому санаторії "Салют" та в дитячому санаторії "Ялинка" Київського міського дитячого санаторно-курортного об'єднання" між Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив", надану головним лікарем дитячого санаторію "Ялинка" Б. Борисовим у листі N 29/279/834-180 від 25.05.2012. Так, в цьому листі вказується:
1. Згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 рішення Київради від 24.05.2007 N 739/1400 інвестором виконані роботи з капітального ремонту харчоблоку та складу, поточний ремонт спальних корпусів, лікувального відділення, благоустрій території санаторія та з квітня 2009 року, за погодженням з органами санітарно-епідемічного та протипожежного нагляду, відновлено функціонування дитячого санаторію "Ялинка" на території по вул. 7-ма лінія на повну потужність - 300 ліжок.
2. Покращення, виконані ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив" на території об'єкта на вул. 7-ма лінія, надають можливість забезпечити функціонування санаторію у відповідності до вимог СанПіН N 42-125-4437-87 "Влаштування, утримання, організація режиму дитячих санаторіїв", значно поліпшили умови перебування та лікування дітей. Зауважень щодо якості виконаних робіт санаторій не має.
3. Роботи згідно з підпунктом 1.2 пункту 1 рішення Київради від 24.05.2007 N 739/1400 на території по вул. Гамарника, 20 виконані ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив" частково і зупинені.
4. Пропозиції дитячого санаторію "Ялинка" в частині виконання інвестиційного договору N 71Д/2007 від 25 жовтня 2007 року:
- відновити та закінчити роботи з капітального ремонту відділення санаторію на території по вул. Гамарника, 20 зі збільшенням його потужності до 200 ліжок;
- передати на баланс санаторію всі покращення, виконані ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив", з метою усунення проблем, які виникли в санаторії з експлуатацією та обслуговуванням будівель та обладнання, повним і достовірним відображенням та обліком матеріальних цінностей (пп. 3.9 та 3.10 інвестиційного договору N 7-ІД/2007 від 25.10.2007).
Рекомендації за результатами проведеної роботи:
1. Враховуючи висновки робочої групи, запропонувати Київській міській раді звернутись до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) з пропозицією підготувати проект рішення про відхилення протесту заступника прокурора м. Києва від 11.02.2009 N 07/1-44вих-09 на рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/1400 "Про надання дозволу Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на укладання інвестиційного договору з метою збільшення кількості ліжок та покращення умов перебування дітей в дитячому санаторії "Салют" та дитячому санаторії "Ялинка" Київського міського дитячого санаторно-курортного об'єднання".
2. Запропонувати Київській міській раді доручити Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) укласти з ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив", за погодженням Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), договір про внесення змін до інвестиційного договору N 7-ІД/2007 від 25.10.2007 щодо подовження терміну виконання ремонтних робіт до 30.06.2013 та про внесення змін до Інвестиційного договору N 7-ІД/2007 від 25.10.2007 щодо можливості поетапного прийняття фактично виконаних за договором робіт.
3. Враховуючи можливість внесення змін до інвестиційного договору N 7-ІД/2007 від 25.10.2007, запропонувати Київській міській раді доручити Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) підготувати перелік додаткових робіт, виконання яких є доцільним для покрашення матеріальної бази дитячого санаторію "Ялинка", та підготувати договір про внесення змін до інвестиційного договору N 7-ІД/2007 від 25.10.2007 щодо включення виконання таких робіт до обов'язків ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив".
4. Звернутись до Київської міської ради з пропозицією доручити органам місцевої виконавчої влади в м. Києві в місячний строк розробити проект рішення щодо прийняття до комунальної власності міста Києва покращень, виконаних ТОВ "Фонд розвитку будівельних ініціатив" на території дитячого санаторію "Ялинка" Київського міського дитячого санаторно-курортного об'єднання (Пуща-Водиця, 7-ма лінія) у відповідності до інвестиційного договору N 7-ІД/2007 від 25.10.2007, та подати це рішення на розгляд Київраді.
5. Рекомендувати Київській міській раді припинити діяльність робочої групи щодо додаткового опрацювання проекту рішення Київради "Про розгляд протесту заступника прокурора м. Києва від 11.02.2009 N 07/1-44вих-09 на рішення Київської міської ради від 24.05.2007 N 739/140 "Про надання дозволу Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на укладання інвестиційного договору з метою збільшення кількості ліжок та покращення умов перебування дітей в дитячому санаторії "Салют" та дитячому санаторії "Ялинка" Київського міського дитячого санаторно-курортного об'єднання".
Заступник міського голови - секретар Київради Г.Герега