КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
XII сесія VI скликання

РІШЕННЯ
19.08.2013 N 6/9594

Про звернення Київської міської ради
до Верховної Ради України

Відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", в інтересах територіальної громади міста та з метою забезпечення місцевого самоврядування Київська міська рада вирішила:

1. Направити звернення Київської міської ради до Верховної Ради України згідно з додатками 1, 2, 3.

2. Офіційно оприлюднити це рішення в газеті Київської міської ради "Хрещатик".

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань правопорядку, регламенту та депутатської етики.

Заступник міського голови - секретар Київради Г.Герега

Додаток 1
до рішення Київради
19.08.2013 N 6/9594

Звернення
Київської міської ради до Верховної Ради України щодо
вирішення питань забезпечення життєдіяльності міста

Статтею 75 Конституції України визначено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України.

Відповідно до положень статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.

Так, відповідно до частини другої статті 2 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" межі міста Києва встановлюються Верховною Радою України за поданням Київської міської ради, погодженим з відповідними радами, з урахуванням історичних, соціально-економічних та інших особливостей території відповідно до законодавства.

Проте Коцюбинська та Гостомельська селищні ради Київської області вийшли за межі повноважень, незаконно привласнили територію унікального Біличанського лісу, який належить місту, та фактично розпорядилися майном територіальної громади міста Києва.

З метою забезпечення цілісності території міста Києва та збереження екологічного "бар'єра" всього Київського регіону Київською міською радою були прийняті рішення від 26.04.2012 N 489/7826 "Про звернення депутатів Київської міської ради до Президента України, Голови Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо розширення меж міста Києва шляхом приєднання селища Коцюбинське Київської області" та від 01.11.2012 N 243/8527 "Про звернення депутатів Київської міської ради до Президента України, Голови Верховної Ради України та Генерального прокурора України щодо недопущення порушення територіальної цілісності м. Києва".

На сьогодні питання затвердження меж міста Києва є вкрай важливим та сприятиме зупиненню незаконної забудови та звуження земель лісового фонду столиці.

Крім того, відповідно до рішення від 28.02.2013 N 62/9119 "Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення та зміни меж міста Києва" Київська міська рада звернулася до Верховної Ради України з клопотанням про встановлення зовнішніх меж міста Києва і затвердження території міста Києва.

Станом на сьогодні Верховною Радою України, до компетенції якої належить забезпечення розвитку місцевого самоврядування в України та, зокрема, столиці України - місті-герої Києві, не прийнято жодного рішення щодо встановлення меж міста Києва.

Таке зволікання створює напругу у територіальній громаді міста Києва, перешкоджає розвитку ефективних стосунків із сусідніми населеними пунктами Київської області та Київською обласною державною адміністрацією.

Статтею 25 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" передбачено, що органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади міста Києва і Київської області будують свої взаємовідносини на договірних, компенсаційних та інших, визначених законодавством, засадах.

Неприйняття Верховною Радою України рішення щодо встановлення меж міста Києва стримує розвиток міста в цілому.

Крім того, Верховна Рада України зволікає у розгляді й інших рішень Київської міської ради у сфері забезпечення належного функціонування територіальної громади міста Києва.

Рішенням Київської міської ради від 21.02.2013 N 22/9079 направлено до Верховної Ради України звернення Київської міської ради щодо невідкладного розгляду законопроектів про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо зарахування до доходів бюджету міста Києва податку на доходи фізичних осіб), реєстраційні номери 1090 від 13.12.2012, 1090-1 від 19.12.2012 та 1090-2 від 25.12.2012.

Законопроектами, про які йдеться у зверненні, передбачено внести зміни до Бюджетного кодексу України, зокрема, зі статті 29 вилучити пункт 51 та відповідно повністю скасувати вилучення податку на доходи фізичних осіб, що сплачується (перераховується) на території міста Києва, до доходів загального фонду Державного бюджету України. Таким чином, до доходів місцевого бюджету міста Києва пропонується зараховувати 100 % податку на доходи фізичних осіб, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України на території міста Києва.

Прийняття запропонованих законодавчих актів викликане необхідністю збільшення доходу бюджету міста Києва за рахунок податку на доходи фізичних осіб для оплати послуг, які надаються територіальною громадою міста Києва, та потребою у збалансуванні дохідної та видаткової частин бюджету.

Разом з тим, відповідні законопроекти не прийняті Верховною Радою України, що перешкоджає виконанню соціальних програм у місті Києві.

З огляду на викладене та з метою захисту прав територіальної громади міста Київська міська рада повторно звертається до Верховної Ради України з проханням невідкладно розглянути питання про встановлення меж міста Києва та законопроекти про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо зарахування до доходів бюджету міста Києва податку на доходи фізичних осіб), реєстраційні номери 1090 від 13.12.2012, 1090-1 від 19.12.2012 та 1090-2 від 25.12.2012.

Заступник міського голови - секретар Київради Г.Герега

Додаток 2
до рішення Київради
19.08.2013 N 6/9594

Звернення
Київської міської ради до Верховної Ради України
щодо участі народних депутатів України у роботі
органів місцевого самоврядування

Депутати Київської міської ради висловлюють глибоку стурбованість спробами порушення прав органу місцевого самоврядування та втручання у його роботу з боку народних депутатів України та помічників-консультантів народного депутата України від опозиційних фракцій у Верховній Раді України.

Стаття 8 Закону України "Про статус народного депутата" закріплює поняття депутатської етики: ... у своїй діяльності народний депутат повинен дотримуватися загальновизнаних норм моралі; завжди зберігати власну гідність, поважати честь і гідність інших народних депутатів, службових та посадових осіб і громадян; утримуватись від дій, заяв та вчинків, що компрометують його самого, виборців, Верховну Раду України, державу.

Неприпустимим є використання народним депутатом свого депутатського мандата всупереч загальновизнаним нормам моралі, правам і свободам людини і громадянина, законним інтересам суспільства і держави.

Крім того, статтею 24 цього Закону закріплено обов'язки народного депутата, одним з яких є додержання норм депутатської етики.

Відповідно до частини сьомої статті 17 вказаного Закону народний депутат має право брати участь з правом дорадчого голосу у роботі сесій рад та засіданнях їх органів.

Проте законодавством України не встановлена залежність або підпорядкованість місцевої ради Верховній Раді України.

Народні депутати не мають повноважень давати вказівки або в інший спосіб спонукати депутатів місцевих рад до виконання наданих їм повноважень.

Стаття 20 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.

Закон України "Про Регламент Верховної Ради України" не поширює свою дію на діяльність місцевих рад.

Відповідно до пункту 5 статті 2.1 Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 13.10.95 N 379/95-ВР, помічник-консультант народного депутата України має право бути присутнім на засіданнях місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Ці повноваження не дають йому права на виступ та на участь у голосуванні, на здійснення будь-яких інших конструктивних дій під час пленарного засідання.

Порядок проведення сесій Київради, а відтак і участь у них народних депутатів та їх помічників-консультантів, встановлений Регламентом Київради.

Вимоги щодо дотримання народними депутатами України порядку кореспондуються зі статтею 33 Регламенту Київради, згідно з якою присутні та запрошені на пленарних засіданнях Київради не повинні вживати образливі висловлювання, закликати до незаконних і насильницьких дій.

Головуючий на засіданні Київради має право попереджати промовця про неприпустимість таких висловлювань і закликів.

Поряд з цим, відповідно до статті 35 Регламенту Київради головуючий на пленарному засіданні Київради зобов'язаний дотримуватись вимог цього Регламенту і забезпечувати його дотримання всіма учасниками пленарного засідання, забезпечувати дотримання прав депутатів на пленарному засіданні, забезпечувати порядок у сесійній залі.

Отже, законні вимоги головуючого на пленарному засіданні щодо дотримання порядку у сесійній залі стосуються народних депутатів України і повинні ними виконуватися.

З метою забезпечення порядку у сесійній залі та сприяння депутатам Київради у здійсненні їхніх повноважень розпорядженням Київського міського голови від 02.04.2012 N 37 визначено, що народні депутати України розміщуються на додатково створених місцях перед президією зали пленарних засідань, а у разі наявності вільних місць на запрошення головуючого на пленарному засіданні - у президії зали пленарних засідань Київради (абзац 2 пункту 7).

Присутність помічника-консультанта народного депутата України у кулуарах перед залою пленарних засідань сесії Київради, що врегульована Регламентом Київської міської ради, затвердженим рішенням Київради від 14.07.2011 N 383/5770 (із змінами та доповненнями), в повній мірі забезпечує виконання ним повноважень (прав та обов'язків) та не суперечить Постанові Верховної Ради України від 13.10.95 N 379/95-ВР.

Однак, в порушення згаданих норм законодавства народні депутати та їх помічники-консультанти, які у протиправний спосіб проникають до зали пленарних засідань, під час пленарних засідань Київради вчиняють дії, що мають ознаки хуліганства, а саме:

- перевищують надані їм повноваження щодо участі у роботі місцевих рад (фактично участі у роботі ради не беруть: не обговорюють питання, не вносять пропозицій тощо) та втручаються у діяльність депутатів місцевої ради;

- ігнорують вимоги Регламенту Київради;

- блокують трибуну у залі пленарних засідань;

- викрикують у залі пленарних засідань, коментуючи виступи та дії депутатів місцевої ради;

- втручаються у процес голосування депутатом місцевої ради, відбираючи (висмикуючи із системи "РАДА") картку для голосування;

- на неодноразові зауваження головуючого не реагують;

- шляхом втручання у роботу депутатів переривають роботу місцевої ради, що призводить до оголошення спочатку короткої перерви та в подальшому до перенесення пленарного засідання.

Враховуючи таку зневажливу поведінку окремих народних депутатів та їх помічників-консультантів під час участі у роботі органу місцевого самоврядування, з метою недопущення перешкоджання діяльності депутатів місцевих рад Київська міська рада звертається з пропозицією дати оцінку діям народних депутатів України та їх помічників-консультантів під час участі у роботі пленарних засідань сесії Київської міської ради, що відбулися протягом 2012 - 2013 років, та внести зміни до законів та інших нормативно-правових актів, які б встановлювали повноваження народного депутата України, помічника-консультанта народного депутата України та порядок їх участі у роботі сесій сільських, селищних, міських, районних у містах (в містах з районним поділом), районних і обласних рад та засіданнях їх органів.

Депутати Київської міської ради сподіваються на ваше розуміння та підтримку.

Заступник міського голови - секретар Київради Г.Герега

Додаток 3
до рішення Київради
19.08.2013 N 6/9594

Звернення
Київської міської ради до Верховної Ради України щодо
невідкладного розгляду питання призначення виборів
Київської міської ради та визначення строку їх проведення

Відповідно до положень статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

На сьогодні у місті Києві діє Київська міська рада - повноважний орган місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду міста Києва та забезпечує безперервне функціонування життєдіяльності міста (принцип безперервності влади), а повноваження Київського міського голови відповідно до статей 42 та 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконує заступник міського голови - секретар Київради.

Київська міська рада VI скликання та її депутати набули свої повноваження 03 червня 2008 року (перша сесія) за результатами голосування і підсумками позачергових виборів депутатів Київської міської ради та Київського міського голови 25 травня 2008 року.

Строк повноважень місцевої ради, обраної на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України (частина сьома статті 45 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Статтею 141 Конституції України передбачено, що строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років.

Конституцією України та законами не встановлено порядок або процедуру припинення повноважень міської ради.

Проте частиною другою статті 83 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передбачено, що місцева рада, обрана на позачергових виборах, здійснює свої повноваження до обрання нового складу ради на наступних чергових місцевих виборах у порядку, встановленому Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та частиною першою статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради, з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Відповідно до частини другої статті 14 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" рішення про проведення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів приймається Верховною Радою України.

Відповідно до частини третьої статті 14 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України у разі дострокового припинення повноважень депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, а також в інших випадках, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Рішенням Конституційного Суду України від 29.05.2013 року у справі N 1-11/2013 за конституційним поданням 48 народних депутатів України надано офіційне тлумачення положень Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та встановлено, що усі чергові вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських, районних, обласних рад та сільських, селищних, міських голів, обраних на чергових або позачергових виборах, відбуваються одночасно на всій території України в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень рад чи голів, обраних на чергових виборах 31 жовтня 2010 року. Цією датою є 25 жовтня 2015 року.

Незважаючи на очевидність законодавчого врегулювання питань щодо легітимності Київської міської ради та щодо призначення виборів Київської міської ради, ці питання занадто політизуються деякими політичними силами.

В інтересах територіальної громади міста Києва Київська міська рада звертається до Верховної Ради України з пропозицією розглянути питання призначення місцевих виборів у місті Києві та визначити строк їх проведення.

Заступник міського голови - секретар Київради Г.Герега


Документи що посилаються на цей