Держбюджет-2014: аналізуємо нововведення

(коментар до Закону України "Про Державний
бюджет України на 2014 рік"
від 16.01.2014 р. 719-VII)

Не минуло й півроку, як наші законотворці нарешті ухвалили головний фінансовий закон держави. Як ухвалювали та що враховували - говорити не будемо. Нехай поза кадром залишиться той "бюджетний процес", що влаштували бюджетникам цього року. Звернемо увагу лише на ті моменти, які безпосередньо стосуються нашої з вами роботи.

Отже, Закон про Держбюджет-2014 ухвалено в цілому лише 16 січня. У ч. 1 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет-2014 сказано, що він набирає чинності з 1 січня 2014 року. Тут слід нагадати, що відповідно до ст. 94 Конституції України, закон набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування. Закон про Держбюджет-2014 опубліковано 21.01.2014 р. (газета "Голос України", 2014, N10).

Загальні цифри

Запланований гаманець нашої держави в 2014 році має виглядати так:

- доходи бюджету - 395,3 млрд грн;

- видатки - 462,2 млрд грн;

- дефіцит - 71,6 млрд грн;

- державний борг - 585,5 млрд грн;

- прогнозована інфляція - 4,3 %;

- зростання ВВП - 3%.

Порівняно з попереднім роком, цьогорічні показники зросли. Очевидно, що заплановане зростання доходів - гарна звістка, але ж зростання видатків, дефіциту бюджету та державного боргу зводить її нанівець.

Як і минулого року, п. 3 ст. 6 Закону про Держбюджет-2014 передбачено можливість надання державних гарантій за рішенням Кабміну для забезпечення виконання боргових зобов'язань головних розпорядників бюджетних коштів, що залучаються ними для здійснення капітальних видатків понад обсяги встановлених бюджетних призначень.

Прожитковий мінімум

Показник прожиткового мінімуму є базовим державним соціальним стандартом, на основі якого визначаються всі державні соціальні гарантії та стандарти. Щороку прожитковий мінімум у розрахунку на місяць затверджується законом про держбюджет та, як правило, підвищується протягом року. І хоча цього року з 1 січня не передбачено зростання прожиткового мінімуму (його розмір встановлено на рівні грудня 2013 року), але підвищення протягом року все ж таки планується (див. табл. 1). Традиційно у п. 7 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет-2014 пропонується Кабміну вносити пропозиції щодо підвищення соціальних стандартів за підсумками І півріччя.

Таблиця 1. Розмір прожиткового мінімуму

Соціально-демографічні групи населення  31 січня  31 липня  31 жовтня 
Діти віком до б років  1032,00  1059,00  1102,00 
Діти віком від 6 до 18 років  1286,00  1320,00  1373,00 
Працездатні особи  1218,00  1250,00  1301,00 
Особи, які втратили працездатність  949,00  974,00  1014,00 
Загальний показник  1176,00  1207,00  1256,00 

Від розмірів прожиткового мінімуму на працездатну особу (далі - ПМПО) залежить низка показників, які використовують бухгалтери в поточній роботі.

Зокрема, зарплата працівників індексується в межах ПМПО. Причому зі збільшенням цього показника протягом року змінюватиметься і розмір зарплати, що індексується.

До розміру ПМПО, встановленого на 1 січня поточного року, прив'язаний розмір податкової соціальної пільги (ПСП), а також граничний розмір доходу, який дає право на її застосування.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! ПСП та граничний розмір доходу, який дає право на її застосування, не буде змінюватися протягом року. Так, до 31 грудня 2014 року загальна ПСП надається в розмірі, що дорівнює 50% розміру ПМПО, який встановлено на 01.01.2014 р.

Таким чином, протягом 2014 року загальна ПСП:

- становить 609 грн (1218 грн х 50%);

- надається, якщо розмір доходу не перевищує 1710 грн (1218 грн х 1,4 = 1710 грн).

Як ви, напевно, знаєте, деякі категорії працівників мають право на підвищений розмір ПСП. Про це читайте в матеріалі "Довідник по зарплаті на 2014 рік".

Мінімальна зарплата

Мінімальна заробітна плата (МЗП) є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності та господарювання. Розмір МЗП встановлено ст. 8 Закону про Держбюджет-2014 (див. табл. 2)

Таблиця 2. Розмір мінімальної заробітної плати

Період дії  Розмір мінімальної зарплати в 2014 році, грн 
  місячний  погодинний 
01.01.2014 р. - 30.06.2014 р. (січень - червень)  1218,00  7,30 
01.07.2014 р. - 30.09.2014 р. (липень - вересень)  1250,00  7,49 
01.10.2014 р. -31.12.2014 р. (жовтень - грудень)  1301,00  7,80 

Нагадаємо: оплата праці за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт) не може бути нижча за МЗП. Причому оплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати до МЗП не включаються. У зв'язку з цим посадові оклади працівників повинні бути встановлені на рівні не нижче МЗП. Відповідно доплати і надбавки розраховуйте виходячи з нового розміру окладу.

Зарплата за ЄТС

На жаль, Закон про Держбюджет-2014 не передбачив збільшення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, виходячи з якого розраховуємо посадові оклади, що визначаються за Єдиною тарифною сіткою (ЄТС).

У зв'язку з цим у 2014 році посадові оклади за ЄТС розраховуємо виходячи зі старого розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду - 852 грн.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо розрахований посадовий оклад за ЄТС виявиться меншим ніж МЗП, то в штатному розписі оклад встановлюється на рівні МЗП.

Таким чином:

- у січні - червні 2014 року посадові оклади працівників 1-5 тарифних розрядів становлять 1218 грн;

- у липні - вересні 2014 року посадові оклади працівників 1-6 тарифних розрядів мають збільшитися до 1250 грн;

- у жовтні - грудні 2014 року посадові оклади працівників 1-6 тарифних розрядів мають збільшитися до 1301 грн;

Водночас не виключено, що Кабмін скористається правом, наданим йому ч. 7 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет-2014 і перегляне розміри соціальних гарантій, у тому числі й розміри посадових окладів за ЄТС.

Інші соціальні гарантії

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 р. N 1768-III установлюють у відсотках до прожиткового мінімуму для відповідних соціально-демографічних груп (ст. 9 Закону про Держбюджет-2014):

- для працездатних осіб - 21 %;

- для дітей - 85 %;

- для осіб, які втратили працездатність та інвалідів- 100%.

Таблиця 3. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму
для виплати допомоги малозабезпеченим сім'ям

Соціально-демографічні групи населення  31 січня  31 липня  31 жовтня 
Діти віком до 6 років  877,20  900,15  936,70 
Діти віком від 6 до 18 років  1093,10  1122,00  1167,05 
Працездатні особи  255,78  262,50  273,21 
Особи, які втратили працездатність і інваліди  949,00  974,00  1014,00 

При цьому як і минулого року, розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2014 році не може бути більшим ніж 75% від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.

Як і раніше, ст. 9 Закону про Держбюджет-2014 передбачено, що рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дитячих дошкільних закладах відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" від 11.07.2001 р. N 2628-III у цьому році збільшується відповідно до зростання прожиткового мінімуму.

Початок року без бюджету був складним, а отже сподіваємось, що з прийняттям цього документа все ж таки стане трохи простіше, принаймні працювати.

Ірина Басова,
експерт газети "Бухгалтерія: бюджет"


Документи що посилаються на цей