ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
20.09.2013
Справа N 9857/13/876
Про визнання протиправним та скасування постанов і рішення
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого - судді Довга О.І., суддів - Запотічного І.І., Кузьмич С.М., секретаря судового засідання - Коцур В.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 26.06.2013 року про вжиття заходів забезпечення позову у справі N 803/1406/13-а за позовом ТзОВ "Західна теплоенергетична група" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, про визнання протиправним та скасування постанов і рішення, - ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна теплоенергетична група" (ТзОВ "Захід-ТЕГ") звернулось з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанови від 31.05.2013 року N 73 "Про накладення штрафу на ТзОВ "Західна теплоенергетична група" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії", від 31.05.2013 року N 74 "Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 13.01.2012 року N 2" та протокольного рішення від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року N 16) з питання порядку денного засідання щодо порушення ТзОВ "Західна теплоенергетична група" Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії) та постачання теплової енергії.
Одночасно з позовом позивач подав клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення на період розгляду справи по суті дії постанови Комісії від 31.05.2013 року N 73 "Про накладення штрафу на ТзОВ "Західна теплоенергетична група" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії", постанови Комісії від 31.05.2013 року N 74 "Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 13.01.2012 року N 2" та протокольного рішення Комісії від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року N 16) з питання порядку денного засідання щодо порушення ТзОВ "Західна теплоенергетична група" Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії) та постачання теплової енергії.
У поданому клопотанні позивач посилається на той факт, що до ухвалення рішення та набрання рішенням у даній справі законної сини пройде значний час. Без застосування таких заходів позивач змушений буде з 01.07.2013 року припинити виробничо-господарську діяльність, що матиме негативні наслідки для значної кількості населення м. Луцьк. Позивач просив врахувати, що Товариство надає послуги з переробки давальницької сировини (природного газу) у готову продукцію (теплову енергію) на виробничих потужностях котельні, розташованої по вулиці Карбишева, 2 в м. Луцьк. Споживачем послуг, у даному випадку, є ДКП "Луцьктепло", яке у свою чергу постачає теплову енергію, виготовлену на потужностях ТзОВ "Задіх-ТЕГ", населенню, яке складає більше 40% населення м. Луцьк. Позивач зазначає, що оскаржувані рішення Комісії від 31.05.2013 року унеможливлюють з 01.07.2013 року надання згаданих послуг, наслідком чого буде припинення подачі теплової енергії (гаряче водопостачання) значній частині будинків обласного центру.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.06.2013 року клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задоволено частково. Зупинено до вирішення справи по суті та набрання постановою законної сили дію пунктів 2, 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 31.05.2013 року N 73 "Про накладення штрафу на ТзОВ "Західна теплоенергетична група" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії" в частині зобов'язання до 01.07.2013 року усунути порушення та зобов'язання забезпечити безумовне виконання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії; постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 31.05.2013 року N 74 "Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 13.01.2012 року N 2" в цілому; пункту 1 протокольного рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року N 16) з питання порядку денного засідання щодо порушення ТзОВ "Західна теплоенергетична група" Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії) та постачання теплової енергії. В задоволені решти клопотання відмовлено повністю.
Не погодившись із ухвалою суду першої інстанції, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, подала апеляційну скаргу. З посиланням на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалу Волинського окружного адміністративного суду про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову від 26.06.2013 року у справі N 803/1406/13-а в частині зупинення дії:
- пунктів 2, 3 постанови Комісії від 31.05.2013 року N 73 "Про накладення штрафу на ТзОВ "Західна теплоенергетична група" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії" (постанова N 73) в частині зобов'язання до 01.07.2013 року усунути порушення та забезпечити безумовне виконання Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії;
- постанови Комісії від 31.05.2013 року N 74 "Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 13.01.2012 року N 2" в цілому;
- пункту 1 протокольного рішення Комісії від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року N 16) в частині зобов'язання укладення ТзОВ "Захід-ТЕГ" договору на поставку природного газу для усіх категорій споживачів.
Представник апелянта в судовому засіданні підтримує вимоги апеляційної скарги.
Представник ТзОВ "Західна теплоенергетична група" просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 26.06.2013 року без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна теплоенергетична група" у своїй позовній заяві просить визнати протиправними та скасувати постанови від 31.05.2013 року N 73 "Про накладення штрафу на ТзОВ "Західна теплоенергетична група" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії", від 31.05.2013 року N 74 "Про визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 13.01.2012 року N 2" та протокольного рішення від 31.05.2013 року (протокол від 31.05.2013 року N 16) з питання порядку денного засідання щодо порушення ТзОВ "Західна теплоенергетична група" Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії) та постачання теплової енергії.
У своєму клопотанні про забезпечення позову покликається на те, що до ухвалення рішення та набрання рішенням у даній справі законної сини пройде значний час. Без застосування таких заходів забезпечення позову позивач змушений буде з 01.07.2013 року припинити виробничо-господарську діяльність, що матиме негативні наслідки для значної кількості населення м. Луцьк. Позивач зазначає, що оскаржувані рішення Комісії від 31.05.2013 року унеможливлюють з 01.07.2013 року надання згаданих послуг, наслідком чого буде припинення подачі теплової енергії (гаряче водопостачання) значній частині будинків обласного центру.
Відповідно до вимог ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Частиною 3 цієї статті визначено, що подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.
Положенням ч. 4 ст. 117 КАС України встановлено, що адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Із аналізу ст. 117 КАС України слідує, що заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співрозмірними заявленим позовним вимогам, повинні бути безпосередньо пов'язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
Також при розгляді клопотання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен дати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості й адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; імовірності виникнення утруднень для виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; необхідності у зв'язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.
З огляду на предмет спору колегія суддів приходить до висновку, що невжиття заходів забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим в подальшому виконання рішення суду.
Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок для задоволення клопотання щодо вжиття заходів забезпечення позову.
Керуючись ст. ст. 160, 196, п. 1 пп. 1 ст. 199, ст. ст. 200, 206, 254 КАС України, суд - УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг залишити без задоволення, а ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 26.06.2013 року про вжиття заходів забезпечення позову у справі N 803/1406/13-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя О.І. Довга
Судді: І.І. Запотічний
С.М. Кузьмич