Фінансова криза:
хто оплатить?
Цілком впевнено можна сказати, що всі з нетерпінням і тривогою чекали змін у законодавстві, які готувалися в рамках "антикризового пакету законів". І ось, зміни прийняті. Чого ж чекати від них бухгалтеру? Як вони вплинуть на сплачувані нами податки?
Про що піде мова
Сьогодні проаналізуємо наслідки прийняття двох "антикризових" законів:
- Закону N 1165. Ним внесено зміни до Закону про держбюджет-2014. Закон N 1165 набрав чинності 03.04.2014 р.
- Закону N 1166. Ним внесено зміни до ПКУ та ще низки законів. Цей закон набирає чинності поетапно, починаючи з 01.04.2014 р. Аналізуючи певні зміни, будемо звертати увагу на те, коли вони починають діяти.
Отже, приступимо.
Соціальні гарантії
Розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму не буде поетапно збільшуватися, як це раніше передбачалося ст. 7, 8 Закону про держбюджет-2014 (п.п.5 п. 1 Закону N 1165). Протягом року розмір цих показників залишиться на рівні, встановленому на 1 січня.
Таблиця 1. Мінзарплата та прожитковий мінімум: розміри
| Показник | Розмір, грн |
| 1. Мінімальна заробітна плата: | |
| - у місячному розмірі | 1218,00 |
| - у погодинному розмірі | 7,30 |
| 2. Прожитковий мінімум: | |
| - загальний показник | 1176,00 |
| - для дітей віком до 6 років | 1032,00 |
| - для дітей віком від 6 до 18 років | 1286,00 |
| - для працездатних осіб | 1218,00 |
| - для осіб, які втратили працездатність | 949,00 |
Склад доходів Державного бюджету
Згідно зі змінами, внесеними до ст. 10 Закону про держбюджет-2014 (п.п. 6 п. 1 Закону N 1165), до доходів загального фонду державного бюджету тепер будуть спрямовуватися, зокрема:
- 31,6% надходжень від екологічного податку*. Решта потрапляє: 33,4% - до спеціального фонду держбюджету (нова редакція п.п. 2 ст. 11 Закону про держбюджет-2014), 35 % - до спеціального фонду місцевих бюджетів (п.п. 2 п. 5-1 розділу VI БКУ);
- надходження від реалізації певного рухомого та нерухомого майна, що перебувають на балансі органів держвлади та інших держорганів, утворених органами держвлади підприємств, установ та організацій, які використовують кошти державного бюджету.
ВАЖЛИВО! Щоб виконати цю умову та збільшити доходи загального фонду від реалізації майна, Кабмін має вжити заходи щодо реалізації у місячний термін на аукціонах у встановленому законодавством порядку рухомого та нерухомого майна, що перебуває на балансі державних органів (новий п. 6-2 Прикінцевих положень Закону про держбюджет - 2014).
До доходів спеціального фонду держбюджету потрапляють надходження від збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (його тепер мають сплачувати юридичні та фізичні особи, які здійснюють операції з купівлі іноземної валюти в безготівковій та/або готівковій формі). Ці кошти підуть на покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду. Зазначимо також, що Законом N 1165 із Закону про держбюджет-2014 вилучено ст.20, яка давала право Пенсійному фонду покривати тимчасові касові розриви за рахунок залучення кредитів.
Скорочення чисельності працівників
Заходи щодо скорочення чисельності працівників бюджетних установ мають вжити як Кабмін, такі і деякі бюджетні установи.
Так, Кабмін повинен у місячний термін (новий п. 6-2 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2014, зміни внесено Законом N 1165), зокрема:
- забезпечити скорочення граничної чисельності працівників центральних органів влади, місцевих держадміністрацій не менше ніж на 10 %;
- подати на розгляд ВРУ пропозиції щодо скорочення чисельності не менше ніж на 10% чисельності МВС, СБУ, УДО, органів прокуратури.
Аналогічні доручення отримали і Уповноважений ВРУ з прав людини, Рахункова палата, ЦВК, Державна судова адміністрація, Вища рада юстиції, Нацрада з питання телебачення і радіомовлення.
Слід зазначити, що Кабмін не забарився з відповідними заходами: вже 05.04.2014 р. він видав постанову N 85, якою і виконав доручення. При цьому після скорочення чисельності працівників цих органів до них не застосовується вимога п. 15 Заходів.
Зміни для матусь з 1 липня 2014 року
Допомогу по догляду до 3 років скасують з 1 липня.
Допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.07.2014 р. виключено з переліку видів державної допомоги сім'ям з дітьми. Із Закону N 2811 з 1 липня зникне цілий розділ IV "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку".
Для породіль залишається лише виплата допомоги при народженні дитини її розмір і механізм виплати теж змінено (про це мова піде далі).
Але, як і раніше, у працівників є право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 18 Закону про відпустки). Зміни до Закону про відпустки не вносяться, тому порядок її надання не змінився. Але з 1 липня вона стане неоплачуваною.
Стосовно цього нас ще чекають зміни до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУвід 27.12.2001 р. N 1751.
А сьогодні питання уже виникають щодо тих осіб, яким призначено допомогу до 1 липня 2014 року. На наш погляд, їм допомога має виплачуватися і після 01.07.2014 р. На захисті їх інтересів стоїть ст. 22 Конституції України.
ЦИТАТА: "При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод"
(ст. 22 Конституції України)
А тому призначена органом соцзахисту допомога має виплачуватися і надалі.
Питання можуть виникати в ситуаціях, коли після 1 липня матуся (чи інший родич, який здійснює догляд за дитиною) вийде на роботу, а потім забажає повернутися у відпустку. Найбільш вірогідно, що вона вже не буде отримувати таку допомогу.
А як бути у ситуації, коли право на таку допомогу настало до 1 липня, але фактично особа за призначенням допомоги звернулася після настання цієї дати? Наша думка така: особа має право на таку допомогу, бо право на її отримання виникло до 1 липня.
Допомога при народженні - один розмір для всіх
Кардинальні зміни відбулися у призначенні допомоги при народженні дитини (ст. 12 Закону N 2811). Тепер допомогу при народженні дитини будуть виплачувати за одним сценарієм:
1) розмір допомоги є однаковим для всіх. Він не залежить від кількості дітей, як це було до змін (до 01.07.2014 p.). Це 41280 грн;
2) виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 грн. Решту суми батьки отримують протягом наступних місяців однаковими частинами. Тобто щомісяця протягом трьох років сім'я буде отримувати по 860 грн (41280 грн - 10320 грн): 36 міс).
А що ж тим, кому допомогу призначили/призначать до 01.07.2014 р.? У якому розмірі їм будуть виплачувати допомогу?
На наш погляд, у цій ситуації слід орієнтуватися на дату виникнення права на призначення допомоги: до чи після 01.07.2014 р. Якщо таке право виникло до 1 липня, то допомогу мають призначати у розмірах, що діяли до 1 липня (навіть, якщо з документами батьки прийшли до органу соцзахисту після 1 липня). А якщо право на допомогу виникло 1 липня чи пізніше, то розмір допомоги становитиме 41280 грн. А ось ті, хто вже отримує допомогу і після 1 липня продовжують її отримувати у розмірах, які їм уже призначено (перерахунок не повинен проводитися). У цьому випадку для тих, у кого друга чи третя дитина, на захисті прав теж стане ст. 22 Конституції України. Що ж до першої дитини, то малоймовірно, щоб у режимі тотальної економії таким батькам з 1 липня підвищили допомогу до рівня 41280 грн (фактично подовжили ще на рік).
"Матусин період" у стаж для пенсії та
для оплати лікарняних
Зміни внесено до п. 13 ч. 1 ст. 4 Закону N 2464. І вони передбачають, що з 1 липня платниками єдиного внеску є також особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомоги:
- по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
та/або
- при народженні дитини.
Таким чином, з 1 липня єдиний внесок буде нараховуватися і на допомогу при народженні дитини. Але, як і з допомогою до 3 років, це буде здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету.
А тому такі періоди, як і раніше, будуть включатися до пенсійного стажу.
Що ж до стажу для лікарняних виплат, то Законом N 2240 передбачено включення до страхового стажу періоду відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а не періоду отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. А як ми зазначали раніше, правила надання такої відпуски залишилися без змін. Тож з 1 липня залишається без змін формування стажу для лікарняних виплат (цей період включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску).
Зміни для силових відомств
Скорочення чисельності працівників
силових структур
Законом N 1166 передбачено скорочення чисельності працівників силових відомств (див. табл. 2). З одного боку маємо скорочення бюджетних видатків, а з іншого - все це призведе до вивільнення працівників за п. 1 ст. 40 КЗпП.
Таблиця 2. Чисельність працівників силових відомств
| Відомство | Чисельність, осіб | |
| було | має бути з 01.04.2014 р. | |
| Прокуратура | Затверджувалася Генпрокурором в межах фонду зарплати | 20367 |
| Служба безпеки України | 33500 осіб, у тому числі до військовослужбовців | 31050 |
| МВС (за винятком чисельності Нацгвардії): | ||
| - загальна чисельність | 324400 осіб, у тому числі осіб рядового і начальницького складу | 245000 |
| - утримуються за рахунок Держбюджету | 190500 | 172000 |
| Управління державної охорони | 2993 осіб, у тому числі військовослужбовців | 2694 |
Прокуратура
Для працівників прокуратури "урізано пільги". Так, з квітня передбачено умову для безоплатного проїзду всіма видами транспорту міського, приміського і місцевого сполучення для прокурорів і слідчих (до змін такої умови не було). Це можливо лише тоді, коли розмір їх середньомісячного сукупного доходу за попередні місяців не перевищує величини доходу, який дає право на ПСП (у 2014 році це 1710 грн). Як буде працювати ця норма, ще має визначити Кабмін.
Також з 1 квітня урізано право на отримання 50% знижки на плату за житло та комунальні послуги та за користування квартирним телефоном. Тепер ця пільга буде працювати лише для слідчих прокуратури, а прокурорам на таку знижку зась. Не будуть користуватися такою пільгою і пенсіонери із числа прокурорів та слідчих прокуратури. Крім того, дещо переписано і умови для отримання такої пільги.
Умови для отримання пільг залежно від доходу
Закон N 1166 вніс зміни до низки законів, які передбачають залежність користування пільгами від розміру середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (зміни набрали чинності з 1 квітня). Ця величина не повинна перевищувати величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (ПСП), - у 2014 році це 1710 грн. Як буде працювати ця норма, ще передбачається визначити Кабміну.
Пільг багато. Назвемо основні. Наприклад, це право на безкоштовний проїзд у відпустку для військовослужбовців та членів їх сімей в межах України. Те саме стосується і осіб рядового і начальницького складу Держслужби спецзв'язку.
Від розміру середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу залежить також право на санаторно-курортне лікування для:
- військовослужбовців;
- осіб рядового і начальницького складу Держслужби спецзв'язку та захисту інформації України;
- осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Також від доходу на члена сім'ї залежить право на пільгу з оплати за користування житлом як для вищеназваних осіб, так і для працівників міліції та педагогічних працівників, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу.
Крім того, Закон N 1166 встановив залежність права на безплатне користування житлом з опаленням та освітленням від розміру середньомісячного сукупного доходу працівника за попередні шість місяців (не більше доходу для ПСП). Для даної пільги члени сім'ї не враховуються. Це передбачено для:
- медичних і фармацевтичних працівників;
- працівників державних і комунальних закладів культури, педагогічних працівників закладів освіти сфери культури, які працюють у сільській місцевості та селищах міського типу;
- фахівців із захисту рослин, які проживають і працюють за спеціальністю у сільській місцевості, селищах міського типу;
- працівників бібліотек, які працюють у сільській місцевості та селищах міського типу;
- працівників музеїв.
Зменшується розмір
Пенсії: 3 80% до 70%
(З 1 травня 2014 року)
Із 1 травня 2014 року завдяки змінам, що Закон N 1166 вносить до низки законів, знижується процентовка для визначення розміру пенсії (з 80 % до 70 %) для:
- прокурорів та слідчих прокуратури;
- осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом;
- державних службовців;
- посадових осіб місцевого самоврядування;
- народних депутатів;
- суддів, які вийшли у відставку.
"Ні" грошовій винагороді за
сумлінну працю
Із 1 квітня 2014 року скасована виплата грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків. Таку виплату могли отримувати як державні службовці (ч. 1 ст. 34 Закону про держслужбу), так і працівники органів місцевого самоврядування (п. 6 Порядку N 212**).
"Ні" 10 окладам при виході на пенсію
Скорочення видатків продовжуються. Без виплати "пенсійного заохочення" у вигляді 10 місячних посадових окладів у разі виходу на пенсію з 1 квітня 2014 року залишилися:
- державні службовці;
- посадові особи місцевого самоврядування;
- працівники дипломатичної служби;
- судді, які виходять у відставку (у розмірі 10 місячних заробітних плат за останньою посадою).
А от прокурори і слідчі у разі виходу на пенсію за вислугою років чи по інвалідності залишаються без виплати грошової допомоги у розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія за кожен повний рік роботи прокурором, слідчим прокуратури чи на посадах у науково-навчальних закладах прокуратури.
Серед основних новацій в обчисленні ПДВ можна виділити такі (зміни, внесені Законом N 1166 до ПКУ).
1. Збільшено основну ставку податку, яка становить тепер 20 % (абз. "а" п. 193.1 ПКУ). Зазначимо, що хоча ця ставка діяла і в 2014 р., з 01.01.2015 р. передбачалося введення ставки 17 % (п. 10 Підрозділу 2 розділу XX ПКУ). Тепер пониження не буде.
2. Введено ставку податку (7%) за операціями постачання лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також з постачання виробів медичного призначення за Переліком, затвердженим КМУ (новий абз "в" п.193.1.НКУ).
Раніше такі товари звільнялися від обкладення ПДВ на підставі п.п. 197.1.27 ПКУ (ця норма з ПКУ виключена Законом N 1166).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! До Верховної Ради подано законопроект N 4645, яким передбачено чергові зміни в абз "в" п. 193.1. НКУ: за ставкою 7% планують обкладати операції з постачання "медичних виробів та/або медичного обладнання, дозволеного для застосування у межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я".
У листі Міндоходів від 04.04.2014 р. N 7860/7/99-99-04-02-17 (далі - лист N 7860) було зазначено, що лікарські засоби і вироби медичного призначення поставляються з нарахуванням ставки ПДВ у розмірі 7 % з 01.04.2014 р. При цьому така ставка застосовується і до тих виробів, які були придбані до зазначеної дати.
У листі Міндоходів від 04.04.2014 р. N 7822/7/99-99-19-05-01-17 і листі N 7860 наказано тимчасово до затвердження нового переліку виробів медичного призначення застосовувати ставку 7 % до операцій постачання тих виробів, які включені до Переліку N 876. При цьому ставка податку % застосовується за умови, що в Переліку N 867 вони мають відповідне маркування (позначка "*").
Особливості виписування податкової накладної на лікарські вироби та медпрепарати, що оподатковуються за ставкою 7%, а також порядок заповнення Реєстру виданих та отриманих податкових накладних викладено в листі N 7860.
Зараз передбачено, що ввезення цієї продукції обкладається ПДВ за загальною 20 % ставкою на підставі абз. "а" п. 193.1 ПКУ. Проте законопроектом N 4645, що вже згадувався, планується для таких операцій ввести ставку ПДВ %.
Введення нової ставки ПДВ призведе до збільшення, у тому числі закупівельної ціни при придбанні лікарських засобів і виробів медичного призначення за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів***.
Декларування зміни оптово-відпускних цін на таку продукцію здійснюється згідно з Порядком N 794. При цьому відповідно до п. 1 ч. 1 Постанови N 794 декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін без обліку мита і ПДВ.
Водночас з п.2 ч.1 постанови КМУ від 17.10.2008 р. N 955 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення" випливає, що граничні постачальницько-збутові надбавки та граничні торговельні (роздрібні) надбавки встановлюються з урахуванням мита і ПДВ. На це звернув увагу МОЗ ще в листі від 28.12.2012 р. N 18.9001/16-05/22909. Повторив він ці висновки і зараз. Але хоча надбавка включає в себе ПДВ, вона "накручується" на ціну одиниці товару, зазначену в митній декларації або на оптово-відпускну ціну****.
І оскільки остання ціна зараз збільшиться, зросте і закупівельна ціна. У зв'язку з підвищенням цін можуть виникнути проблеми у бюджетних організацій, оскільки в річному плані закупівель вказувалася очікувана вартість закупівлі за старими цінами (п. 6 Інструкції N 922). Ця ж вартість наводилася і в затверджених кошторисах.
Враховуючи те, що бюджетні установи можуть брати бюджетні зобов'язання та здійснювати платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (ч. 7 ст. 48 БКУ), незрозуміло, як тепер здійснюватиметься закупівля з урахуванням підвищення цін. Сподіваємося, що ці питання роз'яснять офіційні органи.
Зазначимо також, що в п. 197.3 ПКУ збереглася пільга щодо звільнення від ПДВ операцій постачання виробів медичного призначення для індивідуального користування, для інвалідів та інших пільгових категорій населення за Переліком, затвердженим КМУ. Для цілей застосування цієї пільги також використовується Перелік N 867.
Екологічний податок
Збільшилися в середньому на 8,3% ставки (п. 17 розділу І Закону N 1166):
- податку за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (пп. 243.1-243.4 ПКУ).
- податку за скиди окремих забруднюючих речовин у водні об'єкти (п. 245.1, 245.2 ПКУ);
- податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах (пп. 246.1.1, 246.1.2, 246.2 ПКУ).
Нові ставки діють з II кварталу 2014 року, а в Податковій декларації екологічного податку за І квартал екологічний податок розраховується ще за старими ставками.
Плата за землю
1. Збільшено ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено (п.275.1 ПКУ, Закон N 1166).
Таблиця 3. Ставки податку за земельні ділянки,
нормативну грошову оцінку яких не проведено
| Групи населених пунктів з чисельністю населення, тис. осіб | Ставка податку гривень за 1 кв. метр (нова) | Ставка податку гривень за 1 кв. метр (стара) |
| До 3 | 0,28 | 0,3 |
| Від 3 до 10 | 0,56 | 0,61 |
| Від 10 до 20 | 0,90 | 0,97 |
| Від 20 до 50 | 1,40 | 1,52 |
| Від 50 до 100 | 1,69 | 1,83 |
| Від 100 до 250 | 1,97 | 2,13 |
| Від 250 до 500 | 2,26 | 2,45 |
| Від 500 до 1000 | 2,82 | 3,05 |
| Від 1000 і більше | 3,95 | 4,28 |
Підвищувальні коефіцієнти, які застосовуються в місті Києві та містах обласного значення, залишилися попередніми.
Разом з тим на даний момент незрозуміло, доведеться перераховувати суму податку за земельні ділянки за 2014 рік чи ні? Адже ця сума самостійно обчислюється платниками щороку станом на 1 січня і вказується в Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).
Утім, цілком можливо, що податкові органи накажуть подавати уточнені декларації за 2014 рік, у яких податок буде розраховано виходячи з підвищених ставок. Тут слід очікувати роз'яснень офіційних органів.
У зв'язку з цим слід зауважити, що, на думку податківців, Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), затверджена наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. N 865, буде використовуватися для складання звітності, починаючи з 01.01.2015 р. (консультація у підкатегорії 112.05 Бази знань).
Оскільки це ж правило поширюється і на самостійне виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні звітні (податкові) періоди, то й уточнені декларації за 2014 рік доведеться, найімовірніше, подавати за старою формою, затвердженою наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. N 1015.
2. Змінився розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності.
Із 01.04.2014 р. річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки земель, переданих в оренду (п.п. 288.5.1 ПКУ).
Нагадаємо, що раніше величина орендної плати не могла бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, встановленого розділом XIII ПКУ. При цьому згідно з п.п.272.1.1 ПКУ розмір земельного податку становить для ріллі, сінокосів та пасовищ-0,1, для багаторічних насаджень - 0,03 від їх нормативної грошової оцінки;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, встановленого розділом XIII ПКУ.
У зв'язку зі зміною ставок орендної плати необхідно буде внести зміни до договору оренди земельних ділянок державної та комунальної власності. Це передбачено в п. 13 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.2004 р. N 220.
Врахуйте: без внесення змін до договору, підвищення орендної плати буде визнано необгрунтованим. Але зміни потрібно вносити якомога швидше, оскільки в іншому випадку можуть виникнути конфлікти з контролюючими органами стосовно недоплати до бюджету плати за землю (див. щодо цього, наприклад, ухвали БАСУ від 04.03.2014 р. N К-35269/10*****, Київського апеляційного адміністративного суду від 30.01.2014 р. у справі N 823/2321/13-а******).
Збір за спеціальне використання води
Збільшилися ставки збору за спеціальне використання поверхневих вод від 8,58 % до 13,17% (п.325.1 ПКУ, Закон N 1166), підземних вод - у середньому на 8,6% (п. 325.2 ПКУ, Закон N 1166), а також інших видів з бору за спеціальне використання води.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Нові ставки діють з 01.04.2014 р. Тому в Податковій декларації збору за спеціальне використання води, затвердженій наказом МФУ від 21.12.2012 р. N 1403, за і квартал збір розраховують за старими ставками. Нові ставки вказують, починаючи з декларації за півріччя 2014 року,
Збір до пенсійного фонду при купівлі
валюти повертається
Із 1 квітня 2014 року юридичні та фізичні особи, які купують іноземну валюту (в готівковій або безготівковій формах), повинні сплачувати збір до пенсійного фонду з таких операцій (п. 1 розділу II Закону N 1166 внесено зміни до Закону N 400). Ставка збору становить 0,5% від суми операції з купівлі інвалюти.
Бюджетні установи сплачують цей збір за КЕКВ 2800 "Інші поточні витрати". Звісно, ви можете здійснити ці витрати, тільки якщо у вашому кошторисі затверджено асигнування з цього КЕКВ.
Податок на доходи: пенсії
і "пасивний" дохід
Законом N 1166 внесено зміни до розділу IV ПКУ, який, як відомо, регулює порядок справляння податку на доходи фізосіб (ПДФО). Відразу заспокоїмо: для більшості з вас, як бухгалтерів, нічого не змінилося. Однак, якщо ви плануєте цього року отримувати доходи у вигляді відсотків, дивідендів, роялті або інвестприбутку, будьте готові до нововведень.
"Пасивний" ПДФО
Мова в першу чергу йде про введення "податку з депозитів", що набуло широкого розголосу. Звичайно, податок доведеться сплачувати не з самої суми депозиту, а з відсотків, нарахованих на нього. Та й то далеко не завжди!
Отже, тепер ПКУ вимагає від фізосіб, які протягом року отримували доходи у вигляді відсотків (у тому числі й за депозитами), дивідендів, роялті, інвестиційного прибутку, подавати річну декларацію (п.п. "ж" п. 176.1. ПКУ). За результатами річного декларування буде проведено окремий перерахунок податку з таких доходів. При цьому для таких доходів буде застосовуватися прогресивна ставка оподаткування: залежно від суми отриманих за рік доходів податок треба буде сплатити за ставкою 15-25% (п. 167.5 ПКУ).
На що тут слід звернути увагу:
1) до оподатковуваного доходу включаються тільки відсотки в сумі, що перевищує прожиткових мінімумів на працездатну особу (у 2014 році- 20706 грн). Іншими словами, якщо сума отриманих вами протягом року відсотків не перевищила 20706 грн, то подавати декларацію не потрібно (звісно, якщо немає інших підстав для її подання). Причому, якщо сума отриманих відсотків більша, обкладатися буде тільки сума перевищення. Як бачите, "не такий страшний чорт, як його малюють": податок з відсотків торкнеться далеко не всіх громадян;
2) щодо дивідендів, роялті та інвестприбутку таке правило не діє: тут обов'язок подати декларацію виникає незалежно від суми отриманих доходів;
3) банки, які виплачують відсотки, не утримують податок у джерела виплати (п.п.170.4.1 ПКУ). Тому, якщо ваші доходи від відсотків чималі - готуйтеся за підсумками року віддати частину чесно заробленого до бюджету;
4) ставка податку на доходи з дивідендів збільшилася. Раніше податкові агенти при виплаті дивідендів утримували податок за ставкою 5%. Тепер же при виплаті дивідендів вони утримають податок за ставкою 15%. А за підсумками річного декларування податок можуть ще донарахувати.
І ще один важливий момент в оподаткуванні відсотків. Закон N 1166 у цій частині набрав чинності з 01.04.2014 р. Однак Мінфін повідомив, що під час його підготовки було допущено технічну помилку: насправді передбачалося, щоб ці норми почали працювати з 01.07. 2014 р. Усунути це непорозуміння повинні чергові зміни - відповідний законопроект вже подано до Верховної Ради (законопроект N 4565).
Пенсії та ПДФО
Щасливим володарям великих пенсій доведеться розстатися з частиною своїх доходів. Справа в тому, що з 01.04.2014 р. частина пенсії, яка перевищує 10000 грн на місяць, включається до оподатковуваного доходу (п.п. 164.2.19 ПКУ). Утримувати ПДФО з таких пенсій повинні органи Пенсійного фонду України. Для одержувачів невеликих пенсій нічого не змінилося.
Використані документи
БКУ - Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. N 2456-VI.
ПКУ - Податковий кодекс України від .12.2010 р. N 2755-VI.
КЗпП -Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р.
Закон N 1165 - Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 27.03.2014 р. N 1165-VII.
Закон N 1166 - Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 р. N 1165-VII.
Закон про держбюджет-2014 - Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 р. N 719-VII.
Закон N 3723 - Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-ХІІ.
Закон N 2811 - Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 р. N 2811-XII.
Закон про відпустки - Закон України "Про відпустки" від 15.11.1996 р. N 504/96-ВР.
Закон N 2464 - Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 p. N 2464-VI.
Закон N 2240 - ЗаконУкраїни"Прозагальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 р. N 2240-ІІІ.
Закон N 400 - Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.1997 р. N 400/97-ВР.
Постанова N 85 - постанова КМУ "Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів" від 05.04.2014 р. N 85.
Заходи - Заходи щодо економного та раціонального використання державних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших державних органів, утворених органами державної влади підприємств, установ та організацій, які використовують кошти державного бюджету (додаток до постанови КМУ від 01.03.2014 р. N 65).
Порядок N 212 - Порядок видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, затверджений постановою КМУ від 24.02.2003 р. N 212.
Перелік N 867 - Перелік виробів медичного призначення, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість (додаток до постанови КМУ від 08.08.2011 р. N 867).
Порядок N 794 - Порядок декларування зміни оптово-відпускних цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, що закуповуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, затверджений постановою КМУ від 13.08.2012 р. N 794.
Постанова N 794 - постанова КМУ "Питання декларування зміни оптово-відпускних цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, які закуповуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів" від 13.08.2012 р. N 794.
Інструкція N 922 - Інструкція щодо заповнення форми річного плану закупівель, затверджена наказом Мінекономіки від 26.07.2010 р. N 922.
Законопроект N 4565 - проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо усунення окремих неузгодже-ностей норм законодавства, зареєстрований 07.04.2014 р. за N 4645.
____________
* Крім екологічного податку, що справляється за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та/або тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад встановлений особливими умовами ліцензії строк. Він у повному обсязі зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України (п.п. 4 п. 3 ст. 29 БКУ).
** Детальніше про це читайте у консультації "Виплата за безперервний стаж роботи в органі місцевого самоврядування: чи можна отримати за років роботи?", газета "Бухгалтерія: бюджет", N 12-13/2014, с 22.
*** Перелік лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади й установи охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.1996 р. N 1071.
****Див. Порядок формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання, затверджений постановою КМУ від 25.03.2009р. N 333.
***** http://reyestr.court.gov.ua/Review/37710312
******http://reyestr.court.gov.ua/Review/36925580
Оксана Верхогляд, Наталя Кравець, Любов Короленко,
експерти газети "Бухгалтерія: бюджет"