МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
ЛИСТ
25.02.2014 N 3303-05/6011-08
Відділу освіти Балтської районної державної
адміністрації Одеської області вул. Пролетарська, 9,
м. Балта, Одеська обл., 66100 Державній
казначейській службі України
вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601
Висновок уповноваженого органу за результатами
здійснення моніторингу державних закупівель
Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку) відповідно до вимог пунктів 3, 3-1, 4, 5 частини другої статті 8 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (зі змінами) (далі - Закон) та Порядку здійснення моніторингу державних закупівель, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 19.10.2011 N 155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2011 за N 1377/20115 (далі - Порядок), проведено моніторинг закупівлі за державні кошти вугілля кам'яного (оголошення N 039929 в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" від 30.01.2014 N 9/1 (855/1) Відділом освіти Балтської районної державної адміністрації Одеської області (далі - Замовник) за процедурою "закупівля в одного учасника" у приватного підприємства фірми "ТЕХНО РІК ЦЕНТР" (далі - ПП фірма "ТЕХНО РІК ЦЕНТР").
I. Дата початку здійснення моніторингу: 06.02.2014.
II. Вид моніторингу: за обґрунтованим зверненням замовника (лист-повідомлення Мінекономрозвитку від 06.02.2014 N 3303-05/4275-08).
III. Питання, за якими здійснювався моніторинг: наявність підстав для застосування Замовником процедури закупівлі в одного учасника відповідно до абзацу третього пункту 1.5 Порядку.
IV. Результати здійснення моніторингу:
На підставі наданих Замовником копій матеріалів для здійснення моніторингу встановлено наступне.
Рішення про застосування процедури закупівлі в одного учасника вугілля кам'яного (1970 т.) оформлене протоколом засідання комітету конкурсних торгів Замовника від 29.01.2014 N 04-14.
В пункті 5 обґрунтування застосування процедури закупівлі в одного учасника (далі - обґрунтування) вказано, що умовою для застосування цієї процедури є пункт 3 частини другої статті 39 Закону, а саме: нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, зокрема пов'язаних із забезпеченням продуктами нафтопереробки рідкими спеціалізованого санітарного транспорту бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам.
Згідно з пунктом 7 обґрунтування документами, що підтверджують наявність умови застосування процедури закупівлі, зокрема, є листи-звернення директорів шкіл щодо термінового забезпечення вугіллям; державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01; розпорядження Балтської райдержадміністрації від 28.01.2014 N 56/А-2014 "Про забезпечення паливом та дотримання температурного режиму в закладах освіти Балтського району"; протокол N 2 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій райдержадміністрації від 28.01.2014; довідка про наслідки перевірки забезпечення паливом та дотримання теплового режиму в закладах освіти м. Балта та Балтського району комісією, створеною згідно розпорядження Балтської райдержадміністрації від 28.01.2014 N 56/А-2014 "Про забезпечення паливом та дотримання температурного режиму в закладах освіти Балтського району".
Згідно з довідкою про наслідки перевірки забезпечення паливом та дотримання теплового режиму в закладах освіти м. Балта та Балтського району комісією, створеною згідно розпорядження Балтської райдержадміністрації від 28.01.2014 N 56/А-2014 "Про забезпечення паливом та дотримання температурного режиму в закладах освіти Балтського району", більшість закладів, які опалюються від власних котелень, мають вкрай обмежену кількість вугілля.
В НВК "Балтська ЗОШ I-III ступенів N 2 - гімназія", Бендзарівська ЗОШ I-III ступенів, НВК "Черненська ЗОШ I-III ступенів - ДНЗ" в окремих навчальних кабінетах, середня температура складає 10-15° C.
Заклади освіти потребують термінового забезпечення вугіллям. Ситуація, яка склалася, може мати непередбачувані наслідки у зв'язку з тим, що існує реальна загроза виведення з ладу опалювальних систем навчальних закладів, що призведе до знаних матеріальних збитків та зриву навчального процесу.
Так, Замовнику були надані рекомендації щодо термінового застосування спрощеної процедури закупівлі в одного учасника відповідно до пункту 3 частини другої статті 39 Закону, а також вжити всіх можливих заходів щодо збереження систем опалення та забезпечення норм температурного режиму.
У протоколі N 2 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій райдержадміністрації від 28.01.2014, зокрема, указано, що відкриті торги на закупівлю вугілля для закладів освіти Балтського району призупинені у зв'язку зі скаргою ТОВ "Регіон-Юг-Торг", розгляд якої призначено на 17.02.2014.
Така ситуація ставить під загрозу опалювальний сезон, так як наявного вугілля в навчальних закладах вистачить лише до 7-10 лютого 2014 року.
За результатами доповіді начальника відділу освіти райдержадміністрації та з урахуванням обговорення, з метою дотримання вимог розділу 5 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 N 63, комісія, зокрема, вирішила: Замовнику посилити контроль за додержанням температурного режиму відповідно Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, особливо звернути увагу на водо- та енергопостачання закладів освіти району; з метою скорочення терміну процедури закупівлі рекомендувати терміново закупити вугілля за спрощеною процедурою.
Ураховуючи вищезазначені обставини, у Замовника мали місце передумови для прийняття рішення про застосування процедури закупівлі в одного учасника вугілля кам'яного (1970 т.) у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів.
V. Висновок за результатами здійснення моніторингу:
За результатами здійсненого моніторингу Мінекономрозвитку вважає, що процедура закупівлі в одного учасника застосована Замовником за наявності умови застосування процедури закупівлі в одного учасника, передбаченої пунктом 3 частини другої статті 39 Закону.
Директор департаменту державних закупівель
та державного замовлення Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України А.Є. Рубан