ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
12.09.2013 N К/800/29362/13
Про скасування податкових повідомлень-рішень
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючої, суддів - Блажівської Н. Є., Лосєва А. М., Муравйова О. В., при секретарі - Томилець Ю. Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства "ТВ-Проект" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2013 року у справі N 2а-11811/12/2670 за позовом Приватного підприємства "ТВ-Проект" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень, встановила:
Приватне підприємство "ТВ-Проект" (далі - Позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 3 квітня 2012 року N 0000922250, N 0000932250.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2012 року у задоволені позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2013 року в задоволенні апеляційної скарги Приватного підприємства "ТВ-Проект" відмовлено, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2012 року залишено без змін.
Приватного підприємства "ТВ-Проект" в касаційній скарзі, вказуючи на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуально права, що призвело до неправильного вирішення даного спору, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2013 року та прийняти рішення, яким скасувати податкове повідомлення-рішення від 3 квітня 2012 року N 0000922250, винесене Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби, яким збільшено Приватному підприємству "ТВ-Проект" суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств на суму 2119877 та штрафні санкції у сумі 361242,00 грн. на підставі даних акту перевірки від 14 березня 2012 року N 71/22-50/31349497; скасувати податкове повідомлення-рішення від 3 квітня 2012 року N 0000932250, винесене Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби, яким збільшено Приватному підприємству "ТВ-Проект" суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1721566,00 грн. та штрафні санкції у сумі 288994,00 грн. на підставі даних акту перевірки від 14 березня 2012 року N 71/22-50/31349497.
Відповідач не надав письмових заперечень на касаційну скаргу, що не перешкоджає її розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, сторін, які беруть участь у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що посадовими особами відповідача на виконання постанови старшого слідчого СВ ПМ ПДІ у Святошинському районі м. Києва від 23 січня 2012 року в рамках кримінальної справи N 80-0263 проведено документальну позапланову виїзну перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах з ТОВ "Маркон Груп Ко", ТОВ "Агенство "Віасат", ПП "Клер Шато Фиорд", ТОВ "Різано Трейд", ПП "Алмаз 2006", ПП "Автокар Україна", ПП "Олива 21", ТОВ "Компанія 2Вайліс", ТОВ "Дженіт Флай", ТОВ "Проммаст Стандарт", ТОВ "Граньстройінвест", ТОВ "Лоу Консалт", ТОВ "Промелектро-75", ТОВ "Шляховик Авто", ТОВ "РМА Монамі", ТОВ "БК Геліос", ТОВ "ЮА "Авента", ТОВ "Агенція "Віко", ТОВ "ТД "Врекс", ТОВ "Ланотехмаш", ТОВ "Наладбуд Компані", ТОВ "ТД "Спец-Технор", ТОВ "Стратос", ТОВ "Техінпромприлад", ТОВ "ТПК "Техномашпостач", ТОВ "Остін Трейд", ТОВ "Дормашавто", ПП "Фірма "Володар" за період з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2011 року.
Перевіркою встановлено, що Приватним підприємством "ТВ-Проект" порушено підпункт 5.3.9 пункт 5.3 статті 5, пункт 5.1 статті 5, підпункт 11.2.1 статті 11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та підпункту 14.1.228 статті 14, пункту 138.1, пункту 138.2, пункт 138.4 статті 138 Податкового кодексу України, в результаті чого знижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 2119877 грн., у тому числі: за 2010 рік (III квартал) в сумі 457628 грн., за 2010 рік (4 квартал) в сумі 987336 грн., за 2011 рік (I квартал) в сумі 306119 грн., за 2011 рік (II квартал) в сумі 368794 грн.; підпункт 7.2.1, підпункт 7.2.3, підпункт 7.2.6, пункту 7.2 статті 7, підпункт 7.4.1, підпункт 7.4.4, підпункт 7.4.5 пункт 7.4 статті 7, підпункт 7.5.1 пункт 7.5 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та пункт 198.3, пункт 198.6 статті 198, пункт 201.4, пункт 201.6, пункт 201.8 статті 201 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1721556 грн., у тому числі: за липень 2010 року у сумі 85417 грн., серпень 2010 року у сумі 58205 грн., вересень 2010 року в сумі 222628 грн., жовтень 2010 року в сумі 248335 грн., листопад 2010 року в сумі 286 492 грн., грудень 2010 року в сумі 168749 грн., січень 2011 року у сумі 26349 грн., лютий 2011 року у сумі 84773 грн., березень 2011 року у сумі 133646 грн., квітень 2011 року у сумі 136097 грн., травень 2011 року у сумі 132323 грн., червень 2011 року у сумі 20819 грн.
За наслідками перевірки податковим органом складено акт перевірки від 14 березня 2012 року N 71/22-50/31349497 та прийнято податкові повідомлення-рішення:
- від 3 квітня 2012 року N 0000922250, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 2119877 грн. і застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 361242 грн.;
- від 3 квітня 2012 року N 0000932250, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 1721556,00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 288994,00 грн.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили із того, що документи первинного бухгалтерського обліку, надані Позивачем на підтвердження реальності господарських правовідносин з ТОВ "Маркон Груп Ко", ТОВ "Компанія "Вайліс", ТОВ "ТПК "Техномашпостач", які представлені позивачем не надають йому право на включення витрат, понесених за недійсними договорами, до складу валових витрат підприємства та податкового кредиту.
Разом з тим, як слідує з матеріалів справи, перевірка, на підставі якої позивачу донараховано податкові зобов'язання за оспорюваними податковими повідомленнями-рішеннями, призначена на виконання постанови старшого слідчого СВ ПМ ПДІ у Святошинському районі м. Києва від 23 січня 2012 року в рамках кримінальної справи N 80-0263 та відповідно до підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
Підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України визначено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності отримання постанови суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.
Згідно з пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Відповідно до пункту 86.9 статті 86 Податкового кодексу України, пункту 7 розділу IV наказу Державної податкової адміністрації України N 984 від 22 грудня 2010 року "Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 року за N 34/18772 (в редакції, чинній на момент прийняття податкового повідомлення-рішення) у разі якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність.
Пунктом 58.4 статті 58 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли судом за результатами розгляду кримінальної справи про злочини, предметом якої є податки, збори, прийнято обвинувальний вирок, що набрав законної сили, або прийнято рішення про закриття кримінальної справи за нереабілітуючими підставами, відповідний контролюючий орган зобов'язаний визначити податкові зобов'язання платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, та прийняти податкове повідомлення-рішення про нарахування платнику таких податкових зобов'язань і застосування стосовно нього штрафних (фінансових) санкцій у розмірах, визначених цим Кодексом. Складання та надсилання платнику податків податкового повідомлення-рішення за податковими зобов'язаннями платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, забороняється до набрання законної сили рішенням суду у справі або винесення постанови про закриття такої кримінальної справи за нереабілітуючими підставами.
Тобто, з аналізу наведених норм законодавства чинного на момент прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення, слідує, що матеріали перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку, а статус таких матеріалів перевірки та висновків державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність, при цьому орган державної податкової служби визначає суми грошових зобов'язань, але податкове повідомлення-рішення не приймає до набрання законної сили обвинувальним вироком, прийнятим судом за результатами розгляду кримінальної справи про злочини, предметом якої є податки, збори, або рішенням про закриття кримінальної справи за нереабілітуючими підставами.
Разом з тим, колегія суддів Вищого адміністративного суду України звертає увагу, що оскільки пункт 86.9 статті 86 та підпункт 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, на момент виникнення спірних правовідносин не конкретизували коло осіб, щодо яких може бути призначено документальну позапланову перевірку за наявності відповідної постанови компетентної особи, винесеної в порядку кримінально-процесуального законодавства, відтак відповідну документальну перевірку за постановою слідчого, прокурора, органу дізнання чи суду може бути проведено щодо будь-яких осіб, а тому пункт 86.9 статті 86 Податкового кодексу України на момент прийняття податкового повідомлення-рішення врегульовував порядок оформлення результатів документальних позапланових перевірок щодо будь-яких осіб, якщо такі перевірки були проведені на підставі підпункту 78.1.11 пункту 78.11 статті 78 Податкового кодексу України, тобто в межах кримінально-процесуального законодавства чи законодавства про оперативно-розшукову діяльність.
Постанова, на підставі якої було призначено перевірку, була прийнята слідчим в рамках слідства по кримінальній справі N 80-0263.
Виходячи з цього, оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 3 квітня 2012 року N 0000922250, N 0000932250 було прийнято на підставі акта перевірки, призначеної відповідно до СВ ПМ ПДІ у Святошинському районі м. Києва від 23 січня 2012 року в рамках кримінальної справи N 80-0263 та відповідно до положень Кримінально-процесуального кодексу.
Докази набрання законної сили відповідного рішенням суду в кримінальній справі у матеріалах справи відсутні.
Відтак, з огляду на те, що перевірка позивача була призначена відповідно до кримінально-процесуального закону та за відсутності доказів набрання законної сили судовим рішенням в кримінальній справі, у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття податкових повідомлень-рішень від 3 квітня 2012 року N 0000922250, N 0000932250.
Відповідно до положень пункту 86.9 статті 86 Податкового кодексу України статус матеріалів перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність, у зв'язку з чим вони не можуть бути досліджені в порядку адміністративного судочинства до набрання законної сили судовим рішенням, прийнятим в порядку кримінально-процесуального судочинства.
Беручи до уваги викладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди попередніх інстанцій, встановивши повно та правильно обставини справи, не звернули увагу на те, що пункт 86.9 статті 86 Податкового кодексу України на момент визначення податкового зобов'язання на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення визначав, що матеріали перевірки та висновки органу державної податкової служби до дня набрання законної сили відповідним рішенням у кримінальній справі можуть бути оцінені як докази виключно у рамках розслідування та розгляду такої кримінальної справи і не можуть бути підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення про визначення платникові податків розрахованого за результатами такої перевірки грошового зобов'язання.
Згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Отже, ухвалені у справі рішення судів першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 214, 215, 220, 221, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України постановив:
Касаційну скаргу Приватного підприємства "ТВ-Проект" задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2013 року у справі N 2а-11811/12/2670 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги Приватного підприємства "ТВ-Проект".
Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби від 3 квітня 2012 року N 0000922250, N 0000932250.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 - 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуюча: Н. Є. Блажівська
Судді:
А. М. Лосєв
О. В. Муравйов