ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
22.01.2014
N К/800/30889/13
Про визнання незаконним та скасування рішення
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Смоковича М. І., суддів - Мироненка О. В., Чумаченко Т. А., розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Пологівський комбінат хлібопродуктів" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (за участю третьої особи - Міністерства юстиції України) про визнання незаконним та скасування рішення, провадження по якій відкрито за касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Пологівський комбінат хлібопродуктів" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 вересня 2012 року (Постанова N 2а-645/12/2670) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2013 року (Ухвала N 2а-645/12/2670), встановила:
У січні 2012 року Приватне акціонерне товариство (надалі - ПАТ) "Пологівський комбінат хлібопродуктів" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України про визнання незаконним та скасування рішення.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що 30 серпня 2011 року Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку всупереч нормам чинного законодавства щодо регулювання фондового ринку прийняла рішення за N 1176 "Про внесення змін до рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 травня 2006 року N 324 "Про розкриття інформації в загальному повідомленні акціонерного товариства про проведення загальних зборів".
Вважаючи, що при прийнятті цього рішення відповідач вийшов за межі своєї компетенції, ПАТ "Пологівський комбінат хлібопродуктів" просило визнати його незаконним та скасувати.
В ході судового розгляду ухвалами суду від 8 червня 2012 року та 19 червня 2012 року відповідно до участі в справі залучено в якості третьої особи Міністерство юстиції України, а також замінено неналежного відповідача - Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку України на належного відповідача - Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 вересня 2012 року (Постанова N 2а-645/12/2670), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2013 року (Ухвала N 2а-645/12/2670), у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
У своїй касаційній скарзі ПАТ "Пологівський комбінат хлібопродуктів", посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, просить скасувати прийняті ними судові рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов у повному обсязі.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у своїх запереченнях зазначає на необґрунтованість касаційної скарги, просить залишити її без задоволення, а ухвалені в справі судові рішення - без змін.
Касаційна скарга позивача підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, 30 серпня 2011 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку було прийнято рішення N 1176 "Про внесення змін до рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 травня 2006 року N 324 "Про розкриття інформації в загальному повідомленні акціонерного товариства про проведення загальних зборів".
У зв'язку із внесеними змінами до Закону України від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (надалі - Закон N 448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до абзацу другого статті 1 зазначеного Закону державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Пунктом 3 частини першої статті 7 Закон N 448/96-ВР визначено, що одним із завдань комісії є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування.
Відповідно до статті 2 цього Закону регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах, як прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів (статті 3 Закону N 448/96-ВР).
Також за приписами статті 6 Закону N 448/96-ВР національна комісія з цінних паперів та фондового ринку розробляє і затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.
Згідно до норми частини першої статті 39 Закону України від 23 лютого 2006 року N 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
З наведених норм суд першої інстанції зробив вірний висновок, про те, що позивач зобов'язаний розкривати інформацію в загальнодоступному повідомленні акціонерного товариства в загальному повідомленні про проведення загальних зборів до порядку денного яких включено питання затвердження річних результатів діяльності акціонерних товариств.
Крім того, пунктом 1 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів влади, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 28 грудня 1992 року N 731, державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, які виступають суб'єктами нормотворення здійснюється відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року N 493/92 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
Державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції України та законодавства України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та протоколами до неї, міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, прийняті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номер та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Як встановлено судами, Міністерством юстиції України проведено відповідну правову експертизу оскаржуваного рішення N 1176 та 20 вересня 2011 року внесено його до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів за N 1107/19845.
Згідно до статті 6 Закону N 448/96-ВР акти законодавства, які відповідно до закону є регуляторними актами, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України від 11 вересня 2003 року N 1160-IV "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
На виконання вимог зазначеного Закону та Порядку оприлюднення проектів регуляторних актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та аналізів їх регуляторного впливу, затвердженого наказом Комісії від 17 червня 2004 року N 495, розміщено проект регуляторного акта на офіційному сайті Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта опубліковано в офіційному друкованому виданні Комісії "Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку".
З матеріалів справи вбачається, що після розміщення оскаржуваного рішення N 1176 зауважень та пропозицій від сторін не надходило.
Також в матеріалах справи наявна копія рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 5 серпня 2011 року N 716 про погодження проекту регуляторного акта.
За підставі викладеного суд першої інстанції прийшов до правильного і обґрунтованого висновку про те, що оскаржуване рішення Комісії від 30 серпня 2011 року N 1176 "Про внесення змін до рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 травня 2006 року N 324 "Про розкриття інформації в загальному повідомленні акціонерного товариства про проведення загальних зборів" прийнято відповідно до усіх вимог чинного законодавства України, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Київський апеляційний адміністративний суд, який переглянув постанову суду першої інстанції, прийшов до аналогічних висновків і обґрунтовано залишив її без змін.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Пологівський комбінат хлібопродуктів" залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 вересня 2012 року (Постанова N 2а-645/12/2670) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2013 року (Ухвала N 2а-645/12/2670) у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий: М. І. Смокович
Судді:
О. В. Мироненко
Т. А. Чумаченко