ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
19.02.2014 р.

Справа N 800/17/14

Про визнання рішення незаконним
та зобов'язання вчинити певні дії

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого, судді - Веденяпіна О. А., суддів: Єрьоміна А. В., Шведа Е. Ю., Зайцева М. П., Швеця В. В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії, встановив:

ОСОБА_6 звернулась в суд з адміністративним позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - Комісія), в якому просила:

- визнати незаконним рішення Комісії від 14 листопада 2013 року N 3215/дп-13 про відмову у порушенні дисциплінарного провадження щодо судді Центрального районного суду міста Миколаєва Дірка І. І.;

- зобов'язати Комісію прийняти рішення щодо відкриття дисциплінарної справи стосовно судді Центрального районного суду міста Миколаєва Дірка І. І.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що підставами для притягнення до дисциплінарної відповідальності судді Центрального районного суду міста Миколаєва Дірка І. І. є невжиття заходів щодо розгляду скарги протягом строку, встановленого законом.

ОСОБА_6 зазначила, що оскаржуване рішення є неправомірним і містить у собі елемент особистої зацікавленості у виправданні судді Дірка І. І.

Позивач в судове засідання не прибула, у письмовому клопотанні від 10 лютого 2014 року на адресу суду просила провести засідання без її участі.

У письмовому запереченні представник відповідача позовні вимоги не визнала та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову. Зазначила, що Комісія при прийнятті рішення діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, прав та інтересів позивача не порушувала.

Представник відповідача подала до суду письмове клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

У зв'язку із зазначеним та відповідно до вимог статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю доповідача та дослідивши докази у справі, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до частини першої статті 83 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року N 2453-VI (далі - Закон N 2453-VI) суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з таких підстав:

1) істотні порушення норм процесуального права при здійсненні правосуддя, пов'язані, зокрема, з відмовою у доступі особи до правосуддя з підстав, не передбачених законом, порушення вимог щодо розподілу та реєстрації справ у суді, правил підсудності чи підвідомчості, необґрунтоване вжиття заходів забезпечення позову;

2) невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом;

3) порушення вимог щодо неупередженого розгляду справи, зокрема порушення правил щодо відводу (самовідводу);

4) систематичне або грубе одноразове порушення правил суддівської етики, що підриває авторитет правосуддя;

5) розголошення таємниці, що охороняється законом, в тому числі таємниці нарадчої кімнати або таємниці, яка стала відомою судді під час розгляду справи у закритому судовому засіданні;

6) неподання або несвоєчасне подання для оприлюднення декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою і в порядку, що встановлені Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" (Декларація N 3206-VI), зазначення в ній завідомо неправдивих відомостей.

Стаття 84 Закону N 2453-VI визначає дисциплінарне провадження як процедуру розгляду органом, визначеним законом, звернення, в якому містяться відомості про порушення суддею вимог щодо його статусу, посадових обов'язків чи присяги судді.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 85 Закону N 2453-VI Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів місцевих та апеляційних судів.

Порядок здійснення дисциплінарного провадження щодо судді встановлено статтею 86 Закону N 2453-VI.

За правилами вказаної статті дисциплінарне провадження передбачає здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, відкриття дисциплінарної справи, її розгляд і прийняття рішення органом, що здійснює дисциплінарне провадження.

Перевірка даних про наявність підстав для відкриття дисциплінарної справи та притягнення судді місцевого чи апеляційного суду до дисциплінарної відповідальності здійснюється членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у порядку, встановленому цим Законом.

Член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за результатами перевірки складає висновок з викладенням фактів та обставин, виявлених в ході перевірки, та пропозицією про відкриття чи відмову у відкритті дисциплінарної справи.

Висновок члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і зібрані у процесі перевірки матеріали передаються на розгляд Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті вирішує Вища кваліфікаційна комісія суддів України.

Судом встановлено, що ОСОБА_6 звернулась до Комісії зі скаргою від 29 травня 2013 року щодо неправомірної поведінки судді Центрального районного суду міста Миколаєва Дірка І. І., в якій повідомляла про невжиття суддею заходів щодо розгляду скарги протягом строку, встановленого законом

В ході проведення перевірки вищевказаної скарги членом Комісії М. М. Г. було отримано пояснення від судді Дірка І. І., інші матеріали, необхідні для проведення перевірки даних про наявність підстав для відкриття дисциплінарної справи щодо судді, та складено висновок від 16 вересня 2013 року з пропозицією відмовити у відкритті дисциплінарної справи щодо судді Центрального районного суду міста Миколаєва Дірка І. І.

Рішенням Комісії від 14 листопада 2013 року N 3215/дп-13 відмовлено у відкритті дисциплінарної справи стосовно судді Центрального районного суду міста Миколаєва Дірка Івана Івановича за зверненням ОСОБА_6

Слід зазначити, що у Рішенні Конституційного Суду України від 11 березня 2011 року N 2-рп/2011 вказано, що давати оцінку процесуальним діям суддів щодо розгляду конкретної судової справи може лише апеляційна і касаційна інстанції при перегляді судових рішень. Оцінка процесуальних дій Вищою радою юстиції до винесення судом остаточного рішення у справі означає втручання у здійснення правосуддя, що суперечить частинам першій, другій статті 126, частині першій статті 129 Конституції України.

Положення цього рішення стосується і Комісії, яка відповідно до пункту 8 частини першої статті 91 Закону N 2453-VI наділена повноваженням розглядати заяви та повідомлення про дисциплінарну відповідальність суддів.

Питання про законність прийнятого рішення, а відповідно, і про допущені суддею порушення норм процесуального права, можуть бути вирішені лише відповідним судом у встановленому процесуальним законом порядку.

Аналізуючи положення чинного законодавства України, зокрема стосовно порядку розгляду та вирішення скарг відносно судді Комісією, суд приходить до висновку, що розгляд і вирішення скарги позивача здійснено із додержанням процедури, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем дотримано положення законодавства.

Судом не встановлено обставин порушення відповідачем прав, свобод та інтересів позивача.

Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову повністю.

Керуючись статтями 158 - 163, 167, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_6 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова є остаточною і не підлягає перегляду в апеляційному чи касаційному порядку.

Судді:

О. А. Веденяпін

А. В. Єрьомін

М. П. Зайцев

Е. Ю. Швед

В. В. Швець


Документи що посилаються на цей