ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
20.02.2014 р. N К/800/41220/13
Про визнання дій та рішення незаконним та скасування рішення
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого-судді Стрелець Т. Г., суддів: Голяшкіна О. В., Зайця В. С., розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2013 року у справі N 2а-394/12/2170 за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області до Державної фінансової інспекції в Херсонській області про визнання дій та рішення незаконним та скасування рішення, встановила:
В лютому 2012 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області (далі по тексту - Фонд соціального страхування) звернулось до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Херсонській області (далі по тексту - ДФІ в Херсонській області), яким просило визнати дії суб'єкта владних повноважень незаконними та скасувати п. 3 вимоги ДФІ в Херсонській області від 18.01.2012 року N 41-15/146 про проведення відшкодування недоотриманих коштів індексації щомісячних страхових виплат на суму 173119,37 грн. шляхом донарахування та виплати потерпілим зазначених коштів.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року у справі N 2а-394/12/2170, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2013 року у зазначеній справі, позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ДФІ в Херсонській області звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить вищезазначені судові рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Фонд соціального страхування подав до Вищого адміністративного суду України заперечення на касаційну скаргу, в якому наголошувало на відповідність судових рішень обставинам справи та вимогам законодавства України. Позивач просив залишити касаційну скаргу без задоволення, судові рішення - без змін.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, встановленого пунктом 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Контрольно-ревізійним відділом в м. Нова Каховка проведено ревізію цільового та законного використання коштів Фонду соціального страхування за період з 01.07.2010 року по 01.10.2011 року.
В ході проведення ревізії відповідачем виявлені порушення фінансової дисципліни та складений акт N 59-30/38 від 21.12.2011 року, згідно якого, зокрема, встановлено, що в порушення ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", вимог п. 5 Порядку проведення індексації грошових коштів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року N 1078, позивач не донарахував індексацію страхових виплат 134 потерпілим на виробництві на загальну суму 173119,37 грн.
В зв'язку з вищенаведеним ДФІ в Херсонській області сформовано вимогу про вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства від 18.01.2012 року N 41-15/146, пунктом 3 якої позивача зобов'язано провести відшкодування недоотриманих коштів індексації щомісячних страхових виплат на суму 173119,37 грн. шляхом донарахування та виплати потерпілим зазначених коштів.
Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.
Згідно із п. п. 5, 8 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 26.11.2003 р. N 1845, планова або позапланова перевірка проводиться за розпорядженням керівника органу державного нагляду, в якому зазначається орган Фонду, що перевіряється, дата проведення, прізвища посадових осіб, які проводять перевірку, а також перелік питань, що підлягають перевірці, відповідно до компетенції органу державного нагляду. Державна фінансова інспекція перевіряє фінансову діяльність виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів, а саме: перерахування, облік і цільове використання страхових коштів, матеріальних цінностей. їх збереження, стан і достовірність бухгалтерського обліку та фінансової звітності; розміщення тимчасово вільних коштів, у тому числі резерву коштів Фонду; використання і збереження державного та комунального майна, в тому числі переданого в користування.
Згідно п. п. 3 п. 1 та п. 6 вказаної вище постанови, контроль за додержанням страхувальниками законодавства про страхування від нещасного випадку здійснюється органами державного нагляду відповідно до законодавства та їх компетенції. Міністерство праці перевіряє питання додержання встановленого порядку щодо; управління страхуванням від нещасних випадків; здійснення страхування від нещасних випадків та проведення реєстрації страхувальників; розрахунку розміру, збирання та акумулювання страхових внесків страхувальників, у тому числі щодо обґрунтованості встановлення знижки до страхових внесків (за низький рівень травматизму, професійної захворюваності та належний стан охорони праці) чи надбавки (за високий рівень травматизму, професійної захворюваності та неналежний стан охорони праці) страхувальників; здійснення застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, страхових виплат і надання соціальних послуг; виконання обов'язків, пов'язаних з координацією страхової діяльності.
Судами в рішеннях правомірно зазначено, що проведення ревізії ДФІ в Херсонській області здійснено у відповідності до чинного законодавства, а отже посилання останнього в касаційній скарзі на хибність висновків судів попередніх інстанцій з приводу проведення ревізії поза межами повноважень, спростовується змістом самих судових рішень.
Колегія суддів Вищого адміністративного суд України критично відноситься до тверджень касатора щодо більш об'єктивного проведення перевірки додержання фінансової дисципліни в частині нарахування індексації саме ДФІ в Херсонській області, яка є стороннім органом по відношенню Фонду соціального страхування ніж Мінпраці, оскільки така думка є оціночним поняттям та не може слугувати підставою для скасування судових рішень у даній справі.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що адміністративними судами правозастосування відбулось із дотримання норм діючого законодавства та з повним, достовірним, неупередженим та об'єктивним з'ясуванням обставин справи.
Суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене, судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваних судових рішеннях, вони ґрунтуються на вимогах норм матеріального та процесуального законодавства, підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Херсонській області залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2013 року у справі N 2а-394/12/2170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: