ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА
04.03.2014 р. N К/800/7755/13

Про визнання дій протиправними

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючої - судді Васильченко Н. В., суддів - Донця О. Є., Мороза В. Ф., при секретарі - Романишин О. Р. (за участю представника позивача К. О. В.), розглянувши в судовому засіданні касаційну скаргу приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Щорса на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2012 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 6 грудня 2012 р. по справі N 2а-2570/2863/2012 за позовом приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Щорса до начальника відділу координації інспекторської діяльності Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства ОСОБА_2, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Агроенерджи", про визнання дій протиправними, встановила:

У вересні 2012 року позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому з врахуванням заяви про зміну позовних вимог від 18.10.2012 року, просив:

- визнати протиправними дії начальника відділу координації інспекторської діяльності Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства ОСОБА_2 щодо проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства Приватно-орендним сільськогосподарським підприємством імені Щорса при використанні земельних ділянок (паїв) на території Красилівської сільської ради з порушенням порядку встановленого ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";

- визнати протиправними дії відповідача щодо встановлення факту порушення ст. 125 Земельного кодексу України, що полягає у самовільному зайняті ПОСГ імені Щорса земельних ділянок (паїв) розташованих на території Красилівської сільської ради Козелецького району загальною площею 312,18 га, які згідно договорів знаходяться в оренді у ТОВ "Чернігів-Агроенерджи";

- визнати протиправним складення відповідачем акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 28.05.2012 року;

- скасувати акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 28.05.2012 року;

- визнати протиправним дії відповідача щодо проведення розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок;

- визнати протиправним та скасувати розрахунок розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок ПОСП імені Щорса на території Красилівської сільської ради Козелецького району загальною площею 312,18 га, які згідно договорів знаходяться в оренді у ТОВ "Чернігів-Агроенерджи", що здійснений відповідачем.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2012 року у відкритті провадження в частині скасування акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 28.05.2012 року, складені відповідачем за результатами планової перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства позивачем при використанні земельних ділянок (паїв) на території Красилівської сільської ради - відмовлено.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2012 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 6 грудня 2012 р., у задоволені адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із ухваленими по справі рішеннями, приватно-орендне сільськогосподарське підприємство ім. Щорса пождало касаційну скаргу, в якій просить ці рішення скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позов. Скарга обґрунтована невірним застосуванням судами норм матеріального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судом та обґрунтованість застосування норм матеріального права до вирішення спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів підстав до її задоволення не знаходить.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом, начальником відділу координації інспекторської діяльності Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, за участі представників ТОВ "Чернігів-Агроенерджи", відділу державного земельного кадастру Управління Держкомзему у Козелецькому районі, у присутності агронома ПОСП ім. Щорса Болотова Ігоря Миколайовича на підставі наказу N 78 від 21.05.2012 р. та посвідчення (направлення) N 73 від 21.05.2012 року відповідно до вимог ч. 1 ст. 5, ст. ст. 6, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", ч. 1 ст. 19 Закону України "Про охорону земель", пунктів 4 та 5 Положення про державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року N 459, було проведено позапланову перевірку ПОСП ім. Щорса з питань дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок (паїв) на території Красилівської сільської ради Козелецького району, що знаходяться в оренді ТОВ "Чернігів-Агроенерджи", про що складено акт від 28.05.2012 року.

Вказаною перевіркою було встановлено, що згідно довідки Управління Держкомзему у Козелецькому районі за N 01-36/988 від 02.04.2012 року за ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" на території Красилівської сільської ради Козелецького району станом на 02.04.2012 року обліковувалось 543,5300 га земель сільськогосподарського призначення, із них 234 га - рілля, 244,4700 га - пасовища, 64,9900 га сіножаті, які перебували у користуванні на підставі договорів оренди землі, укладених із власниками земельних ділянок (паїв) у 2009 році терміном на 10 років (261 договір оренди земельних ділянок (паїв)).

За інформацією, наданою Управлінням Держкомзему у Козелецькому районі 03.05.2012 року було розірвано та знято з реєстрації договори оренди земельних ділянок (паїв), укладених між ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" та власниками земельних ділянок (паїв) на загальну площу 221,54 га. На час проведення перевірки вищезазначені земельні ділянки використовуються для вирощування сільськогосподарських культур ПОСП ім. Щорса в порушення ст. 126 Земельного кодексу, не маючи на ці земельні ділянки ніяких правовстановлюючих документів.

За результатами перевірки була складено акт, від підпису та отримання вказаного акту перевірки представник позивача Б. І. М. відмовився.

Крім того, як зазначили суди та вбачається із матеріалів справи, 28.05.2012 року було складено акт обстеження земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 312,18 га на території Красилівської сільської ради Козелецького району за межами населеного пункту, відповідно до якого було встановлено, що ПОСП ім. Щорса в особі директора ОСОБА_5 використовує земельні ділянки (паї) для вирощування сільськогосподарських культур, які згідно договорів оренди земельних ділянок, укладених між ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" та власниками земельних ділянок (паїв) та в установленому законом порядку зареєстровані в Управлінні Держкомзему у Козелецькому районі, знаходяться в користуванні ТОВ "Чернігів-Агроенерджи", без оформлення будь-яких правовстановлюючих документів на землю, визначених ст. 126 Земельного кодексу України.

За результатами вказаної перевірки відповідачем було винесено припис за NN 000587 від 24.07.2012 року, яким було зобов'язано позивача у 30-денний термін з дня отримання припису усунути виявлені порушення земельного законодавства при використанні земельних ділянок (паїв) на території Красилівської сільської ради Козелецького району, які знаходяться в оренді у ТОВ "Чернігів-Агроенерджи". Одночасно було звернуто увагу позивача на обов'язковість виконання даного припису та попереджено про відповідальність за ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення в разі такого невиконання.

Крім того, відповідачем було зроблено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок (за межами населених пунктів), який було вручено представнику позивача 24.07.2012 року.

Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, колегія суддів зазначає, що суд першої та апеляційної інстанції вірно вказали на наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості) до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації є самовільним зайняттям земельної ділянки.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Згідно п. п. 1 - 3 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 року N 770, Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держсільгоспінспекція) є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується. Голови місцевих державних адміністрацій координують діяльність Держсільгоспінспекцій і сприяють їм у виконанні покладених на них завдань. Повноваження Держсільгоспінспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідної області, міст Києва і Севастополя. Держсільгоспінспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства, його першого заступника та заступника, наказами Державної інспекції сільського господарства України, дорученнями Голови Державної інспекції сільського господарства України, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, іншими актами законодавства України, а також цим Положенням.

Основним завданням Держсільгоспінспекції є реалізація повноважень Державної інспекції сільського господарства України у межах відповідної території.

Процедура проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами визначається Порядком планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Держкомзему від 12.12.2003 року N 312, в п. 5.1 якого зазначено, що при проведенні всіх видів перевірок державний інспектор складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Відповідно до п. 6.2 вказаного Порядку з метою усунення наслідків виявленого порушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про їх усунення. Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30-денного строку.

Аналіз вказаних норм права дав суду дійти висновку, що суб'єкт владних повноважень при проведенні перевірки та винесення припису діяв в межах повноважень, визначених законом.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами проведення перевірки відповідачами встановлено, що ПОСП ім. Щорса в особі директора ОСОБА_5 самовільно зайнято земельні ділянки (паї) розташовані на території Красилівської сільської ради Козелецького району загальною площею 312,18 га, які згідно договорів оренди знаходяться в оренді у ТОВ "Чернігів-Агроенерджи" для вирощування сільськогосподарських культур, що є порушенням вимог ст. 125 Земельного кодексу України.

Судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження правомірного користування позивачем спірними земельними ділянками.

Крім того, відповідно до п. 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року N 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій" щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року N 963, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Отже, судом зроблено вірний висновок про те, що підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Колегія суддів дійшла думки, що наведені обставини в їх сукупності дали можливість суду дійти висновку про безпідставність позовних вимог.

Суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановили характер спірних правовідносин та обґрунтовано застосували норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального закону, які б потягли за собою ухвалення незаконного рішення, не вбачається.

Доводи касаційної скарги зазначений висновок суду не спростовують.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 220, 221, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу приватно-орендного сільськогосподарського підприємства імені Щорса залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2012 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 6 грудня 2012 р. по справі N 2а/2570/2863/2012 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст. ст. 236 - 239-1 КАС України.

Судді:


Документи що посилаються на цей