ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА
05.03.2014 р. N К/800/52559/13

Про скасування рішення

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: Гаманка О. І., Малиніна В. В. (доповідач), Ситникова О. Ф., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ДП "Шахтарськантрацит" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 серпня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2013 року у справі за позовом Державного підприємства "Шахтарськантрацит" Відокремленого підрозділу "Шахтоуправління імені 17 партз'їзду" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення, встановив:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 серпня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2013 року, у задоволені позову Державного підприємства "Шахтарськантрацит" Відокремленого підрозділу "Шахтоуправління імені 17 партз'їзду" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення N 78 від 09.04.2013 року про повернення коштів фонду та застосування фінансових санкцій на суму 7856,00 грн. відмовлено.

Вказуючи на допущені судами, на думку позивача, неповне з'ясування обставин, які мають значення у справі, та порушення норм чинного процесуального та матеріального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, просить їх скасувати та задовольнити позов.

Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до статті 222 КАС України.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 223 КАС України, суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, позивач - ДП "Шахтарськантрацит", зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 30.04.2003 року, ідентифікаційний код 32299510 (а. с. 13 - 14, том 1).

Виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі направлення від 13.03.2013 року N 63, яке вручено позивачу 26.03.2013 року (а. с. 52), повідомлення від 18.02.2013 року N 54 про проведення перевірки (а. с. 60), проведено перевірку позивача, за результатами якої складено акт перевірки N 76 від 28.03.2013 року про дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року відокремленому підрозділу "Шахтоуправління імені 17 партз'їзду" (а. с. 8 - 12, том 1).

Позивачем надано заперечення від 03.04.2013 р. N 101/01-229 на акт перевірки N 76 (а. с. 73, том 1).

За результатом розгляду заперечень надано відповідь від 09.04.2013 року N 05-07-870, якою у задоволенні заперечень відмовлено та винесено рішення N 78 від 09.04.2013 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (а. с. 7).

Вказаним рішенням позивачу визначено суму неправомірно витрачених страхових коштів за період з 01.01.2011 року в розмірі 10640,07 грн. та штрафні санкції в розмірі 5320,04 грн., всього на суму 15960,11 грн.

Зазначене рішення оскаржується позивачем частково в сумі 7856,00 грн. в частині оплати робочих днів, які не припадають на тимчасову непрацездатність застрахованої особи згідно з її графіком змінності.

Як зазначено в Акті перевірки від 28.03.2013 року, та не заперечується сторонами, на відокремленому підрозділі встановлено позмінна робота згідно графіків (1, 2, 3, 4 зміни):

1 зміна: 8:00 - 14:00;

2 зміна 14:00 - 20:00;

3 зміна: 20:00 - 02:00;

4 зміна: 02:00 - 08:00.

Фондом визначені працівники, відносно яких на думку відповідача невірно підраховані години тимчасової непрацездатності, які підлягають оплаті за індивідуальним графіком роботи працівників, що призвело до переплати допомоги по тимчасовій непрацездатності за 2012 рік на суму 7856,00 грн.

Відповідачем проведено оплату зазначених листків працездатності, що також не заперечується сторонами.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (далі - Закон N 2240) визначені основні правові засади, економічний механізм та організаційна структура загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Дія цього Закону поширюється на осіб, що працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання, у фізичних осіб, та осіб, що забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону N 2240, право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону N 2240, джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених законом.

За приписами п. 1 ст. 20 Закону N 2240 кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються на виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання.

Статтею 34 Закону N 2240 визначені види матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, одним з видів матеріального забезпечення є допомога по тимчасовій непрацездатності.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону N 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону N 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, лише оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності здійснюється за рахунок коштів роботодавця, решта днів тимчасової непрацездатності здійснюється за рахунок коштів Фонду.

За приписами ч. 1 ст. 51 Закону N 2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

Порядок, умови видачі та продовження листків непрацездатності визначено Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 року N 455 (далі - Інструкція).

За п. 2.1 Інструкції листок непрацездатності у разі захворювання чи травми видається на весь період тимчасової непрацездатності, до відновлення працездатності або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією (МСЕК).

Спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 року N 532/274/136-ос/1406, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 року N 1454/10053, затверджена Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності (далі - Інструкція N 532).

Пунктом 1 Інструкції N 532 визначено, що листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Інструкцією N 532 пунктами 3.12, 3.13 визначено порядок заповнення листка непрацездатності.

Якщо листок непрацездатності продовжується в амбулаторних умовах, запис терміну лікування здійснюється відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13 листопада 2001 року N 455, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 року за N 1005/6196. Продовження листка непрацездатності здійснюється з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря, завідувача відділення або голови лікарсько-консультативної комісії, що засвідчується їх підписами.

У стаціонарному відділенні запис усього терміну лікування може бути вказаний в одному рядку з обов'язковим зазначенням посад та прізвищ лікаря і завідувача відділення, що засвідчується їх підписами та печатками.

В графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового листка непрацездатності.

Відповідно до ст. 57 Кодексу законів про працю, час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності у відповідності з законодавством.

На підставі ст. 58 Кодексу при змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності.

Згідно ст. 142 Кодексу законів України про працю трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на основі типових правил.

Таким чином, працівник зобов'язаний після відновлення працездатності приступити до роботи у час початку відповідної зміни (у разі якщо на підприємстві існує змінний режим роботи) або у час початку роботи підприємства (установи) відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку.

На підставі п. 2 Правил внутрішнього трудового розпорядку, тривалість щоденної роботи визначається графіками змінності, складеними по участках та цехах з дотриманням встановленої тривалості робочого часу. Відповідно до з п. 5.1, 5.2 Правил, затверджених на підприємстві, тривалість робочого часу встановлюється згідно з законодавством (а. с. 15 - 16, том 1).

Для 4 зміни передбачений такий графік виходу: 23:45 - початок наряду; 00:15 - закінчення наряду; 00:30 - початок роботи; 06:30 - закінчення роботи (а. с. 18, том 2).

Як зазначено в Акті перевірки від 28.03.2013 року на відокремленому підрозділі ДП "Шахтраськантрацит" "Шахтоуправління імені 17 партз'їзду" встановлена позмінна робота згідно графіків (1, 2, 3, 4 зміни) згідно з Положенням про нарядну систему шахти (а. с. 17, том 1).

На вугільних підприємствах "робоча" зміна починається не з 0 годин як календарна, а о 8 годині ранку (з першої зміни) та закінчується о 8 годині ранку (з першої зміни наступної календарної доби).

Документом, що підтверджує фактичне перебування працівників на роботі є табель. Позивачем було затверджено Положення про табельний облік, згідно з яким для обліку часу спуску та виїзду з шахти в формі Т-13 для кожного працівника відводиться 4 строки: 1 - графік виходів, 2 - спуск, 3 - виїзд, 4 - тривалість змін (а. с. 236 - 237, том 1).

В табелях обліку та використання робочого часу Відокремленого підрозділу Державного підприємства "Шахтарськантрацит" "Шахтоуправління імені 17 партз'їзду" на кожного працівника заповнюється рядок, в якому зазначається номер зміни (1, 2, 3, 4) або вихідний (а. с. 67 - 137, том 1).

Як встановлено актом перевірки та не заперечується сторонами, особи, які мали стати до роботи після виходу з лікарняного, повинні були зробити це в 4 зміну, яка починається в 02:00 та закінчується в 08:00.

Відповідно до ст. 21 Закону України N 2240, Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління ФСС з ТВП від 22.12.2010 року N 26, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.01.2011 N 111/18849, фінансування страхувальника для надання матеріального забезпечення найманим працівникам, передбаченого ст. 34 Закону України N 2240, здійснюється Шахтарською міською виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Підставою для фінансування є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, яка містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Страхувальник нараховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок на підставі рішення комісії з соціального страхування, яке оформлено протоколом про призначення матеріального забезпечення.

Заява-розрахунок складається у двох примірниках, один з яких разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника, а другий за підписами керівника та головного бухгалтера подано до робочого органу Фонду за місцем реєстрації.

Оплата листків непрацездатності відбувалась згідно з наданими заявами-розрахунками (а. с. 29 - 57, том 2). Перерахування грошових коштів підтверджується виписками ПАТ "Комерційний Банк "Надра" (а. с. 58 - 91, том 2).

За ч. 2 ст. 53 Закону України N 2240 порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням (далі - Порядок N 1266).

Відповідно до п. 3 Порядку N 1266 розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід) для розрахунку страхових виплат (крім страхування на випадок безробіття) та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, є період роботи за останнім основним місцем роботи (зайняття підприємницькою діяльністю) перед настанням страхового випадку, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески.

На підставі п. 20 Порядку N 1266 сума страхових виплат застрахованій особі та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця розраховується шляхом множення суми годинної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньогодинної заробітної плати залежно від страхового стажу на кількість годин, які підлягають оплаті за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи).

Таким чином, перші п'ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів підприємства, установи, організації, а за рахунок коштів Фонду оплачується решта днів тимчасової непрацездатності.

Колегія суддів погоджується з висновками судів, що оплатою робочої зміни, яка за графіком змінності у повному обсязі припадає на добу працездатності застрахованої особи, страхувальник виходить за межі випадку тимчасової непрацездатності та оплачує дні роботи працездатної особи, тобто відшкодовує заробіток, який фактично не було втрачено.

З огляду на зазначене відповідачем правомірно не прийнято до заліку витрати відокремленого підрозділу "Шахтоуправління імені 17 партз'їзду" за години тимчасової непрацездатності, за індивідуальним графіком роботи працівників, які працювали в 3 та 4 зміну за 2012 рік по 37 листкам непрацездатності на суму 7856,00 грн., тому суд першої інстанції, з висновком якого вірно погодився суд апеляційної інстанції, правильно відмовив в задоволенні позову.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу ДП "Шахтарськантрацит" залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 серпня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.

Судді:

В. В. Малинін

О. І. Гаманко

О. Ф. Ситников


Документи що посилаються на цей