ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
18.03.2014 р.
Справа N 800/178/14
Про визнання бездіяльності протиправною, скасування
постанов та зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Вищого адміністративного суду України Зайцев М. П., перевіривши позовну заяву і додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання бездіяльності протиправною, скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії, встановив:
18 березня 2014 року ОСОБА_1, звернулась до суду з вказаним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати пункт 2 Постанови Верховної Ради України N 757-VII від 22 лютого 2014 року "Про самоусунення Президента України та призначення позачергових виборів";
- визнати протиправним абзац 2 Постанови Верховної Ради України N 764-VII від 23 лютого 2014 року "Про покладення на Голову Верховної Ради України виконання обов'язків Президента України" в частині врахування самоусунення Президента Януковича В. Ф. від виконання конституційних повноважень;
- визнати протиправною бездіяльність Верховної Ради України щодо не вчинення дій та невикористання повноважень, наданих Конституцією України для ініціювання процедури імпічменту Президента України Януковича В. Ф.;
- зобов'язати Верховну Раду України розпочати процедуру імпічменту Президента України Януковича В. Ф. у спосіб встановлений Конституцією;
- зобов'язати Верховну Раду України призначити позачергові вибори Президента України в період дев'яноста днів з дня припинення повноважень Президента України після дострокового припинення повноважень Президента України у спосіб, встановлений Конституцією України;
- визнати таким, що відповідає міжнародній правовій практиці та аналогії права, а також вчиненим з метою забезпечення дотримання прав та свобод громадян України покладання на Голову Верховної Ради України виконання обов'язків Президента України в умовах відсутності достовірної та підтвердженої інформації про місцезнаходження та стан діючого Президента України.
Відповідно до статей 152 Конституції України, 15 Закону України від 16 жовтня 1996 року N 422/96-ВР "Про Конституційний Суд України" виключно до юрисдикції Конституційного Суду України відносяться справи щодо конституційності законів та інших правових актів.
Частина третя статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає публічно-правові спори, на які юрисдикція адміністративних судів не поширюється. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України визначені статтею 171-1 КАС України, згідно з якою правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, дій чи бездіяльності Верховної Ради України.
Виходячи з наведеного, та з урахуванням того, що позивач просить: скасувати частково названі постанови; визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невикористання повноважень наданих Конституцією України для ініціювання процедури імпічменту; зобов'язати розпочати процедуру імпічменту та призначити позачергові вибори Президента України; визнати правомірним покладення на Голову Верховної Ради України виконання обов'язків Президента України, що пов'язано із застосуванням конституційних повноважень Верховної Ради України, суд приходить до висновку, що дані вимоги не належать до розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Пунктом 1 частини першої статті 109 КАС України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На виконання частини шостої статті 109 КАС України, суддя роз'ясняє позивачеві, що розгляд даної категорії справ віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.
Керуючись статтями 17, 109, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання бездіяльності протиправною, скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя М. П. Зайцев