ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
УХВАЛА
25.03.2014 р. N 826/3456/14
Про забезпечення адміністративного позову
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді - Аблова Є. В., при секретарі судового засідання - Мальчик І. Ю., розглянувши клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до товариства з обмеженою відповідальністю "Торсат" щодо тимчасового припинення ретрансляції в багатоканальних телемережах іноземних програм "Первый канал. Всемирная сеть" (ОАО "Первый канал"), "РТР-Планета", "Российский Информационный канал "Россия-24" (ВГТРК "Всероссийская государственная телевизионная и радиовещательная компания"), "НТВ Мир" (ОАО "Телекомпания НТВ"), встановив:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення до товариства з обмеженою відповідальністю "Торсат" про визнання такими, що не відповідають законам України та Європейській конвенції, відповідних іноземних програм.
24.03.2014 р. до суду позивачем подано клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, в якому позивач просить тимчасово припинити ретрансляцію в багатоканальних телемережах іноземних програм "Первый канал. Всемирная сеть" (ОАО "Первый канал"), "РТР-Планета", "Российский Информационный канал "Россия-24" (ВГТРК "Всероссийская государственная телевизионная и радиовещательная компания"), "НТВ Мир" (ОАО "Телекомпания НТВ") до вирішення справи по суті.
В обґрунтування клопотання про вжиття заходів забезпечення позову позивач зазначив, що зазначені програми мають на меті пропагандистський вплив на свідомість громадян України з метою розпалювання національної ворожнечі на ґрунті політичних подій.
Відповідно до статті 17 Конституції України забезпечення інформаційної безпеки є однією із найважливіших функцій держави, справою всього Українського народу.
Згідно статті 1 Закону України "Про основи національної безпеки" національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам, зокрема, у сфері забезпечення свободи слова та інформаційної безпеки.
Загрози національній безпеці визначаються даним законом як наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України.
Інформаційна безпека України, як один із видів національної безпеки, означає захист національного інформаційного простору України від розповсюдження спотвореної або забороненої для поширення законодавством України інформаційної продукції.
Статтею 3 Закону України "Про інформацію" визначено, що основними напрямами державної інформаційної політики є, зокрема, забезпечення рівних можливостей щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації, забезпечення інформаційної безпеки України.
Відповідно до статті 28 Закону України "Про інформацію" інформація не може бути використана для закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.
Згідно статті 42 Закону України "Про телебачення та радіомовлення" ретрансляція телерадіопрограм та передач, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення, на території України не обмежується.
Суб'єкт господарювання, який перебуває під юрисдикцією України, має на меті здійснювати ретрансляцію і отримав на це дозвіл від правовласника (виробника), який не підпадає під юрисдикцію країни, що входить до Європейського Союзу, або країни, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, зобов'язаний адаптувати зміст призначених для ретрансляції програм до вимог законодавства України.
Відповідно до статті 4 Європейської конвенції про транскордонне телебачення, ратифікованої із заявою та застереженням Законом України N 687-VI від 17.12.2008 року, сторони забезпечують свободу самовираження й інформації відповідно до статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, гарантують свободу прийому й не обмежують ретрансляцію на своїх територіях програмних послуг, які відповідають умовам цієї Конвенції.
Як вбачається з матеріалів справи, до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, яка є єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення та радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач, на підставі власного рішення від 01.03.2014 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України", введеного в дію Указом виконуючого обов'язки Президента України від 02.03.2014 року N 189/2014, звернулась Рада національної безпеки і оборони України з вимогою невідкладного розгляду питання щодо інформаційної безпеки України.
За результатами офіційного моніторингу телерадіопрограм "Первый канал. Всемирная сеть" (ОАО "Первый канал"), "РТР-Планета", "Российский Информационный канал "Россия-24" (ВГТРК "Всероссийская государственная телевизионная и радиовещательная компания"), "НТВ Мир" (ОАО "Телекомпания НТВ") встановлено ряд порушень вимог чинного законодавства, що проявляються в пропаганді і закликах до зміни конституційного ладу в Україні та її територіальної цілісності.
Відповідач не є телерадіоорганізацією чи провайдером програмної послуги, а являється дистриб'ютором іноземних програм "Первый канал. Всемирная сеть" (ОАО "Первый канал"), "РТР-Планета", "Российский Информационный канал "Россия-24" (ВГТРК "Всероссийская государственная телевизионная и радиовещательная компания"), "НТВ Мир" (ОАО "Телекомпания НТВ") на території України згідно договорів.
Виробником зазначених програм є Російська Федерація, якою Європейська конвенція про транскордонне телебачення не ратифікована, а відтак зміст призначених для ретрансляції на території України програм підлягає адаптації до вимог законодавства України, докази наявності яких у суду відсутні.
Враховуючи пояснення представників позивача та письмових пояснень ТОВ "Торсат" відповідач не є провайдером програмних послуг та не може фізично припинити ретрансляцію іноземних програм "Первый канал. Всемирная сеть" (ОАО "Первый канал"), "РТР-Планета", "Российский Информационный канал "Россия-24" (ВГТРК "Всероссийская государственная телевизионная и радиовещательная компания"), "НТВ Мир" (ОАО "Телекомпания НТВ") у зв'язку з чим, суд зазначає, що відповідно до ст. ст. 59, 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" телерадіоорганізації зобов'язані дотримуватись Законів України та вимог ліцензії, а у разі порушення законодавства про телебачення і радіомовлення юридичними або фізичними особами Національна рада звертається до суду для усунення цих порушень у визначеному законодавством порядку та в її повноваження входить подання до суду справи про анулювання ліцензії на мовлення.
Відповідно до ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидним є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Суд у порядку забезпечення адміністративного позову на підставі ч. 3 ст. 117 КАС України може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Крім того позов може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Розглянувши клопотання про вжиття заходів забезпечення позову, судом вбачається існування очевидної загрози порушення інформаційної безпеки держави, що проявляється в поширенні завідомо спотвореної інформації, яка розпалює національну ворожнечу, посягає на права та свободи людини та може привести до безповоротних процесів порушення територіальної цілісності України до вирішення справи по суті.
Враховуючи вищевикладене, суд, на виконання вимог законодавства у сфері телебачення і радіомовлення щодо встановлення мір відповідальності та вжиття відповідних санкцій за порушення законодавства, вважає необхідним вжити заходи забезпечення адміністративного позову з метою врегулювання стану захищеності національних інтересів України в інформаційному середовищі, за якого не допускається завдання шкоди особі, суспільству, державі через неповноту, несвоєчасність, недостовірність інформації й несанкціоноване її поширення та використання.
Керуючись ст. ст. 117, 118, 160 КАС України, суд ухвалив:
Задовольнити клопотання Національної ради з питань телебачення та радіомовлення (01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2, код ЄДРПОУ 00063928) про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Торсат" (01054, м. Київ, вул. Дмитрівська, 18/24, оф. 30, код ЄДРПОУ 30264135) та провайдерів програмних послуг, які уклали угоди із товариством з обмеженою відповідальністю "Торсат" (код ЄДРПОУ 30264135), тимчасово припинити ретрансляцію в багатоканальних телемережах на території України іноземних програм "Первый канал. Всемирная сеть" (ОАО "Первый канал"), "РТР-Планета", "Российский Информационный канал "Россия-24" (ВГТРК "Всероссийская государственная телевизионная и радиовещательная компания"), "НТВ Мир" (ОАО "Телекомпания НТВ") до вирішення справи по суті.
Ухвала діє до закінчення розгляду справи по суті та набрання рішення по справі законної сили.
Ухвала підлягає негайному виконанню, оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає розгляду справи.
Ухвалу направити для виконання сторонам у справі.
Ухвала може бути пред'явлена до виконання в порядку Закону України "Про виконавче провадження" до 25.03.2015 р.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя Є. В. Аблов