КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
12.04.2014 р.

Справа N 875/19/14

(Постанову скасовано на підставі Ухвали
Вищого адміністративного суду України
N 875/19/14 від 15.04.2014)

Про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий, суддя Грибан І. О., судді: Беспалов О. О., Парінов А. Б., за участі: секретар с/з Печенюк Р. В., пр-ки позивача - Г. А. Г., Н. Є. В., пр-к 3-ї особи ОСОБА_3, пр-к відповідача Я. Т. А., розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом Політичної партії "Інтернет партія України" до Центральної виборчої комісії, за участю третьої особи - кандидата на пост Президента України ОСОБА_5, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, встановив:

08 квітня 2014 року Політична партія "Інтернет партія України" звернулася в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання дії Центральної виборчої комісії щодо відмови у реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на пост Президента України, висунутого Політичною партією "Інтернет партія України", протиправними, зобов'язання Центральної виборчої комісії зареєструвати ОСОБА_5 кандидатом на пост Президента України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.04.2014 року відкрито провадження в зазначеній адміністративній справі.

В судовому засіданні 10.04.2014 року позивач подав заяву про зміну позовних вимог, яка ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва прийнята. Відповідно до вказаної заяви позивач просить:

- визнати протиправною постанову Центральної виборчої комісії від 03.04.2014 року N 195 про відмову в реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на пост Президента України;

- скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 03.04.2014 року N 195 про відмову в реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на пост Президента України;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_5 кандидатом на пост Президента України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 квітня 2014 року адміністративну справу N 826/4703/14 за позовом Політичної партії "Інтернет партія України" до Центральної виборчої комісії, за участю третьої особи - кандидата на пост Президента України ОСОБА_5, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії передано на розгляд Київському апеляційному адміністративному суду.

Адміністративна справа надійшла до Київського апеляційного адміністративного суду 11.04.2014 р. та ухвалою від 11.04.2014 р. призначена до розгляду на 22 годину 11.04.2014 р.

У судовому засіданні представники позивача та третьої особи змінені позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на його необґрунтованість, недоведеність та безпідставність.

Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані в справі докази, суд приходить до наступного висновку.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спір між сторонами виник в сфері правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом.

Пунктом 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Відповідно до частини шостої ст. 103 Конституції України порядок проведення виборів Президента України встановлюється законом.

Частиною 11 статті 18 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" передбачено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб, уповноважених представників.

Спеціальним законом в Україні, який регламентує порядок проведення виборів Президента України, у тому числі порядок і умови висування та реєстрації кандидатів на пост Президента України, є Закон України "Про вибори Президента України" (далі - Закон), який регулює спірні правовідносини.

Відповідно до частини першої статті 51 Закону Центральна виборча комісія реєструє кандидата на пост Президента України за умови отримання, зокрема, таких документів:

1) анкети кандидата на пост Президента України за формою, встановленою Центральною виборчою комісією (заповнюється кандидатом особисто);

2) автобіографії особи, висунутої кандидатом на пост Президента України (на паперовому носієві та в електронному вигляді), обсягом до двох тисяч друкованих знаків, що обов'язково повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання із зазначенням часу проживання в Україні, відомості про судимість, не погашену і не зняту у встановленому законом порядку;

3) передвиборної програми кандидата, викладеної державною мовою, обсягом до дванадцяти тисяч друкованих знаків (на паперовому носієві та в електронному вигляді);

4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 49 цього Закону;

5) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру відповідно до статті 50 цього Закону;

6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата на пост Президента України та сторінок, де зазначаються відомості про його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні";

7) чотири фотографії кандидата на пост Президента України розміром 4 х 6 сантиметрів, а також дві фотографії кандидата на пост Президента України розміром 9 х 13 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді.

Крім того, відповідно до частини другої зазначеної статті Закону для реєстрації кандидатом у Президенти України особи, висунутої партією, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, подаються також такі документи:

- рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, про висування кандидата на пост Президента України, яке містить прізвище, ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності) особи, висунутої кандидатом на пост Президента України, та яке засвідчене підписом керівника партії і скріплене печаткою партії;

- копії свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідчені безоплатно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, після початку виборчого процесу;

- заява особи, висунутої кандидатом, про згоду балотуватися кандидатом на пост Президента України від цієї партії та у зв'язку з цим на оприлюднення біографічних відомостей та декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру відповідно до статті 50 цього Закону, зобов'язання в разі обрання передати у порядку, встановленому законом, протягом місяця після офіційного оголошення результатів виборів в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права і припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з зайняттям посту Президента України.

Згідно частини 1 статті 52 Закону Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата на пост Президента України, зокрема, у разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висунення кандидата;

2) встановлення нею наявності у передвиборній програмі кандидата положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення;

3) відсутності документів, зазначених у статтях 48 або 51 цього Закону;

4) припинення громадянства України або невиходу із громадянства іншої держави особою, висунутою кандидатом на пост Президента України;

5) виїзд особи, висунутої кандидатом, за межі України для постійного проживання;

6) визнання особи, висунутої кандидатом, недієздатною;

7) виявлення інших відповідно до частин другої та третьої статті 103 Конституції України обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом на пост Президента України, права бути обраною Президентом України.

Помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на пост Президента України.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається уповноваженому представнику відповідної партії (кандидата) або кандидату.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 29.03.2014 через Управління документального забезпечення Секретаріату Центральної виборчої комісії подав пакет документів для реєстрації його кандидатом в Президенти України.

За результатами розгляду поданих позивачем документів ЦВК постановою N 195 від 03.04.2014 року відмовила ОСОБА_5 в реєстрації кандидатом на пост Президента України.

Підставою для відмови у реєстрації кандидатом на пост Президента України ОСОБА_5 стало, зокрема, те, що з боку політичної партії "Інтернет партія України" було допущено порушення визначеного Законом порядку висунення кандидатом на пост Президента України ОСОБА_5; відсутність документів, зазначених у ст. 51 Закону, а саме: анкети кандидата на пост Президента України та його декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_5 станом на 29.03.2014 року до Центральної виборчої комісії були подані всі необхідні документи та цілком дотримано порядок висування кандидата на пост Президента України згідно з вимогами, встановленими чинним законодавством України.

Зазначені доводи позивача колегія суддів вважає необґрунтованими, враховуючи наступне.

Для реєстрації було подано наступні документи: рішення N 1 Позачергового З'їзду Політичної партії "Інтернет партія України" від 25.03.2014 "Про висування кандидата на пост Президента України на позачергових виборах Президента України 25.05.2014"; заяву ОСОБА_5 від 25.03.2014 про згоду на балотування кандидатом на пост Президента України на позачергових виборах Президента України 25.05.2014 від Політичної партії "Інтернет партія України"; анкету кандидата на пост Президента України ОСОБА_5; автобіографію кандидата на пост Президента України ОСОБА_5; передвиборну програму кандидата на пост Президента України ОСОБА_5; платіжне доручення N 1 від 26.03.2014 про перерахування грошової застави кандидата на пост Президента України ОСОБА_5; чотири фотографії кандидата на пост Президента України ОСОБА_5 розміром 4 x 6 см, а також дві фотографії розміром 9 x 13 см на паперових носіях та в електронному вигляді; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата на пост Президента України ОСОБА_5 та сторінок, де зазначаються відомості про його місце проживання; декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на пост Президента України ОСОБА_5 за формою, встановленою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції"; копію свідоцтва про реєстрацію Політичної партії "Інтернет партія України"; копія Статуту Політичної партії "Інтернет партія України".

Згідно ст. 50 Закону України "Про вибори Президента України" декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом на пост Президента України (на паперових носіях та в електронному вигляді) за формою, встановленою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за дорученням Центральної виборчої комісії надає інформацію про результати перевірки відомостей, зазначених у декларації.

Листом Міністерства доходів і зборів України від 31 березня 2014 року Центральну виборчу комісію поінформовано, що станом на 29 березня 2014 року за реєстраційним номером облікової картки платника податків, зазначеним у декларації кандидата на пост Президента України ОСОБА_5, на обліку в органах указаного Міністерства перебуває ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

За даними Державного реєстру виборців, поштова адреса, вказана у поданих до Комісії документах як місце проживання кандидата на пост Президента України ОСОБА_5, є виборчою адресою ОСОБА_5.

Як вбачається з матеріалів справи, 19.03.2014 року у зв'язку із зміною прізвища та ім'я ОСОБА_5 на ОСОБА_5 Оболонським РВГУ ДМС України в м. Києві видано новий паспорт громадянина України.

02.04.2014 року ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві останньому було видано картку платника податків на ім'я ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, з реєстраційним номером облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_1.

Разом з тим в жодному з документів, поданих ОСОБА_5 ,не зазначено про зміну громадянином ОСОБА_5 свого прізвища та власного імені на ОСОБА_5.

Отже, показники про майно, витрати та доходи, зазначені у поданій до Центральної виборчої комісії декларації за 2013 рік від імені ОСОБА_5, у зазначеному звітному періоді відносилися до особи, яка мала інше прізвище та власне ім'я, а саме ОСОБА_5, про що не зазначено у декларації.

Також про зміну імені та прізвища не вказувалося у анкеті, автобіографії, а також документ про зміну імені та прізвища до ЦВК не надавався.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що до Центральної виборчої комісії ОСОБА_5 не було подано анкету та декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру в розумінні пунктів 1, 5 частини першої статті 51 Закону України "Про вибори Президента України".

Стосовно порушення визначеного Законом порядку висування кандидата на пост Президента України ОСОБА_5 колегія суддів звертає увагу на наступне.

Відповідно до повідомлень засобів масової інформації, у тому числі веб-сайту Політичної партії "Інтернет партія України", висування ОСОБА_5 кандидатом на пост Президента України на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року відбулося на V з'їзді Політичної партії "Інтернет партія України", який проходив 29 березня 2014 року в місті Києві.

Разом з тим до ЦВК було подано рішення N 1 Позачергового З'їзду Політичної партії "Інтернет партія України" від 25 березня 2014 року про висування кандидатом на пост Президента України на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року ОСОБА_5, який відбувся по вул. Степовій, 1-а в смт Миколаївка Миколаївського району Одеської області.

Крім того, до позовної заяви додано роздруківку сторінки Інтернет-ресурсу газети "Думская" з повідомленням про те, що Інтернет партія України проведе 5-й з'їзд, який відбудеться 25.03.2014 р. о 8-00 за адресою: Одеська область, Миколаївський район, смт Миколаївка, вул. Степова, 1-а, а саме: "на лужайке возле дома…".

З роздруківки скриншоту, розміщеного на сторінці Інтернет-ресурсу офіційного сайту Політичної партії "Інтернет партія України" відеозапису, з'їзд Політичної партії відбувався в спеціально пристосованому приміщенні, чим спростовуються доводи позивача щодо його проведення за вказаною у рішенні з'їзду адресою.

Крім того, в судовому засідання представники позивача та третьої особи підтвердили, що про проведення масового громадського заходу (з'їзду партії) 25.03.2014 в смт Миколаївка органи місцевої влади не повідомлялися. А згідно довідки Миколаївської селищної ради вих. N 67 від 02.04.2014 р., яка надана на запит відповідача, жодних масових заходів біля будинку 1-а по вул. Степова в смт Миколаївка не проводилося.

Вказане свідчить про суперечливість інформації, поданої позивачем щодо дати та місця проведення з'їзду, його нумерації та черговості.

За таких обставин колегія суддів погоджується з позицією ЦВК, що позивачем порушено порядок висування кандидата на пост Президента України ОСОБА_5.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що постанова ЦВК від 03.04.2014 року N 195 про відмову в реєстрації ОСОБА_5 кандидатом на пост Президента України є законною; прийнята відповідачем в межах повноважень, в порядку та у спосіб, визначені Конституцією та законами України, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а позовні вимоги Політичної партії "Інтернет партія України" - безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 8, 11, 71, 159, 160, 163, 172, 177 КАС України, ст. ст. 8, 76 Конституції України, ст. ст. 47, 49, 51, 52 Закону України "Про вибори Президента України", суд постановив:

В задоволенні адміністративного позову Політичної партії "Інтернет партія України" до Центральної виборчої комісії про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий, суддя: І. О. Грибан

Суддя:

О. О. Беспалов

Суддя:

А. Б. Парінов


Документи що посилаються на цей