АПАРАТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

ЛИСТ
26.09.2014 N 07/8-411

Про дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до
Зако
ну України "Про Державний бюджет України на 2014 рік"

У Головному юридичному управлінні Апарату Верховної Ради України розглянуто питання про дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" і повідомляється таке.

Відповідно до частини п'ятої ст. 94 Конституції України закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування. Ця норма статті Конституції України перебуває у системному зв'язку з нормами розділу IV "Верховна Рада України", насамперед з тими, які безпосередньо регулюють законодавчий процес. Тим самим положення статті 94 Конституції України щодо набрання чинності законом віднесені до законів - актів органу законодавчої влади (рішення Конституційного Суду України від 03.10.97 р. N 4-зп).

Згідно з частинами другою та третьою ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.

Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Наведені норми Конституції України виключають можливість врегулювання порядку офіційного оприлюднення нормативно-правових актів в актах Президента України.

Разом з тим офіційне оприлюднення законів України Конституцією України покладено саме на Главу Держави. Так, відповідно до частин другої та четвертої ст. 94 Конституції України Президент України протягом п'ятнадцяти днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає закон зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради України для повторного розгляду.

Якщо під час повторного розгляду закон буде знову прийнятий Верховною Радою України не менш як двома третинами від її конституційного складу, Президент України зобов'язаний його підписати та офіційно оприлюднити протягом десяти днів. У разі якщо Президент України не підписав такий закон, він невідкладно офіційно оприлюднюється Головою Верховної Ради України і опубліковується за його підписом.

При цьому згідно з частиною п'ятою цієї статті закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.

Тобто у зазначеній статті Конституції розмежовано інститути офіційного оприлюднення та офіційного опублікування законів України. Зазначене кореспондується з вищенаведеними нормами статті 57 Конституції України, у яких акцентовано увагу на обов'язковість "доведення до відома населення" нормативно-правових актів, а порядок такого доведення має бути визначений Законом.

Натепер загальний порядок оприлюднення законів України встановлено у статті 139 Регламенту Верховної Ради України, якою передбачено, що підписані Президентом України закони публікуються в газеті "Голос України" та у Відомостях Верховної Ради України. Публікація законів у цих друкованих засобах масової інформації вважається офіційною.

Отже, у Регламенті Верховної Ради України визначено лише один із способів оприлюднення нормативно-правових актів, прийнятих парламентом.

Водночас частиною другою ст. 5 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" передбачено спеціальний випадок доведення до відома населення та набрання чинності нормативно-правовим актом - указом Президента України про введення воєнного стану, затвердженого Верховною Радою України, який негайно оголошується через засоби масової інформації.

При цьому єдиний законодавчий акт, у якому було б врегульовано питання оприлюднення та набрання чинності нормативно-правовими актами, зокрема чітко встановлено співвідношення між офіційним оприлюдненням та офіційним опублікуванням, відсутній.

Слід зазначити, що у 2008 році Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про нормативно-правові акти", у якому врегульовувались питання щодо структури закону, в тому числі визначення додатків невід'ємною частиною закону, питання, пов'язані з оприлюдненням та опублікуванням нормативно-правових актів (зокрема, щодо необхідності опублікування повного тексту закону), а також питання набрання чинності цими актами та введення їх у дію. Проте Президентом України було застосовано право вето до цього Закону, внаслідок чого зазначені питання залишаються поза нормативним регулюванням.

За такої ситуації висловлення будь-яких юридично обґрунтованих правових позицій із зазначеного у листі питання уможливиться після розроблення Урядом і ухвалення Верховною Радою України такого законодавчого акта або закону України про закони і законодавчу діяльність.

Заступник Керівника Апарату Верховної Ради України -
керівник Головного управління М. Теплюк


Документи що посилаються на цей