ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
24.07.2014 р. N К/800/20397/13
Про визнання нечинним рішення
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів - Мороз Л. Л., Голяшкіна О. В., Логвиненка А. О. розглянула у порядку попереднього розгляду касаційні скарги Міського комунального підприємства "Чернівцітеплокомуненерго" та Виконавчого комітету Чернівецької міської ради на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 19.12.2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.03.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Букоімпекс ЛТД" до Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, третя особа - Міське комунальне підприємство "Чернівцітеплокомуненерго", про визнання нечинним рішення, встановила:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Букоімпекс ЛТД" звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про визнання частково нечинним рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради N 1031/24 від 30.12.2008 року по затвердженню двоставкових тарифів на теплопостачання.
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 19.12.2012 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.03.2013 року, позовні вимоги задоволено. Визнати нечинним пункт 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради N 1031/24 від 30.12.2008 року "Про затвердження норм витрат тепла, розмірів двоставкових тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на централізоване опалення та одноставкових тарифів на теплову енергію на гаряче водопостачання (підігрів) та визнання таким, що втратило чинність, рішення виконавчого комітету міської ради від 08 липня 2008 року N 499/13" щодо затвердження розмірів двоставкових тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на централізоване опалення згідно з додатком 2 та додаток 2 до цього рішення в частині встановлення плати за одиницю приєднаного теплового навантаження в розрахунку на 1 кв. м приведеної площі щомісячно протягом року для інших споживачів із засобами обліку та без засобів обліку у розмірі 2 грн. 34 коп. (з ПДВ) з моменту його прийняття.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Міське комунальне підприємство "Чернівцітеплокомуненерго" та Виконавчий комітет Чернівецької міської ради подали до Вищого адміністративного суду України касаційні скарги у яких, посилаючись на порушення судами норм процесуального та матеріального права, просять скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягає відхиленню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ "Букоімпекс ЛТД" є споживачем теплової енергії через централізоване теплопостачання на підставі договору N 81 від 19.09.2006 року, укладеного між ним та МКП "Чернівцітеплокомуненерго".
Відповідно до статті 13 Закону України "Про теплопостачання" встановлення для відповідної територіальної громади в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності, віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлення в порядку та межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати комунальних послуг віднесено до власних повноважень виконавчих органів міських рад.
Виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв рішення за N 1031/24 від 30.12.2008 року "Про затвердження норм витрат тепла, розмірів двоставкових тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на централізоване опалення та одноставкових тарифів на теплову енергію на гаряче водопостачання (підігрів) та визнання таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету міської ради від 08.07.2008 р. N 499/13", пунктом 2 якого затверджено розміри двоставкових тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на централізоване опалення в м. Чернівці згідно з додатком 2.
Згідно додатка N 2 до цього рішення затверджено розміри двоставкових тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на централізоване опалення, відповідно до яких комерційним (іншим) споживачам встановлено: 1) тариф за одиницю фактично спожитої енергії в розрахунку на 1 Гкал, що сплачується щомісячно протягом опалювального сезону; 2) плата за одиницю приєднаного теплового навантаження в розрахунку на 1 квадратний метр приведеної площі, що сплачується споживачами на користь постачальника незалежно від наявності приладів обліку щомісячно протягом року у розмірі 2,34 грн. (з ПДВ).
Зазначене рішення набрало чинності з 01.01.2009 року та з цього часу застосовується до позивача відповідно до пункту 4 розділу 2 договору N 81 від 19.09.2006 року, укладеного між позивачем ТОВ "Букоімпекс ЛТД" та МКП "Чернівцітеплокомуненерго".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про теплопостачання" тариф (ціна) на теплову енергію - це грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно з методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання. Стаття 20 цього Закону встановлює загальні засади формування тарифів на теплову енергію, відповідно до яких тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тариф на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування на підставі розрахунків, виконаних теплогенеруючими, теплотранспортуючими та теплопостачальними організаціями за методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.
Згідно з частиною 3 статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Постановою Кабінету Міністрів України N 955 від 10.07.2006 року затверджено Порядок формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, пунктами 9 та 39 якого визначено, що підприємства застосовують двоставкові тарифи на теплову енергію та надання послуг з централізованого опалення, затверджені в установленому порядку.
Статтею 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" розроблення в межах повноважень системи нормативно-правових актів щодо формування цін/тарифів на житлово-комунальні послуги віднесено до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання на момент виникнення спірних правовідносин був Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України. Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України N 191 від 08.09.2000 року, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.11.2000 року, затверджені Правила розрахунку двоставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду.
Відповідно до пунктів 1.4, 3.1, 3.2 цих Правил двоставковий тариф - це тариф на послуги теплопостачання, який складається з річної вартості обслуговування одиниці приєднаного теплового навантаження та вартості одиниці спожитої теплової енергії, та включає в себе умовно-постійну та умовно-змінну частину витрат теплопостачальної організації на виробництво, транспортування та розподілення теплової енергії. Згідно з порядком формування двоставкових тарифів на теплову енергію, який визначений підпунктами 4.1 і 4.3 Правил розрахунку двоставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду плата за одиницю приєднаного теплового навантаження розраховується, виходячи з вартості 1 Гкал/год. Пунктом 5 цих Правил визначена методика розрахунку тарифів на теплову енергію, з якої вбачається, що приєднане теплове навантаження вираховується в Гкал/год.
Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради у додатка N 2 до рішення N 1031/24 від 30.12.2008 року затверджено розміри двоставкових тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на централізоване опалення, відповідно до яких споживачам, крім тарифу за одиницю фактично спожитої теплової енергії в розрахунку на 1 Гкал, що сплачується щомісячно протягом опалювального сезону, окремо встановлена плата за одиницю приєднаного теплового навантаження в розрахунку на 1 квадратний метр приведеної площі, що сплачується споживачами на користь постачальника незалежно від наявності приладів обліку щомісячно протягом року. Так, згідно зазначеного рішення відповідача вартість одиниці фактично спожитої теплової енергії для інших (комерційних) споживачів із засобами обліку становить 285 грн. 59 коп. (з ПДВ). Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження в розрахунку за один кв. м приведеної площі, що підлягає оплаті споживачами на користь постачальника незалежно від наявності приладів обліку щомісячно протягом року, дорівнює 2,34 грн. (з ПДВ).
Отже, суди попередніх інстанцій правильно встановили, що відповідач в порушення Правил розрахунку двоставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України N 191 від 08.09.2000 року, оскаржуваним рішенням затвердив двоставковий тариф на постачання теплової енергії, в якому плата за одиницю приєднаного теплового навантаження визначена не з розрахунку 1 Гкал/годину, як вимагає законодавство, а виходячи з розрахунку 1 кв. м приведеної площі. Зазначені обставини вказують на економічну необґрунтованість затвердженого тарифу.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, порушення порядку формування та розрахунку двоставкового тарифу на теплопостачання, затвердженого оскаржуваним рішенням виконавчого органу Чернівецької міської ради, встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили, а саме постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 09.09.2011 року у справі N 2а-435/10/2470 за адміністративним позовом МКП "Чернівцітеплокомуненерго" до Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, яка набула законної сили на підставі ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.11.2011 року.
Крім того, що МКП "Чернівцітеплокомуненерго" порушено визначений законодавством України порядок розрахунку вартості умовно-постійної складової двоставкового тарифу на одну Гкал/годину. Застосування для розрахунку умовно-постійної складової двоставкового тарифу 1 кв. м приведеної площі суперечить вимогам чинного законодавства та призвело до затвердження виконавчим комітетом Чернівецької міської ради економічно необґрунтованого тарифу на централізоване опалення.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набуло законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої ці обставини встановлено.
Крім того, виконавчим комітетом Чернівецької міської ради прийнято рішення N 122/4 від 22.02.2011 року "Про встановлення скоригованих двоставкових тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на централізоване опалення та одноставкових тарифів на теплову енергію на гаряче водопостачання (підігрів) води та визнання такими, що втратили чинність рішення виконавчого комітету міської ради з цього питання", пунктом 3.1 якого визнано таким, що втратив чинність, додаток N 2 до рішення від 30.12.2008 року N 1031/24, однак МКП "Чернівцітеплокомуненерго" нараховувало позивачу плату за спожиту теплову енергію відповідно до рішення від 30.12.2008 року N 1031/24, яке прийнято з порушенням норм чинного законодавства, а тому правильним є висновок судів першої та апеляційної інстанції відносно того, що права позивача підлягають захисту.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради N 1031/24 від 30.12.2008 року в частині затвердження плати за одиницю приєднаного теплового навантаження в розрахунку на 1 кв. м приведеної площі, що підлягає сплаті щомісячно протягом року незалежно від наявності приладів обліку, є таким, що суперечить вимогам ст. 19 ч. 2 Конституції України та діючим на момент його прийняття нормативним актам, які регулюють порядок формування тарифів житлово-комунальних послуг, зокрема теплопостачання, що за своїм змістом порушує права та інтереси позивача ТОВ "Букоімпекс ЛТД", а тому відновлення цих прав можливо шляхом винесення судом рішення про визнання його протиправним та нечинним з моменту його прийняття.
Отже, висновок судів попередніх інстанцій про задоволення позову є обґрунтованим.
Касаційні скарги слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційних скарг висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст. ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України, як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:
Касаційну скаргу Міського комунального підприємства "Чернівцітеплокомуненерго" та Виконавчого комітету Чернівецької міської ради відхилити, постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 19.12.2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.03.2013 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: