ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
28.08.2014 р. N К/800/56074/13
Про визнання протиправними рішення та бездіяльності,
зобов'язання вчинити певні дії
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого - суддів Зайця В. С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О. В., Єрьоміна А. В., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" до Дніпропетровської митниці Державної митної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправними рішення та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, встановив:
06 червня 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" (далі - ТОВ "ПМТЗ "ІЦ "Реагент") пред'явило позов до Державної митної служби України Дніпропетровської митниці про визнання протиправними бездіяльності, рішення від 14 травня 2012 року N 17-10-2/4249 та зобов'язання Державної митної служби України Дніпропетровської митниці прийняти рішення про повернення надмірно сплачених коштів шляхом накладення резолюції "До повернення" на службовій записці та підписати висновок про повернення коштів ТОВ "ПМТЗ "ІЦ "Реагент", зареєструвати та передати висновок до органу Державного казначейства України митних та інших платежів.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправним рішення Дніпропетровської митниці Державної митної служби України від 14 травня 2012 року N 17-10-2/4249, визнано протиправною бездіяльність Дніпропетровської митниці Державної митної служби України щодо повернення ТОВ "ПМТЗ "ІЦ "Реагент" митних платежів, надмірно сплачених до бюджету, стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ "ПМТЗ "ІЦ "Реагент" митні платежі, надмірно сплачені до бюджету, в розмірі 216534,94 грн.
Провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання Державної митної служби України Дніпропетровської митниці негайно прийняти рішення про повернення надмірно сплачених коштів шляхом накладення резолюції "До повернення" на службовій записці та підписати висновок про повернення коштів ТОВ "ПМТЗ "ІЦ "Реагент", зареєструвати та передати висновок до органу Державного казначейства України митних та інших платежів - закрито.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій скаржник оскаржив їх.
У касаційній скарзі Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та винести нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
Судами встановлено, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2010 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2012 року, визнано протиправним та скасовано рішення Дніпропетровської митниці Державної митної служби України N 110000011/2010/100987/2 від 19 квітня 2010 року про визначення митної вартості керамічних куль для помолу пігментів у шарових млинах діаметром 20 мм за декларацією N 110000011/2010/108078 за заявленою митною вартістю 7030,00 доларів США за тону, визначена митна вартість відповідно до декларації N 110000011/2010/107725 від 19 квітня 2010 року.
21 лютого 2012 року ТОВ "ПМТЗ "ІЦ "Реагент" звернулося до Дніпропетровської митниці Державної митної служби України з заявою про повернення платнику податків митних платежів, надмірно сплачених до бюджету, в розмірі 223866,60 грн.
Листом Дніпропетровської митниці Державної митної служби України від 13 березня 2012 року N 17-10-2/2186 позивачу відмовлено в поверненні платежів та зазначено про невідповідність заявленої до повернення суми в розмірі 223866,60 грн. розрахованій сумі митних платежів за ВМД N 110000011/2010/108078 від 22 квітня 2010 року.
23 березня 2012 року ТОВ "ПМТЗ "ІЦ "Реагент" звернулося до Дніпропетровської митниці Державної митної служби України з заявою про повернення платнику податків митних платежів, надмірно сплачених до бюджету, в розмірі 216534,97 грн.
Листом Дніпропетровської митниці Державної митної служби України від 14 травня 2012 року N 17-10-2/2186 позивачу відмовлено в поверненні платежів.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що судовими рішеннями, які набрали законної сили та якими скасовано рішення митного органу, встановлено факт надмірної сплати позивачем до бюджету митних платежів та право підприємства на повернення цих коштів.
Враховуючи зазначене, суд першої інстанції прийшов до висновку, що бездіяльність митного органу є протиправною, оскільки дії щодо повернення надміру сплачених митних платежів, входять до компетенції відповідача та передбачені чинним законодавством.
Закриття провадження у справі щодо решти позовних вимог мотивована тим, що дані позовні вимоги за своїм змістом не відповідають матеріально-правовому способу захисту права.
Суд апеляційної інстанції із висновком суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог погодився та залишив постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2012 року без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанцій погоджується частково із огляду на наступне.
Відповідно до частин 1, 3, 4, 7, 8 статті 301 Митного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб митного органу, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Повернення сплачених сум митних платежів здійснюється у валюті України. Якщо сплата або стягнення митних платежів здійснювалася в іноземній валюті, повернення сум митних платежів здійснюється за курсом Національного банку України, встановленим на день, коли відбулася їх сплата.
Повернення не здійснюється, якщо сума митних платежів, що підлягає поверненню, не перевищує 20 гривень; в інших випадках, встановлених Податковим кодексом України.
Відповідно до частини 6 статті 264 Митного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у місячний термін з дня прийняття рішення у порядку, передбаченому законодавством.
Наказом Державної митної служби України 20 липня 2007 року затверджено Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами N 618 (далі - Порядок повернення N 618).
Даний Порядок повернення N 618 визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264 Митного кодексу України.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 1, пунктів 2, 3, 4 розділу III Порядку повернення N 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу (далі - Відділ) для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України, Державного казначейства України від 20 липня 2007 року N 611/147 (далі - Порядок взаємодії N 611/147), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Взаємовідносини митних органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, регламентувалися Порядком взаємодії N 611/147.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку повернення N 618 помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів здійснюється на підставі висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації. Зазначений висновок оформляється відповідно до заяви платника, яка подається до митного органу, що здійснював оформлення митної декларації.
Частиною 2 статті 45 Бюджетного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Частиною 1 статті 25 Бюджетного кодексу України Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Згідно з пунктом 7 Порядку взаємодії N 611/147 на підставі отриманого Висновку про повернення відповідний орган Державного казначейства України готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначений у Висновку про повернення, та протягом п'яти робочих днів від дати отримання Висновку про повернення здійснює повернення коштів з бюджету.
Основною умовою повернення коштів є обов'язкова їх сплата та зарахування на рахунки відповідного бюджету.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України звертає увагу, що однієї із передумов повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів на підставі заяви декларанта про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, є прийняття митним органом, що здійснював оформлення митної декларації рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом.
Оскільки митним органом після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною Дніпропетровською митницею рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом не приймалось, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди першої та апеляційної інстанції прийшли до помилкового висновку про стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "ПМТЗ "ІЦ "Реагент" митних платежів, надмірно сплачених до бюджету, в розмірі 216534,94 грн.
Разом з цим колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає вірним висновок судів першої та апеляційної інстанцій про визнання протиправним рішення Дніпропетровської митниці Державної митної служби України від 14 травня 2012 року N 17-10-2/4249 та визнання протиправною бездіяльність Дніпропетровської митниці Державної митної служби України щодо повернення ТОВ "ПМТЗ "ІЦ "Реагент" митних платежів, надмірно сплачених до бюджету, з тих підстав, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2010 року, яка залишена без змін ухвалами Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2012 року, Вищого адміністративного суду України від 08 жовтня 2013 року та набрала законної сили встановлено, в зв'язку зі скасуванням рішення митного органу, факт надмірної сплати позивачем до бюджету митних платежів та право позивача на повернення коштів.
Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Оскільки судами були повно і правильно встановлені обставини справи однак при ухваленні рішень та задоволенні позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "ПМТЗ "ІЦ "Реагент" митних платежів, надмірно сплачених до бюджету, в розмірі 216534,94 грн. судами першої та апеляційної інстанцій було допущено порушення норм матеріального права, ухвалені рішення підлягають скасуванню в цій частині з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині, в іншій частині рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 229, 230, 232 КАС України, постановив:
Касаційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" митні платежі, надмірно сплачені до бюджету, в розмірі 216534,94 грн. скасувати.
В цій частині прийняти нове рішення.
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" до Дніпропетровської митниці Державної митної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області про стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство матеріально-технічного забезпечення "Інженерний Центр "Реагент" митні платежі, надмірно сплачені до бюджету, в розмірі 216534,94 грн. відмовити.
В іншій частині постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: