КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
30.09.2014 р.

Справа N 875/97/14

Про визнання протиправною бездіяльність, скасування постанови

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Карпушової О. В., суддів - Аліменка В. О., Кучми А. Ю., секретаря судового засідання - Самсонова М. М. (за участю сторін: позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - Р. Б. Ю.), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії, треті особи - Радикальна Партія Олега Ляшка, ОСОБА_6, про визнання протиправною бездіяльність, скасування постанови, встановив:

29.09.2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії, третя особа Радикальна Партія Олега Ляшка, про визнання протиправною бездіяльності щодо не перевірці даних відносно ОСОБА_6 та скасування постанови N 1267 від 28.09.2014 року в частині реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати України по округу N 31 від Радикальної Партії Олега Ляшка.

До участі у справі залучено третьою особою ОСОБА_6.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що неправдивими є відомості щодо місця проживання ОСОБА_6, що вона працює адміністратором в ПП "ОСОБА_7", оскільки, на його думку, вона є пенсіонером, та відносно її порушені кримінальні справи.

В судовому засіданні позивач підтримав доводи позовної заяви.

Представник відповідача в судовому засідання заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, оскаржувана постанова прийнята з дотриманням норм чинного законодавства на підставі поданих третьою особою документів.

Інші сторони в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 22.09.2014 р. до Центральної виборчої комісії надійшла заява Радикальної партії Олега Ляшка про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 31 на позачергових виборах народних депутатів України від 26 жовтня 2014 р. ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1.

До заяви долучено Рішення N 2/31 VI З'їзду Радикальної партії Олега Ляшка про висування ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати України від Радикальної партії Олега Ляшка на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі N 31, заяву ОСОБА_6 від 14.09.2014 р. про згоду балотуватися кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 31 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року від Радикальної партії Олега Ляшка, автобіографія ОСОБА_6, фотографії, платіжне доручення N 91 від 18.09.2014 р. про оплату грошової застави, копія паспорта ОСОБА_6 та Програма ОСОБА_6 як кандидата у народні депутати України від Радикальної партії Олега Ляшка по одномандатному виборчому окрузі N 31.

Вказані документи 23.09.2014 р. прийняті Центральною виборчою комісією, що підтверджено довідкою про прийняття документів.

Постановою Центральної виборчої комісії N 1267 від 28 вересня 2014 року "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих Радикальною Партією Олега Ляшка, в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 р." ОСОБА_6 зареєстровано кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу N 31 від Радикальної партії Олега Ляшка.

Надавши правову оцінку встановленим у справі обставинам та доказам, врахувавши ст. 8 КАС України щодо принципу верховенства права, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України "Про вибори народних депутатів".

Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України "Про вибори народних депутатів" статус Центральної виборчої комісії визначається Конституцією України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію", цим та іншими законами України. Центральна виборча комісія очолює систему виборчих комісій, які організовують підготовку і проведення виборів депутатів, і є комісією вищого рівня щодо всіх окружних та дільничних виборчих комісій, передбачених цим Законом.

Статтею 30 Закону України "Про вибори народних депутатів" встановлені повноваження Центральної виборчої комісії.

Статтею 55 Закону України "Про вибори народних депутатів" визначені умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних округах.

Статтею 9 Закону України "Про вибори народних депутатів" встановлено, що депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.

Стаття 52 Закону України "Про вибори народних депутатів" встановлює загальний порядок висування кандидатів у депутати.

Відповідно до ст. 57 Закону України "Про вибори народних депутатів" відбувається декларування майнового стану, доходів, витрат і зобов'язань фінансового характеру кандидата у депутати.

Статтею 59 Закону України "Про вибори народних депутатів" визначено порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних округах.

Стаття 60 Закону України "Про вибори народних депутатів" встановлює обставини коли Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, а сам в разі:

1) порушення вимог частин четвертої, п'ятої статті 52 цього Закону;

2) відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону;

3) припинення громадянства України кандидата у депутати;

4) вибуття особи, висунутої кандидатом у депутати, за межі України для проживання чи з метою отримання політичного притулку;

5) визнання особи, висунутої кандидатом у депутати, недієздатною;

6) набрання щодо особи, висунутої кандидатом у депутати, законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;

7) виявлення обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 вищевказаної статті рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови.

Вирішуючи питання правомірності спірної постанови, суд не вбачає правових підстав для її скасування, оскільки, основною підставою для скасування постанови в частині реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати є твердження позивача, що відносно ОСОБА_6 надані недостовірні відомості.

Приймаючи до уваги надані документи та повноваження відповідача, суд вважає, що Центральна виборча комісія правомірно діяла при реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати по округу N 31 від Радикальної Партії Олега Ляшка, оскільки підстав для відмови у реєстрації кандидата ОСОБА_6 у відповідача не було. Третьою особою подано всі необхідні документи встановлені нормою закону для реєстрації кандидата у народні депутати.

Доводи позивача щодо подання ОСОБА_6 недостовірних відомостей не підтверджена належними доказами. Отже, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не перевірці даних відносно ОСОБА_6 не підлягають задоволенню.

За таких обставин, позовні вимоги про скасування постанови ЦВК від 28.09.2014 року N 1267 в частині реєстрації ОСОБА_6 кандидатом у народні депутати по округу N 31 від Радикальної Партії Олега Ляшка, також не підлягають задоволенню.

Крім того, суд вважає, що постанова відповідача в частині реєстрації ОСОБА_6 як кандидата у народні депутати України в одномандатному окрузі N 31 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 р. не порушує особисті виборчі права, свободи та інтереси позивача щодо участі у виборчому процесі.

Виходячи з вимог ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає до розгляду позовну заяву щодо рішення виборчої комісії незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Зважаючи на те, що судовий збір на час вирішення спору так і не сплачено, колегія суддів приходить до висновку про необхідність стягнення з позивача на користь держави 73 грн. 08 коп., як того вимагає ч. 2 ст. 4 Закон України "Про судовий збір".

На підставі викладеного, керуючись ст. 77 Конституції України, Закону України "Про вибори народних депутатів", ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст. ст. 122, 158 - 163, 167, 172 КАС України, суд постановив:

ОСОБА_2 у задоволені позову до Центральної виборчої комісії, треті особи Радикальна Партія Олега Ляшка, ОСОБА_6, про визнання протиправною бездіяльність, скасування постанови - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий, суддя О. В. Карпушова

Судді:

В. О. Аліменко

А. Ю. Кучма


Документи що посилаються на цей