ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
03.10.2014 р.

Справа N 875/79/14,
N А/800/64/14

Про визнання протиправною та скасування постанови
Центральної виборчої комісії від
25 вересня 2014 року N 11
60

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого - судді Веденяпіна О. А., суддів - Усенко Є. А., Юрченко В. П., секретаря судового засідання - Загородній А. А. (за участю: позивача - ОСОБА_4, представника відповідача - В. О. Ю.), розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 25 вересня 2014 року N 1160 в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4, зобов'язання вчинити певні дії, встановив:

ОСОБА_4 звернувся в суд з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК), в якому просив:

- визнати протиправною та скасувати постанову ЦВК від 25 вересня 2014 року N 1160 "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_4" в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі N 223 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року;

- зобов'язати ЦВК зареєструвати ОСОБА_4 як кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 223 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_4 зазначив, що ним були подані всі необхідні документи, передбачені частиною другою статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон N 4061-VI), тому у ЦВК не було підстав для відмови йому в реєстрації кандидатом у народні депутати України.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_4 задоволено частково.

Визнано протиправною та скасовано Постанову N 1160 в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі N 223 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Зобов'язано ЦВК повторно розглянути подані ОСОБА_4 20 вересня 2014 року документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі N 223 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із ухваленою постановою, ЦВК оскаржила її в апеляційному порядку, просила скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволення позову, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зазначила, що подані позивачем заява про самовисування та автобіографія не відповідають законодавчо встановленим вимогам для цих документів. За таких обставин вважала, що вищевказані документи не є відповідно заявами про самовисування та автобіографіями кандидата у народні депутати України в розумінні пунктів 1, 2 частини другої статті 55 Закону N 4061-VI, а тому ЦВК обґрунтовано відмовила йому в реєстрації кандидатом у народні депутати України.

У судовому засіданні представник ЦВК апеляційну скаргу підтримала та просила її задовольнити.

Позивач заперечив проти задоволення апеляційної скарги, посилаючись на законність та обґрунтованість постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів приходить до наступного.

20 вересня 2014 року позивач звернувся до ЦВК з заявою про самовисування та реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 223 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Постановою N 1160 відмовлено в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_6 в одномандатному виборчому окрузі N 62, ОСОБА_7 в одномандатному виборчому окрузі N 211, ОСОБА_8 в одномандатному виборчому окрузі N 218, ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі N 223 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Вищевказана постанова в частині відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати мотивована порушенням вимог пункту 1 частини другої статті 55 Закону N 4061-VI, оскільки заява ОСОБА_4 про самовисування не містить зобов'язання у разі обрання його народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України. Крім того, ЦВК вказала, що у автобіографії ОСОБА_4 не зазначено відомостей щодо часу його проживання на території України, громадської роботи (у тому числі на виборних посадах), партійності, адреси місця проживання, контактного номера телефону, що є порушенням пункту 2 частини другої статті 55 Закону N 4061-VI.

Задовольняючи позов частково, Київський апеляційний адміністративний суд виходив з того, що ОСОБА_4 подав до ЦВК всі документи, перелік яких встановлено частиною другою статті 55 Закону N 4061-VI, тому у відповідача відсутні підстави, передбачені пунктом 2 частини першої статті 60 Закону N 4061-VI, для відмови в реєстрації позивача кандидатом у депутати.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Закон N 4061-VI прийнятий для регулювання та деталізації процедури обрання народних депутатів України, встановлює права та обов'язки для суб'єктів виборчого процесу, регламентує порядок висування та реєстрації кандидатів у народні депутати України.

Згідно з частиною першою статті 59 Закону N 4061-VI кандидати у депутати в одномандатних округах реєструються Центральною виборчою комісією за умови подання їй документів, передбачених статтею 55 цього Закону.

Пунктом 1 частини другої статті 55 Закону N 4061-VI передбачено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), та отримання нею, зокрема, заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає).

З урахуванням наведеного та беручи до уваги, що пункт 1 частини другої статті 55 Закону N 4061-VI вимагає від кандидата в депутати у заяві про самовисування взяти певні зобов'язання або зазначити, що таких немає, колегія суддів вважає, що ця вимога закону поширюється на всі перелічені в цьому пункті випадки: зобов'язання припинити діяльність, скласти представницький мандат, передати в управління іншій особі належні підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом.

З огляду на те, що позивач не подав до Центральної виборчої комісії заяву із зобов'язанням припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України (або із зазначенням того, що така діяльність ним не здійснюється), Центральна виборча комісія обґрунтовано розцінила це як відмову від взяття на себе окремого зобов'язання та як відсутність заяви про самовисування як такої.

Розміщення на сайті ЦВК примірного зразка заяви кандидата у депутати про самовисування, який не затверджувався рішенням Центральної виборчої комісії і мав довідковий характер, не звільняло позивача від обов'язку оформлення такої заяви у відповідності до вимог чинного законодавства.

Щодо автобіографії ОСОБА_4, яку він подавав 20 вересня 2014 року до ЦВК з іншими документами для реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 223 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року слід зазначити наступне.

Пунктом 2 частини другої статті 55 Закону N 4061-VI передбачено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), та отримання нею, зокрема автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості.

Подана автобіографія ОСОБА_4 не містить відомостей щодо часу його проживання на території України, громадської роботи (у тому числі на виборних посадах), партійності, адреси місця проживання, контактного номера телефону, зазначення яких, відповідно до пункту 2 частини другої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", є обов'язковим.

Таким чином, подані позивачем заява про самовисування та автобіографія не відповідали законодавчо встановленим вимогам для цих документів.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 60 Закону N 4061-VI Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про законність Постанови N 1160 в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі N 223 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

За вказаних обставин, зважаючи на неправильне застосування Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваного судового рішення із постановленням нового про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 172, 177, 179, 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:

Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 25 вересня 2014 року N 1160 в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.

Судді:

О. А. Веденяпін

Є. А. Усенко

В. П. Юрченко


Документи що посилаються на цей