КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
05.10.2014 р.

Справа N 875/277/14

Про визнання неправомірною та скасування постанови
Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року N 1388
у частині реєстрації кандидатом у народні депутати України в
одномандатному виборчому окрузі N 170 на позачергових
виборах народних депутатів України від 26 жовтня 2014 року

Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Ключковича В. Ю., суддів - Бабенка К. А., Кобаля М. І. (за участю секретаря Шевчук К. О.), розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду справу за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат у народні депутати України ОСОБА_4, про визнання неправомірною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року N 1388 у частині реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 170 на позачергових виборах народних депутатів України від 26 жовтня 2014 року ОСОБА_4, встановив:

04 жовтня 2014 року позивач кандидат в народні депутати України ОСОБА_3 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, за участі третьої особи кандидата в народні депутати України ОСОБА_4, та просив суд визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року N 1388 "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" в частині реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 170 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_4.

Позивач, в обґрунтування позовних вимог зазначає, що постанова Центральної виборчої комісії України N 1388 від 30.09.2014 року в частині реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_4 винесена відповідачем протиправно, оскільки суперечить статті 38 Конституції України та статті 6 Закону України "Про вибори народних депутатів України", оскільки кандидат ОСОБА_4 є кандидатом-двійником та зареєструвався суб'єктом виборчого процесу не з метою реалізації права обирати та бути обраним, а з метою перешкоджання іншому кандидату та введення в оману виборців. При цьому позивач зауважує, що він народився в місті Харкові, більшу частину життя проживає, працює, займає активну громадську позицію саме в Московському районі міста Харкова, частина якого входить в межі одномандатного виборчого округу N 170. Натомість, як стверджує позивач, третя особа ОСОБА_4 не проживає та не здійснює будь-якої діяльності у відповідному одномандатному виборчому окрузі, а тому апріорі не може балотуватися кандидатом у народні депутати України з метою реальності участі у виборах, а лише щоб умисно перешкодити участі у виборах іншого кандидата, а відтак-ввести в оману виборців та спотворити результати голосування.

В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача подав до суду витребуванні додаткові документи, проте в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Представник третьої особи позов вважає необґрунтованим.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, які з'явилися до судового засідання, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, оцінивши письмові докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, колегія суддів вважає необхідним відмовити в задоволенні адміністративного позову, виходячи із наступного.

Відповідно до частини третьої статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України від 17 листопада 2011 року N 4061-VI "Про вибори народних депутатів України".

Відповідно до ч. 3 ст. 52 Закону України "Про вибори народних депутатів України" право висування кандидатів у депутати у одномандатних округах реалізується виборцями через партії або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 55 цього Закону Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови отримання нею автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання.

Відповідно до частини четвертої статті 55 Закону Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.

Судом встановлено, що 27.09.2014 року Центральна виборча комісія постановою N 1229 здійснила реєстрацію кандидатом у народні депутати України від партії "Блок Петра Порошенка" громадянина ОСОБА_3 в одномандатному виборчому окрузі N 170 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

25.09.2014 року до Центральної виборчої комісії надійшла заява ОСОБА_4 про реєстрацію його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 170 на позачергових виборах народних депутатів України від 26 жовтня 2014 року.

До заяви долучено: автобіографію кандидата, документ про внесення грошової застави, фотографії кандидата, ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата у народні депутати України, передвиборну програму кандидата у депутати України.

Вказані документи були прийняті Центральною виборчою комісією 25 вересня 2014 року, що підтверджено довідкою про прийняття документів.

Постановою Центральної виборчої комісії N 1388 від 30 вересня 2014 року "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах в порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" ОСОБА_4 був зареєстрований кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу N 170 на позачергових виборах народних депутатів України від 26 жовтня 2014 р.

Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови, Центральна виборча комісія розглянувши зазначені документи, встановила їх відповідність вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України", а отже підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати ОСОБА_4 у відповідача не було.

Разом з тим, не можуть бути прийняті до уваги суду твердження позивача, що кандидат у народні депутати України ОСОБА_4 є кандидатом-двійником та зареєструвався суб'єктом виборчого процесу не з метою реалізації права обирати та бути обраним, а з метою перешкоджання іншому кандидату - позивачу, як суб'єкту виборчого процесу, та перешкоджання вільному формуванню та вільному виявленню виборця шляхом змішування кандидата ОСОБА_3 з кандидатом - двійником ОСОБА_4, з огляду на наступне.

Статтею 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 25 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (ратифікований Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 19 жовтня 1973 р. N 2148-VIII) кожний громадянин без будь-якої дискримінації та без необґрунтованих обмежень повинен мати право й можливість брати участь у веденні державних справ як безпосередньо, так і через посередництво вільно обраних представників, а також голосувати та бути обраним на справжніх періодичних виборах, які проводяться на основі загального та рівного виборчого права при таємному голосуванні і забезпечують свободу волевиявлення виборців.

Таким чином, ОСОБА_4 наділений правом бути обраним, а тому таке обмеження, враховуючи обставини даної справи, не відповідає вимогам щодо вільного та рівного виборчого права, гарантованого Конституцією та законами України, а також актами міжнародного законодавства.

Колегія суддів зауважує, що суд захищаючи права одного з кандидатів, не вправі порушувати права та свободи інших.

Крім того, необґрунтованим є посилання позивача на те, що у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі прізвища кандидатів розміщуються в алфавітному порядку, що, як стверджує позивач, буде вводити виборця в оману, з огляду на те, що згідно вимог частини четвертої статті 80 Закону N 4061-VI у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі зазначаються в алфавітному порядку прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) зареєстрованих у цьому окрузі кандидатів у депутати з відомостями про рік народження, освіту, посаду (заняття), місце роботи, місце проживання, партійність, а також суб'єкт висування кожного кандидата.

Суд також наголошує і на тому факті, що, не зважаючи на співпадіння імен та певну подібність прізвищ позивача і третьої особи, по-батькові зазначені особи відрізняються одне від одного.

Будь-яких належних та допустимих доказів того, що певні збіги у іменах та прізвищах цих кандидатів у народні депутати України можуть ввести у оману виборців одномандатного виборчого округу N 170 матеріали справи не містять і таких судом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія доходить висновку, що Центральна виборча комісія, реєструючи кандидатом у народні депутати України ОСОБА_4, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а постанова Центральної виборчої комісії України N 1388 від 30.09.2014 року в частині реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року громадянина ОСОБА_4 - судом визнається законною та обґрунтованою, у зв'язку з чим підстави для задоволення адміністративного позову - відсутні

Судові витрати у справі в силу статті 94 КАС України покладаються на позивача.

Керуючись статтями 4, 8 - 11, 71, 94, 158 - 163, 167, 172, 174, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії, третя особа: кандидат у народні депутати України ОСОБА_4, про визнання неправомірною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року N 1388 у частині реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 170 на позачергових виборах народних депутатів України від 26 жовтня 2014 року ОСОБА_4.

Стягнути із ОСОБА_3 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73,08 (сімдесят три гривні 08 копійок) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий, суддя В. Ю. Ключкович

Судді:

К. А. Бабенко

М. І. Кобаль


Документи що посилаються на цей