ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
ПОСТАНОВА
07.10.2014 р. N 826/13643/14
Про визнання протиправним та скасування рішення
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В. В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СВД Інтерком" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, про визнання протиправним та скасування рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СВД Інтерком" (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (далі по тексту - відповідач) з урахуванням збільшених позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення N 582 від 19.08.2014 р. про анулювання ліцензії N 7487 від 30.09.2013 р. та визнати протиправним та скасувати рішення від 09.09.2014 р. N 635 про анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ, виданих позивачу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення чинного законодавства та не обґрунтовано прийняті оскаржувані рішення.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржувані рішенні прийняті відповідачем правомірно.
В судовому засіданні 02.10.2014 р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив:
Відповідачем проведено планову перевірку суб'єкту нагляду ТОВ "СВД Інтерком", предметом якої є: перевірка питання відповідно до Порядку здійснення державного нагляду за користуванням радіочастотним ресурсом України в смугах радіочастот загального користування, затвердженого рішенням НКРЗІ від 27.12.2012 р. N 684 та зареєстрованого в Мінюсті 22.01.2013 р. N 175/22707.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "СВД Інтерком" користується радіочастотним ресурсом України на підставі ліцензії користування РЧР N 7487 від 30.09.2013 р. та радіо технологією широкосмуговий радіо доступ;
отримано три діючих на час перевірки висновки щодо електромагнітної сумісності РЕЗ широкосмугового радіо доступу від 24.04.2014 р., виданих ДП УДЦР у відповідності з ліцензією на користування РЧР N 7487 від 30.09.2013 р. з загальною шириною смуги радіочастот 30 МГц, яка зазначена в цій ліцензії;
заявочні документи ТОВ "СВД Інтерком" про видачу дозволів на експлуатацію РЕЗ у відповідності з ліцензією на користування РЧР N 7487 від 30.09.2013 р. прийняті ДФ ДП УДЦР до опрацювання 03.07.2014 р.;
не розпочинало та на час перевірки не надає телекомунікаційні послуги з використанням РЧР.
Штат ТОВ "СВД Інтерком" який безпосередньо виконує функції з надання телекомунікаційних послуг з використанням радіочастотного ресурсу України складається з одного працівника (директора Товариства) та не налічує працівників, які мають базову або повну вищу освіту в галузі зв'язку та досвід роботи не менше одного року в сфері, пов'язаній з користуванням радіочастотним ресурсом України, що є порушенням пункту 2.1. Ліцензійних умов.
ТОВ "СВД Інтерком" подало недостовірні відомості у документах (Довідка про склад працівників (за спеціальностями), що виконують або плануються для виконання функцій, пов'язаних з користування радіочастотним ресурсом України), поданих для одержання ліцензії на користування РЧР N 7487 від 30.09.2013 р.
За результатами перевірки складено акт від 25.07.2014 р. N 235/пос/158/1 перевірки дотримання законодавства про радіочастотний ресурс України.
Вказаний акт підписаний директором ТОВ "СВД Інтерком" ОСОБА_1.
25 липня 2014 року відповідачем також складено акт N 235/пос/158/2 про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії, яким виявлено недостовірні відомості у документах, поданих суб'єктом господарювання ТОВ "СВД Інтерком" для одержання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України від 30.09.2013 р. N 7487, які полягали у тому, що у документах, поданих до заяви про видачу ліцензії на користування РЧР N 7487 від 30.09.2013 р., що підтверджують кадрове забезпечення Товариства: "Довідка про склад працівників (за спеціальностями), що виконують або плануються для виконання функцій, пов'язаних з користування радіочастотним ресурсом України" за формою додатка N 6 до Ліцензійних умов, за підписом директора ТОВ "СВД Інтерком" ОСОБА_1 від 04.06.2013 р. подано відомості щодо освіти директора: в строчці N 1 в графі "найменування посад за спеціальностями" зазначено - "Директор", в графі "Примітки" зазначено - "повна вища освіта".
Згідно з письмовою інформацією, наданою ТОВ "СВД Інтерком" на запит голови комісії: "працівники з вищою освітою на даний момент відсутні" (не має потреби), у зв'язку з відсутністю дозволу"; - працівниками є одна особа - директор Товариства.
Вказаний акт N 235/пос/158/2 підписаний директором ТОВ "СВД Інтерком" ОСОБА_1.
25 липня 2014 року відповідачем прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення N 944/158, якою притягнуто директора ТОВ "СВД Інтерком" до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 145 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем сплачено штраф в розмірі 1700 грн., що підтверджується копією квитанції N 042575 від 11.08.2014 р.
В матеріалах справи міститься Довідка про склад працівників (за спеціальностями), що виконують або плануються для виконання функцій, пов'язаних з користуванням радіочастотним ресурсом України, яка підписана директором ТОВ "СВД Інтерком", відповідно до якої в графі "примітки" - "Директор - повна вища освіта".
19 серпня 2014 року відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 38 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" відповідачем на підставі акта перевірки N 235/пос/158/2 прийнято рішення N 582 про анулювання ліцензії N 7487, виданої ТОВ "СВД Інтерком".
9 вересня 2014 року відповідачем прийнято рішення N 635, яким анульовано позивачу дозволи на експлуатацію РЕЗ, а саме: N СРТ-12-0159127 від 18.08.2014 р., N СРТ-12-0159128 від 18.08.2014 р., N СРТ-12-0159129 від 18.08.2014 р. у зв'язку з анулюванням ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України N 7487 від 30.09.2013 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в Довідці зазначено "… або плануються для виконання функцій, пов'язаних з користуванням радіочастотним ресурсом України".
Крім того, відповідач не повідомив позивача про розгляд питання про анулювання ліцензії N 7487 від 30.09.2013 р.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 N 1067, НКРЗІ є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. НКРЗІ є органом державного регулювання у сфері телекомунікацій, інформатизації, користування радіочастотним ресурсом та надання послуг поштового зв'язку. У визначеній сфері НКРЗІ здійснює повноваження органу ліцензування, дозвільного органу, регуляторного органу та органу державного нагляду (контролю).
Підпунктом 2 пункту 3 цього Положення визначено, що основними завданнями НКРЗІ є здійснення державного регулювання та нагляду у сфері телекомунікації інформатизації, користування радіочастотним ресурсом, надання послуг поштового зв'язку.
НКРЗІ здійснює державний нагляд у сфері користування радіочастотним ресурсом України відповідно до Закону України "Про радіочастотний ресурс України" (далі - Закон). Так, відповідно до пункту 2-2 статті 14 Закону НКРЗІ здійснює державний нагляд за додержанням законодавства про радіочастотний ресурс України та запобігання правопорушенням при користуванні радіочастотним ресурсом України у смугах радіочастот загального користування.
Відповідно до статті 18 Закону державний нагляд за користуванням радіочастотним ресурсом України - комплекс заходів, які забезпечують використання радіочастотного ресурсу України відповідно до законодавства. Метою державного нагляду за користуванням радіочастотним ресурсом України є забезпечення дотримання користувачами радіочастотного ресурсу України встановленого порядку користування радіочастотним ресурсом України, інтересів та безпеки держави і громадян України, забезпечення електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів будь-якого призначення та запобігання правопорушенням при користуванні радіочастотним ресурсом України.
Державний нагляд за користуванням радіочастотним ресурсом України здійснюється шляхом проведення планових і позапланових перевірок, здійснення інших заходів відповідно до законодавства, спрямованих на запобігання, виявлення та усунення порушень законодавства про радіочастотний ресурс України.
На підставі визначених у даному Законі повноважень, НКРЗІ прийнято Порядок здійснення державного нагляду за користуванням радіочастотним ресурсом України, затверджений рішенням НКРЗІ від 27.12.2012 N 684, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 січня 2013 за N 175/22707 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 1.4 Порядку державний нагляд за користуванням радіочастотним ресурсом України здійснюють уповноважені НКРЗІ посадові особи у межах повноважень, визначених законодавством України.
У відповідності до пункту 7.15 Порядку при виявленні за результатами перевірки фактів відповідних порушень комісія у двох примірниках складає акти, визначені пунктами 2 - 6 частини першої статті 38 Закону, форма яких наведена у додатках 6, 10 - 13 до цього Порядку та які є невід'ємними додатками до акта перевірки.
Враховуючи вищезазначені норми законодавства, та на підставі наказу Голови НКРЗІ від 20.06.2014 N 67/нк, комісія з уповноважених НКРЗІ посадових осіб у строк з 15 по 25 липня 2014 року провела планову перевірку користувача радіочастотного ресурсу України - ТОВ "СВД Інтерком".
За результатами проведення планової перевірки, встановлено наступне.
Відповідно до статті 1 Закону ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України - документ, який засвідчує право суб'єкта господарювання на користування радіочастотним ресурсом України протягом визначеного терміну в конкретних регіонах та в межах певних смуг, номіналів радіочастот з виконанням ліцензійних умов.
Пунктом 5 частини четвертої статті 32 Закону передбачено, що до заяви про видачу ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України заявник, зокрема, додає документи, що підтверджують фінансове та кадрове забезпечення спроможності користування радіочастотним ресурсом України.
Також, відповідно до пунктів 1.2, 1.3 та 2.1 Ліцензійних умов користування радіочастотним ресурсом України, затверджених рішенням НКРЗ від 19.08.2005 N 53 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 20.10.2005 за N 1237/11517 (далі - Ліцензійні умови) Ліцензійні умови є нормативно-правовим актом, що містить вичерпний перелік вимог, обов'язкових для виконання суб'єктами господарювання при провадженні діяльності, пов'язаної з користуванням радіочастотним ресурсом України в смугах частот загального користування, і направлених на забезпечення ефективного використання радіочастотного ресурсу та забезпечення електромагнітної сумісності (далі - ЕМС) радіоелектронних засобів (далі - РЕЗ).
Ліцензійні умови поширюються на всіх суб'єктів господарювання - резидентів України, які користуються (мають намір користуватися) радіочастотним ресурсом України для здійснення діяльності з наданням телекомунікаційних послуг з використанням радіочастотного ресурсу України у смугах частот загального користування, за винятком розповсюдження телерадіопрограм.
Штат суб'єкта господарювання, який безпосередньо виконує функції з надання телекомунікаційних послуг з використанням радіочастотного ресурсу України, повинен налічувати не менше 30 відсотків працівників, які мають базову або повну вищу освіту в галузі зв'язку та досвід роботи не менше одного року в сфері, пов'язаній з користуванням радіочастотним ресурсом України.
Водночас, за результатами перевірки встановлено, що штат працівників ТОВ "СВД Інтерком", який безпосередньо виконує функції з надання телекомунікаційних послуг з використанням радіочастотного ресурсу України складається з одного працівника (директора Товариства) та не налічує працівників, які мають базову або повну вищу освіту в галузі зв'язку та досвід роботи не менше одного року в сфері, пов'язаній з користуванням радіочастотним ресурсом України, що є порушенням пункту 2.1 Ліцензійних умов.
Комісією також встановлено факт подання ТОВ "СВД Інтерком" недостовірних відомостей у документах (Довідка про склад працівників (за спеціальностями), що виконують або плануються для виконання функцій, пов'язаних з користування радіочастотним ресурсом України), поданих для одержання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України від 30.09.2013 N 7487, які полягали в наступному.
У документах, які подавались до заяви про видачу ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України від 30.09.2013 N 7487, що підтверджують кадрове забезпечення, а саме: "Довідка про склад працівників (за спеціальностями), що виконують або плануються для виконання функцій, пов'язаних з користування радіочастотним ресурсом України" за формою додатка N 6 до Ліцензійних умов, за підписом директора ТОВ "СВД Інтерком" ОСОБА_1 від 04.06.2013, подано відомості щодо повної вищої освіти директора Товариства ОСОБА_1.
Водночас, згідно з письмовою інформацією (додаток N 1 до акта перевірки), наданою ТОВ "СВД Інтерком" на запит голови комісії працівники з вищою освітою на даний момент відсутні (не має потреби), у зв'язку з відсутністю дозволу. Працівниками є одна особа - директор ТОВ "СВД Інтерком" ОСОБА_1.
ОСОБА_1 призначений директором ТОВ "СВД Інтерком" з 27.03.2013 наказом учасників Товариства N 27/1 від 27.03.2013 на підставі рішення засновників N 1 про створення Товариства та заяви ОСОБА_1.
Також, ОСОБА_1, як директор ТОВ "СВД Інтерком" підписував Довідку про склад працівників (за спеціальностями), що виконують або плануються для виконання функцій, пов'язаних з користування радіочастотним ресурсом України" за формою додатка N 6 до Ліцензійних умов, від 04.06.2013, яка додавалася до заяви про видачу ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України від 30.09.2013 N 7487.
Таким чином, твердження ТОВ "СВД Інтерком" про те, що при подачі вказаної довідки позивачем було зазначено, що "в майбутньому (плануємо) залучити нового директора, який матиме повну вищу освіту" не відповідає дійсності та свідчить про подання позивачем недостовірних відомостей щодо освіти працівників.
Згідно з пунктом 7.15 Порядку комісією у двох примірниках складено акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданим суб'єктом господарювання для одержання ліцензії, який є додатком N 3 до акта перевірки.
Також, відповідно до пунктів 7.9 та 7.10 Порядку у разі коли керівник (уповноважена особа) суб'єкта нагляду не погоджується з актом перевірки, він робить у ньому напис про наявність зауважень та/або пояснень та підписує його. Зауваження та/або пояснення щодо результатів державного нагляду, подані в установлений строк, долучаються до акта перевірки та є його невід'ємною частиною.
Як було зазначено вище, директор ТОВ "СВД Інтерком" ознайомився та підписав Акт перевірки дотримання законодавства про радіочастотний ресурс України від 25 липня 2014 року N 235/пос/158/1 та Акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії від 25 липня 2014 року N 235/пос/158/2. Водночас, письмових зауважень, пояснень або заперечень до акта перевірки в самому акті перевірки та у встановлений законодавством термін директором ТОВ "СВД Інтерком" надано не було.
Крім того, суд звертає увагу на те, що позивачем було сплачено штраф, що підтверджується квитанцією від 11.08.2014 р., а тому фактично директор ТОВ "СВД Інтерком" визнав встановлене відповідачем порушення.
Матеріалами справи не підтверджується, що позивач оскаржив постанову про накладення адміністративного стягнення від 25.07.2014 р. N 944/158.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 38 Закону підставами для анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України, зокрема, є акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії.
Частиною четвертою статті 38 Закону передбачено, що розгляд питань про анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України на підставі акта про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії здійснюється з обов'язковим попереднім запрошенням ліцензіата або його представників.
Також, відповідно до пункту 3.1 Порядку участі у засіданнях Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, громадян України та іноземних громадян, представників суб'єктів ринку зв'язку та інформатизації, громадських організацій та засобів масової інформації, затвердженого рішенням НКРЗІ від 31.05.2012 N 267, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.06.2012 N 1047/21359, у разі включення до порядку денного засідання НКРЗІ питань, перелік яких визначено, зокрема, частиною четвертою статті 38, відповідні самостійні структурні підрозділи НКРЗІ згідно з функціональними обов'язками в обов'язковому порядку надсилають в установленому законом порядку запрошення ліцензіатам - користувачам радіочастотним ресурсом України або їх представникам, а також інформують відділ взаємодії із ЗМІ та надання публічної інформації Департаменту забезпечення діяльності НКРЗІ про кількість запрошених осіб із розрахунку по два представники від кожного ліцензіата - користувача радіочастотним ресурсом України.
Матеріалами справи підтверджується, що НКРЗІ листом від 04.08.2014 N 15-5038/1522 повідомила ТОВ "СВД Інтерком" про те, що 19 серпня 2014 року (тобто за 16 календарних днів) на засіданні НКРЗІ буде розглянуто питання про анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України від 30.09.2013 N 7487, виданої ТОВ "СВД Інтерком".
Факт відправлення вказаного листа свідчить копія відомості відправлень простої письмової кореспонденції від 06.08.2014 р.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем правомірно та в межах повноважень прийнято рішення N 582 від 19.08.2014 р. про анулювання ліцензії N 7487 від 30.09.2013 р.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України є підставою для прийняття рішення про анулювання дозволу на експлуатацію.
Статтею 1 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" передбачено, що дозвіл на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою визначено як документ, який засвідчує право власника конкретного радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою на його експлуатацію протягом визначеного терміну в певних умовах.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, або УДЦР має прийняти рішення про анулювання дозволу на експлуатацію протягом 20 робочих днів від дати прийняття рішення про анулювання ліцензії, складення акта про порушення, надходження заяви, копії свідоцтва про смерть, довідки про скасування державної реєстрації встановлення інших підстав для анулювання дозволу, передбачених цим Законом. Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, передається до УДЦР та вручається або надсилається рекомендованим листом користувачу радіочастотного ресурсу України із зазначенням підстав анулювання дозволу не пізніше трьох робочих днів від дати прийняття рішення.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем правомірно та в межах повноважень прийнято рішення від 09.09.2014 р. N 635 про анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позивачем не надано достатніх обґрунтованих доказів на яких ґрунтуються позовні вимоги, в тому числі відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність та обґрунтованість прийняття оскаржуваних рішень N 582 від 19.08.2014 р. про анулювання ліцензії N 7487 від 30.09.2013 р. та від 09.09.2014 р. N 635 про анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ, а тому в задоволені позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю "СВД Інтерком" має бути відмовлено повністю.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, постановив:
В задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю "СВД Інтерком" відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 07.10.2014 р.
Суддя: В. В. Амельохін