ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
07.10.2014 р.
Справа N 875/183/14
Про визнання протиправною та скасування постанови
Центральної виборчої комісії в частині скасування реєстрації кандидата
у народні депутати України та зобов'язання Центральної
виборчої комісії зареєструвати кандидатом у народні депутати України
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого - судді Шведа Е. Ю., суддів - Горбатюка С. А., Мороз Л. Л., секретаря судового засідання - Щавінської С. В. (за участю: представників позивача - ОСОБА_4, представника відповідача - Ч. С. О., представника третьої особи - ОСОБА_6), розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_7 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_7 до Центральної виборчої комісії України про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії в частині скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_7 та зобов'язання Центральної виборчої комісії зареєструвати кандидатом у народні депутати України ОСОБА_7, встановив:
ОСОБА_7 01 жовтня 2014 року звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК від 30 вересня 2014 року N 1392 в частині скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_7 включеного до виборчого списку Політичної партії "Правий сектор" під N 1 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язання ЦВК зареєструвати кандидатом у народні депутати України ОСОБА_7, включеного до виборчого списку Політичної партії "Правий сектор" у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року включеного до виборчого списку Політичної партії "Правий сектор" під N 1.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Висновок суду ґрунтується на тому, що позивач має не зняту та непогашену судимість, що відповідно до Конституції України та Закону України "Про вибори народних депутатів України", є перешкодою для реєстрації такої особи кандидатом у народні депутати України.
В апеляційній скарзі позивач просить постанову суду першої інстанції скасувати і ухвалити нову постанову про задоволення позову. Посилається на те, що надана МВС України інформація про наявність у позивача непогашеної судимості, не відповідає дійсності, оскільки відповідно до ухвали Шевченківського районного суду м. Києва від 18 червня 2014 року його на підставі п. "в" ст. 1 Закону України "Про амністію у 2014 році" звільнено від покарання, призначеного за вироком Шевченківського районного суду м. Києва від 19 червня 2013 року, тому він вважає, що судимості не має.
У судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечив і зазначив, що ЦВК при прийнятті постанови про відмову у реєстрації кандидатом у депутати ОСОБА_7 діяла у межах і спосіб, визначений законом.
Заслухавши пояснення сторін, їх представників, що з'явились, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ЦВК постановою від 26 вересня 2014 року N 1190 зареєструвала кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії "Правий Сектор", у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, зокрема ОСОБА_7, внесеного до виборчого списку цієї партії під N 1.
Відповідно до листа МВС України від 27 вересня 2014 року N 16/4-4910, ОСОБА_7 вироком Шевченківського районного суду міста Києва від 19 червня 2013 року, який набув законної сили 24 січня 2014 року, засуджено до 2 років позбавлення волі та звільнено від відбуття покарання з випробувальним строком на 2 роки.
На підставі зазначеної інформації, наданої МВС України про наявність непогашеної судимості ОСОБА_7, ЦВК ухвалено постанову від 30 вересня 2014 року N 1392 "Про скасування реєстрації кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Політичної партії "Правий Сектор", у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року", зокрема ОСОБА_7, внесеного до виборчого списку цієї партії під N 1.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що за наявності непогашеної судимості у ОСОБА_7 ЦВК обґрунтовано прийнято постанову про скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_7
Суд не погоджується із вказаними висновками Київського апеляційного адміністративного суду, з огляду на таке.
Для вирішення даного спору суду першої інстанції слід було з'ясувати обставину чи мав ОСОБА_7 судимість на день ухвалення ЦВК оскаржуваної постанови.
Відповідно до частини третьої статті 76 Конституції України не може бути обраним до Верховної Ради України громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.
Згідно з частиною 4 статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" не може бути висунутий кандидатом й обраний депутатом громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.
Постанова ЦВК про скасування реєстрації ОСОБА_7 ґрунтується на інформації, наданої МВС України у листі від 27 вересня 2014 року N 16/4-4910 щодо наявності у нього непогашеної судимості.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, вироком Шевченківського районного суду міста Києва від 19 червня 2013 року ОСОБА_7 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 296 КК України та призначено покарання у виді обмеження волі на строк 2 роки та на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 2 роки.
Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 18 червня 2014 року ОСОБА_7 на підставі п. "в" ст. 1 Закону України "Про амністію у 2014 році" звільнено від покарання, призначеного за вироком Шевченківського районного суду міста Києва від 19 червня 2013 року.
Пунктом "в" ст. 1 Закону України "Про амністію у 2014 році" постановлено звільнити від відбування покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, засуджених за умисні злочини, які не є тяжкими або особливо тяжкими відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України, та за злочини, вчинені з необережності, які не є особливо тяжкими відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України осіб, не позбавлених батьківських прав, які на день набрання чинності цим Законом мають дітей, яким не виповнилося 18 років, дітей-інвалідів та/або повнолітніх сина, дочку, визнаних інвалідами.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КК України особа визнається такою, що має судимість, з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і до погашення або зняття судимості.
Згідно з ч. 3 ст. 88 КК України особи, засуджені за вироком суду без призначення покарання або із звільненням від покарання чи такі, що відбули покарання за діяння, злочинність і караність якого усунута законом, визнаються такими, що не мають судимості.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що до осіб, зазначених в ч. 3 ст. 88 КК України, серед інших, належать особи, звільнені судом від кримінальної відповідальності на підставі закону про амністію.
Аналіз статей 85, 90 КК України щодо звільнення від покарання на підставі закону України про амністію та щодо обчислення строків погашення судимості свідчить про те, що строк погашення судимості обчислюється з дня звільнення особи судом від відбування покарання, зокрема, на підставі закону України про амністію.
Отже, судимість ОСОБА_7 була погашена з дня набрання законної сили ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 18 червня 2014 року.
За таких обставин, ОСОБА_7, станом на день прийняття оскаржуваної постанови ЦВК, слід вважати таким, що не мав судимості.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність постанови ЦВК від 30 вересня 2014 року N 1392 у частині скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_7, включеного до виборчого списку Політичної партії "Правий сектор" під N 1 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, що прийнята неправомірно та без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що є підставою для її скасування у відповідній частині.
У той же час, не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання ЦВК зареєструвати кандидатом у народні депутати України ОСОБА_7 з огляду на те, що ЦВК постановою від 26 вересня 2014 року N 1190 зареєструвала його кандидатом у народні депутати України. Вказана постанова є чинною, не скасованою у встановленому законом порядку, тому у разі скасування постанови ЦВК від 30 вересня 2014 року N 1392, якою в свою чергу скасована реєстрація позивача, його слід вважати кандидатом у народні депутати України, зареєстрованим у встановленому законодавством порядку.
За таких обставин, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом визнання протиправною та скасування постанови ЦВК від 30 вересня 2014 року N 1392.
Отже, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, зважаючи на неправильне застосування Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваного судового рішення із постановленням нового, про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_7 задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2014 року скасувати, ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року N 1392 "Про скасування реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_7 та ОСОБА_8, включених до виборчого списку Політичної партії "Правий сектор", у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" у частині скасування реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_7, включеного до виборчого списку Політичної партії "Правий сектор" під N 1 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Судді:
Е. Ю. Швед
С. А. Горбатюк
Л. Л. Мороз