ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
07.10.2014 р.
Справа N 875/188/14
Про визнання частково протиправною та скасування
постанови ЦВК N 1196 від 26 вересня 2014 року та
зобов'язання вчинити дії
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого - Юрченко В. П., суддів - Веденяпіна О. А., Усенко Є. А., секретаря судового засідання - Іванова Д. О. (за участю: представників позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3, представника відповідача - В. О. Ю., третьої особи - ОСОБА_5 та його представника - ОСОБА_6), розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Центральної виборчої комісії та третьої особи, що не заявляє самостійних вимог ОСОБА_5 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Центральної виборчої комісії, третя особа, що не заявляє самостійних вимог - ОСОБА_5, про визнання частково протиправною та скасування постанови ЦВК N 1196 від 26 вересня 2014 року та зобов'язання вчинити дії, встановив:
Кандидат у народні депутати ОСОБА_7 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК N 1196 від 26 вересня 2014 року в частині реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_5 та про зобов'язання прийняти рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_5 кандидатом у народні депутати по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу від Радикальної Партії Олега Ляшка.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що кандидат у народні депутати України ОСОБА_5, який включений до виборчого списку Радикальної Партії Олега Ляшка у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, одночасно є членом Політичної партії Соціалістична партія України, що на думку позивача, є підставою для відмови в реєстрації його кандидатом у народні депутати по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу від Радикальної Партії Олега Ляшка.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною та скасовано постанову Центральної виборчої комісії від 26 вересня 2014 року N 1196 "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Радикальної Партії Олега Ляшка, у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" в частині реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_5. В іншій частині позову відмовлено.
З постановою суду першої інстанції не погодились відповідач та третя особа - кандидат в народні депутати ОСОБА_5 Апеляційна скарга Центральної виборчої комісії обґрунтована тим, що 23.09.2014 р. Радикальна Партія Олега Ляшка подала заяву та інші передбачені законом документи щодо реєстрації кандидатів у народні депутати України, висунутих 14 вересня 2014 року на з'їзді партії, в тому числі ОСОБА_5, в автобіографії якого зазначено, що він є безпартійний. 26.09.2014 р. до ЦВК надійшов лист за підписом лідера Соціалістичної партії України (далі - СПУ) ОСОБА_10 з інформацією про те, що ОСОБА_5 є членом СПУ, та лист з Печерського РК СПУ, що ОСОБА_5 подав заяву 01.08.2014 р. про вихід із партії. Оскільки членство в політичній партії зупиняється з дня подання такої заяви, то відповідач прийняв рішення про реєстрацію ОСОБА_5 кандидатом в народні депутати правомірно.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог, ОСОБА_5, подавши апеляційну скаргу, зазначає, що він дійсно до 01.08.2014 р. був членом СПУ, але 01.08.2014 р. подав заяву про вихід з цієї партії. Дата подачі заяви є датою виходу із партії, та не потребує прийняття жодних додаткових рішень. Посилання суду на відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є не обґрунтованим, оскільки його вини немає в тому, що керівні органи СПУ не виключили його із складу членів партії. Крім того, ОСОБА_5 посилається на те, що навіть якщо б він і був членом іншої партії, це не може слугувати підставою для обмеження його права бути обраним народним депутатом України.
Представники позивача проти задоволення апеляційних скарг заперечили та просили залишити постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року без змін.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, ОСОБА_5 та його представника, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Постановою ЦВК від 26 вересня 2014 року "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Радикальної Партії Олега Ляшка, у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" зареєстровано кандидатом у народні депутати України від Радикальної Партії Олега Ляшка по загальнодержавному багатомандатному округу ОСОБА_5.
Відповідно до частини другої статті 76 Конституції України, частини першої статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року N 4061-VI народним депутатом України може бути громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
Право висування кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі реалізується виборцями через партії у порядку, передбаченому цим Законом.
Порядок висування кандидатів у народні депутати України політичною партією встановлено статтею 53 цього Закону, згідно з частиною другою якої партія може висунути кандидатом у народні депутати України особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 9 Закону має право бути обраною депутатом.
Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_7 стверджує, що реєстрація ОСОБА_5 кандидатом в народні депутати України є незаконною, у зв'язку з тим, що він є членом Політичної ради Соціалістичної партії України, що підтверджується відомостями з Єдиного реєстру громадських формувань (дата легалізації 25.11.91), витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в якому міститься інформація про те, що ОСОБА_5 є керівником Київської міської організації СПУ з 22.07.2014 (дата та час формування витягу 30.09.2014) та даними інтернет-ресурсів із зазначенням відомостей про кандидата в народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року. Крім того, позивач, як на підтвердження неправомірності оспорюваної постанови ЦВК, посилається на довідку Київської міської організації Соціалістичної партії України від 2 жовтня 2014 року N 103/14, в якій міститься інформація, що з 22.07.2014 він є виконуючим обов'язки першого секретаря Київського міського комітету Соціалістичної партії України - керівника Київської міської партійної організації, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, є членом Політичної Ради Соціалістичної партії України, а отже є членом Соціалістичної партії України та відомості про вихід чи зупинення членства в Соціалістичній партії України щодо ОСОБА_5 в Київській міській організації Соціалістичної партії України відсутня. В довідці також зазначено, що станом на 25 - 26 вересня 2014 року ОСОБА_5 виконував обов'язки керівника Київської міської організації Соціалістичної партії України та члена Політичної ради Соціалістичної партії України.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, визнав вище перелічені докази належними і на їх підставі зробив висновок, що членство ОСОБА_5 в СПУ не припинено.
Даючи оцінку світлокопії заяви ОСОБА_5 до Печерського РК СПУ від 01.08.2014 про вихід з членів цієї партії, суд не визнав її належними доказом зазначеного факту, з огляду на те, що вона не завірена належним чином.
Колегія суддів вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими, враховуючи наступне.
Членство фізичної особи в партії регламентується Законом України "Про політичні партії в Україні", статтею 6 якого визначено, що членом політичної партії може бути лише громадянин України, який відповідно до Конституції України має право голосу на виборах. Порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній визначається статутом політичної партії.
Відповідно до пункту 2.4 Статуту Соціалістичної партії України, прийнятого XIX з'їздом партії (зареєстрований Державною реєстраційною службою України 17 квітня 2014 року), членство в СПУ зупиняється чи припиняється з дня подання відповідної заяви членом СПУ та не потребує додаткових рішень. З цього ж дня припиняється перебування громадянина України на будь-яких виборних посадах в СПУ.
До Центральної виборчої комісії 26 вересня 2014 року надійшов лист за підписом першого секретаря Печерського РК Соціалістичної партії України в місті Києві М.-Г. Є. В. з повідомленням про те, що кандидат в депутати в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі від Радикальної Партії Олега Ляшка - ОСОБА_5 з 1 серпня 2014 року вийшов з лав Соціалістичної партії України; заява про вихід та партійний квиток N 605906 ОСОБА_5 були подані ним до Печерського РК Соціалістичної партії України 1 серпня 2014 року за місцем його партійного обліку. До вказаного листа було додано копію заяви ОСОБА_5 від 1 серпня 2014 року про вихід з лав Соціалістичної партії України.
Своє волевиявлення про припинення членства в СПУ ОСОБА_5 підтвердив в судовому засіданні, що відповідно до статті 69 КАС України є належним доказом по справі.
При відсутності врегулювання нормативно-правовими актами чи статутом партії припинення членства в партії за власним волевиявленням звернення ОСОБА_5 із заявою до Печерського райкому СПУ, де він перебував на партійному обліку (що підтверджується його членським квитком), є юридичним фактом, правовим наслідком якого є припинення його членства в Соціалістичній партії України. За наявності у справі копії заяви ОСОБА_5 про вихід із СПУ та підтвердження в судовому засіданні факту її власноручного написання, у суду першої інстанції не було підстав відхилити доводи ЦВК про те, що реєстрація ОСОБА_5 кандидатом в депутати була здійснена у порядку та у спосіб, встановлені законом.
Оцінюючи довідку Київської міської організації Соціалістичної партії України від 2 жовтня 2014 року N 103/14, а також відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, Єдиного реєстру громадських формувань, як докази збереження ОСОБА_5 членства в партії, суд першої інстанції не взяв до уваги, що в силу приписів статті 6 Закону України "Про політичні партії" і пункту 2.4 Статуту СПУ, за наявності факту волевиявлення особи про припинення членства в партії не виключення цієї особи із списку членів партії та її керівних органів не є підставою для збереження за цією особою партійного членства.
Згідно з частиною третьою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Розглянувши подані для реєстрації кандидатом у депутати ОСОБА_5 документи, Центральна виборча комісія встановила їх відповідність вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України", та за наявності підтвердження факту його волевиявлення на припинення членства в Соціалістичній партії України прийняла постанову про його реєстрацію кандидатом в народні депутати по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу від Радикальної Партії Олега Ляшка на позачергових виборах 26 жовтня 2014 року в межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб, встановлені законом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 202 КАС України підставами для скасування постанови суду та ухвалення нового рішення є недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими.
На підставі викладеного апеляційні скарги Центральної виборчої комісії та третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5 підлягають задоволенню, а постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 - скасуванню.
Керуючись статтями 172, 198, 202, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України постановив:
Апеляційні скарги Центральної виборчої комісії та третьої особи, що не заявляє самостійних вимог, ОСОБА_5 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року - задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року - скасувати.
Відмовити в задоволенні позовних вимог кандидата в народні депутати України ОСОБА_7 до Центральної виборчої комісії, третя особа, що не заявляє самостійних вимог - ОСОБА_5 про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК N 1196 від 26 вересня 2014 року в частині реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_5 та про зобов'язання вчинити дії.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді:
В. П. Юрченко
О. А. Веденяпін
Є. А. Усенко