ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
09.10.2014 р. N К/9991/74433/11
(Ухвалу скасовано на підставі Постанови
Верховного Суду України
07.04.2015)
Про визнання протиправним та скасування
наказу N 479 від 16.11.2010
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів: Чалого С. Я., Гончар Л. Я., Конюшка К. В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційними скаргами Міністерства палива та енергетики України та закритого акціонерного товариства "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 лютого 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2011 року у справі за позовом закритого акціонерного товариства "Девон" до Міністерства палива та енергетики України, третя особа - закрите акціонерне товариство "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння", про визнання протиправним та скасування наказу N 479 від 16.11.2010, встановила:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 лютого 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2011 року, позов закритого акціонерного товариства "Девон" задоволено. Визнано протиправним і скасовано рішення Центральної комісії з питань розробки газових, газокондесантних, нафтових родовищ та експлуатації підземних сховищ газу Міністерства палива та енергетики, яке оформлено Протоколом N 61 від 01 жовтня 2010 року та затверджено 15 жовтня 2010 року заступником Міністра палива та енергетики України в частині затвердження обґрунтування обсягів видобутку вуглеводів Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища (пункт 9.5). Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства палива та енергетики N 479 від 16 листопада 2010 року.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями у справі, Міністерство палива та енергетики України та ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" звернулися до суду з касаційними скаргами, у яких просять їх скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, відповідно до Договору N 1-Д21/008/2000 від 28 листопада 2000 року про спільну інвестиційну та виробничу діяльність між ДП НАК "Надра України" "Полтавнафтогазгеологія" та ЗАТ "Девон" на геологічне вивчення з дослідно-промисловою експлуатацією і промисловою розробкою Сахалінського родовища позивач користувався нафтогазоносними надрами в обумовлених межах Сахалінського родовища.
30 липня 2007 року укладено додаткову угоду N 5 до Договору N 1-Д21/008/2000 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність між ДП НАК "Надра України" "Полтавнафтогазгеологія" та ЗАТ "Девон" на геологічне вивчення з дослідно-промисловою експлуатацією і промисловою розробкою Сахалінського родовища від 28 листопада 2000 року, якою до складу учасників включено НАК "Надра України", а Договір N 1-Д21/008/2000 викладено в новій редакції.
Додатковою угодою N 8 до Договору N 1-Д21/008/2000 від березня 2010 року, у зв'язку з наданням відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2009 року N 1095 "Про погодження пропозицій про надання НАК "Нафтогаз України" спеціальних дозволів на користування надрами" нового спеціального дозволу на користування надрами від 04 березня 2010 року N 001 і керуючись необхідністю відновлення господарської діяльності на Сахалінському родовищі, учасники домовилися прийняти до складу учасників договору НАК "Нафтогаз України".
Договір N 1-Д21/008/2000 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 30 липня 2007 року з додатками є чинним, в судовому порядку не визнаний недійсним, будь-яких угод щодо його припинення, розірвання сторони не укладали, учасники, визначені Додатковою угодою N 8, не виключалися.
Так, відповідно до ст. 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами. Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про нафту і газ" на користування нафтогазоносними надрами надаються такі види спеціальних дозволів: на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ; на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ); на видобування нафти і газу (промислову розробку родовищ); на будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі підземних сховищ нафти чи газу та споруд для захоронення відходів виробництва нафтогазової галузі і супутніх вод.
Згідно Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2009 року N 608, на кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки Мінприроди надається окремий дозвіл (п. 3), дозволи надаються Мінприроди переможцям аукціонів з їх продажу, а також у випадках, передбачених у п. 8 цього Порядку, без проведення аукціонів у випадках, передбачених пп. пп. 1 - 4 цього пункту, та погоджуються Кабінетом Міністрів України шляхом прийняття розпорядження.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2009 року N 1095-р "Про погодження пропозиції щодо надання НАК "Нафтогаз України" спеціальних дозволів на користування надрами", яке набрало чинності з 23 вересня 2009 року, в Переліку ділянок надр, на користування якими надаються НАК "Нафтогаз України" без проведення аукціону спеціальні дозволи, зазначено Сахалінське родовище, вид користування надрами видобування, строком 20 років.
Рішенням Центральної комісії з питань розробки газових, газоконденсатних, нафтових родовищ та експлуатації підземних сховищ газу Міністерства палива та енергетики України, яке оформлено Протоколом N 61 від 01 жовтня 2010 року, та затверджено 15 жовтня 2010 року заступником Міністра палива та енергетики України, затверджено обґрунтування обсягів видобутку вуглеводів з свердловини Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища на період досліджень (пробної експлуатації на 2010 - 2011 роки) з показниками розробки: 2010 рік газу 78,8 млн. м3, нафти 9,5 тис. т, 2011 рік газу 27,6 млн. м3, нафти 3,6 тис. т.
16 листопада 2010 року Міністерством палива та енергетики України прийнято наказ N 479 "Про пробну експлуатацію Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища", який дозволяє проведення пробної експлуатації покладів Сахалінського НГКР відповідно до затвердженого ЦКР "Обґрунтування обсягів видобутку вуглеводнів з свердловини Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища на період досліджень (пробної експлуатації на 2010 - 2011 р. р.)" до планів пробної експлуатації свердловини родовища.
Постановою Верховної Ради України від 12 вересня 1991 року N 1545-XII "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Відповідно до п. 2.1.1 Правил розробки нафтових та газоконденсатних родовищ, які затверджені протоколом колегії Міністерства нафтової промисловості СРСР 15 жовтня 1984 року за N 44, під промисловою розробкою нафтового та нафтогазового родовища розуміється технологічний процес вилучення з надр нафти, газу та супутніх цінних компонентів для використання їх в народному господарстві.
Згідно п. 2.1.2 вищевказаних Правил ввід нафтових родовищ в промислову розробку дозволяється, якщо здійснена пробна експлуатація свердловин, при необхідності, пробна експлуатація запасів або дослідно-промислова розробка представницьких ділянок родовищ.
Пунктами 1.5.1 - 1.5.2 Правил встановлено, що на родовищах, розвідка яких не закінчена, у випадках необхідності отримання додаткової інформації для підрахунку та економічної оцінки запасів нафти, газу, конденсату та цінних компонентів, визначення можливості та доцільності підтримання пластового тиску, інших вихідних даних, які необхідні для складання технологічної схеми розробки, може проводитися пробна експлуатація, під якою розуміється тимчасова (строком не більше 3 років) експлуатація розвідочних, а при необхідності, спеціально здійснених свердловин.
Пункт 1.5.8 Правил передбачає, що при пробній експлуатації контролюються види, об'єми і якість результатів дослідних та дослідницьких робіт.
За таких обставин, пробна експлуатація не відноситься та не ототожнюється з видобуванням нафти і газу, а тому у ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" відсутній відповідний спеціальний дозвіл на здійснення пробної експлуатації Сахалінського родовища.
21 жовтня 2010 року ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва вжито заходи забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення Центральної комісії з питань розробки газових, газоконденсатних, нафтових родовищ та експлуатації підземних сховищ газу Міністерства палива та енергетики України, яке оформлено Протоколом N 61 від 01 жовтня 2010 року, та затверджено 15 жовтня 2010 року заступником Міністра палива та енергетики України, в частині затвердження обґрунтування обсягів видобутку вуглеводів Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища (пункт 9.5). Вищезазначена ухвала підлягає негайному виконанню, оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає розгляду справи.
Згідно ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. У відповідності до ст. 118 КАС України виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно. Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена, при цьому оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
При цьому, не зважаючи на обізнаність відповідача з вищенаведеною ухвалою, враховуючи що Міністерством палива та енергетики України 02 листопада 2010 року отримано ухвалу про вжиття заходів забезпечення позову від 21 жовтня 2010 року, всупереч чинному законодавству відповідачем видано наказ N 479 від 16 листопада 2010 року на підставі рішення, дія якого зупинена судом.
За таких обставин, колегія суддів погоджує висновки судів попередніх інстанцій щодо протиправності рішення, оформленого Протоколом N 61 від 01 жовтня 2010 року, яке прийнято Центральною комісією з питань розробки газових, газоконденсатних, нафтових родовищ та експлуатації підземних сховищ газу Міністерства палива та енергетики України, яким затверджено обґрунтування обсягів видобутку вуглеводів Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища на період досліджень (пробної експлуатації на 2010 - 2011 роки) з показниками розробки, враховуючи, що рішення прийнято на проведення робіт, виконання яких не передбачено спеціальним дозволом N 5139 від 05 лютого 2010 року, виданим Міністерством охорони навколишнього природного середовища України ЗАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння", з огляду на визначення виду користування надрами саме цим Міністерством згідно Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року N 1524, а також протиправності наказу N 479 від 16 листопада 2010 року, виданого на виконання рішення від 01 жовтня 2010 року, дія якого була зупинена згідно ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 жовтня 2010 року, які підлягають скасуванню, як такі, що прийняті поза межами повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів дійшла висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій оскаржувані судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається. Доводи касаційних скарг висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ухвалила:
Касаційні скарги Міністерства палива та енергетики України та закритого акціонерного товариства "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 лютого 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст. ст. 235 - 244-2 КАС України.
Судді: