КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
22.10.2014 р.
Справа N 875/340/14
Про визнання протиправною бездіяльності та
зобов'язання вчинити дії
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого - судді Безименної Н. В., суддів - Кучми А. Ю., Аліменка В. О. (за участю секретаря - Авраменко М. В.), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 132 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії, треті особи - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 132 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_4, політична партія "Блок Петра Порошенка", про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, встановила:
21 жовтня 2014 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 132 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_3 звернувся в Київський апеляційний адміністративний суд з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, треті особи: кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 132 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_4, політична партія "Блок Петра Порошенка" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2014 року позов залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків до 21 жовтня 2014 року до 14:00 год.
На виконання ухвали від 21 жовтня 2014 року позивачем подано уточнену позовну заяву.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 132 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_4, подав до ЦВК для реєстрації неправдиві відомості про його партійність та на те, що неприйняття рішення на підставі звернення позивача до ЦВК потягне за собою передачу бюлетенів до дільничних виборчих комісій з недостовірною інформацією щодо партійності кандидата.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2014 року позовні вимоги про визнання недійсним правочину N 1229 від 27 вересня 2014 року щодо реєстрації ЦВК ОСОБА_4, як кандидата в народні депутати України на дострокових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та скасування реєстрації ОСОБА_4, кандидатом у народі депутати України на дострокових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року залишено без розгляду.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі. Зазначив, що на його думку звернення до ЦВК підлягало терміновому розгляду. На будь-які норми закону, задля підтвердження своєї позиції, послатися не зміг.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, просив відмовити в його задоволенні, вважаючи його безпідставним та необґрунтованим, та зазначав що ЦВК не наділена повноваженнями перевіряти достовірність інформації наданої суб'єктами виборчого процесу.
Представник третьої особи - політичної партії "Блок Петра Порошенка", також проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представників відповідача та третьої особи, з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до постанови ЦВК N 1229 від 29 вересня 2014 ОСОБА_4 було зареєстровано кандидатом у народні депутати, висунутих партією "Блок Петра Порошенка" в одномандатному виборчому окрузі N 132.
Постановою ЦВК N 1305 від 29 вересня 2014 року ОСОБА_3 було зареєстровано кандидатом у народні депутати, висунутих Ліберальною партією України, в одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі N 132.
20 жовтня 2014 року позивач звернувся до ЦВК з листом, в якому повідомив про те, що кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 132 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_4 вніс в свою автобіографію заздалегідь неправдиві відомості про його партійність. В той же день позивач звернувся з позовом до суду.
Стаття 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначає порядок та строки розгляду звернень, поданих до Комісії.
Заяви та скарги, які подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п'яти днів з дня надходження заяви або скарги, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми. Днем подачі такої заяви чи скарги вважається день фактичного отримання скарги Комісією.
Скарга, подана до Комісії, розглядається на засіданні Комісії. За підсумком розгляду скарги Комісія приймає рішення.
Заява, подана до Комісії, за дорученням Голови Комісії або одного із його заступників попередньо розглядається членом Комісії.
За підсумком попереднього розгляду заяви член Комісії може рекомендувати Комісії розглянути її на засіданні Комісії та прийняти рішення з приводу такої заяви.
Якщо заява не вимагає прийняття рішення Комісії, член Комісії за дорученням Голови Комісії або одного з його заступників може надати відповідь заявнику від свого імені.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до закону заяви та скарги, які подані до Центральної виборчої Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п'яти днів з дня надходження заяви або скарги.
Враховуючи те, що позивач звернувся до ЦВК 20 жовтня 2014 року і в той же день подав позов до суду, колегія суддів не вбачає бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо розгляду заяви позивача.
Крім того, колегія суддів зазначає про передчасність подання вказаного позову, оскільки станом на 20.10.2014 не сплив строк надання відповіді, встановлений Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Водночас п. 8 ч. 1 ст. 3 КАС України зазначено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Крім того, відповідно до ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Колегія суддів звертає увагу на те, що чинним законодавством України не передбачено право звернення суб'єкта виборчого процесу з позовними вимогами про зобов'язання ЦВК негайно витребувати у ОСОБА_4, підтвердження виходу з лав політичної партії "Наша Україна" в період з 29.01.2014 до моменту реєстрації його кандидатом у народі депутати України на дострокових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Не зважаючи на те, що позивач звернувся до ЦВК з даним зверненням під час виборчого процесу, колегія суддів вважає, що дана позовна вимога спрямована на отримання інформації, щодо партійності кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 132 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_4, а не на захист прав позивача.
Крім того, згідно п. 2 постанови ЦВК N 965 від 16 вересня 2014 року про роз'яснення щодо розгляду звернень з питань внесення змін до постанов ЦВК про реєстрацію кандидатів у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України від 26 жовтня 2014 року відомості про кандидатів у народні депутати України та про політичні партії, які висунули виборчі списки кандидатів у депутати від політичних партій у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, зазначаються у рішенні Центральної виборчої комісії щодо реєстрації кандидатів у депутати, у виборчому списку політичної партії та переліку кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних виборчих округах, що публікуються в газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр", в інформаційних плакатах політичних партій та кандидатів у депутати, виборчих бюлетенях, а також в інформації про кандидатів у депутати, яка оприлюднюється на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії, на підставі документів, поданих до Комісії для реєстрації.
Таким чином, відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, поданих до Комісії для реєстрації кандидатів у депутати, несуть відповідні суб'єкти виборчого процесу.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтвердив, що ОСОБА_4 є членом політичної партії "Блок Петра Порошенка", прийнятий до лав партії у вересні 2014 року у встановленому порядку. Жодних перепон, в тому числі і у зв'язку з членством в іншій партії чи блоці, при цьому встановлено не було.
Колегія суддів наголошує, що позивач вважаючи порушеними свої, а також невизначеного кола виборців права, не звертався до партії "Наша Україна" з запитом щодо членства ОСОБА_4 в даній партії.
Крім того, колегія суддів вважає безпідставними та несталими посилання позивача на ухвалу Центрального районного суду м. Миколаєва від 10 жовтня 2014 року, оскільки в ній лише певним чином наведено інформацію про факт належності ОСОБА_4 до членів партії "Наша Україна" станом на листопад 2013 року, а не на момент прийняття його до лав політичної партії "Блок Петра Порошенка", подання документів до ЦВК та розгляду даної справи судом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає до розгляду позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності комісії незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат встановлених цим Кодексом.
Таким чином, оцінюючи у сукупності добуті в судовому засіданні докази, суд знаходить позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 122, 158 - 163, 167, 172, 174 - 177 КАС України, колегія суддів постановила:
В задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 132 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_3 до Центральної виборчої комісії, треті особи: кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 132 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_4, політична партія "Блок Петра Порошенка" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Н. В. Безименна
Судді:
А. Ю. Кучма
В. О. Аліменко