ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
23.10.2014 р. N К/9991/53061/12
Про визнання протиправними дій
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді Мороза В. Ф., суддів - Донця О. Є., Логвиненка А. О. (за участю секретаря судового засідання - Головко О. В., за участю представника позивача - Ф. О. М., представника відповідача - Ч. Ю. О.), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2011 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року у справі за позовом Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" (надалі - дочірнє підприємство) до контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, встановила:
Дочірнє підприємство звернулось з позовом про визнання протиправними дій контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області щодо проведення ревізії його фінансово-господарської діяльності з питань не пов'язаних з використанням бюджетних коштів, а також просило визнати відсутність компетенції контрольно-ревізійного управління щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності дочірнього підприємства з питань не пов'язаних з використанням бюджетних коштів.
Позовні вимоги мотивовано тим, що держава в особі Державної Служби автомобільних доріг України, передавши до статного фонду ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" майно згідно постанови Кабінету Міністрів України N 221 від 28.02.2002 р., набула право власності на 100 % акцій ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" та набула корпоративні права щодо ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України". Позивач не є суб'єктом державного сектору економіки або підприємством, яке отримує або отримувало кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів для ведення фінансово-господарської діяльності, не використовує державне чи комунальне майно і тому відповідно не входить до переліку суб'єктів, що підлягають перевірці органами контрольно-ревізійної служби з питань використання і збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2011 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року, визнано відсутність компетенції КРУ в Дніпропетровській області щодо проведення ревізій фінансово-господарської діяльності дочірнього підприємства з питань не пов'язаних з використанням не бюджетних коштів.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Інспекція звернулась з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення судів скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. З заявою про приєднання до касаційної скарги звернулась Державна фінансова інспекція України.
Позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, оскаржувані рішення вважає обґрунтованими та законними, просить залишити їх без змін.
Судова колегія вбачає підстави для задоволення касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підприємство "Дніпропетровський облавтодор" є дочірнім підприємством відкритого акціонерного товариства "ДАК "Автомобільні дороги України", якому майно передане в господарське відання згідно статуту відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" (надалі також - Компанія).
Відкрите акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" створене відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року N 221. Його засновником є Державна служба автомобільних доріг України. У державній власності закріплюються 100 відсотків акцій Компанії із забороною їх відчуження, використання для формування статутних фондів будь-яких суб'єктів господарювання, передачі в управління будь-яким особам та вчинення будь-яких дій, наслідком яких може бути відчуження цих акцій з державної власності, зокрема передача в заставу, до прийняття окремого рішення щодо приватизації Компанії. Вищим органом Компанії є державний орган - Державна служба автомобільних доріг України. При цьому Компанія є власником майна, що передано дочірнім підприємствам на праві господарського відання.
Відповідно до абзацу першого статті 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності, зокрема і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
Суб'єктами господарювання державного сектора економіки відповідно до частини другої статті 22 ГК України є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.
Зі змісту наведеної норми вбачається, що однією з обов'язкових умов віднесення тієї чи іншої юридичної особи до категорії суб'єктів господарювання державного сектора економіки є наявність у статутному фонді такого суб'єкта частки держави. При цьому частка держави в статутному фонді такого суб'єкта має перевищувати 50 % або частка держави в статутному фонді такого суб'єкта має надавати державі право вирішального впливу на господарську діяльність цього суб'єкта.
Відповідно до частини першої статті 126 ГК України асоційованими підприємствами (господарськими організаціями) вважається група суб'єктів господарювання - юридичних осіб, пов'язаних між собою відносинами економічної та/або організаційної залежності у формі участі в статутному капіталі та/або управлінні. Залежність між асоційованими підприємствами може бути простою і вирішальною.
При цьому за частиною третьою цієї статті вирішальною між асоційованими підприємствами визнається залежність у разі, якщо між підприємствами встановлюються відносини контролю-підпорядкування за рахунок переважної участі контролюючого підприємства в статутному капіталі та/або загальних зборах чи інших органах управління іншого (дочірнього) підприємства, зокрема володіння контрольним пакетом акцій.
Отже, Компанія в силу положень статті 22 ГК України належить до державного сектора економіки. Створене Компанією на базі майна, що передано їй державою до статутного капіталу, дочірнє підприємство, яке перебуває у вирішальній залежності від Компанії, відповідно до статті 22 ГК України не втрачає статусу підприємства державного сектора економіки і його діяльність може бути перевірена органами державної контрольно-ревізійної служби.
Висновок судів про відсутність повноважень (компетенції) державної контрольно-ревізійної служби щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності дочірнього підприємства є помилковим та не узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, що висловлена у постанові від 08 липня 2014 року у справі N 21-55а14 (Постанова N 21-55а14), яка є обов'язковою в силу статті 244-2 КАС України.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 229, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України постановила:
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2011 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року скасувати.
Прийняти нове рішення.
У задоволенні позову Дочірнього підприємства "Дніпропетровський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" Автомобільні дороги України" відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянуте Верховним Судом України в порядку ст. ст. 235 - 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: В. Ф. Мороз
А. О. Логвиненко
О. Є. Донець