ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА
24.10.2014 р.

Справа N 875/337/14

Про визнання протиправною та скасування
постанови від 14.10.2014 р. N 1791

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі - Приходько І. В., Бухтіярової І. О., Костенка М. І., при секретарі судового засідання - Єгоровій І. В. (за участю представників сторін: позивача - не з'явився, відповідача - Ч. С. О.), розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2014 р. у справі N 875/337/14 за позовом ОСОБА_5 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови від 14.10.2014 р. N 1791 в частині, встановила:

18 жовтня 2014 року ОСОБА_5 (далі - позивач, ОСОБА_5) звернулась до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, ЦВК), в якому просила суд визнати протиправною та скасувати постанову ЦВК від 14.10.2014 р. N 1791 "Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" в частині щодо звільнення від виконання обов'язків голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 40 без припинення членства в комісії ОСОБА_5 та призначення головою комісії члена цієї комісії ОСОБА_6.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2014 р. у задоволенні позову - відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням Київського апеляційного адміністративного суду, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2014 р. і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає оскаржуване судове рішення законним, обґрунтованим та прийнятим у відповідності до норм діючого законодавства.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, пояснення представника відповідача, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Постановою ЦВК від 14.10.2014 р. N 1791 "Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" внесено зміни до складу окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 р., утворених відповідно до постанови ЦВК від 05.09.2014 р. N 858 "Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року", зокрема, згідно Додатка 1 до постанови ЦВК від 14.10.2014 р. N 1791, у Дніпропетровській області в окружній виборчій комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 40 звільнено від виконання обов'язків голови комісії без припинення членства в комісії ОСОБА_5 та призначено головою комісії члена цієї комісії ОСОБА_6.

ОСОБА_5 вважає вказану постанову у частині її звільнення від виконання обов'язків голови комісії протиправною, оскільки, на її думку у відповідача не було законних підстав для прийняття такого рішення.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено протиправності оскаржуваного рішення відповідача, а відповідач, як суб'єкт владних повноважень - довів правомірність своїх дій.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення, зокрема, виборів народних депутатів України в порядку та в межах, встановлених законами України.

Окружна виборча комісія, згідно частини першої статті 27 Закону України "Про вибори народних депутатів України", утворюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за шістдесят два дні до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дванадцяти і не більше вісімнадцяти осіб.

Згідно частини дев'ятої статті 37 Закону України "Про вибори народних депутатів України" у разі якщо голова, заступник голови або секретар виборчої комісії систематично не виконує покладені на нього обов'язки, відповідна окружна або дільнична виборча комісія може звернутися до виборчої комісії, яка її утворила, з мотивованим поданням про його заміну, якщо за це проголосувало не менше двох третин членів складу комісії; у разі якщо голова, заступник голови або секретар виборчої комісії відмовляється від виконання своїх повноважень, така особа може особисто подати власноручно написану заяву про складання повноважень до виборчої комісії, що утворила відповідну виборчу комісію. Зазначене подання чи заява підлягає обов'язковому розгляду у строки, зазначені у частині сьомій цієї статті. Рішення про заміну голови, заступника голови, секретаря виборчої комісії не тягне за собою припинення повноважень цих осіб як членів відповідної виборчої комісії. Таке рішення приймається з урахуванням вимог частини десятої статті 27 та частини одинадцятої статті 28 цього Закону.

Пунктами 4.2, 4.3 постанови ЦВК "Про роз'яснення щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України" від 18.04.2013 р. N 81 передбачено, що у разі якщо голова, заступник голови або секретар виборчої комісії систематично не виконує покладені на нього обов'язки, відповідна виборча комісія може звернутися до виборчої комісії, яка її утворила, з мотивованим поданням про його заміну, якщо за це проголосували не менше двох третин членів складу комісії. Подання вноситься за підписом голови, заступника голови виборчої комісії або головуючого на відповідному засіданні виборчої комісії та засвідчується печаткою цієї комісії. До подання додаються не менш як два рішення виборчої комісії про невиконання головою, заступником голови чи секретарем цієї комісії покладених на нього обов'язків, а також витяг з протоколу засідання виборчої комісії, на якому розглядалося питання про внесення такого подання.

Заява чи подання підлягають обов'язковому розгляду виборчою комісією, яка утворила відповідну виборчу комісію, не пізніш як на третій день з дня надходження такої заяви або подання, але не пізніш останнього дня перед днем голосування.

Рішення про заміну голови, заступника голови, секретаря виборчої комісії не тягне за собою припинення повноважень цих осіб як членів відповідної виборчої комісії.

На посаду голови, заступника голови, секретаря виборчої комісії відповідна виборча комісія вищого рівня призначає іншу особу зі складу цієї виборчої комісії. При цьому повинні бути додержані вимоги Закону щодо призначення голови, заступника голови та секретаря від різних суб'єктів подання.

Таким чином, як вірно зазначено судом першої інстанції, для прийняття ЦВК рішення про дострокове припинення повноважень голови окружної виборчої комісії необхідна наявність наступних умов: - систематичне невиконання головою виборчої комісії покладених на нього обов'язків; - ініціювання двома третинами членів складу відповідної окружної виборчої комісії або її голови; - наявність мотивованого подання, яке вноситься до ЦВК, яке вноситься за підписом голови, заступника голови виборчої комісії або головуючого на відповідному засіданні виборчої комісії та засвідчується печаткою цієї комісії; - наявність не менше як двох рішень виборчої комісії про невиконання головою цієї комісії покладених на нього обов'язків; - наявність витягу з протоколу засідання виборчої комісії, на якому розглядалося питання про внесення такого подання.

Матеріалами справи підтверджується наявність зазначених вище умов, що у свою чергу свідчить про обґрунтованість та правомірність дій відповідача при прийнятті постанови від 14.10.2014 р. N 1791 "Про зміни в складі окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" в її спірній частині.

За таких обставин та з урахуванням, що під час апеляційного розгляду не встановлено порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б давали підстави для зміни або скасування оскаржуваного рішення, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

На підставі викладеного, керуючись статтями 172, 177, 198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2014 р. у справі N 875/337/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий, суддя І. В. Приходько

Судді:

І. О. Бухтіярова

М. І. Костенко


Документи що посилаються на цей