ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
06.11.2015
Справа N 802/3863/15-а
Про залишення позовної заяви без розгляду
Вінницький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Мультян Марини Бондівни, суддів: Віятик Наталії Володимирівни ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання: Щербацької Ольги Сергіївни позивача: ОСОБА_2 представників сторін: позивача: ОСОБА_3 третьої особи 3: ОСОБА_4 третьої особи 1: ОСОБА_5, ОСОБА_6 без участі представника відповідача, третіх осіб 2, 4, 5 розглянувши у відкритому судовому клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом: кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Вінницької обласної ради на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року ОСОБА_2 до: Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача дільнична виборча комісія на виборчій дільниці N 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, дільнична виборча комісія на виборчій дільниці N 050157 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 про: визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Вінницької обласної ради на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року ОСОБА_2 до Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача дільнична виборча комісія на виборчій дільниці N 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, дільнична виборча комісія на виборчій дільниці N 050157 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
В ході судового розгляду представником третьої особи ОСОБА_4 заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області, якими прийнято протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях N 050157, N 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9. Мотивами клопотання було пропущення строків.
Позивач та її представник заперечували проти задоволення клопотання.
Присутні представники третьої особи з приводу заявленого клопотання поклались на думку суду.
Суд, дослідивши матеріали справи та докази, що витребувані ухвалою від 05 листопада 2015 року, приходить до висновку, що позовна заява в даній частині підлягає залишенню без розгляду у звязку із пропуском строку звернення до суду. До таких висновків суд дійшов з огляду на наступне.
За правилами частини 1 статті 172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Відповідно до частини 6 статті 172 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
В судовому засіданні судом зясовано, що позивач вважає протиправним протокольне рішення Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області, якими прийнято протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях N 050157, N 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9.
Визначаючись щодо дотримання позивачем строків на звернення, суд виходить з наступного.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України "Про місцеві вибори" (далі Закон N 595-VIII).
Так, відповідно до ч. 2, та 3 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори", засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Таке засідання територіальної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обовязки секретаря. До протоколу додаються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим територіальною виборчою комісією рішенням.
Голова територіальної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами. Час прийняття територіальною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.
Як установлено судом, трьома членами дільничної виборчої комісії виборчої дільниці N 050135 до Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області пакети з протоколами даної ДВК та інші виборчі документи доставлені 26 жовтня 2015 року о 05.00 год.
Протокольне рішення про прийняття протоколу ДВК про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Вінницької обласної ради по територіальному виборчому окрузі N 9 на виборчій дільниці N 050135 прийнято 26 жовтня 2015 року до 05.10 год.
Пакети з протоколами та інші виборчі документи виборчої дільниці N 050157 доставлені трьома членами даної ДВК до Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області 26 жовтня 2015 о 09.00 год.
Протокольне рішення про прийняття протоколу ДВК про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Вінницької обласної ради по територіальному виборчому окрузі N 9 на виборчій дільниці N 050157 прийнято 26 жовтня 2015 року до 09.20 год.
Таким чином, прийняття протокольного рішення Вінницькою районною виборчою комісією Вінницької області щодо виборчих дільниць N 050135, N 050157 мало місце 26 жовтня 2015 року.
Відповідно до статті 179 КАС України, на обчислення строків, встановлених статтями 172-177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу. Строки, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
Таким чином, пятиденний термін на оскарження протокольного рішення Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області, яке прийняте 26 жовтня 2015 року, закінчився 31 жовтня 2015 року.
Як убачається з матеріалів позовної заяви, остання подана до суду 04 листопада 2015 року. Відтак, позивач звернулась до суду з вимогою про визнання протиправними та скасування рішення Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області, якими прийнято протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях N 050157, N 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 після закінчення строків, визначених статтею 172 КАС України.
Аналогічна правова позиція викладена у пункті 8.1.1. Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України N 15 від 01 листопада 2013 року, яким, зокрема, визначено, що у виборчих спорах немає необхідності зясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від субєктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Відповідно до частини 5 статті 179 КАС України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Враховуючи те, що позивач звернулась з даним позовом до суду з порушенням встановленого статтею 172 КАС України строку, та беручи до уваги, що зазначений строк є присічним і не може бути поновленим, колегія суддів приходить до висновку, що позовна заява в частині позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування рішення Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області, якими прийнято протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях N 050157, N 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 підлягає залишенню без розгляду.
Що стосується судового збору за даною вимогою, то суд не вбачає підстав для його стягнення з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у звязку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
Оскільки позивач за подання позовної заяви до суду судовий збір не сплатила, то і підстав для його повернення немає.
Керуючись п. 9 ч. 1 ст. 155, ст. ст. 165, 172-179 КАС України, суд - УХВАЛИВ:
Позовну заяву кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Вінницької обласної ради на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року ОСОБА_2 до Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача дільнична виборча комісія на виборчій дільниці N 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, дільнична виборча комісія на виборчій дільниці N 050157 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування рішення Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області, якими прийнято протоколи дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях N 050157, N 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі N 9 - залишити без розгляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 177 КАС України, судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Судові рішення Вищого адміністративного суду України набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Згідно з ч. 5 ст. 177 КАС України, судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Головуючий суддя Мультян Марина Бондівна
Судді Віятик Наталія Володимирівна