ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА
06.11.2014 р.
N К/9991/61945/12,
N К/9991/61644/12,
N К/9991/61942/12,
N К/9991/62424/12

Про визнання дій протиправними

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів - Черпіцької Л. Т., Розваляєвої Т. С., Маслія В. І., провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційними скаргами Компанії "Альфред С. Топфер Інтернешенал ГмбХ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Лоджистік Сервіс", Закритого акціонерного товариство - Багатогалузевий концерн "Содружество", Товариства з обмеженою відповідальністю "Хемікал Інвест Лімітед" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.06.2011 р. (Постанова N 2а-18996/10/2670) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2012 р. у справі N 2а-18996/10/2670 (Ухвала N 2а-18996/10/2670) за позовом Компанії "Альфред С. Топфер Інтернешенал ГмбХ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Лоджистік Сервіс", Закритого акціонерного товариства - Багатогалузевий концерн "Содружество", Товариства з обмеженою відповідальністю "Хемікал Інвест Лімітед" до Кабінету Міністрів України, треті особи - Державна акціонерна компанія "Хліб України", Державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України", Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів", про визнання дій протиправними, встановила:

Позивач звернулися з позовами (після об'єднання справ в одне провадження) до Кабінету Міністрів України про:

- визнання протиправною та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. N 764 (зокрема пунктів 2, 3, 5 та 6);

- визнання протиправним та скасування Додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. N 764 "Перелік дочірніх підприємств державної акціонерної компанії "Хліб України";

- визнання протиправними та скасувати частину 2 пункту 1 та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. N 764" від 09.02.2011 N 85;

- зобов'язання Кабінету Міністрів України вилучити з переліку дочірніх підприємств Державної акціонерної компанії "Хліб України", що є додатком до постанови Кабінету Міністрів України "Про заходи з утворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація" від 11 серпня 2010 року N 764, слів "Кролевецький комбінат хлібопродуктів, код згідно з ЄДРПОУ 0955911".

В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються на те, що вони є кредиторами Державної акціонерної компанії "Хліб України", якою їх законні вимоги не виконані. Прийняття оскаржуваної постанови призведе до зменшення статутного капіталу Державної акціонерної компанії "Хліб України" та до його ліквідації, що унеможливить стягнення з компанії боргу.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.06.2011 р. (Постанова N 2а-18996/10/2670), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2012 р. (Ухвала N 2а-18996/10/2670), в задоволенні позовних вимог відмовлено.

На постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.06.2011 р. (Постанова N 2а-18996/10/2670) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2012 р. (Ухвала N 2а-18996/10/2670) надійшли касаційні скарги Компанії "Альфред С. Топфер Інтернешенал ГмбХ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Лоджистік Сервіс", Закритого акціонерного товариство - Багатогалузевий концерн "Содружество", Товариства з обмеженою відповідальністю "Хемікал Інвест Лімітед", в яких, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державну акціонерну компанію "Хліб України" було засновано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р. N 1000 "Про утворення Державної акціонерної компанії "Хліб України", згідно з якою акції Компанії перебувають у державній власності до прийняття Кабінетом Міністрів України спеціального рішення щодо приватизації її майна.

Засновником Державної акціонерної компанії "Хліб України" є держава в особі Кабінету Міністрів України (п. 29 Статуту Державної акціонерної компанії "Хліб України", затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 03.12.2010 N 798). У складі Державної акціонерної компанії "Хліб України" діють дочірні підприємства, які не входять до статутного фонду Державної акціонерної компанії "Хліб України".

Оскаржуваною постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року N 764 "Про заходи з утворення державного публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" визначено організаційні дії, щодо Державної акціонерної компанії "Хліб України":

- пунктом 2 ліквідовано дочірні підприємства Компанії згідно з додатком.

- пунктом 3 зобов'язано Компанію у тримісячний строк: утворити комісію з ліквідації дочірніх підприємств Компанії та затвердити її склад; здійснити заходи з ліквідації зазначених підприємств та подати на затвердження Міністерству аграрної політики їх ліквідаційний баланс та акти приймання-передачі цілісних майнових комплексів відповідних підприємств.

- пунктом 4 утворено державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (далі - підприємство) з віднесенням його до сфери управління Міністерства аграрної політики.

- пунктом 5 установлено, що статутний капітал підприємства формується шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств Компанії, що ліквідуються, з подальшим утворенням на їх базі відокремлених підрозділів підприємства.

- пунктом 6 Міністерство аграрної політики зобов'язано: - затвердити у місячний строк статут підприємства, передбачивши в ньому, зокрема, що призначення на посаду та звільнення з посади керівника підприємства здійснює Кабінет Міністрів України за поданням Міністра аграрної політики; - здійснити в установленому порядку заходи, пов'язані з утворенням підприємства, його державною реєстрацією та включенням до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації; - подати у тримісячний строк пропозиції щодо приведення актів Кабінету Міністрів України у відповідність з цією постановою та привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою; - разом із Компанією забезпечити підприємство матеріально-технічними засобами, необхідними для організації його діяльності, і визначити приміщення для його розміщення.

Згідно із п. 101 Статуту Кабінет Міністрів України приймає рішення про внесення змін до Статуту Компанії, у тому числі щодо розміру його статутного фонду.

Отже, з урахуванням ст. 9 Закону України "Про акціонерні товариства", а також п. 29 Статуту, оскаржувана постанова за своєю правовою природою є рішенням власника (держави) про створення суб'єкта господарювання.

Як вказано самими Позивачами, вони є кредиторами ДАК "Хліб України", що і зумовило звернення до судів першої та апеляційної інстанції з позовами та апеляційним скаргами. Так, Позивачами зазначено, що вони є кредиторами ДАК "Хліб України", якою їх законні вимоги не виконані. Прийняття оскаржуваної постанови відповідача призведе до зменшення статутного капіталу ДАК "Хліб України" та до його ліквідації, що унеможливить стягнення з компанії боргу.

Водночас, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, під час реорганізації номінальний розмір статутного фонду ДАК "Хліб України" не змінився, що підтверджується звітністю, наданою третіми особами.

Окрім цього, враховуючи побоювання позивачів щодо ліквідації ДАК "Хліб України", судом першої інстанції вірно звернуто увагу та можливість реалізації своїх права як кредиторів під час процедури банкрутства ДАК "Хліб України".

Згідно зі ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Завданням адміністративного судочинства відповідно до ст. 2 КАСУ є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, статтями 105 та 162 цього Кодексу передбачені безпосередні способи захисту, за допомогою яких особа має захищати її порушене, невизнане або оспорюване право.

Отже, звертаючись до суду з даними позовами, позивачами було обрано не належний спосіб захисту свого права, оскільки сама по собі постанова, яка є предметом оскарження у даній справи, не порушує прав позивачів і не несе для нього правових насідків.

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.

Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ухвалила:

Касаційні скарги Компанії "Альфред С. Топфер Інтернешенал ГмбХ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Лоджистік Сервіс", Закритого акціонерного товариство - Багатогалузевий концерн "Содружество", Товариства з обмеженою відповідальністю "Хемікал Інвест Лімітед" - відхилити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.06.2011 р. (Постанова N 2а-18996/10/2670) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2012 р. (Ухвала N 2а-18996/10/2670) залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст. ст. 235 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:


Документи що посилаються на цей