ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
13.11.2014 N К/800/19374/13
Ухвалу скасовано
(згідно з постановою Верховного Суду України
від 28 квітня 2015 року)
(Постанова N 21-173а15)
Про скасування рішень
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Мороз Л. Л., суддів - Маслія В. І., Шведа Е. Ю. розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційні скарги Національного університету харчових технологій та Київської міської ради на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.05.2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2013 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" до Київської міської ради, треті особи - Національний університет харчових технологій, Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради, про скасування рішень, встановила:
Відкрите акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" (далі - Позивач, ВАТ "АК "Київводоканал") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської міської ради (далі - Відповідач, КМР), треті особи: Національний університет харчових технологій (далі - Третя особа-1, НУХТ), Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Третя особа-2, ГУ земельних ресурсів), про зобов'язання Відповідача припинити правопорушення у сфері містобудівного, земельного законодавства та правового режиму зон санітарної охорони об'єктів централізованого водопостачання шляхом скасування рішень Київської міської ради (п. 7 рішення від 24.04.2003 року N 411/571 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею") та (п. 2 рішення від 27.12.2007 року N 1608/4441 "Про надання Національному університету харчових технологій земельної ділянки для будівництва навчально-адміністративного корпусу та торговельно-офісного центру з підземним паркінгом та майданчиком для паркування на вул. Володимирській, 72 - 74 та вул. Тарасівській, 9 у Голосіївському районі м. Києва").
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.05.2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2013 року, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано п. 7 рішення Київської міської ради від 24.04.2003 року N 411/571 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею". Визнано протиправним та скасовано п. 2 рішення Київської міської ради від 27.12.2007 року N 1608/4441 "Про надання Національному університету харчових технологій земельної ділянки для будівництва навчально-адміністративного корпусу та торговельно-офісного центру з підземним паркінгом та майданчиком для паркування на вул. Володимирській, 72 - 74 та вул. Тарасівській, 9 у Голосіївському районі м. Києва".
У касаційній скарзі Національний університет харчових технологій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.
У касаційній скарзі Київська міська рада, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати вказані судові рішення та закрити провадження у справі.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягають відхиленню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державне комунальне об'єднання водопровідного каналізаційного господарства "Київводоканал" листом від 05.05.2000 року N 1/918 повідомило Київське міське управління земельних ресурсів про розгляд листа від 01.03.2000 року N 03-22/1183 щодо оформлення права користування земельною ділянкою, на якій розташовані артезіанські свердловини ДКО "Київводоканал" та зазначило, за умови погодження зі Старокиївською районною у м. Києві державною адміністрацією, штабом цивільної оборони міста та міською санепідемстанцією, ДКО "Київводоканал" не заперечує проти ліквідації артезіанських свердловин за умови компенсації витрат на їх будівництво та проведення робіт по тампонуванню.
Листом від 23.10.2000 року N 09047/501 Головне управління з питань надзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністрації повідомило Український державний університет харчових технологій про те, що не заперечує проти ліквідації артезіанських свердловин на запропонованих ДКО "Київводоканал" умовах.
01 грудня 2006 року між Київською міською державною адміністрацією (Уповноважений) та ВАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал" (Користувач) укладено Договір на володіння та користування майном територіальної громади міста Києва, предметом якого є врегулювання правовідносин щодо майна, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ АК "Київводоканал", перебуває на балансі ВАТ АК "Київводоканал" та є власністю територіальної громади м. Києва, та іншого майна, яке у подальшому буде передаватись у володіння та користування ВАТ АК "Київводоканал" згідно з рішеннями Київської міської ради та розпорядженнями Київської міської державної адміністрації.
Згідно пп. 1.2 вказаного Договору КМР зобов'язується не відчужувати та не передавати у володіння чи користування іншим особам, а Користувач зобов'язується належним чином використовувати та обслуговувати майно згідно з Переліком, що знаходиться на балансі Користувача та не підлягає приватизації.
Відповідно до Витягу з переліку майна комунальної власності територіальної громади м. Києва, яке передане у володіння та користування ВАТ АК "Київводоканал" станом на 01.04.2008 року, основні засоби по вул. Володимирській 72 - 74 та вул. Тарасівській 3-а перебувають у володінні та користуванні ВАТ "АК "Київводоканал".
Згідно Довідки від 02.06.2010 року N 1411/05.08-05/34-10 Департаменту експлуатації водопровідного господарства АК "Київводоканал" на земельній ділянці по вул. Володимирській, 74 (кадастровий номер 76063004) розміщена артезіанська свердловина N 507 для децентралізованого водопостачання міста, свердловина перебуває в робочому стані та є резервною для потреб цивільної оборони; на земельній ділянці по вул. Тарасівській, 3-а (кадастровий номер 76063008) розміщена підвищувальна насосна станція для забезпечення водопостачання житлових будинків N 3, 3-а, 4 по вул. Тарасівській і N 19/1, 17-а, 17-б по вул. Толстого, перебуває в робочому стані.
По межі першого поясу зони санітарної охорони артезіанської свердловини N 507 встановлена огорожа (сітчастий паркан). Згідно ДБН 360-92 "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень") та СНіП 2.04.02-84 "Водоснабжение. Наружные сети и сооружения" на території І поясу зони санітарної охорони водопровідних споруд забороняються всі види діяльності. Межі другого поясу підземних джерел визначаються розрахунком.
Крім того, Договором про умови фінансування будівництва нової насосної станції в місті Києві від 03.06.2003 року, укладеним між Київською міської радою, ВАТ АК "Київводоканал" та ТОВ "Глобалпроект" (Інвестор), Київська міська рада зобов'язувалась передати ТОВ "Глобалпроект" в оренду земельну ділянку, зокрема, по вул. Володимирській, 72 - 74 для будівництва житлових будинків.
Рішенням від 24.04.2003 року N 411/571 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею" відповідач: затвердив проект відведення земельних ділянок Третій особі-1 для експлуатації та обслуговування адміністративних, учбових і лабораторних корпусів, їдальні, майстерень та господарських будівель і споруд на вул. Володимирській, 62 - 74, і на вул. Тарасівській, 5 - 9 у Голосіївському районі м. Києва; надав дозвіл на оформлення НУХТ, за умови виконання вимог п. 7.1 рішення N 411/571, право постійного користування земельною ділянкою площею 3,33 га для експлуатації та обслуговування адміністративних, учбових і лабораторних корпусів, їдальні, майстерень та господарських будівель і споруд на вул. Володимирській, 62 - 74 та на вул. Тарасівській, 5-9 у Голосіївському районі м. Києва за рахунок земель, відведених відповідно до рішень виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 21.08.72 року N 1312, від 01.10.73 року N 1552 та від 15.11.76 року N 1315/22; надав Національному університету харчових технологій, за умови виконання п. 7.1 рішення N 411/571, в постійне користування земельні ділянки загальною площею 0,47 га для експлуатації та обслуговування адміністративних, учбових і лабораторних корпусів, їдальні, майстерень та господарських будівель і споруд на вул. Володимирській, 62 - 74 та на вул. Тарасівській, 5 - 9 у Голосіївському районі м. Києва за рахунок земель міської забудови.
У зв'язку з викладеним, відповідачем 27.12.2007 року на підставі ст. ст. 92, 123 Земельного кодексу України прийнято рішення N 1608/4441 "Про надання Національному університету харчових технологій земельної ділянки для будівництва навчально-адміністративного корпусу та торговельно-офісного центру з підземним паркінгом та майданчиком для паркування на вул. Володимирській, 72 - 74 та вул. Тарасівській, 9 у Голосіївському районі м. Києва".
Відповідно до статті 123 Земельного кодексу України (в редакції від 25.10.2001 року) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Згідно зі статтею 143 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є. зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Однією з умов надання НУХТ в постійне користування земельної ділянки загальною площею 0,47 га для експлуатації та обслуговування адміністративних, учбових і лабораторних корпусів, їдальні, майстерень та господарських будівель і споруд на вул. Володимирській, 62 - 74 та на вул. Тарасівській, 5 - 9 у Голосіївському районі м. Києва є виконання вимог листа державного комунального об'єднання водопровідно-каналізаційного господарства "Київводоканал" від 05.05.2000 року N 1/918. Проте, як встановлено судами попередніх інстанцій, викладені в листі вимоги не виконані.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що твердження про неможливість виконання зазначених в листі вимог не може бути підставою для визнання обґрунтованою передачу НУХТ спірних земельних ділянок.
Згідно з листом Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.10.2011 року N 03-480/27911 за даними автоматизованої системи ПК "Кадастр" земельна ділянка на вул. Володимирській, 74 (обліковий код 76:063:004) не обліковується. Земельна ділянка за адресою: вул. Тарасівська, 3-а (обліковий код 76:063:008) площею 44,84 кв. м на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування обліковується за департаментом експлуатації водопровідного господарства ПАТ "АК "Київводоканал" (підкачуюча станція).
Оскільки Державне комунальне об'єднання водопровідного каналізаційного господарства "Київводоканал" припинило свою діяльність, то право користування спірною земельною ділянкою теж припинено на підставі статті 141 Земельного кодексу України.
Як встановлено, Державне комунальне об'єднання водопровідно-каналізаційного господарства "Київводоканал" утворено відповідно до розпорядження представника Президента України від 19.02.92 року N 303, яке, в свою чергу, згідно наказу регіонального відділення Фонду Державного майна України по м. Києву N 359 від 20.07.2001 року, перетворено у ВАТ "Київводоканал".
Колегія суддів також погоджується з висновками судів попередніх інстанцій відносно того, що в силу положень ст. 37 ЦК України (в редакції 1963 року), ст. ст. 104, 106, 107, 108 ЦК України, правонаступники набувають як права так і обов'язки юридичної особи, що припинилася внаслідок реорганізації.
Отже, припинення права користування земельною ділянкою з підстави ліквідації державних чи комунальних підприємств, установ чи організацій допускається лише у випадку, коли припинення останньої виключає правонаступництво, разом з тим, припинення юридичної особи внаслідок реорганізації не припиняє діяльності новоствореного підприємства, до якого перейшли права, в тому числі право користування земельною ділянкою реорганізованого підприємства.
Згідно розпорядження представника Президента України N 303 від 19.05.92 року на базі підприємств реорганізованого виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Києва створено ДКО водопровідно-каналізаційного господарства "Київводоканал", яке визначено правонаступником реорганізованого виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Києва. Згідно наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву N 359 від 20 липня 2001 року ДКО "Київводоканал" перетворено у ВАТ "Київводоканал", яке являється правонаступником ДКО "Київводоканал".
Отже, права ДКО водопровідно-каналізаційного господарства "Київводоканал", у тому числі і право користування земельною ділянкою, перейшли до його правонаступника - ВАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал", а в подальшому до ПАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал".
Таким чином, Київська міська рада, прийнявши рішення від 24.04.2003 року N 411/571 та від 27.12.2007 року N 1608/4441 в частині передачі Національного університету харчових технологій в постійне користування земельної ділянки загальною площею 0,47 га для експлуатації та обслуговування адміністративних, учбових і лабораторних корпусів, їдальні, майстерень та господарських будівель і споруд на вул. Володимирській, 62 - 74 та на вул. Тарасівській, 5 - 9 у Голосіївському районі м. Києва, протиправно вилучила спірні земельні ділянки з користування позивача, без погодження з останнім та його повідомлення, а також не виконавши його вимоги, викладені у листі від 05.05.2000 року N 1/918.
Зі змісту положень статті 93 ЗК України вбачається обов'язковість встановлення охоронних зон довкола систем централізованого водопостачання. Водночас будівництво у межах першої охоронної зони будь-яких об'єктів, що безпосередньо не пов'язані з системою централізованого водопостачання, законом заборонено.
Колегія суддів вважає правильним висновок судів першої та апеляційної інстанції, що відсутність встановлення меж охоронної зони відповідним рішенням органу місцевого самоврядування не може свідчити про її відсутність взагалі, оскільки таке зонування вже закріплено на рівні закону.
Згідно витягу з бази даних Державного земельного кадастру від 09.11.2012 року щодо земельних ділянок по вул. Тарасівській, 5 - 9 та по вул. Володимирській, 62 - 74 в м. Києві вбачається, що земельні ділянки з кодом 76:063 (вул. Володимирська, 62 - 74, вул. Тарасівська, 5 - 9) охоплюються, зокрема, першим поясом зони санітарної охорони артезіанської свердловини, що свідчить про допущення порушень прав Позивача оскаржуваним рішенням КМР.
Наведене свідчить про порушення права позивача на санітарну охорону артезіанської свердловини.
Також колегія суддів звертає увагу, що доводам НУХТ щодо порушення правил підвідомчості цього спору вже надана правова оцінка судами попередніх інстанцій, з якою погоджується колегія суддів.
Так, згідно абз. 4 п. 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010 року N 10-рп/2010, приписи якого є обов'язковими для виконання на всій території України всіма суб'єктами правовідносин, положення пункту 1 частини першої статті 17 КАС України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про обґрунтованість позовних вимог.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційні скарги слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційних скарг висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційних скарг не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст. ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвала:
Касаційні скарги Національного університету харчових технологій та Київської міської ради відхилити, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.05.2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19.03.2013 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: