СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
ПОСТАНОВА
18.11.2014 р. N 8-а/243/2/2014,
N 243/4586/14
Про скасування постанови про накладення
адміністративного стягнення
Слов'янський міськрайонний суд в складі: головуючого - судді Сидоренко І. О., при секретарі судового засідання - Рудь Т. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Слов'янську заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення, прийнятого за результатами розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення (за нововиявленими обставинами), встановив:
До Слов'янського міськрайонного суду надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами Постанови Слов'янського міськрайонного суду від 08 жовтня 2014 року. Дана заява мотивована тим, що Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 08.10.2014 року по справі 2-а/243/103/2014 відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у розмірі 1700,00 грн. предметом позову було скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, яке застосовано до позивача у зв'язку з несплатою Позивачем суми єдиного соціального внеску. 15.10.2014 року набрав чинності Закон України N 1669-VII від 02.09.2014 року "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції". Відповідно до ст. 10 Закону N 1669 протягом терміну дії Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. Окрім того, Законом N 1669 внесені зміни до Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", зокрема доповнено ст. 14-1 наступного змісту: "Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору, обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція. Заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха, тощо.
В судовому засіданні 08.10.2014 року було встановлено, що позивач має сертифікат N 3068/05-4 від 12.09.2014 року про настання обставин непереборної сили, який отриманий від Торгово-промислової палати України. Однак судом даний сертифікат не прийнятий до уваги через те, що він не є нормативно-правовим актом та не може сприйматися як норма права. Але, у зв'язку з набранням чинності Закону України N 1669 зазначений Сертифікат є єдиним належним і достатнім доказом, що підтверджує настання обставин непереборної сили, що мала місце на території проведення антитерористичної операції, як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань.
Окрім того, Законом N 1669 внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-3 наступного змісту: "Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України" від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Розпорядженням Кабінету Міністрів України N 1053-р від 30.10.2014 року затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. До даного переліку входить м. Костянтинівка Донецької області. Позивач - ОСОБА_1 є посадовою особою - керівником платника єдиного внеску - ВО "Костянтинівкатепломережа", до якого відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання зобов'язань платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, не застосовуються.
Вважає, що набрання 15.10.2014 року чинності Закону N 1669 є істотною для справи обставиною, що не була і не могла бути відомою особі, яка звертається із заявою на час розгляду справи. Просять суд переглянути постанову Слов'янського міськрайнного суду від 08.10.2014 року по справі N 2-а/243/103/2014 (243/4586/14) за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області за нововиявленими обставинами та скасувати постанову від 19.09.2014 року заступника начальника Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області С. А. О. про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, надав суду заяву, відповідно до якої просив суд розглянути справу без його участі, на задоволенні позовних вимог наполягає.
Представник відповідача Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив наступне.
29.09.2014 року до Слов'янського міськрайонного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Даний позов мотивовано тим, що 19.09.2014 року заступником начальника Костянтинівської ОДПІ С. А. О. винесена постанова про накладення на позивача адміністративного стягнення за несплату суми єдиного соціального внеску у розмірі 522912,79 грн. за червень 2014 року по граничному строку сплати 21.07.2014 року, чим порушено положення п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п. 2.5 ст. 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За наслідками розгляду даної адміністративної справи, 08.10.2014 року, судом винесена постанова, відповідно до якої в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено. Відмова в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 судом обґрунтована тим, що Сертифікат Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили від 12 вересня 2014 року N 3068/05-4, не може сприйматися судом як норма права при вирішенні даного спору.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 254 ЦПК України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається з заявою на час розгляду справи.
Суд приймає до уваги той факт, що 15.10.2014 року набрав чинності Закон України N 1669-VII від 02.09.2014 року "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Відповідно до статті 1 Закону N 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України N 1053-р від 30.10.2014 року затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. До даного переліку входить м. Костянтинівка Донецької області.
Відповідно до ст. 10 Закону N 1669 протягом терміну дії Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як встановлено в судовому засіданні, торгово-промислово палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 02 червня 2014 року виробничій одиниці обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Костянтинівкатепломережа" при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів, у зв'язку з чим ВО ОКП "Донецтктеплокомуненерго" "Костянтинівкатепломережа" 12 вересня 2014 року отримала Сертифікат про настання обставин непереборної сили N 3068/05-4.
Окрім того, Законом N 1669 внесені зміни до Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", зокрема доповнено ст. 14-1 наступного змісту: "Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору, обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція. Заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха, тощо.
Крім того, Законом N 1669 внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-3 наступного змісту: "Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014. звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Таким чином, в судовому засіданні з достовірністю встановлено, що позивач ОСОБА_1 є посадовою особою - керівником платника єдиного внеску - ВО "Костянтинівкатепломережа", підприємство має сертифікат Торгово-промислової палати України N 3068/05-4 від 12.09.2014 року про настання обставин непереборної сили. Отже, у зв'язку з набранням чинності 15.10.2014 року Закону України N 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" зазначений Сертифікат є єдиним належним і достатнім доказом, що підтверджує настання обставин непереборної сили, що мала місце на території проведення антитерористичної операції, як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань.
Також, суд приймає до уваги ствердження позивача про те, що набрання 15.10.2014 року чинності Закону N 1669 є істотною для справи обставиною, що не була і не могла бути йому відома.
На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що до позивача ОСОБА_1, який є керівником підприємства - платника єдиного внеску - ВО "Костянтинівкатепломережа", відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання зобов'язань платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, застосована бути не може.
Отже, приймаючи до уваги, що в діях (бездіяльності) позивача ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити, а постанову заступника начальника Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області С. А. О. скасувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 253 КАС України за наслідками провадження за ново виявленими обставинами суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за ново виявленими обставинами без задоволення.
Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 288 КУпАП особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення звільняється від сплати державного мита.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 6, 10, 11, 18, 159 - 163, 245 - 253 КАС України, Законом України 1669-18 "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", п. 9-3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", суд постановив:
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 08 жовтня 2014 року - скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати постанову від 19.09.2014 року серії АА 147229 заступника начальника Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області С. А. О. про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду І. О. Сидоренко