Індивідуальні податкові консультації

Що потрібно знати. Приклад написання запиту

Витяг з Податкового кодексу України:

"Стаття 52. Податкова консультація

52.1. За зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

52.2. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

52.3. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі. Консультація, надана в письмовій або електронній формі, обов'язково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

(зміни, внесені абзацами четвертим - п'ятим підпункту 11 розділу I Закону України від 07.07.2011 р. N 3609-VI, у частині запровадження електронної форми податкової консультації набирають чинності з 01.01.2012 р.)

52.4. Консультації, крім узагальнюючих, надаються: в усній формі - контролюючими органами;

у письмовій або електронній формі - контролюючими органами в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, та підлягають обов'язковому розміщенню на сайті контролюючого органу, який надав консультацію, протягом 10 календарних днів після дня їх надання без зазначення найменування (прізвища, ім'я, по батькові) платника податків та його податкової адреси.

52.5. Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.

52.6. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, проводить періодичне узагальнення податкових консультацій, які стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов'язань, та затверджує наказом узагальнюючі податкові консультації, які підлягають оприлюдненню, у тому числі на офіційному веб-сайті цього органу, протягом 5 календарних днів.

(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із законами України від 07.07.2011 р. N 3609-VI, від 24.05.2012 р. N 4834-VI, від 05.07.2012 р. N 5083-VI, від 04.07.2013 р. N 404-VII, від 17.07.2015 р. N 655-VIII).

Стаття 53. Наслідки застосування податкових консультацій

53.1. Не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому у письмовій або електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація або узагальнююча податкова консультація була змінена або скасована.

53.2. Виключено.

53.3. Платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладені в письмовій або електронній формі, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору. Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Протягом 30 календарних днів із дня набрання законної сили рішенням суду про скасування наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або контролюючий орган з урахуванням висновків суду зобов'язані опублікувати узагальнюючу податкову консультацію або надати платнику податків індивідуальну податкову консультацію. (Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2011 р. N 3609-VI)

(Із змінами, внесеними згідно із Законом України від 17.07.2015 р. N 655-VIII)

(зміни, внесені підпунктом 12 розділу I Закону України від 07.07.2011 р. N 3609-VI, щодо запровадження електронної форми податкової консультації набирають чинності з 01.01.2012 р.)

Приклад написання запиту на індивідуальну податкову консультацію

Кому…

Запит про надання податкової консультації

Згідно з пунктами 52.1-52.2 статті 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Підприємство ……….. (код ЄДРПОУ ………), керуючись названою вище нормою ПКУ просить надати податкову консультацію у письмовій формі з питань застосування окремих норм податкового законодавства.

Пунктом 127.1 ст.127 ПКУ визначено відповідальність за порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати, зокрема:

127.1. Ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, -

тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, -

тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу

Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 статті 169 цього Кодексу, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами цього Кодексу.

Крім цього пунктом 126.1 ст. 126 ПКУ передбачено відповідальність за порушення правил перерахування податків до бюджету:

Стаття 126. Порушення правил сплати (перерахування) податків

126.1. У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У зв'язку з наведеним, підприємство ….. просить надати роз'яснення з наступних питань:

1. Чи буде підставою для застосування штрафної санкції згідно з п. 127.1 ст. 127 ПКУ випадок, коли платник податку нарахував заробітну плату працівникам підприємства, утримав податок з доходів фізичних осіб, однак із-за відсутності коштів підприємство не виплатило заробітну плату працівникам та не сплатило податок з доходів фізичних осіб?

2. Яким чином визначається повторність допущеного порушення впродовж 1095 днів з метою накладення більшої штрафної санкції 50% та 75%:

Якщо наступне порушення виявлено впродовж 1095 після проведення попередньої перевірки та застосування санкцій згідно податкового повідомлення рішення у розмірі 25% та відповідно 50%?

Незалежно від того чи проводилася перевірка та приймалося податкове повідомлення-рішення за умови, що у перевіреному періоді виявлено декілька фактів не сплати податку?

Якщо повторність порушень впродовж 1095 днів визначається незалежно від наявності податкових повідомлень-рішень, коли порушення вважається повторним:

Якщо воно допущено вдруге наступного місяця?

Якщо воно допущено по іншому наступному працівнику (працівниках)?

3. Чи передбачено застосування штрафної санкції згідно статті 126 ПКУ (10%, 20%) у випадку, коли із-за відсутності коштів підприємство не виплатило заробітну плату працівникам та не сплатило до бюджету нарахований податок з доходів фізичних осіб у строк не пізніше 30 числа місяця наступного за місяцем, за який було нараховано таку заробітну плату та нараховано податок з доходів фізичних осіб?

4. Чи передбачено законодавством застосування одночасно двох штрафних санкцій згідно статті 126 та 127 ПКУ в описаному вище випадку, а саме коли підприємство нарахувало заробітну плату, але із-за відсутності коштів не виплатило таку заробітну плату та не перерахвало до бюджету податок з доходів фізичних осіб?

Директор: Головний бухгалтер:


Документи що посилаються на цей