ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
ПОСТАНОВА
25.03.2016 N 826/16581/13-а
Про визнання протиправним та скасування
рішення N 667 від 15.10.2013 року
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А. Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні за позовом Приватного акціонерного товариства "МТС Україна" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, про визнання протиправним та скасування рішення N 667 від 15.10.2013 року, зобов'язання вчинити дії, (на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України суд розглядає справу у письмовому провадженні), встановив:
Позивач, в особі Приватного акціонерного товариства "МТС Україна" (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (надалі - Відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації від 15.10.2013 року N 667 "Про відмову приватному акціонерному товариству "МТС Україна" в продовженні строку дії ліцензії", зобов'язання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації прийняти рішення про продовження з 04.12.2013 року строку дії ліцензії ПАТ "МТС Україна" серії АВ N 546035 від 12.07.2010 року на строк не менше 5 років, оформити вказане рішення на бланку ліцензії та видати належним чином оформлену ліцензію ПАТ "МТС Україна".
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Відповідачем неправомірно відмовлено Позивачу у продовженні ліцензії, оскільки останній на підставі ліцензії серії АВ N 546035 здійснює той вид діяльності, який підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України "Про телекомунікації" та дотримується всіх вимог Ліцензійних умов, а тому рішення про відмову приватному акціонерному товариству "МТС Україна" в продовженні строку дії ліцензії є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник Відповідача в письмових запереченнях зазначив, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації діяла у повній відповідності до законів України, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених чинним законодавством, а тому просив відмовити у задоволенні позивних вимог в повному обсязі.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.11.2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2014 року (Ухвала N 826/16581/13-а), позовні вимоги задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, від 15.10.2013 року N 667 "Про відмову приватному акціонерному товариству "МТС Україна" в продовженні строку дії ліцензії". Зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, прийняти рішення про продовження з 04.12.2013 року дії ліцензії приватному акціонерному товариству "МТС Україна" серії АВ N 546035 від 12.07.2010 року на строк не менше 5 років, оформити вказане рішення на бланку ліцензії та видати належним чином оформлену ліцензію приватному акціонерному товариству "МТС Україна".
Постановою Вищого адміністративного суду України від 22.01.2015 року (Постанова N К/800/4949/14) рішення судів попередніх інстанцій скасовано, а в задоволенні позову ПАТ "МТС Україна" відмовлено.
Постановою Верховного Суду України від 30.06.2015 року вказану постанову суду касаційної інстанції від 22.01.2015 року (Постанова N К/800/4949/14) скасовано, а справу направлено на новий касаційний розгляд.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 28.10.2015 року (Ухвала N 826/16581/13-а, К/800/34518/15) касаційну скаргу Відповідача задоволено, рішення судів попередніх інстанцій скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Так, Вищий адміністративний суд України в своєму рішенні звертав увагу на те, що при розгляді справи необхідно дослідити чи ПАТ "МТС Україна" було дотримано передбачену Законом N 1280-IV процедуру звернення до Нацкомісії із заявою про продовження терміну дії ліцензії, зокрема в частині установлених строків такого звернення, а також не надано відповідної правової оцінки таким обставинам та стосовно яких саме видів діяльності (передбачених в ліцензії позивача серії АВ N 546035) Нацкомісія наділена повноваженнями застосовувати процедуру продовження терміну дії ліцензії згідно з положеннями Закону N 1280-IV.
В судовому засіданні 18.01.2016 року, враховуючи клопотання представників сторін про розгляд справи в порядку письмового провадження, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини 4 статті 122 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та враховуючи посилання Вищого адміністративного суду України, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації 17.06.2010 року видано Позивачу ліцензію серії АВ N 546035 (переоформлена ліцензія від 29.12.2004 року серії N 720189) на будівництво і технічне обслуговування мереж зв'язку з рухомими об'єктами та надання послуг з їх використанням на території України.
Строк дії ліцензії встановлено з 24.12.2004 року по 03.12.2013 року.
Особливими умовами ліцензії передбачено: "ця ліцензія дає право Ліцензіату розробляти, споруджувати, володіти та експлуатувати мережі стільникового зв'язку загального користування NMT450, Нордик стандарт, GSM-900, PSN, DCS-1800 та надавати відповідні послуги зв'язку".
ПАТ "МТС Україна" 10.10.2013 року звернулось до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації з заявою про продовження строку дії ліцензії на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг мобільного зв'язку, в якій просило продовжити строк дії ліцензії серії АВ N 546035, виданої ПАТ "МТС Україна" згідно рішення N 267 від 17.06.2010 року.
Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації від 15.10.2013 року N 667 відмовлено позивачу у продовженні строку дії ліцензії.
Оскаржуване рішення N 667 від 15.10.2013 року "Про відмову приватному акціонерному товариству "МТС Україна" в продовженні строку дії ліцензії" мотивовано тим, що вказаний у ліцензії серії АВ N 546035 вид господарської діяльності не відповідає видам діяльності, визначеним у статті 42 Закону України "Про телекомунікації" та відсутній у переліку видів діяльності, що ліцензуються у відповідності до даного закону.
Відповідно до частини першої статті 42 Закону України від 18.11.2003 N 1280-IV "Про телекомунікації" (далі - Закон N 1280-IV) діяльність у сфері телекомунікацій здійснюється за умови включення до реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій, а у визначених законом випадках - також за наявності відповідних ліцензій та/або дозволів.
Ліцензія - це документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання на здійснення зазначеного в ньому виду діяльності у сфері телекомунікацій протягом визначеного строку на конкретних територіях з виконанням ліцензійних умов (стаття 1 Закону N 1280-IV).
Процедура продовження строку дії ліцензії визначена статтею 49 Закону N 1280-IV, відповідно до частини першої якої у разі якщо суб'єкт господарювання має намір здійснювати зазначений у ліцензії вид діяльності у сфері телекомунікацій після закінчення строку її дії, він повинен не пізніше ніж за чотири місяці до закінчення строку дії ліцензії звернутися до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, із заявою про продовження строку її дії в порядку, визначеному частиною першою статті 45 цього Закону. При цьому частиною восьмою статті 49 Закону N 1280-IV встановлено, що процедура продовження терміну дії ліцензії застосовується тільки до тих видів діяльності, які ліцензуються відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону N 1280-IV, у разі якщо суб'єкт господарювання має намір здійснювати зазначений у ліцензії вид діяльності у сфері телекомунікацій після закінчення строку її дії, він повинен не пізніше ніж за чотири місяці до закінчення строку дії ліцензії звернутися до національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, із заявою про продовження строку її дії в порядку, визначеному частиною першою статті 45.
Як вже зазначалось вище, ПАТ "МТС Україна" звернулось до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації з заявою про продовження строку дії ліцензії на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій з надання послуг мобільного зв'язку 10.10.2013 року, в якій просило продовжити строк дії ліцензії серії АВ N 546035, виданої ПАТ "МТС Україна" згідно рішення N 267 від 17.06.2010 року.
Строк дії вказаної ліцензії встановлено до 03.12.2013 року, однак Позивачем не дотримано строк звернення із заявою про продовження строку її дії, встановленого приписами статті 49 Закону N 1280-IV і звернувся до Відповідача лише 10.10.2013 року.
Крім цього, слід зазначити, що Позивачем не надано а ні під час звернення із заявою від 10.10.2013 року, а ні під час розгляду справи доказів поважності причин неможливості подачі вчасно заяви про продовження дії ліцензії.
Також згідно з умовами ліцензії Позивачу надано право здійснювати такий вид діяльності як будівництв і технічне обслуговування мереж зв'язку з рухомими об'єктами та надання послуг з їх використанням на території України. Ця ліцензія дає право Ліцензіату розробляти, споруджувати, володіти та експлуатувати мережі стільникового зв'язку загального користування NMT450, Нордик стандарт, GSM-900, PSN, DCS-1800 та надавати відповідні послуги зв'язку.
Видача ліцензії Позивача здійснювалась відповідно до Закону України "Про зв'язок", який втратив чинність у зв'язку з прийняттям Закону України "Про телекомунікації" від 18.11.2003 року N 1280-IV, та відповідно до ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг телефонного зв'язку (крім відомчих об'єктів), затверджених спільним наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Державного комітету зв'язку та інформатизації України від 13.02.2001 року N 33/16, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.03.2001 року за N 194/5385. Вищезазначені ліцензійні умови також втратили чинність з прийняттям нових ліцензійних умов.
Отже, вказаний у ліцензії ПАТ "МТС Україна" вид господарської діяльності - будівництво і технічне обслуговування мереж зв'язку з рухомими об'єктами та надання послуг з їх використанням на території України - у переліку видів діяльності, що ліцензуються відповідно до ч. 7 ст. 42 цього Закону, відсутній.
Частиною 8 статті 49 Закону N 1280-IV процедура продовження терміну дії ліцензії застосовується тільки до тих видів діяльності, які ліцензуються відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини сьомої статті 42 Закону N 1280-IV ліцензуванню підлягають такі види діяльності у сфері телекомунікацій: надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного); надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного); надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку; надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.
За правилами частини четвертої статті 44 Закону N 1280-IV Комісії надано право включати до ліцензій на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій для окремих операторів особливі умови.
Згідно із пунктом 6 Прикінцевих положень зазначеного Закону ліцензії на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій та дозволи на використання номерного ресурсу, які були видані до набрання чинності цим Законом, зберігають чинність протягом визначеного в них терміну.
Отже, враховуючи вищевикладене, у Відповідача відсутні підстави для продовження терміну ліцензії, а тому рішення від 15.10.2013 року N 667 про відмову ПрАТ "МТС Україна" у продовженні строку дії ліцензії та рекомендувавши Позивачу для подальшого здійснення діяльності у сфері телекомунікацій звернутись до НКРЗІ у порядку, встановленому ст. 45 Закону із заявою про отримання ліцензії на здійснення видів діяльності у сфері телекомунікацій, що визначені ч. 7 ст. 42 цього Закону є обґрунтованим та не підлягає скасуванню.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, 94, 128, 160 - 165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва постановив:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: А. Б. Федорчук